Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Elektrolux 726733-04 - Identyfikacja elementu programatora

12 Nov 2020 20:19 327 16
  • Level 11  
    Witajcie. Podjąłem się próby naprawy mojej pralki. Zaczęła zachowywać się w taki sposób że po uruchomieniu pralki i rozpoczęciu programu pobierze wodę, rozpocznie proces prania i po kilku minutach zakańcza się proces mimo że powinien trwac przykładowo 2 godziny. Wyjąłem programator i znalazłem potencjalnego winowajcę. Zwęglony element na płytce sterującej o oznaczeniu VDR5. Element jest tak spalony że nie da się z niego już nic odczytać. Czy jesteście w stanie pomóc mi zidentyfikowanyć ten element ? Załączam zdjęcie. Elektrolux 726733-04 - Identyfikacja elementu programatora Elektrolux 726733-04 - Identyfikacja elementu programatora Elektrolux 726733-04 - Identyfikacja elementu programatora

Wiem już że jest to warystor. Jednak problemem dalej jest jego wartość.
  • Helpful post
    Moderator of Home appliances
    dragus12081 wrote:
    Jednak problemem dalej jest jego wartość.
    S10 K275. Jaki kod wyrzuca w trybie serwisowym?
  • Level 11  
    Jeżeli dobrze odczytuje to błąd wyświetla się w miejscu czasu prania w normalnym trybie i jest to C11
  • Moderator of Home appliances
    dragus12081 wrote:
    jest to C11
    To nie jest to , info o pozycji wybieraka.
    Kod masz na dziesiątej pozycji zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ma być E..
  • Level 11  
    Czyli mój błąd to E66
  • Helpful post
    Moderator of Home appliances
    Czyli problem z obwodem grzejnym ogólnie mówiąc.
  • Level 11  
    Jeżeli dobrze dedykuję tą płytę to warystor jest bezpośrednio połączony z przekaźnikiem załączania grzałki. Domyślam się że napewno trzeba sprawdzić czy grzałka nie ma przebicia ? Mogę prosić o jakieś dodatkowe wskazówki ? Na co dzień zajmuje się raczej laptopami, ale postanowiłem sprawdzić swoich sił w naprawie swojego sprzętu. 😀
    dragus12081 wrote:
    Jeżeli dobrze dedykuję tą płytę to warystor jest bezpośrednio połączony z przekaźnikiem załączania grzałki
    Warystor uszkodził się wcześniej i nawet o tym nie wiedziałeś, miałeś jakieś przepięcie wcześniej. Do błędu E66 on nie ma żadnego związku.Ten warystor jest podłączony równolegle z zasilaniem.
    dragus12081 wrote:
    Domyślam się że napewno trzeba sprawdzić czy grzałka nie ma przebicia ?
    Upływ do zacisku uziemienia i opór na zasilaniu do sprawdzenia.
    Reszta to elektronika , przeglądałeś płytę sterownika dokładnie z obu stron?
  • Level 11  
    Przeglądałem i wizualnie żaden inny element nie jest uszkodzony. Wypaliły się ścieżki prowadzące do tego warystora i wypalił się lut od strony tego białego przekaźnika pod warystorem, noga nie ma połączenia z płytką. Mam na myśli jedna z nóg przekaźnika.
  • Level 25  
    Warystor wymień i zrób to samo z grzałką bo miernik może nie wskazać tego co wykryje procesor i wpisany w niego program.
    Ćwiczebnie uruchom pranie z odlaczoną "masą" od grzałki, tylko trzymaj sie od niej w bezpiecznej odleglości, ale to tylko dla sprawdzenia jeśli masz jeszcze wątpliwości przed wymianą.
    Sądzę że pomiar miernikiem na maksymalnym zakresie (min.20MΩ) rozwieje wątpliwości.
    dragus12081 wrote:
    wypalił się lut od strony tego białego przekaźnika pod warystorem
    No to masz fuksa .
    dragus12081 wrote:
    Mam na myśli jedna z nóg przekaźnika.
    A zdjęcie można?
  • Level 11  
    Tak to wygląda Elektrolux 726733-04 - Identyfikacja elementu programatora Elektrolux 726733-04 - Identyfikacja elementu programatora
    Przelutuj przekaźnik, poskładaj i sprawdź w pralce. Nic więcej nie grzeb. Jeśli wszystko będzie ok a musi być , wymień warystor na następny sezon burzowy ;) . I po robocie.
  • Level 11  
    iskrownik wrote:
    Przelutuj przekaźnik, poskładaj i sprawdź w pralce. Nic więcej nie grzeb. Jeśli wszystko będzie ok a musi być , wymień warystor na następny sezon burzowy ;) . I po robocie.

Pewnie głupie pytanie ale zrobić to po uwczesnej wymianie grzałki ?
    dragus12081 wrote:
    Pewnie głupie pytanie ale zrobić to po uwczesnej wymianie grzałki ?
    Nie.
  • Level 11  
    Wielkie dzięki za pomoc chłopaki. Jutro wykonam operacje i dam znać czy pomogło. Pralka służy kompletnie bezobsługowo już 14 lat więc chyba prewencyjnie i tak wymienię ta grzałkę ( nigdy nie była czyszczona z kamienia ani wymieniana więc niech ma), a dodatkowo kosztuje grosze więc za jednym rozkręcaniem.
  • Level 11  
    Podsumowując. Odbudowałem ścieżki, zlutowalem ubytki, uzupełniłem warystor i wymieniłem grzałkę. Pralka śmiga znowu jak nowa 😃. Jeszcze raz dzięki za pomoc.