Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dlaczego na profesjonalnym laptopie ASUS FX503VM jest problem z niskim FPS?

118202118 13 Nov 2020 11:23 501 19
    118202118
    Level 3  
    Witam
    Laptop zakupiony dwa lata temu firmy ASUS model FX503VM Intel Core i5-7300HQ 2,5GHz, 8GB RAM, NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB. Problem polega na wydajności w grach, przykładowo w grze Assassins Creed Origins na ustawieniach niskich 30fps max, Wiedźmin na niskich 30fps max, World of Tanks na średnich 30fps max. Bateria ustawiona na wydajność, karta graficzna ustawiona na wydajność, procesy w tle wyłączone, sterowniki aktualne, system aktualny, skanowanie na wirusy było, co jeszcze mogę zrobić, bo teoretycznie na takim sprzęcie taki WOT powinien chodzić na maksymalnych bez problemu. Wiadomo, że to nie PC tylko laptop ale mimo wszystko jest coś nie tak, znajomy na komputerze ze słabszym procesorem i kartą gra bez problemu w AC Valhalle na 40fps. Jeżeli wiecie co mogę jeszcze zrobić to bardzo proszę o pomoc.
  • Helpful post
    piotrkol7
    Level 39  
    Czy przypadkiem gry nie są uruchamiane z zintegrowaną kartą graficzną?
    118202118
    Level 3  
    Gry korzystają z dedykowanej karty, dodam również, że w opcjach zasilania minimalny oraz maksymalny stan procesora jest ustawiony na 100%
  • Helpful post
    wariato
    Level 43  
    Procesor się przegrzewa. Zaglądałeś do układu chłodzenia od momentu kupna? Odkręć klapkę od spodu i zajrzyj koło radiatorów czy sie nie zebrało trochę syfu. Używasz jakiejś podkładki pod niego?
    118202118
    Level 3  
    Po odkurzeniu laptopa tj. całego układu chłodzenia i radiatorów oraz po wymianie pasty termo przewodzącej ponownie przeprowadziłem test w AC Origins. Wyniki są takie, że fpsy skoczyły do 80 natomiast temperatura dalej prezentuje się tak jak poprzednio, test był robiony zaraz po wymianie pasty i skręceniu laptopa, nie wiem, może musi trochę tę pastę przetrawić czy coś. Za niedługo powinienem też dostać zamówioną podkładkę chłodzącą.
    piotrkol7
    Level 39  
    Jakiej pasty użyłeś? Wentylatory pracują?
    118202118
    Level 3  
    Pasta firmy Gembird. Wiatraki chodzą podczas gry wydmuchują ciepłe powietrze.
    piotrkol7
    Level 39  
    Dokładnie tak. MX-4 powinna się chyba trochę lepiej sprawić, sam używam i sobie chwalę.
  • Helpful post
    kubekq12321
    Level 4  
    Mam tego samego laptopa i ten sam problem miałem wyczyszczenie układu pomoże z 10 - 40 fps zrobiło mi sie 100 - 120
  • Helpful post
    piotrkol7
    Level 39  
    Żadna tam przerażająca ;)
    Temperatura jest raczej w normie dla 100% obciążenia, niestety taka przypadłość gamingowych laptopów - będą się grzać, nie ma zmiłuj.
    Jeżeli używasz laptopa w łóżku i martwisz się o temperatury - zaprzestań tego lub zainwestuj w jakąś podstawkę. Niekoniecznie chłodzącą, a jedynie taką, która odseparuje wloty chłodzenia od podłoża.
  • Helpful post
    piotrkol7
    Level 39  
    Ewentualnie Intel XTU - raczej prostszy w obsłudze dla laika. Są tam takie suwaki jak "voltage offset" - można sobie wyregulować o ile ma obniżyć/podnieść napięcie na procesorze. Mobilny 8300 chodzi stabilnie na -0,150, tutaj możesz spróbować obniżyć o 0,125, obciążyć CPU i sprawdzić, czy się nie wysypuje. Jeżeli nie, można próbować dalej, ale już z krokiem 0,005-0,010V. Jak się wysypie, to wiadomo, że już za dużo. Cofamy się do poprzedniej wartości i następnie testy długofalowe. Jeżeli nagle pojawią się jakieś dziwne restarty - wiadomo o co chodzi. I tak raczej tutaj te ±0,150V będzie granicą, to nie jest jakiś AMD Llano, które chodziły stabilnie po obniżeniu napięcia względem domyślnego o 0,25-0,3 wolta ;)
    Obniżenie napięcia zasilania o te 0,125V potrafi przynieść dobre efekty, jeżeli chodzi o temperaturę procesora.
    118202118
    Level 3  
    Nałożona pasta i kupiona podkładka, jak na laptopa fpsy są spoko