Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migomat jednofazowy- samoróbka ze spawarki elektrodowej

Szokolo 13 Oct 2005 21:32 71284 109
  • #1
    Szokolo
    Level 19  
    Witam! Chciałbym zbudować samemu migomat na prąd jednofazowy 230V. Posiadam transformator z zwykłej spawarki elektrodowej 230V. Ma za duże napięcie stanu jałowego ok. 55V. Postanowiłem więc zbudować regulator prądu po stronie pierwotnej. Krąży na elektrodzie schemat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic75788.html
    Czy jest on godny polecenia? Dlaczego rezystory R3, R6, R18, 19, 20, 21 są oznaczone gwiazdką? Rezystor R8 jest 1W, a pozostałe? W jakim sklepie wysyłkowym najtaniej dostanę U209B i BTA 41-600? A jeszcze jedno na schemacie wyraźnie napisane jest gdzie ma być faza, a gdzie 0. Jak bym pomylił fazę z 0, to co by się stało (spalił bym regulator)? Pozdrawiam!
  • Helpful post
    #2
    rdt
    Level 25  
    Witam
    co do regulatora - zbudowalem tn wlasnie - nie sprawdzam juz teraz gdzie faza a gdzie zero - nie spalił mi sie ale fakt ze obciązenia były małe
    BTA i scalaka kupisz w kazdym sklepie elektronicznym nie musisz kupowac w wysyłkowym sklepie
    nie wiem czeu są pooznaczane gwiazdka ale ja mam zlozone tare galezi tego obwodu
    te wszystkie rezystory po 39 K mam zastąpione 3 1W/10 Ohm w szerego bodajze - reszta to 0.25 W
    wazna sprawa moim zdaniem jest taka ze nie mozna sobie dowolnie zmieniac pojemnosci jednego kondensatorks
    u mnie zamiast 3.3 U był 2.2 uF i regulacja obrotow silniczkow od dołu nie byla zbyt duza - dopiero teraz mam 3.3Uf okolo i jest o niebo lepiej
  • #3
    Szokolo
    Level 19  
    Witam! Czy do budowy migomatu mogę użyć reduktora takiego jatk ten: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=67619470
    Ile CO2 powinno przechodzić przez dyszę w czasie spawania? Pod jakim ciśnieniem w butli jest CO2? A jeszcze jedno jak wygląda sprawa napełniania butli CO2. Dostajemy spowrotem naszą butlę, czy inną? Pozdrawiam!
  • Helpful post
    #4
    kam.el
    Level 13  
    Reduktor wygląda o.k. natomiast stosowanie CO2 wymaga podgrzewacza przed reduktorem ,chyba że będzie to krótkie spawanie inaczej reduktor zamarza co skraca jego żywotność.Do spawania używa się mieszanek na argonie. Zbudowałem kiedyś migmaga ,przepływ mam ustawiony na 5/min. spawa o.k .,ciśnienie w butli to ponad 100at. Jeżeli masz legalizowaną butlę to tylko wymieniasz inaczej możesz tylko próbowć dogadać się z gościem od wymiany.
  • Helpful post
    #5
    piotrsta
    Level 22  
    Butlę można też oddać do napełnienia ale dłużej to trwa i ma sens tylko jak masz nową butlę i chcesz ją mieć u siebie. A co do przepływu gazu 5/min to osobiście uważam że to trochę za mało ja ustawiam blisko 10/min.
  • Helpful post
    #6
    kam.el
    Level 13  
    witam.Trafo od spawarki elektrodowej ma za wysokie napięcie biegu jałowego.Powinieneś odwinąć jeżeli to możliwe wtórne tak żeby było 20 - 30 V.Musisz pomyśleć o regulacji prądu myślę że lepiej będzie po stronie wtórnej lub przezwoić trafo po stronie pierwotnej z odczepami.
  • Helpful post
    #7
    rdt
    Level 25  
    - zastanawiam sie - mam spawareczke einhell czy cos takiego - z tego co wiem ma ona uzwojenie miedziane - podobno zdarzają sie i aluminiowe
    musze ją rozkręcic bo przyszlo mi do glowy ze byc moze te same trafo są uzywane w migomatach tej firmy i moze trafko ma juz odczep - ale to na razie tylko przypuszczenia a zanim je sprawdze to chciałbym skonczyc remont mieszkania zeby nie rozgrzebywac wszystkiego naraz
  • #8
    Szokolo
    Level 19  
    A no widziałem kiedyś takie podgrzewacze na chyba 24V. Były zamontowane na profesjonalnym sprzęcie. A jeszcze jedno na ile wystarczy 1,5kg Co2 w butli 6kg. Nie spawam "zawodowo", tylko amatorsko? Czy lepiej dodać i kupić ten reduktor: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=67811940
    Elektrozawór daje sie za reduktorem? Jak tak to czy nie uszkodzę reduktora, jak naglę zablokuję przepływ gazu?
  • #9
    Szokolo
    Level 19  
    Tak się tylko pytam. Słyszałem, że spawarka elektrodowa to spawanie "stałym prądem", a migomat "stałym napięciem"? Ale jak zrobię płynną regulacje prądu po stronie pierwotnej też powinno być ok, bo przecież przy spawaniu mniejszym prądem spadnie napięcie?
  • Helpful post
    #10
    kam.el
    Level 13  
    Wszystko zależy od twojego doświadczenia i ilości spawania ,amatorsko też można dużo spawać . Mam butlę z argonem nawet nie wiem jakiej pojemności i nie jest największa jakie widziałem od ok 2lat przy spawaniu od czasu do czasu jak trzeba .Co do reduktora to sprawdź w sklepach ,kiedyś obiło mi się o uszy że prosty reduktor taki jak dawali do małych fabrycznych spawarek kosztował ok 70 pln nie wiem czy to prawda .Reduktora napewno nie uszkodzisz .Taka jest zasada montażu elektrozaworu uszkodziłbyś go montując przed reduktorem.
  • Helpful post
    #11
    piotrsta
    Level 22  
    1 atm. w butli to około 500 litrów gazu skoro zużycie ustawisz na 10/min to już policzysz czas. Oczywiście czas ciągłego spawania.
  • Helpful post
    #12
    |bst|
    Level 15  
    Ja uzywam najprostrzego reduktora, takiego bez zegarow i przeplywomierza. Faktycznie potrafi zamarznac choc nie wiem dlaczego to ma skrocic jego zywot (?).
    Mozna kupic taki za ~80zl (nowy).
    Nigdy nie spawalem mig'iem i przeplyw ustawilem na oko aby spaw sie ladnie ukladal i nie robil sie porowaty.
    Co do przeplywu to ksiazkowo podobno powinien byc 8/min.
  • Helpful post
    #13
    rdt
    Level 25  
    piotrsta wrote:
    1 atm. w butli to około 500 litrów gazu skoro zużycie ustawisz na 10/min to już policzysz czas. Oczywiście czas ciągłego spawania.

    podaj jeszcze może przy jakiej pojemności butli
    - co do elektrozaworu -nie jestem pewien ale wydaje mi sie ze jest kolejność butla zawór reduktor
    poniewaz w samochodowej instalacji gazowej masz wlasnie tak połączone
    najczęściej jeszcze elektrozawór jest polączony z filtrem
    reduktor w samochodzie to parownik przeciez - mysle ze są jakies ogolne zasady wg ktorych instalacje wysokocisnieniowe sa montowane
  • Helpful post
    #14
    piotrsta
    Level 22  
    Bez znaczenia, w dużych butlach jest większe ciśnienie. W małej butli (wielkości gaśnicy) jest ok 50 atm w dużych ponad 100. Dwutlenek bardzo łatwo się rozpręża i wystarczy różnica kilku stopni(nawet 2 stopni) aby ciśnienie w butli wzrosło o 1 atm. 500 -550 l/1atm to ogólnie przyjęta objętość dla gazu a nie butli.
  • #15
    Szokolo
    Level 19  
    Nie chwytam za bardzo. Masa butli + gaz = 6kg, samego gazu 1,5kg, ciśnienie 50Atm. 1Atm = 500L gazu. Czyli przy przepływie 10L/min starczy mi go na 50min ciągłego spawania? To jest niezależne od wielkości butli, tylko od ciśnienia? To po co różne rozmiary butli?
  • Helpful post
    #16
    piotrsta
    Level 22  
    Popełniłem szkolny błąd aż sam się pogubiłem. Przepraszam za głupoty.
    500-550 l. gazu uzyskujemy nie z 1atm jak podałem a z 1kg.
    I teraz w zależności od pojemności butli zwiększa się masa skroplonego gazu.
    Przy ciągłym spawaniu w ciągu godziny zużyjesz nie 1 atm tylko 1 kg gazu, to nawet przy najmniejszej butli bardzo dużo bo prawie nigdy nie spawa się (oczywiście w warunkach domowych)godzinę bez przerwy.
  • #17
    Szokolo
    Level 19  
    No teraz wszystko jest ok. Masa gazu w butli 1,5kg = 750L Co2, czyli starczy na 1godz i 15 min ciągłego spawania (przy nastawie 10L/min).
  • Helpful post
    #18
    piotrsta
    Level 22  
    Ilość przepływu gazu ustawia się też w zależności od grubości spawanego metalu 8-10l/m jest dla blach i metali do powiedzmy 3mm.
  • #19
    Szokolo
    Level 19  
    A jak chcę reperować karoserie samochodów, to jaki przepływ ustawić? Czy spaw bedzie dobry kiedy będę miał samo Co2, bez argonu. Do jakich stali stosuje się samo Co2, Co2 + argon, sam argon? Są może jakieś inne gazy stosowane w spawalnictwie mig-mag? Drut do karoserii to najlepiej 0,6mm, czy 0,8mm?
  • Helpful post
    #20
    piotrsta
    Level 22  
    Drut 0,6 czy 0,8 to też zależy od wprawy, ja spawałem 0,8 a raz kupiłem 0,6 ale jak chciałem coś grubszego pospawać to był problem. Sam dwutlenek wystarczy do samochodów dodatek argonu powoduje ładniejsze układanie spawu a to rzadko przy samochodach się wykorzystuje bo spawy się szlifuje, szpachluje i.td.
    Do tak cienkich blach ok 8l/h wystarczy. Sam argon daje się przeważnie do spawania metodą tig (aluminium)
    Od ok. 15 lat spawam migiem(właśnie karoserie) na drucie 0,8 i dwutlenku węgla i jest o.k. nie ukrywam że spawałem też mieszankami i jest lepiej ale i drożej( a niepotrzebnie)
  • #21
    Szokolo
    Level 19  
    Chciałbym się jeszcze zapytać, gdzie można kupić gniazdo przyłączeniowe BINZEL-a (to co przymontowane jest do migomatu)? Uchwyt z przewodem już mam.
  • Helpful post
    #22
    turek:
    Welding machines specialist
    W każdym sklepie sprzedającym części do półautomatów np OZAS BESTER RYWAL TEMIS FIGEL ROBOPROJEKT lub nawet HYPERNOWA KAUFLAND lub inne HyPER MARKETY
    Może byś podał jeszcze jakie parametry (wykonawcze)ma transformator którym zasilasz swoje urządzenie tzn : przekrój rdzenia ilość zwojów i przekroje w mm kw to naprawdę może pomóc w konstrukcji migomatu
  • Helpful post
    #23
    kam.el
    Level 13  
    Witam. Takie gniazdo to fajna sprawa ale chyba kosztowna. W swojej konstrukcji zastosowałem mosiężną tuleję z gwintem , którą odizolowałem od obudowy. Potrzebny jest jednak znajomy tokarz.
  • #24
    Szokolo
    Level 19  
    Gniazdo prawie jak to:

    http://cgi.ebay.de/EURO-Zentralanschluss-fuer...7554799999QQcategoryZ9714QQrdZ1QQcmdZViewItem

    Tylko że ja potrzebuje gniazdo z gwintem zewnętrznym, a to jest chyba z wewnętrznym? A co do transfornatora: wymiary 17x14x9cm, przekrój rdzenia 40cm² (mierzyłem pole przekroju środkowej kolumny wchodzącej w karkas). 4 odczepy na uzwojeniu pierwotnym, uzwojenie wykonane drutem miedzianym Φ 2mm, wtórne miedziany płaskownik 2,5x5mm. Ilość uzwojen nie jezt mi znana, mam takie dwa transformatory 1 pracuje w spawarce MMA i z powodzeniem spawam elektrodami 2,5mm (na 2 "biegu"), powinna także sobie poradzić z grubszymi (3,4 "bieg"). 2 leży w moim warsztacie nieużyteczny, dlatego postanowiłem sobie zrobić z niego mig-maga. Zaraz polece do warsztatu zmierzyć napięcia na wtórnym. Acha transformatory te zostały nawinięte z transformatorów ochronnych 220V/220V, typ: TO 630. Ok teraz napięcia 46, 50, 56, 61V Są za duże na miga, dlatego chcę zrobić regulator na pierwotnym na triaku. Czy to dobry pomysł?
  • Helpful post
    #25
    rdt
    Level 25  
    wlasnie nad podobnym problemem stoi wielu z nas - popatrz na posty kolegi Nstan
    on wlasnie moze pomoże poniewaz ma doswiadczenie w budowaniu migomatów
    założył całkiem niedawno nowy post o budowie tych urządzeń
  • Helpful post
    #26
    kam.el
    Level 13  
    Chcąc uzyskać odpowiednie napięcie na wtórnym z ok.50 V do 25 V lub niższego ograniczysz także moc trafa zawężając tym samym możliwość spawania większym prądem . Pomyśl o odwinięciu połowy uzwojenia wtórnego i wykorzystaniu odczepów pierwotnych i ewentualnie dodatkowo regulatora,ja tak bym to zrobił.
  • #27
    Szokolo
    Level 19  
    Można by tak zrobić jak mówisz, ale wtedy przydał by się grubszy płaskownik na wtórne (takie jest moje zdanie). Przecież uzwojenie było obliczane na określoną moc, przy określonym napięciu. Jak zmniejszę napięcie i będę używał tej samej mocy, to przez uzwojenie popłynie większy prąd. Spowodować to może przegrzanie trafa.
  • Helpful post
    #28
    kam.el
    Level 13  
    Przekrój drutu jest związany tylko z mocą (z prądem jaki chcesz uzyskac ,a to zależy od przekroju rdzenia )niezależnie od napięcia uzwojenia wtórnego.Pozatym transformatory do spaw. elektrodą mają charakterystykę silnie opadającą ,aż do zera przy zwarciu. W twoim trafie 50V jest tylko w chwili zajarzenia łuku potem napięcie opada .Płaskownik jest faktycznie skromny ale przy chłodzeniu wymuszonym i ostrożności przy spawaniu może wytrzyma.Mógłbyś też uzwoić podwójnie odwiniętym płaskownikiem na nowo.
  • #29
    Szokolo
    Level 19  
    Ja się na transformatorach za bardzo nie znam ale zrobie regulator na BTA 41/600. Jak sobie bez problemu radzi z elektrodami Φ 2,5mm, to i sobie poradzi z drutem Φ 0,8mm.