Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wyglądają zabezpieczenia nadprądowe i czy potrzebny jest bezpiecznik?

klawiszu 12 Nov 2020 20:47 654 7
 • #1
  klawiszu
  Level 10  
  Witam,
  Nietypowy temat pojawił się na tapecie.
  Zabezpieczenia nadpradowe przedlicznikowe trojfazowe C 32, zabezpieczenie zalicznikowe K 20.
  Zamierzam dołączyć generator mocy 5 kW (fotowoltaiczne) przyłączając się do wtyczki trojfazowej. Natomiast dostrzegłem dość istotny problem odnośnie zabezpieczeń nadpradowych, dla odbiorników, które dalej będą korzystać z przyłącza trojfazowe.
  Szkic w załączniku.
  Jak najlepiej rozwiązać problem, (czy wogóle jest problem) z zabezpieczenia nadpradowymi?
  Urządzenia podłączone to tartak o mocy +/-7 kW. Chciałbym aby zabezpieczenia w dalszym ciągu działały poprawnie, powinienem zamontować dodatkowy bezpiecznik zaraz przed gniazdem odbiorniki?
  Jak wyglądają zabezpieczenia nadprądowe i czy potrzebny jest bezpiecznik?
 • #2
  kosmos99
  Level 38  
  klawiszu wrote:
  Chciałbym aby zabezpieczenia w dalszym ciągu działały poprawnie, powinienem zamontować dodatkowy bezpiecznik zaraz przed gniazdem odbiorniki?

  Tak, żeby zabezpieczyć przewód zasilający ".odbiór"
 • #3
  3301
  Level 32  
  klawiszu wrote:
  Witam,
  Nietypowy temat pojawił się na tapecie.
  Zabezpieczenia nadpradowe przedlicznikowe trojfazowe C32, zabezpieczenie zalicznikowe K20.
  Zamierzam dołączyć generator mocy 5kW (fotowoltaiczne) przyłączając się do wtyczki trojfazowe. Natomiast dostrzegłem dość istotny problem odnośnie zabezpieczeń nadpradowych, dla odbiorników, które dalej będą korzystać z przyłącza trojfazowe.
  Szkic w załączniku.
  Jak najlepiej rozwiązać problem, (czy wogóle jest problem) z zabezpieczenia nadpradowymi?
  Urządzenia podłączone to tartak o mocy +/-7kW. Chciałbym aby zabezpieczenia w dalszym ciągu działały poprawnie, powinienem zamontować dodatkowy bezpiecznik zaraz przed gniazdem odbiorniki? Jak wyglądają zabezpieczenia nadprądowe i czy potrzebny jest bezpiecznik?


  Nie ma takiej potrzeby, przecież chyba nie przechodzisz w miejscu rozgałęzienia na mniejszy przekrój a ten K 20 już zabezpiecza i pewnie tak tez było wcześniej przed instalacją B10 dla falownika
 • #4
  kosmos99
  Level 38  
  A co w przypadku gdy instalacja fotowltaiczna będzie pracowała z nominalną mocą?
  Maksymalny prąd płynący do "odbioru" nie będzie równy tylko prądowi ograniczonemu przez K20 a przez sumę zabezpieczeń K20,B10.
  Więc dodatkowe zabezpieczenie jest konieczne. Chyba, że przekrój przewodu zasilającego "odbiór" jest odpowiedni do sumy w/w zabezpieczeń.
 • #5
  klawiszu
  Level 10  
  Dzięki kosmos, trafiłeś w samo sedno. Właśnie chodzi o punkt szczytowy, kiedy ograniczenia K 20 od strony licznika oraz B 10 od strony falownika się zsumują. Jednakże nie myślałem o przekroju przewodów, a raczej o ochronie urządzeń/silników, które mogłyby się spalić w razie dużego obciążenia.
  Normalnie pod zbyt dużym obciążeniem zabezpieczenie działa jak należy, natomiast w słoneczny dzień obawiam się że B 10+K 20 mogły by w jakiś sposób zagrozić urządzeniom podpiętym w miejscu odbiorników.
  Rozumiem że powinienem domontować dodatkową skrzynkę z zabezpieczeniem na ten obwód, czy są jakieś lepsze rozwiązania?
 • #6
  kosmos99
  Level 38  
  klawiszu wrote:
  ]Właśnie chodzi o punkt szczytowy, kiedy ograniczenia K20 od strony licznika oraz B10 od strony falownika się zsumuja. Jednakże nie myślałem o przekroju przewodow, a raczej o ochronie urzadzen/silników które mogły by się spalić, w razie dużego obciążenia.


  Zabezpieczenia te chronią przewody przed przeciążeniem. Urządzenie powinno mieć własne dedykowane zabezpieczenia np. wyłącznik silnikowy dla silnika. Dla urządzenia ten układ nie ma znaczenia, urządzenie pobiera tyle energii ile potrzebuje. Jeśli je przeciążysz to nie ma znaczenia czy prąd będzie z sieci czy z PV.

  klawiszu wrote:
  Rozumiem że powinienem domontowac dodatkową skrzynkę z zabezpieczeniem na ten obwód,

  Tak.
 • #7
  theo33
  Level 27  
  Niekoniecznie musisz domontowywać, jeżeli przekrój przewodów jest odpowiedni do sumy zabezpieczeń tak jak kol. kosmos99 napisał to nie musisz
 • #8
  dprzyb
  Level 22  
  Przenieś K20 na przewód zasilający odbiór.