Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] jak dobrać pompę CO (do starej instalacji domu) - 3 poziomy

szuka info 14 Nov 2020 14:52 471 8
    szuka info
    Level 3  
    Chciałbym prosić o poradę w sprawie doboru pompy.

Zepsuła się stara pompa i w ogóle według mnie była za mocna ale do rzeczy..

Kiedyś było ogrzewanie grawitacyjne od przeszło 10 lat jest pompa i działała ale.. .
    Piec jest w piwnicy potem jest parter domu z 7 kaloryferami, pierwsze piętro z 7 kaloryferami i jeszcze strych który kiedyś może będzie również z kaloryferami.
    Wyliczyłem z podanego wzoru jak dobrać pompę CO (do starej instalacji domu) - 3 poziomy8284060300...453127.jpg Download (46.72 kB) , że mam przepływ V (m3/h) = 1,288 czyli 1288l/h. Piec ma 30 kW.
    W załączniku podsyłam starą pompę,jak dobrać pompę CO (do starej instalacji domu) - 3 poziomyIMG_202011...054476.jpg Download (944.66 kB) która zaczęła mocno wyć i trzeba ją wymienić na inna, ta pompa na 1szym biegu grzała dwie kondygnacje i moim zdaniem jest chyba za mocna nawet gdyby był strych z kaloryferami ( raz zakręciłem parter cały i dałem na 2gi bieg i wylało mi przez zbiornik wyrównawczy)
    Więc pytanie jąka mam kupić pompę z jakimi parametrami bo nie umie tego wyczytać z opisów sklepowych pomp.

Bardzo będę wdzięczny za pomoc ;)
    p.s. Jeszcze takie pytanko czy na tej rurce w drugim zdjęciu powinien być zawór odpowietrzający bo bardzo często zapowietrza sie kaloryfer który jest jako ostatni pod tym zbiornikiem, wydaje się że robi się tam taka "kluska z powietrzem" w tej rurce. jak dobrać pompę CO (do starej instalacji domu) - 3 poziomyInkedIMG_2...360_LI.jpg Download (2.97 MB)

Raz jeszcze Bardzo dziękuje ;)
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    z fotki wynika, że masz pompę 25-80 z rozstawem 180mm.
    Czyli aby pasowało to musisz też kupić pompę z rozstawem 180mm ale słabszą, czyli zamiast 80 to 60 albo może lepiej 40.
    Zwykle do grzejników starcza 40. W kotłach gazowych zwykle są 60, bo 2-funkcyjne muszą pchać wodę przez np. wymiennik płytowy, który ma spore opory hydrauliczne.
    Inaczej mówiąc kup sobie pompę 25-40 albo jak chcesz mieć zapas wydajności to 25-60. Choć jeśli masz starą instalację z grubymi rurami to 40 powinna spokojnie wystarczyć.
    Z tanich i tradycyjnych to proponuję pompę Omnigena Omis do kupienia za ok. 100zł.
    szuka info
    Level 3  
    No właśnie tez miałem takie przeczucie, że aż tak mocnej pompy nie potrzebuje ale słabo się znam i dopiero wchodzę temat.
    Już i tak rozchwiałeś moje większe wątpliwości - i za to dziękuję :) - ale jeszcze coś...
    Kiedyś miałem właśnie taka pompę jak proponujesz jak dobrać pompę CO (do starej instalacji domu) - 3 poziomyIMG_202011...253081.jpg Download (3.12 MB) i podobno nie dogrzewała grzejników u góry czyli na 1 pietrze.
    Więc została zmieniona na tą mocniejszą... dlatego się gubie i szukam sensu..

A o co chodzi w tych parametrach P1(W) bo stara pompa miała na 3 biegu 100 a ta mocniejsza na 1 biegu ma 135? To jest moc jakaś czy pobór mocy, sugerować sie tym w jakiś sposób?

A jeszcze pytanie co z tą rurka przy zbiorniku wyrównawczym czy powinien na niej znajdować sie zawór / odpowiecznik? Żeby spuścić powietrze gdy się zbierze. ...Sytuacja na obrazku... jak dobrać pompę CO (do starej instalacji domu) - 3 poziomyIMG_202011...549722.jpg Download (3.01 MB) jak dobrać pompę CO (do starej instalacji domu) - 3 poziomyIMG_202011...606761.jpg Download (2.74 MB)
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    szuka info wrote:
    Kiedyś miałem właśnie taka pompę jak proponujesz i podobno nie dogrzewała grzejników u góry czyli na 1 pietrze.

To nie wiem co nabroiłeś, skoro pisałeś, że pompa 80 pracująca na najniższym biegu I i tak wydawała się za mocna to 60 na III biegu też powinna być wystarczająca.

szuka info wrote:
    A o co chodzi w tych parametrach P1(W) bo stara pompa miała na 3 biegu 100 a ta mocniejsza na 1 biegu ma 135? To jest moc jakaś czy pobór mocy, sugerować sie tym w jakiś sposób?

wg mojej wiedzy to jest pobór mocy.
    Najlepiej patrzeć na charakterystyki pomp jakie udostępnia producent i je porównywać, bo porównywanie mocy niczego nie gwarantuje.
    Przykładowa charakterystyka ze strony producenta Omnigena dla pompy OMIS 25-60
    jak dobrać pompę CO (do starej instalacji domu) - 3 poziomy

Dodano po 1 [minuty]:

szuka info wrote:
    A jeszcze pytanie co z tą rurka przy zbiorniku wyrównawczym czy powinien na niej znajdować sie zawór / odpowiecznik?

kwestia zbiornika wyrównawczego jest mi obca, więc niestety nie pomogę Tobie w tym zakresie.
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    W zwykłej instalacji bezciśnieniowej rura pionu, w którym jest podłączony zbiornik wyrównwczy powinna byc otwarta, by powietrze, czy para wodna która się tam gromadzi miła swoje ujście. Otwórz zaślepkę i zobaczysz co się stanie, czy pompa będzie wyrzucać wodę, czy nie. Jeśli nie to w porządku.Moim zdaniem nie powinna, bo by w zbiorniku wyrównawczym też woda się nie utrzymała, tylko wypłynęła do kanalizacij.
  • Helpful post
    BrodowskiG
    Level 22  
    Jeśli instalacja dostosowana pod grawitację to najsłabsza wystarczy bo ma tylko wspomóc a jak nie grzało wszędzie to instalacja słabo zrównoważona hydraulicznie, tam gdzie dobrze grzeje trzeba trochę przykręcić i tyle. Nie bierz takich badziewnych pomp, kup grundfosa, lfp albo wilo i będzie spokój na długo.
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    BrodowskiG wrote:
    Nie bierz takich badziewnych pomp

Omnigene OMIS 25-60 mam w swoim 2-funkcyjnym kotle Vaillant jako zamiennik pasujący idealnie w oryginalny korpus i nie uważam tej pompy za badziew.
    Ale u mnie z racji taktowania kotła to nie pracuje ona 24h na dobę i w takich warunkach działa od 2 lat bez problemu.
    Jak na pompę budżetową za 100zł to uważam ją za bardzo dobry zamiennik mojego Grundfosa, który był oryginalnie w kotle.

Dodano po 14 [minuty]:

BrodowskiG wrote:
    jak nie grzało wszędzie to instalacja słabo zrównoważona hydraulicznie

to raczej nie to, bo wspomniana przeze mnie OMNIGENA 25-60 na III biegu będzie wydajniejsza niż ta stara, zepsuta pompa Weberman na I biegu, a I bieg na starej pompie miał być za mocny.
    Chyba, że ta pompa Aqua Expert 25-60 była totalnym śmieciem i ona była winna.
    szuka info
    Level 3  
    stanislaw1954 wrote:
    W zwykłej instalacji bezciśnieniowej rura pionu, w którym jest podłączony zbiornik wyrównawczy powinna byc otwarta, by powietrze, czy para wodna która się tam gromadzi miła swoje ujście. Otwórz zaślepkę i zobaczysz co się stanie, czy pompa będzie wyrzucać wodę, czy nie. Jeśli nie to w porządku. Moim zdaniem nie powinna, bo by w zbiorniku wyrównawczym też woda się nie utrzymała, tylko wypłynęła do kanalizacij.

Tak właśnie myślałem bo przecież to zwykła fizyka... gdzieś przez instalacje dostaje się powietrze przez co ciągle musze ten ostatni kaloryfer odpowietrzać i tak właśnie myślałem, że gdyby dać tam odpowietrznik to całe powietrze uciekało by do góry a nie pchało się do kaloryfera... Tak mi sie wydaje. W tym tygodniu postaram się tak zrobić, odkręcę ją i zobaczymy co będzie a potem najwyżej zamienię tą zaślepkę na jakiś zaworek z odpowietrznikiem. Bardzo dziękuję za podpowiedz.

Dodano po 7 [minuty]:

Panowie z tymi pompami to każdy ma rację.
    Na pewno ją zamienię na 60 bo szkoda kasy i uważam ten pomysł za trafne posuniecie .
    Natomiast powiem tak... pompę potrzebuje do CO więc będzie musiała śmigać całymi dniami. Tez gdzieś jestem zwolennikiem że nie ma co oszczędzać i lepiej raz a dobrze kupić ale.. ta stara pompa która uległa uszkodzeniu miała być NIEZAWODNA i dożywotnia kosztowała ok 800zł !! A zepsuła się po kilku latach (chyba 5)... Więc pieniądze są w błocie.
    Teraz czeka mnie kupno nowej ale nie będę raczej oscylował w tych kwotach bo to kompletnie się nie opłaca. 100zł a 800zł to mega różnica, potrzebuje znaleźć co godnego uwagi. Jestem i tak bardzo wdzięczny, że mogę skorzystać z Waszej pomocy i porady. Jeżeli macie jakąś sprawdzoną i godną uwagi 25/60 - 180 pompę to proszę o cynk :)
    szuka info
    Level 3  
    Pompę wymieniłem na słabsza - grzeje ok i wszystko jest w najlepszym porządku.
    Zawór odpowietrzający dałem i też jest wszystko w porządku.
    Więc serdecznie dziękuję Wszystkim za pomoc :)