Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochodowy wzmacniacz 100 + 2x 70 [wat]

IronReiker 13 Paź 2005 19:45 6572 17
  • Witam!! chcę wam przedstawić mój wzmacniacz samochodowy zbudowany na jablu j-35 oraz dwuch tda 7294s zasilanych przetwornica na sg3525.

j-35 Dlaczego go wybrałem!? prosty, dobrze gra( po modyfikacji), tani. tranzy w stopniu końcowym wymieniłem na tranzy z starego radia philips w obudowie to220. Zasila on bude 60 l b-r na głośniku dbs o srednicy 30 cm. tda z tych samych względów( tanie proste itd / wykonane na pajaka/). zasilają one głośniki na tylnej półce). przed j-35 znajduje sie filtr dolnoprzepustwy.

przetwornica z projektu mds wiec nie bede sie rozpisywał. w stopniu końcowym 4 x irfz44n, 2 przewiniete trafa z zasilaczy at 3 : 8, szybki mostek oraz 4 x 4700uf na 35 v.przetwornica posiada kontrolke od podłączenia prądu, załączenia przetwornicy, jej poprawnego działania(diodki miedzy + A MASĄ I MASĄ A -). DODATKOWO DIODKI INFORMUJACE O ZAŁ wzmacniaczy na tda( j-035 zał na stałe). bezpieczniki wszedzie tam gdzie sie dało. przetwurka daje napiecie ok 2x 42 v (jak miałem diody w mostku na 45 v to było 2 x 32 v) midzy głośnikiem a tda dałem rezy po 10 ohm. I toby było na tyle.

jak to gra w aucie!? naprawde wymiata. słychać mnie na kilometr jak jade ;)!! mocy mu nie brakuje! lubi sobie prądu łyknąć nawet do 50 amper. ile oddaje w sinusie dokładnie nie wiem ale bedzie ok 300 wat może wiecej( jeszcze nie wyciągnąłem z niego fiódmych potów). miałem kiedyś wzmacniacz boschmanna o mosy 2x 100 w sinusie po mostku (4 x 50)fajnie grał ale takiej wichury w aucie nie robił i miał wiekcze zniekształcenia przy max wysterowaniu!!!

ile mnie to kosztowało
    za dużo!!!! ;(
    sg3525 - 4,6zł x 3 ( spaliłem 2 sztuki)
    ifrz44n 4,8zł x 10 (6 spaliłem)
    irf jakieś tam (4 sztuki spalone) (miałem z odzysku)
    drobnica 3 zł
    diody 4x 4,2zł ( na 45 v były na początku strasdznie sie grzały ale pozatym nic cie im nie działo prąd spoczynkowy przetrornicy był troszke wiekszy)
    diody 4x 1,5zł + 3,5zł ( na 100 v z allegro)
    kondzie 4 x 3,5zł (4700 uf na 35 v)
    tda7294 3 x 11zł ( jeden był uszkodzony)
    radiator 20 zł (za złoty kłos :D)
    diody 2 zł
    gniazda na bezpieczniki 7 x 0,5 zł
    wł 2zł
    reszte miałem w domu

prawde mówiąc nie polecam tej przetwórki nikomu bez praktyki!!!
    a przy składaniu mile widzana żarówka miedzy zadilaniem a fetami!! jak napiecie spadnie do 8-9 v przetwórka sie wzbudza choć nie zawsze.

Fajne!
  • #2 14 Paź 2005 08:08
    czarek18
    Poziom 24  

Witam podobają mi się takie konstrukcje sam jestem na etapie budowy wzmacniacza stereo na TDA 7294 do autka z przetworką na TL494 tylko brakuje mi TDA.Jak możesz to zamieść więcej fotek środka bo jak narazie to widać tylko płytkę jabelka i plątanine kabli.Mam pytanko jakie tranzystory zastosowałeś w jablu i jakie napięcie zasialnia.Fajna obudowa miałeś gotową czy sam poskładałeś.

• #3 14 Paź 2005 08:55
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Hesuss! "tube 60 l b-r " ? To gorsze, niz "fakty autentyczne" albo "cofnij do tylu"...

Jakby tak zmniejszyc fotki - beda otwieraly sie automatycznie... (gora 800 na 1000 - ale 800 na 600 spokojnie wystarcza i wszystko widac).

• #4 14 Paź 2005 10:12
    IronReiker
    Poziom 23  

witam

tomaszo napisał:
    Hesuss! "tube 60 l b-r " ? To gorsze, niz "fakty autentyczne" albo "cofnij do tylu"...

to co mam zdobić na tym głośniku?? siedział on w kilku obudowach i ta gra najlepiej, w bagażniku nie zajmuje tak dużo miejsca jakby sie mogło wydawać. ale jak bedą propozycje do tego głośnika to bede wdzieczny.

narazie fotek przetwóki nie zamieszcze ponieważ jest ona obecnie zamontowana w aucie ale jak bhede wymieniał generator na tl494 to pstrykne pare fotek.
    pozdro

• #5 14 Paź 2005 10:32
    alcon_x
    Poziom 14  

nie chodzi o to, że źle zrobiłeś tylko nie ma czegoś takiego jak tuba BR. Poczytaj co to jest tuba i nie myl więcej tych pojęć.

Co do wzmacniacza to wygląda bardzo solidnie i jestem pewny, że tak też gra :) Pokaż może jeszcze zdjęcia przetwornicy :)

• #6 14 Paź 2005 10:43
    IronReiker
    Poziom 23  

aa sorki ale to gafa miałem na mysli buda ! :)

Dodano po 5 [minuty]:

wiecej fotek w sobote bedzie!! za co sorki
    pozdro

• #7 15 Paź 2005 14:58
    IronReiker
    Poziom 23  

Oto wiecej fotek! niestety już po awari,( generator i mosy poszły sie paś), zrezygnowałem z jednego trafo na rzecz mniejszego pradu spoczynkowego a po drugie nie mam na tyle końcówek by wykożystac potencjał 2 trafek. jak ja złoże na tl494 to też zamieszcze foty.

• #8 16 Paź 2005 17:43
    elmer2
    Poziom 28  

Heh ale bylo ognia i dymu co... jak sie ja budowało :) .
    U mnie tez poczatkowo to sie nawet zrobil samozaplon w bagażniku podczas jazdy. zauwazylem tylko ze mi bas z nikl a okazalo sie ze jedna z diod prostowniczych nawalila i wynikiem tego byl spalony jeden mosfet ktory pieknie dymil. Po tym incydencie to jeszcze przez kilka dni bylo czuc smrud spalenizny w samochodzie :) .

Ogólnie to podobają mi się wszelkie konstrukcje do samochodu. Sam nie wiem czemu, ale tez cos sam lubie tam porobić :) . Aktualnie w przyszlym tygodniu bede robic przetwornice do zasilania 4 kostek LM3886 do wzmacnaicza czterokanałowego. Sterownik sg3525a, 2 pary IRFZ44N, trafo na ETD44, diody jeszcze nie wiadomo.

Pozdr

• #9 17 Paź 2005 14:46
    IronReiker
    Poziom 23  

zamiast irfz44 proponuje irfp250 są znacznie mocniejsze i mają wiekszą powieżchnie niż 44. do tego proponuje byż sg zasilał z innego przewodu miż fety.

• #10 17 Paź 2005 14:59
    elmer2
    Poziom 28  

Wszystko ladnie i gladkto z tymi irfp250 tylko ich cena u mnie to 3xcena IRFZ44, wiec za jedna pare tych IRFP250 mam 3 pary IRFZ44. Nawet gdybym sie pokusil i drapbnal na te IRFP250 tonie ma przeciez gwarancji ze minie strzeli ktorys jak cos sie zle zlozy... :)

Pozdr

• #11 18 Paź 2005 10:52
    IronReiker
    Poziom 23  

Kurcze troche drogo u Ciebie z tymi 250 ja kupiłem je na giełdzie za 6 zeto a 44 w sklepie za 4. ale jak masz taką różnice to sie nie opłaca. jak sie boisz wystrzełu to wepnij sobie żarówe w obwóz zasilający ( np 60 wat 12v) ja tak zrobiłem i uniknąłem kilku niespodzianek ale uważaj jak napiecie spadnie do ok 8 v to przetwórka sie wzbudza.

• #12 16 Lis 2005 20:04
    IronReiker
    Poziom 23  

Witam!! Nareszcie go zreperowałem i i lekko zmodyfikowałem. Efekt sami zobaczcie na fotkach. Zamiast 2 tda dodałem drugiego jabelka i zmostkowałem je. Odwracacz jest zbudowany na jednym trancy, jest też możliwość perzełanczaania na mostek i na 2 kanały. Moc wzmaka szacuje na ok 400 Wat przy 4 ohm, dlatego zastosowałem 8 tranzy (2n6488) każdy o mocy 75 wat / mysle że starczy/. Przetwornica działa teraz na tl i musze powiedzieć, że jest on znacznie lepszy od sg z 2 powodów!! 1) prostota budowy a po drugie jest stabilniejszy odnośnie spadków napiecia. Co do przetwórki zbudowana jest na 4 x irf540 oraz trafo z zasilacza 450 wat. a reszta nie uległa zmianie!!
    teraz mocy mi nie brakuje, jeszcze tego nie odpaliłem w aucie tylko w warsztacie i naprawde mnie zamurowało, sprawdzałem to na tubie z głośnikiem dbs w środku, naprawde szok!!!! Tepicerka już goni przy 50 watach a przy tej mocy chyba okna powypadają!!! niech mnie teraz jaki błazen zagłuszy to sie zbulwersuje.

a bym zapomniał!! wszystkie elementy poddatne na uszkodzenia od wibracji przed ostatecznym złożeniem mam zamiar zalać silikonem!!
    pozdro

• #13 17 Lis 2005 12:54
    DjHammer
    Poziom 12  

hmm czy ja dobrze widze czy zostalu tu zastosowane uklady wzmacniacz z Jabela :)) 100W:) .. bo jak tak to juz czuje jaka to hala musi byc..... szczerze mowiac te koncowki nie graja najlepiej....

Pozdro

• #14 17 Lis 2005 22:21
    czarek18
    Poziom 24  

Witam szczerze mówiąc to ja bym się wstydził pokazywać taki makaron poskładanie do kupy swoją drogą a estetyka swoją.Popracuj nad tym.Ja bym się nie zgodził z tym że ten wzmak jest kiepski do suba jest w sam raz.Ja teraz jestem w trakcie budowy wzmaka do auta na jablu i 4 sztukach MJ15003.Nie moge się powstrzymać muszę zamieścić fotkę.

• #15 18 Lis 2005 09:20
    elmer2
    Poziom 28  

A skąd bierzecie trafka do przetwornic?

• #16 18 Lis 2005 16:32
    DUD3K
    Poziom 19  

elmer2 - czytaj uważnie :) - zasilacz AT

• #17 18 Lis 2005 17:34
    IronReiker
    Poziom 23  

Witam!! wcześniej chcieliście fotki elektroniki, wiec je macie. troche dziwi mnie to jak można stwierdzić iż wzmak jest niestarannie zrobiony ,skoro go nie ukończyłem. wszytkie przewody na tych fotach do niczego nie podłączone są do panelu, wiec przed jego założeniem nie mogłem z nimi nic zrobić. luźne kable w wzmaku do auta to raczej rzecz niedopomysle nia ze wzgledu na drgania. Zamieszcze fotki jak wezme od brata aparat i pokaże jak wygląda efekt końcowy. co do jakości tego wzmaka trudno mieś zastrzeżenia jeśli brać pod uwage, że napedza tylko bas, który jest najcześciej tylko uzupelnieniem, choc w tym przypadku trudno to nazwać uzupełnieniem patrząc na moc radia. To ma produkować całą mase basu i to sie mu udaje naprawde bardzo dogrze!!.
    pozdro

• #18 09 Lip 2008 12:40
    krystianseba18
    Poziom 1  

potzebuje zdjecie zlozonego ukladu j 35 dokladne moje gg 8268525