Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma + wskaźnik wysterowania

elektronik.b 14 Lis 2020 18:27 2532 10
  • Witam.
    Chciałbym przedstawić 2 konstrukcje które zrobiłem jakieś parę lat temu.

Pierwsza: Analizator widma akustycznego.
    Konstrukcja składa się z dwóch takich: https://sklep.avt.pl/avt2864.html modułów produkcji AVT.
    Całość jest zasilana z transformatora 12v + oczywiście prostownik. Układ posiada regulację czułości i przełącznik trybów wyświetlania. Wszystko umieszczone jest obudowie po uszkodzonym korektorze graficznym.
    Zdjęcia:
    Analizator widma + wskaźnik wysterowania Analizator widma + wskaźnik wysterowania Analizator widma + wskaźnik wysterowania

Druga: Pseudoanalogowy wskaźnik wysterowania - VU-metr.
    Konstrukcja także składa się dwóch kitów marki AVT.
    https://sklep.avt.pl/avt2353.html
    I obydwa wskaźnik także są zasilane z transformatora 12v + prostownik. Układ nie posiada regulacji czułości ponieważ wartość podawanego sygnału audio jest wystarczająco duża. I oczywiście przełącznik trybu wyświetlania: wychylająca się wskazówka i rozkładający się wachlarz. Całość także umieszczona jest w obudowie po starym korektorze graficznym.
    Zdjęcia:
    Analizator widma + wskaźnik wysterowania Analizator widma + wskaźnik wysterowania
    Analizator widma + wskaźnik wysterowania

Film_prezentacja:

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    elektronik.b
    Poziom 3  
    elektronik.b napisał 193 postów o ocenie 14, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Lipce Reymontowskie. Jest z nami od 2014 roku.
    Gismot
    Poziom 18  
    W sumie to tylko rozebrałeś korektor graficzny / tuner DIORY i wstawiłeś gotowe kity. Co tu oceniać?

Nie zmieściłeś zdjęć płytek PCB - tak więc jakości lutowania nie ocenię.

Wiązki przewodów są poprowadzony dosyć chaotycznie.

Radiatory wiszą w powietrzu, podczas transportu odpadną.

Panel przedni:
    - brak opisów;
    - brak szybki i filtra na wskaźnikach LED;
    - otwory krzywo wycięte;
    - śruby dosyć mocno szpecą...

Zaprojektowałeś urządzenie w 2 klasie ochronności (dwu- żyłowy sznur zasilający) to dlaczego przewody sieciowe 230V są wymieszane z innymi (niskiego napięcia / sygnałowymi) i na dodatek w pojedynczej izolacji?
    elektronik.b
    Poziom 3  
    Gismot napisał:
    W sumie to tylko rozebrałeś korektor graficzny / tuner DIORY i wstawiłeś gotowe kity. Co tu oceniać?

Nie zmieściłeś zdjęć płytek PCB - tak więc jakości lutowania nie ocenię.

Wiązki przewodów są poprowadzony dosyć chaotycznie.

Radiatory wiszą w powietrzu, podczas transportu odpadną.

Panel przedni:
    - brak opisów;
    - brak szybki i filtra na wskaźnikach LED;
    - otwory krzywo wycięte;
    - śruby dosyć mocno szpecą...

Zaprojektowałeś urządzenie w 2 klasie ochronności (dwu- żyłowy sznur zasilający) to dlaczego przewody sieciowe 230V są wymieszane z innymi (niskiego napięcia / sygnałowymi) i na dodatek w pojedynczej izolacji?

No nie zamieściłem zdjęć płytek pcb ponieważ obydwa urządzenia robiłem bardzo dawno temu a wtedy jeszcze nie wiedziałem że opublikuje je tutaj a już nie chce mi się tego wszystkiego rozbierać.
    Jeśli chodzi o radiatory są one przykręcone do tranzystora który powinien być pionowo do góry ale ze względu na to że obudowa u góry przeszkadza to musiałem je odgiąć poziomo także nic nie odleci wszystko trzyma się mocno i stabilnie.
    Brak opisów to fakt, z szybek zrezygnowałem bo ledy wystają dużo poza płytkę, no otwory krzywo wycięte - no tak mi się wycieło a jeśli chodzi o śruby to innej możliwości nię widziałem jak przypiąć płytki wyświetlaczy do panelu przedniego.
    Wiem że jest tam cała masa płątanina kabli ale nic nie styka nie ma żadnego zwarcia oba urządzenia służą mi już ładych parę lat bezproblemowo.

Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

nyquist napisał:
    Chętnie zerknąłbym jak to "chodzi", ale żeby w tym celu ciągnąć plik... wrzuciłbyś nagranie na YT :-)

Dodałem filmik.
    TechEkspert
    Redaktor
    Poza YT można osadzić krótki film z odtwarzaczem bezpośrednio na forum (funkcja dodaj film pod oknem edycji tekstu) https://filmy.elektroda.pl/

Wskaźnik LED dość dobrze naśladuje zachowanie wskazówkowego VU, wskaźniki LED trudno nagrać bardzo duże różnice między punktami ciemnymi i jasnymi. Odbicie LED w powierzchni stołu wygląda lepiej niż nagranie bezpośrednio, być może przydałby się jakiś filtr przed soczewką obiektywu aby lepiej nagrywać LEDy?
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Gismot napisał:
    rozebrałeś korektor graficzny / tuner DIORY i wstawiłeś gotowe kity. Co tu oceniać?
    Dokładnie. A co oceniać? Znalazłoby się: Brak panelu frontowego - to co jest (przynajmniej na zdjęciach) to co najwyżej panel konstrukcyjny. Jakieś gołe ośki i śrubki z niego wystające, brak opisów i ogólny bajzel wewnątrz (pajęczyna przewodów).
    elektronik.b napisał:
    Konstrukcja składa się z dwóch takich: https://sklep.avt.pl/avt2864.html modułów produkcji AVT.
    Teraz już wiem czego nie polecać. Jeśli to ma tak działać jak na Twoim filmie, to efekt mizerny - co najwyżej bajer jakoś-tam powiązany z sygnałem muzycznym. W każdym razie do niczego innego służyć nie może; "Analizator" miga z tak szybkim opadaniem słupków, że niczego się nie da z niego odczytać, a wskaźnik ma dokładność wskazań porównywalną do obucha siekiery - COŚ pokazuje.

A teraz pozytywy...a raczej jeden pozytyw: Robisz coś (a przynajmniej próbujesz) co (być może) będzie przyczyniać się do rozwijania zainteresowań elektroniką. Dostałeś zimny prysznic, ale... nie przejmuj się za bardzo - każde pierwsze konstrukcje są z założenia niedopracowane, a konstruktor dumny jest i tak, "bo działa". Kolejny etap to wyciągnięcie z powyższego konstruktywnych wniosków, aby nie powtarzać takich błędów/niedoróbek w przyszłych projektach.
    elektronik.b
    Poziom 3  
    OK. Krytyka mile widziana.
    No tak to były pierwsze z moich konstrukcji i masz rację nie wygląda to najlepiej wizualnie też tak myślę ale ważne że działa.
    Będe pamiętać o Twoich wskazówkach.
    szeryf3
    Poziom 21  
    rafi8112
    Poziom 13  
    Rezystor240 napisał:
    Mam pytanie, gdzie tu jest DIY? Wsadzenie gotowych modułów w obudowę to jest DIY

Według mnie to wszystko zależy od wieku autora lub od jego doświadczenia w elektronice - być może są to dopiero początki. Nie wiem jak Koledzy ale ja dawno temu uczyłem się na kitach umiejętności w zakresie lutowania i z grubsza działania danego modułu. Też na początku moje konstrukcje wyglądały bardzo chaotycznie bo liczył się jak najszybszy efekt końcowy - nigdy nie mogłem się doczekać finału czyli uruchomienia układu. Do estetyki w ogóle nie przywiązywałem wagi. Dopiero po latach gdy człowiek dojrzewa w swoich umiejętnościach to zaczyna widzieć szerzej każdy budowany projekt i wtedy dąży do uzyskania jak najlepszego wyniku.
    Autorowi życzę powodzenia i rozwijania swoich umiejętności, konstruktywna krytyka jak najbardziej uzasadniona przez Kolegów i miejmy tylko nadzieje, że przyniesie pozytywne skutki :)