Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Pioneer A-204R, uszkodzone rezystory bezpiecznikowe

VW.PL.m 13 Nov 2020 21:00 621 4
 • #1
  VW.PL.m
  Level 5  
  Witam.
  Jak w temacie, w czasie porządków wygrzebałem z szafy starego Pioneera którego kiedyś dostałem niesprawnego i mam dwa wyjścia, albo go wyrzucić na śmietnik, albo naprawić.
  Mam problem z rezystorami na płytce SP ASSY (przy wyjściu na głośniki) wzmacniacza.
  Otóż są tam według schematu rezystory bezpiecznikowe (trójkąt z wykrzyknikiem), prawie wszystkie są uszkodzone.
  Niby niewielki problem, zakupić nowe i ok. Ale to nie takie proste, bo mam problem ze zidentyfikowaniem ich. Np. trzy paskowe bezpiecznikowe (złoty, brązowy żółty)... kalkulator rezystorów ich nie rozpoznaje. W drugim wypadku  paski, żółty, niebieski i dwa złote pokazuje 4.6Ω 5%... niedostępne (wczoraj sprawdzałem) w sklepach chyba?
  Schemat z elektrody (2) niestety jest niewyraźny i nie mogę odczytać wartości, a spis tych rezystorów nic mi nie mówi.
  Jeżeli ktoś wie jakie to rezystory, wszystkie bezpiecznikowe z tej płytki i gdzie je kupić... lub czym je zastąpić będę wdzięczny.
  Załączam zdjęcia i z góry dziękuję.
  Wzmacniacz Pioneer A-204R, uszkodzone rezystory bezpiecznikowe Wzmacniacz Pioneer A-204R, uszkodzone rezystory bezpiecznikowe Wzmacniacz Pioneer A-204R, uszkodzone rezystory bezpiecznikowe Wzmacniacz Pioneer A-204R, uszkodzone rezystory bezpiecznikowe Wzmacniacz Pioneer A-204R, uszkodzone rezystory bezpiecznikowe
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  VW.PL.m wrote:
  trójkąt z wykrzyknikiem
  Trójkąt z wykrzyknikiem oznacza, że oznaczony nim element musi mieć takie same parametry jak oryginał - że nie wolno go wymieniać. Wcale nie koniecznie musi oznaczać rezystora bezpiecznikowego.
 • #3
  VW.PL.m
  Level 5  
  No wiem, tak samo są oznaczone np. kondensatory ale to raczej rezystory bezpieczniki na wyjściu. Przy podłączeniu z jednego wyszedł dymek choć nie widać fizycznych uszkodzeń.
 • #4
  398216 Usunięty
  Level 43  
  "Dymek" pójdzie i z każdego innego opornika gdy zostanie przeciążony. W każdym razie, jeśli już, to spalony opornik jest skutkiem usterki, a nie jej przyczyną.
 • #5
  VW.PL.m
  Level 5  
  Otóż to. Nawet się domyślam jakiej, choć nie jestem pewien i będę wdzięczny za wszelkie sugestie, od bardziej doświadczonych w tym względzie. Ale tak jak napisałem prawie wszystkie opornik z wykrzyknikiem poległy... sprawdzone.