Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- BMW F31 2.0D, Mondeo MK5 2.0D, Octavia III Diesel - automaty

marcys298 14 Nov 2020 20:32 906 7
    marcys298
    Level 2  
    Dzień dobry
    Stoję przed zakupem samochodu.
    Wymagania:
    -FVAT23%
    -Automatyczna skrzynia
    -kombi lub liftback/hatchback
    -rozsądne spalanie

Po przejrzeniu ogłoszeń z okolicy i z podanymi parametrami wytypowałem trzy auta:
    Ford Mondeo MK5 2,0TDCI Powershift (rocznik ok 2015-2015 i przebieg 100-140kkm)
    Skoda Octavia III 1,6TDI DSG (rocznik 2016 lub 2017 czyli przedlift albo polift przebieg ok 120kkm)
    BMW 3 F31 318D A/T (rocznik 2015, przebieg ok 130kkm salonowy)
    Pytanie o różnice w kosztach utrzymania i przewidywalności eksploatacji.
    Dla wielu te auta mogą wydawać się bardzo różne ale dla mnie każdy z nich ma coś w sobie i każdym z nich mogę jeździć.
    Mam problem z określeniem ewentualnych punktów zapalnych. Czy faktycznie bać się marki BMW? (miałem X5 e53 ale 10lat starszy - podstawowe rzeczy wcale drogie w naprawie nie były, wyeksploatowania było drogie ). Bać się premium?
    W każdym z tych aut jest DPF, EGR, Turbo, Wtryski dieslowskie itp. Co może być gorszego w BMK niż w pozostałych? Tak, w silnik BMW N47 bywają problemy z rozrządem. Za to w Skodzie jest DSG a tutaj chyba trudniej zadbać o skrzynię niż o sam rozrząd jak w BMW (większa losowość usterki skrzyni niż rozrządu).
    A jak z Fordem? Silnik super, wnętrze i zewn też. A co z powershiftem? W Fordzie mi mówili, że wymieniają olej w skrzyni co 60kkm, czego VAG nie robi - czy dzięki temu spodziewać się lepszej trwałości? Bo o skrzynię w BMW marki ZF akurat mogę być chyba spokojny - oczywiście zepsuć się zawsze może ale ryzyko chyba nie jest tak wysokie... Eksploatacja 3-4lata albo i lepiej. Które auto będzie najdroższe (nie licząc paliwa).
    Dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawiam
    grzecho3223
    Level 18  
    Stary zapomnij o skodzie mam tako i chce się jej pozbyć badziewie stworzone do psucia się ja bym stawiał na mondeo mam focusa i jest to świetne auto, nigdy problemu z nim nie miałem.
    Skoda 2015
    A Focus 2010
    marcys298
    Level 2  
    grzecho3223 wrote:
    Stary zapomnij o skodzie mam tako i chce się jej pozbyć badziewie stworzone do psucia się ja bym stawiał na mondeo mam focusa i jest to świetne auto, nigdy problemu z nim nie miałem.
    Skoda 2015
    A Focus 2010

Dzięki za opinię ale czy można prosić więcej szczegółów?
    Też miałem Focusa 2010 1,8tdci. Jednak to troszkę inne auto niż Mondeo Mk5 czy Octavia III.
    kakibara
    Level 33  
    To moŻe ja.
    Miałem 508 2.0 hdi 163 km aut. - zajebiscie wyciszony lubisz szybko ? X5 3.0d tak szybko i komfortowo na krajowych nie pojedziesz - jeździłem i tym i tym. Utrzymać prędkość podróżna między 150-170km/h bez problemu! Spalanie bajka jak w kompakcie
    Naprawa automatu kosztowala 11 tyś zl po zakupie - dalsza eksploatacja tylko oleje.

Mondeo 15 rok - dwa lata użytkowane sprzedane z przebiegiem 115 tyś km. Raz wymieniony olej w skrzyni.
    Zero awarii. Wygodny. Była to wersja 5 drzwi.
    Silnik oczywiście 2.0 hdi 150 km z adblue. - miałem też 3008 ten sam silnik pezot dużo lepiej się zbierał.
    W mondeo automat jakby leciutko slabsza reakcją na światłach bardzo lubię być pierwszy na następnych.
    Spalanie liczmy 7 l w trasie od 4.5 l jak dziadek w lato i w górę ale bez prEsady - naprawde jazda po miescie w okolicach doWolonych predkosci mniej niz nie jedno auto z 1.6 dieslem pod maska.
    Szwagier ma od nowości mk4 to przepaść niby ten sam model Ale siedzisz już dużo wygodniej, nie wiem jakie miałaś koła w x5 Ale żadnego skrzypienia nie będzie jak w bmw.
    Była to wersja titanium. W żadnym z tych modeli nie miałem problemu z fap tylko dolewki płynu.

BMW to klasa w sobie ale 2 tygodnie temu jezdIlem kombiakiem cholera Ale ciężko zasiąść za kierownice jeżeli uzytkujesz ja bardzo duzo w mieście może to Cię po chwili mówiąc szczerze denerwować. Spróbuj!
    5 lat z 30 tyś rok za chwilę rozrządbędziesz miał do wymiany - sprawdź ile kosztuje żebyś nie runą - bo będą też rzeczy które należy zrobić przy okazji 😆.

Bardzo lubię robić ta markę szczególną nowsze modele WsYstko pięknie się wymienia.
    318tka ma spalanie średnie 5.9 do 6.5 l - pisze średnie czyli powiedzmy bardzo dobrze.

Skode ma mój sąsiad - 1.6 tdi automat. Od 19 tyś km teraz może ma 30 lub troszkę więcej.
    Spalabie wysłał mi kiedyś na telefon chwalił się 3.6 l /100km i tyle mnie to obchodZi trochę jednak auto przedstawiciela
    Dsg jezeli serwisowane dobrze wyglada do 150-200 tys km. W mokrym wymienia sie olej co 60 tys km kupujesz używane auto rozgladnij się za superb 2.0 tdi 177 km kombi różnica w jakości i prestiżu jeżeli chodzi o skoda.
    No ale jak piszesz w okolicy masz 3 auta do wyboru.

Jeżeli mogę Na koniec od siebie

W tych pieniądzach kupił bym jeszcze raz -i moze to sie spelni pezot 508 2.0 hdi 163 lub 180 km (gdyby wybór był między mondeo) bmw ladne ale dla mnie za male.

.
    marcys298
    Level 2  
    kakibara wrote:
    To moŻe ja.
    Miałem 508 2.0 hdi 163 km aut. - zajebiscie wyciszony lubisz szybko ? X5 3.0d tak szybko i komfortowo na krajowych nie pojedziesz - jeździłem i tym i tym. Utrzymać prędkość podróżna między 150-170km/h bez problemu! Spalanie bajka jak w kompakcie
    Naprawa automatu kosztowala 11 tyś zl po zakupie - dalsza eksploatacja tylko oleje.

Mondeo 15 rok - dwa lata użytkowane sprzedane z przebiegiem 115 tyś km. Raz wymieniony olej w skrzyni.
    Zero awarii. Wygodny. Była to wersja 5 drzwi.
    Silnik oczywiście 2.0 hdi 150 km z adblue. - miałem też 3008 ten sam silnik pezot dużo lepiej się zbierał.
    W mondeo automat jakby leciutko slabsza reakcją na światłach bardzo lubię być pierwszy na następnych.
    Spalanie liczmy 7 l w trasie od 4.5 l jak dziadek w lato i w górę ale bez prEsady - naprawde jazda po miescie w okolicach doWolonych predkosci mniej niz nie jedno auto z 1.6 dieslem pod maska.
    Szwagier ma od nowości mk4 to przepaść niby ten sam model Ale siedzisz już dużo wygodniej, nie wiem jakie miałaś koła w x5 Ale żadnego skrzypienia nie będzie jak w bmw.
    Była to wersja titanium. W żadnym z tych modeli nie miałem problemu z fap tylko dolewki płynu.

BMW to klasa w sobie ale 2 tygodnie temu jezdIlem kombiakiem cholera Ale ciężko zasiąść za kierownice jeżeli uzytkujesz ja bardzo duzo w mieście może to Cię po chwili mówiąc szczerze denerwować. Spróbuj!
    5 lat z 30 tyś rok za chwilę rozrządbędziesz miał do wymiany - sprawdź ile kosztuje żebyś nie runą - bo będą też rzeczy które należy zrobić przy okazji 😆.

Bardzo lubię robić ta markę szczególną nowsze modele WsYstko pięknie się wymienia.
    318tka ma spalanie średnie 5.9 do 6.5 l - pisze średnie czyli powiedzmy bardzo dobrze.

Skode ma mój sąsiad - 1.6 tdi automat. Od 19 tyś km teraz może ma 30 lub troszkę więcej.
    Spalabie wysłał mi kiedyś na telefon chwalił się 3.6 l /100km i tyle mnie to obchodZi trochę jednak auto przedstawiciela
    Dsg jezeli serwisowane dobrze wyglada do 150-200 tys km. W mokrym wymienia sie olej co 60 tys km kupujesz używane auto rozgladnij się za superb 2.0 tdi 177 km kombi różnica w jakości i prestiżu jeżeli chodzi o skoda.
    No ale jak piszesz w okolicy masz 3 auta do wyboru.

Jeżeli mogę Na koniec od siebie

W tych pieniądzach kupił bym jeszcze raz -i moze to sie spelni pezot 508 2.0 hdi 163 lub 180 km (gdyby wybór był między mondeo) bmw ladne ale dla mnie za male.

.

Dziękuję za konkretne informacje :)
    X5 miałem na 19calach. Świetnie wyglądało i prowadziło się na dobrych drogach ale przy nierównościach była masakra.
    Ogólnie świetne auto ale uciekłem od niego. Już nie chodzi tylko o same koszty utrzymania co fakt, że co chwilę trzeba było się czymś zająć. Niby silnik i skrzynia igła... ale tu klamka, tam klamka, w między czasie xdrive zawieszenie maglownica. Zrobiło się z tego auto hobbystyczne. nie miałem na to czasu.

Teraz szukam czegoś, co przede wszystkim zapewni mi spokój eksploatacji. To, że czasem coś trzeba zrobić to wiadomo, ale irytowały mnie duperele w tamtym aucie. Bardzo bym chciał mieć skrzynię automatyczną w aucie. Patrzyłem na Aurisa hybrydę, ale może udałoby się jednak zachować troszkę przyjemności z jazdy stąd poszukiwania aut wyżej wymienionych.

Sam rozrząd w F30 to nie problem, 2,5kzł i zrobione. W porównaniu do skrzyń dwusprzęgłowych to i tak pikuś. A poza tym o rozrząd łatwiej zadbać - wiem co to wymiana oleju co 15kkm. W przypadku skrzyń dwusprzęgłowych nawet takie wymiany tego nie gwarantują z tego co czytam skoro DSG potrafią się sypać po 40kkm przebiegu.

Wątek założyłem bo byłem ciekaw czy są różnice w trwałości skrzyń powershift vs dsg.

Peugeot 508 - piękne auto ,ale nie ma takiego auta w okolicy na FV23%. I jednak jeśli mam jeździć z myślą o awarii skrzyni za 11kzł to sorki, ale to dla mnie dyskwalifikuje auto.

Oczywiście, diesle też mają swoje problemy - jednak bardziej przewidywalne a przede wszystkim tańsze w naprawie.

Chyba jednak trzeba pozbyć się myśli petrolheada i wejść w nudną Toyotę :)

Jeszcze myślę o Qaszqaiu II 1,6dci z cvt. Tu chociaż skrzynia byłaby dobra : )

Dzięki za opinie :)
    kakibara
    Level 33  
    RozrAd w f30 to minimum 3 tyś zl - wymieniamy wszystko.
    W 2.0 hdi sprawdź sobie ale 😆 podziel na 5.
    W 508 - skrzynia wysypala się przy 120 tyś km właśnie z przed świadczenia ze w skrzynkach aut.nie zmienia się oleju. Kupiłem z błędem wiedziałem w co sie Pcham. Później po wymianie 20 czy 30 tyś zmiana oleju i jak nowy. Jezdzi w rodzinie do tego momentu zrobione 70 Ty km nigdy nie było z nią już problemów!
    Może napiszę Ci jaki był problem żeby nie demonizowac - tylko od 130km/h (może z czasem było by przy niższej predkosci) gwaltowne wdepniecie pedalu przyspieszenia nie zawsze pokazal sie blad i auto ciut gorzej przyspiesAlo ale nigdy nie odcinalo mocy ! I wyprzedzales ciag aut dalej, jezeli przyspieszales na autostradzie bez' przycisku sport 'normalnie i rzwawo i pod 200 nie było problemu.
    Także o czymś to świadczy filtry i oleje i jedziemy.
    Z ostatnich dni wiatrak x5 1300zl .😂
    O trwałości dsg czy PS czy ZF - tylko obsługa prawdę powie.
    Jezdziles cvt - musisz spróbować!
    Auris na miasto w hybrydzie super - a ten Nowy model bajka.
    marcys298
    Level 2  
    kakibara wrote:
    RozrAd w f30 to minimum 3 tyś zl - wymieniamy wszystko.
    W 2.0 hdi sprawdź sobie ale 😆 podziel na 5.
    W 508 - skrzynia wysypala się przy 120 tyś km właśnie z przed świadczenia ze w skrzynkach aut.nie zmienia się oleju. Kupiłem z błędem wiedziałem w co sie Pcham. Później po wymianie 20 czy 30 tyś zmiana oleju i jak nowy. Jezdzi w rodzinie do tego momentu zrobione 70 Ty km nigdy nie było z nią już problemów!
    Może napiszę Ci jaki był problem żeby nie demonizowac - tylko od 130km/h (może z czasem było by przy niższej predkosci) gwaltowne wdepniecie pedalu przyspieszenia nie zawsze pokazal sie blad i auto ciut gorzej przyspiesAlo ale nigdy nie odcinalo mocy ! I wyprzedzales ciag aut dalej, jezeli przyspieszales na autostradzie bez' przycisku sport 'normalnie i rzwawo i pod 200 nie było problemu.
    Także o czymś to świadczy filtry i oleje i jedziemy.
    Z ostatnich dni wiatrak x5 1300zl .😂
    O trwałości dsg czy PS czy ZF - tylko obsługa prawdę powie.
    Jezdziles cvt - musisz spróbować!
    Auris na miasto w hybrydzie super - a ten Nowy model bajka.

Jechałem CVT. W tracie cudów nie będzie ale taka hybryda w mieście się spełni :)

Tylko obsługa prawdę powie - wszystko fajnie, ale przecież nie mamy gwarancji jak obługiwał skrzynię poprzedni właściciel. A CVT od Toyoty jednak trudno zajechać. W Nissanie z tego co czytam też tak jest. A dwusprzegłówki są bardziej wrażliwe.
    O tyle dobrze, że w Fordzie zalecają wymiany oleju co 60kkm czego VAG nie robi - to chyba spora różnica.

Tak, rozrząd w BMW byłby najdroższy, ale za to ZF spokojniej wytrzyma skoro nawet GM u mnie w X5 przejechało 300kkm.
    Wiatrak robiłem na początku u siebie, znam temat :)
    Jak kupiłeś 508 z błędem to pewnie w dobrej cenie - coś takiego też bym brał pod uwagę :)
    Idzie jakoś porządnie sprawdzić dwusprzęgłówkę przed zakupem?
    Dzięki za konstruktywne odpowiedzi.
    kakibara
    Level 33  
    Jak ma zapisy w książce świadczące o wymianie i kontrolą oleju - przecież handlarze kupują tak auta i jakoś to jeździ.
    Pozdro