Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migomat jednofazowy- samoróbka ze spawarki elektrodowej

Szokolo 25 Aug 2006 22:35 71188 109
Wago
  • #91
    Szokolo
    Level 19  
    Witam po przerwie... Budowa zakończona. Optymalny dławik rdzeń z silnika od pralki, szczelina 3,5mm, za dławikiem brak kondensatorów. Spróbowałem z pojemnością 10000uF, tragedia więcej spawu szło w powietrze niż w materiał (pryskało sakramęcko) :-(. Cóż jeszcze dodac, dziękuję wszystkim za pomoc w realizacji projektu !!!!!!!!!!!! Pozdrawiam!
  • Wago
  • #92
    Paweł##
    Level 11  
    Witam.
    Spawarka nieźle wykonana, gratuluję.
    Mam jedną prośbę odnośnie dławika. Czy mógłbyś zamieścić jakieś zdjęcie lub rysunek poglądowy? Przymierzam się do budowy miga 3 fazowego i na razie zbieram informacje a na temat dławików to trudno cokolwiek znaleźć.
    Pozdrawiam.
  • #93
    Szokolo
    Level 19  
    Witam! Dławik nawinięty takim samym materiałem jak wtórne dokładnie 44 zwoje szczelina 3,5mm (oczywiście zaczynamy od mniejszej). Szczelinę wykonywałem... szlifierką kontową :-). Ja mam akurat trafo główne 1 - fazowe, zachodzi zjawisko przejścia przez 0 i klapa - dławik musi być. W 3 - fazowym to tak źle nie jest, poniewaz prądy nachodzą na siebie :-).
  • #94
    Paweł##
    Level 11  
    Witam.
    Zgadzam się że prady się na siebie nakładają jednak wszystkie orginalne migomaty firmy OZAS Opole takowe dławiki posiadają, a te powyżej 400A prądu spawania posiadają nawet kilka odczepów z dławika które umożliwiają regulację. Są to dławiki na rdzeniu o kształcie EI ze szczeliną w kolumnie środkowej.
    Poniżej przebiegi z prostownika 6-pulsowego.
    Pozdrawiam.
  • #95
    Szokolo
    Level 19  
    Owszem posiadają, miałem na myśli, że w migu jednofazowym są bardziej potrzebne :-).
  • Wago
  • #96
    Henry12
    Level 17  
    Witam! W jednym z postów napisałeś że masz wykorzystane trafo ze spawarki elektrodowej , która dobrze spawała elektrodami 2,5 mm czy mógłbyś podzielić się jak radzi sobie w migomacie ? Stałem się posiadaczem takiej spawarki i zastanawiam się nad próbą jej wykorzystania gdyż opóżnia się nawinięcie docelowego transformatora ,a to dawało by szanse na prowizoryczne uruchomienie w niedługim czasie a koszty też nie bez znaczenia .Jeszcze jedno pytanie : ile waży pełna butla co2 /gaśnica śniegowa / wysokości około 80cm ? Mam okazje kupić taką nie drogo sprzedawca twierdzi że przy wadze w/w 21 kg jest w niej co najmniej 5 kg gazu ,ale nie chciałbym zostać wpuszczony w maliny.Uszanowanie !
  • #97
    Szokolo
    Level 19  
    Witam! Trafo sprawuje się całkiem całkiem, teraz mogę spawać detale których elektrodą bałem się nawet dotknąć ( co do trafa należy pamiętać jedynie, że jest to trafo z odczepami a nie z ruchomym rdzeniem :-). Do moich potrzeb jest OK, spawam nim raczej cienkie materiały, ale jak trzeba coś grubszego to też sobie radzi (kiedyś przyszedł kolega dla zabawy rozkręcił prąd na maxa. i cioł blachę 2,5mm także przetop jest dość dobry nawet w materiale powiedzmy 4mm). Jedyne co wyróżnia go stanowczo od fabrycznych konstrukcji to dźwięk wydawany przy spawaniu w mig-magu fabrycznym to takie jakby skrzenie u mnie jest bzyczenie jakby pszczoły latały. Spowodowane jest to innym charakterem prądu w migomacie fabrycznym większy nacisk kładzie się na stałe napięcie, w spawarkach charakterystyka napięcia jest dość "opadowa". Aha i jeszcze jedno bez dławika się nie obejdzie, jak u siebie dołączyłem go to nie mogłem uwierzyć co się stało, jakby moc trafa zwiększyć 3X :-). Spowodowane to było poprawieniem charakterystyki napięciowej (troszkę zbliżyłem się do migomatów fabrycznych). Co do butli moja ma także ok. 80cm waży pełna ponad 20kg a mieści się w niej 6kg skroplonego CO2 starcza na całkiem sporo do tej pory tylko raz wymieniałem butlę, choć jak wspomniałem spawam od czasu do czasu (starczyła mi na ok. 8 miesięcy). Pozdrawiam!
  • #98
    Henry12
    Level 17  
    Dzękuje za szybką odpowiedż ! Butlę mam już w garażu ma nawet plombe więc powinna być ok. Spawarka ma sterowanie odczepami przy spawaniu elektrodami 2,5 wcale się nie grzeje napięcie U 2 -42V myślę żę jeśli by się sprawdziła na tym zakresie ze zmniejszeniem nie będzie kłopotu /przełącznik z 4-1 / Migomat potrzebny do blacharki bo do grubszych mam spawarkę wirową . Doczytałem na fabrycznych migach napięcie jałowe ok 35V ,robocze 16- 20V czyli też spada .Dławik skończe jak minie grypa ,nawijam jednak na rdzeniu EI ze szczeliną na początek 3mm zastanawiam się nad kondensatorami .Pozdrawiam !
  • #99
    ga72
    Level 11  
    Spider1 wrote:
    Chcialem zapytac o charakterystyke transformatora. Elektrodowki maja opadowa,a migi stala. Tak wyczytalem gdzies na forum. Moglby ktos napisac jak to sie ma do samej konstrukcji trafa. Czy roznica polega na innym nawinieciu drutu? Nie znam sie na tym. Trafo chyba ktos mi nawinie jednak nie chcialbym popelnic bledu. Z gory dziekuje.


    Ja też mam takie pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi co zrobić aby zmienić tą charakterystykę aby trafo spawarki nadawało się do migomatu.
  • #100
    Nstan
    Level 31  
    ga72 wrote:

    Ja też mam takie pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi co zrobić aby zmienić tą charakterystykę aby trafo spawarki nadawało się do migomatu.


    Spawarki elektrodowe mają regulację prądu wsuwanym rdzeniem. Amatorsko wykonywane posiadały dodatkowo regulację napięcia na odczepach lub tylko regulację napięcia a co za tym idzie i regulację prądu odczepami. Te ostatnie najłatwiej zaadoptować do migomatu. Podstawową rzeczą jaką musisz wykonać jest usunięcie regulacji prądu rdzeniem a wykonać regulację napięcia przez wykonanie odczepów na pierwotnym oraz na wtórnym aby obniżyć napięcie do zakresu 15-35V
  • #101
    samblaster
    Level 13  
    witam panowie potrzebuje prosty ale dobry schemat do regulatora obrotów ne555 pwm, mam silnik od dużego fiata około 2,5-4A podczas pracy
    ps. może ma ktoś zbędny rdzeni około 40-50cm²
    pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc
  • #102
    jankowski1987
    Level 14  
    witam wszystkich fachowców i mam pytanie posiadam migomat jedno fazowy prąd spawania od 40-130A.Chcem sobie zrobić do niego dławik. I moje pytanie polega na tym czy moge do tego celu użyć rdzenia za transformatora o wymiarach zewnętrznych 8,5cm/3,5cm/10cm. Jak tak to jakiej średnicy drutu użyć do nawinięcia tego dławika i ile zwoi. A jeszcze co do tego rdzenia to to jest rdeń EI
  • #103
    samblaster
    Level 13  
    witam
    rdzeń na dławik powinien być nieco mniejszy od rdzenia trafo głównego, a co do przekroju drutu ta taki sam jakim nawinięte jest uzwojenie wtórne, liczba uzwojenie (do oporu) ile da się nawinąć (ogólnie około 40-50zw) i nie zapomnij o 2-3 mm szczelnie między E a I
    nie jestem fachowcem w tym temacie ale pisze tylko to co inni doświadczenie ludzie piszą na innych tematach poświęconych budowie sprzętu spawalniczego
    pozdrawiam
  • #104
    norek_fm
    Level 12  
    Witam

    Po pierwsze robota pierwsza klasa :) pozazdrościć

    Ja też przymierzam sie do buowy MIG'a narazie zbieram potrzebne materiały. Na początek trafo, zdobyłem z jakiejś spawarki elektrodowej
    rdzeń zwijany o przekroju 70x40 niech wypowiedzą się eksperci czy takie wystarczy. Planuję usunąć regulację wsówaną w rdzeń i zastosować regulację elektroniczną po pierwotnej. Z drugiej strony aby zmniejszyć napięcie po wtórnej na trafie jest dwie cewki chce zastosować prostownik z dwoma diodami (jest jak się dostać do połączenia tych uzwojeń).
    Poniżej fotki trafa.

    Największy problem to podajnik, bo chę zrobić 4 rolkowy, czsami chciałbym mieć możliwość spawania aluminium a do tego niestety słyszałem ze 2 rolkowy nie da rady a druga sprawa równomierność posuwu drutu przy 4 rolkowym będzie nieporównywalna.
    Narazie szukam ślusarza który dorobi mi kółka zębate (z tym jest największy problem) chya że któryś z kolegów zna kogoś kto ma sprzęt i przy okazji nie zerwie ze mnie skóry. :)

    Migomat jednofazowy- samoróbka ze spawarki elektrodowej
  • #105
    Nstan
    Level 31  
    [quote="norek_fm"]
    Ja też przymierzam sie do buowy MIG'a narazie zbieram potrzebne materiały. Na początek trafo, zdobyłem z jakiejś spawarki elektrodowej
    rdzeń zwijany o przekroju 70x40 niech wypowiedzą się eksperci czy takie wystarczy. Planuję usunąć regulację wsówaną w rdzeń i zastosować regulację elektroniczną po pierwotnej. Z drugiej strony aby zmniejszyć napięcie po wtórnej na trafie jest dwie cewki chce zastosować prostownik z dwoma diodami (jest jak się dostać do połączenia tych uzwojeń).

    /quote]

    Przekrój rdzenia podajemy w cm2. Twój rdzeń to 7x4=28cm2. Do prac amatorskich tak i będziesz mógł spawać drutem 0,6mm a lepić 0,8mm. Odradzam regulację elektroniczną po stronie pierwotnej. Polecam regulację napięcia odczepami po stronie pierwotnej. Wtórne możesz połączyć także równolegle lub tak jak zaplanowałeś w układzie przeciwsobnym.
  • #106
    norek_fm
    Level 12  
    Nstan wrote:

    Przekrój rdzenia podajemy w cm2.


    No wiem wiem ale chyba pomnożenie 4x7 to nie problem :D

    Jeżeli chodzi o kwestie prądu spawania to dlaczego 0,8 praktycznie nie wchodzi w rachubę, to kiedyś była spawarka w końcu i tak mi sie wydaje że przy elektrodach 2.0 dawała rade. Z drugiej strony czemu nie polecasz regulacji po stronie pierwotnej (elektronicznej), dowijanie odczepów jakoś mnie odstarasza :)

    Dodano po 1 [godziny]:


    Właśnie trafił mi na warsztat transformatorek spawalniczy bestera 2100,
    podobno się przegrzewał, rozebrałem ustrojstwo i o dziwo transformator jest w tym prawie taki sam jak mój który chce zastosować do miga. dodatkowo ta spawareczka ma mozliwośc pracy na 220/380 i przy 380 to ma już 160 A czyli całkiem przyzwoicie. Zadziwiły mnie uzowjenia bo są nawinięte cieńszum drutem niz w moim trafo.

    Wnioskując z tego to chyba nie tak do końca będzie kiepskow przypadku zastosowania mojego trafa do MIG'a :D


    Aha teść się chwalił że spawał tą sawarką (oczywiscie podłączoną do 380) elektrodą 4 z bardzo ładnym przetopem do 6-7 mm materiał.
  • #107
    Henry12
    Level 17  
    Możesz się rozczarować wiem z doświadczenia że spawarka która spawa elektrodą 2,5 ciągle a chwilowo nawet 3,25 nie dała rady w budowanym migomacie i napewno Nstan dobrze radzi ma duże doświadczenie .
  • #108
    norek_fm
    Level 12  
    Jasne nie podważam wiedzy Nstana taka już ze mnie przekorna dusza

    w ubiegłym tygodniu kupiłem na allegro ładne trafo 160A na Allegro i pochodzące wprost z migomatu także moje mysle spożytkować na budowe małej spawarki na zwykłe elektrody (myśle do niej dodać jeszcze mostek + dłwik ) czyli jakaś mała amatorska spawareczka z tego wyjdzie

    A z tego nowego trafa mam nadzieje dobry mig.

    Uff biore się do roboty :)
  • #109
    Henry12
    Level 17  
    Witam
    Ja mam reduktor tlenowy z "autogenu" i też będe robił podgrzewacz gazu tylko trochę póżniej , ale nie z drutu oporowego tylko z rezystorów cementowych (wiesz takie białe prostopadłościan) 5 wat każdy połączone szeregowo-równolegle. Będzie klocek aluminiowy 80x60x25 mm. W środku klocka przez całą długość (60 mm.) będzie przewiertany otwór o średnicy mniejszej niż rurka z reduktora (ta co przychodzi do butli gazowej). Nastepnie rozwiertakiem do wymiaru powiększam otwór do 0,1 na minus niż średnica rurki , bloczek aluminiowy podgrzewam na piecu lub palnikiem (ale z czuciem) i wkładam jedno w drugie , jak ostygnie otrzymujemy jedną całość i dobry kontakt termiczny.
    Za rezystorami przemawia fakt ze łatwo jest je montować na takim bloczku(na paście silkonowej+docisk na wszystkie naraz) nie trzeba izolować i szybko można dobrać moc grzania , a drut trzeba jakoś odizolować (elektrycznie)od całości a termicznie musi być kontakt dobry (czyli trzeba by formę zrobić i zalać drut szelakiem). Trzeba pamiętać że musi być wyłącznik termiczny na podgrzewaczu(ale nie wiem ile stopni). Zrobiłem takich podgrzewaczy w pracy kilka dość to fachowo wygląda (niczym orginał) i działają już długo, tylko jest trochę pracy ślusarskiej dość precyzyjnej ,ale co to dla Ciebie (bułka z masłem).
    Moc takiego podgrzewacza ok. 100W
    No pewnie że się skraca żywotność reduktora (w środku są membrany gumowe) . Kumplowi reduktora oszroniło i drugi stopień przeleciał na maksa i tak już został na wieki:D.
    Heja[/quote] Witam ! Jeśli to nie jest wielki problem to chciałbym się dowiedzieć jak dobrać takie oporniki do podgrzewacza muszę taki zrobić bo reduktor wariuje i w końcu odmówi posłuszeństwa ,a to dopiero próby miga i spawacza [obiecujące ]Z góry dziękuję !
  • #110
    patryk-84a
    Level 28  
    Heny i jak tam podgrzewacz?
    Wiecie czytałem posty z poprzednich stron. Czasem to ludzie mnie tak rozśmieszają że nie mogę. "Nie lepiej kupić migomat?". Śmieszne, jak bym miał firmę i mig miałby na siebie robić to ok, kupuje porządny migomat za 4 - 5 tyś, profesjonalny i w ogóle. A mi w garażu nie potrzeba "szajsu" za 800zł, bo wiem jak takie migi są zrobione. Gdybym nie otwierał nigdy takiego miga to może bym i kupił, ale że widziałem w środku to dziękuję. Trafo główne wielkości mojego dławika, uwojenie wtórne drutem fi 3mm, o ile jest miedziane, a na obudowie 160A hehe. Równie dobrze mógłbym zmazać tą jedynkę i było by 60A. Nigdy bym takiego czegoś nie kupił, wolę zrobić i wydać nawet 1tyś., chociaż tyle to nie wydałem, a wiem co mam. Obudowa malutka,dopasowana, a nie jak w kupnych wiatr w środku hula, bo obudowa jak przy SB315 a w środku nic nie ma. U mnie nawet wentylatora nie ma bo myślę że zbędny jest :D. Zresztą szkoda gadać, jak ktoś da ze 3tyś to mogę sprzedać - żarcik. Pozdrawiam.