Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asus N61Ja - MemTest86 nie startuje z usb

pinochio 15 Nov 2020 00:52 2178 32
    pinochio
    Level 11  
    Mam problem z wystartowaniem diagnostycznego programu MemTest86. Najpierw nie mógł mój laptop wystartować z pendrive'a, zatrzymywał się na czarnym ekranie z pulsującą kreską w lewym górnym rogu. Dopiero jak ustawiłem w biosie UEFI Boot na Enabled i pierwszy startujący dysk UEFI General USB, to dopiero wtedy program MemTest86 się załadował i nastąpił jego rozruch. Niestety, tu kolejne schody, bo po wystartowaniu programu, znaczy rozpoczęciu testu pamięci Ram, nie rusza z testem tylko zawiesza się na oknie startowym testu. Wydaje mi się, że MemTest widzi tylko jedną pamięć 2GB, a powinien widzieć dwie kości pamięci.

Przeinstalowałem system win 7 na win 10, najnowsze sterowniki, wszystko wydawało się dobrze funkcjonować, ale często zawiesza mi się przeglądarka Firefox, wyskakuje żółty pasek, że strona spowalnia działanie przeglądarki i Thunderbird też nie reaguje, skryptu nie może otworzyć. Albo procesor nawala, albo kości pamięci, laptop już wiekowy, ale ma raczej dobre podzespoły, Asus N61Ja. Chcę przetestować najpierw pamięci, bo są najsłabsze w teście wydajności.
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Witaj.
    Możesz pobrać starszą wersję tego memtesta, nie wymaga UEFI. Albo inny memtest, też działa bez UEFI. Masz pierwszą generację Core, tam implementacje EFI bywały niekompletne i może to nie działać poprawnie.

http://memtest.org/#downiso
    https://www.memtest86.com/download.htm (Older versions, v4).

Dalej przetestuj dysk, na początek zrób zrzut ekranu z parametrów SMART - https://crystalmark.info/redirect.php?product=CrystalDiskInfo (zwróć uwagę, żeby wszystkie dane z tabeli się zmieściły).

Dodano po 1 [minuty]:

Laptop na tym memteście, który się uruchomił pokazuje 73 stopnie - zainteresuj się wyczyszczeniem układu chłodzenia, nadmierne temperatury powodują również spowolnienia i zawieszenia (pomijając skróconą żywotność sprzętu i hałas chłodzenia).
    Magic_moon
    Level 29  
    Na początek pokaż smart dysku. I jak napisał kolega pobierz starszą wersję programu bez UEFI
    pinochio
    Level 11  
    dt1 wrote:

Laptop na tym memteście, który się uruchomił pokazuje 73 stopnie - zainteresuj się wyczyszczeniem układu chłodzenia, nadmierne temperatury powodują również spowolnienia i zawieszenia (pomijając skróconą żywotność sprzętu i hałas chłodzenia).

Dysk dopiero niedawno wymieniłem za poradą z forum, na używany z allegro, ale testowany, bo stary oryginalny był do utylizacji. Problem ostatni z tym laptopem opisywałem w tym poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3726287.html

Zdecydowałem się na SATA HDD, bo właśnie ze względu na wiekowy laptop nie chciałem w niego inwestować. Teraz te problemy z zawieszaniem i spowalnianiem się przeglądarki i czytnika grup dyskusyjnych są podobne do tych co miałem jeszcze na starym dysku i win 7, ale zdjęcia się otwierają w windowsowej przeglądarce, chociaż bardzo powoli. Procesor miał wymienioną pastę i układ chłodzenia był wyczyszczony, wraz z Chipsetami i od razu jak zrobiłem specjalnym programem test wydajności podzespołów, to procesor wzrósł z 4,1 na starym dysku z win 7 i przed czyszczeniem, do 8,1 po kilku dniach od przeinstalowania systemu, czyszczenia i wymiany pasty. Teraz zrobiłem test wydajności składników komputera ponownie i po półtora miesiąca jakby grafika nawet wzrosła.

Starszą wersją memtestu robiłem test z CD i nie pokazał żadnych błędów, dlatego chciałem jakimś profesjonalnym programem przetestować te kości i nawet tworząc bootowalny usb z PassMark MemTest86 V8.3 Pro, to też nie startuje testu.
    dt1
    Admin of Computers group
    Indeksem wydajności nie ma się co sugerować, to zupełnie niemiarodajne narzędzie oceny wydajności komponentów.
    Wolny dysk talerzowy będzie na Windowsie 10 działał tak, jak tego doświadczasz. Niestety ten system zarzyna podczas zwykłej pracy dysk, więc wydajność całości leży. Do tego jeśli uda Ci się zawalić pamięć RAM i zacznie się korzystać mocniej z pliku wymiany - efekt jest jeszcze gorszy, bo dysk nie wyrabia. Dlatego lepiej było kupić SSD zamiast oszczędzać. SSD nie są przeraźliwie drogie.

Ile pamięci fizycznej wykrywa menedżer urządzeń zadań? W momencie, gdy zaczyna wszystko zwalniać, jak wygląda procentowe zajęcie pamięci fizycznej? Jak wygląda obciążenie dysku podczas pracy (szczególnie podczas zwolnień)?
    pinochio
    Level 11  
    dt1 wrote:
    Dlatego lepiej było kupić SSD zamiast oszczędzać. SSD nie są przeraźliwie drogie.

Ile pamięci fizycznej wykrywa menedżer urządzeń? W momencie, gdy zaczyna wszystko zwalniać, jak wygląda procentowe zajęcie pamięci fizycznej? Jak wygląda obciążenie dysku podczas pracy (szczególnie podczas zwolnień)?

No właśnie teraz żałuję, bo system postawiłem pięknie i od nowa to wszystko robić mi się nie uśmiecha. Teraz mi się laptop nie chciał uruchomić po hard resecie, już dwa dni temu też tak miałem po hard resecie przyciskiem. Na początku uruchamiał mi się do okna pulpitu i w pewnym momencie myszka już nie drgała, potem, po każdym takim hard resecie coraz gorzej, zawieszał się po wpisaniu hasła konta i zakręciło kółko, potem zaraz po okienku startowym asusa czarny ekran. Teraz normalnie wystartował, jak po dojściu do okienka logowania na swoje jedyne konto kliknąłem myszką w prawym dolnym rogu na ikonkę uruchom ponownie, Wtedy system chyba zamknął poprawnie wszystkie procesy i szybko się uruchomił laptop ponownie. Zauważyłem też dziwną rzecz, czasami przy uruchamianiu na czarnym ekranie mi szybko jakieś okienko mrugnie i znika. To zwalnianie też jest tylko przejściowe, jakby w tym czasie komp pobierał jakieś łatki i był obciążony. Zauważyłem, że systemowa przeglądarka Microsoft Edge chyba nie robi tego problemu, chyba że w tym czasie już Firefox spowolnił komputer i nie może się coś odblokować. Tak jakby Firefox był niewydajny na ten system.

To trochę czarna magia dla mnie z tymi pytaniami, w menedżerze urządzeń nie wiem gdzie szukać pamięci fizycznej, może chodziło ci o menadżer zadań? Zdecydowanie tu pamięci wychodzą najgorzej, dysk całkiem nieźle.

PS. memtest86+-5.31b nie chciał mi wystartować z usb, wyskakuje na szybko tylko napis "Missing operating system." i znika.
    dt1
    Admin of Computers group
    Przejęzyczenie, oczywiście o menedżer zadań chodziło.
    na drugim zdjęciu widać pamięć, zajęte 2.5 z 3.9GB. Jesli przekroczy to 90%, to wtedy zaczyna się intensywne korzystanie z zasobów dyskowych. Sam dysk w momencie wykonywania zrzutu ekranu też nie widać, żeby był jakoś strasznie obciążony. Te dwie rzeczy warto obserwować, jeśli się zaczną problemy.
    pinochio
    Level 11  
    Może po prostu zmienię mu pamięci na 2x4 GB? Jakie pamięci najlepiej tanio kupić?

I przy okazji, mam zainstalowany najaktualniejszy sterownik do karty graficznej

AMD Mobility Radeon HD 5000 11/04/2015 15.201.1151.1008

A profesjonalny program do aktualizacji sterowników proponuje mi ten:

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition
    Date: 09/09/2020 Version: 27.20.12029.1000
    WHQL Driver: Yes Provider: Advanced Micro Devices, Inc.
    Szczegółowy opis:
    Naprawiono problemy
    -Czarny ekran, awaria systemu lub TDR mogą wystąpić podczas grania podczas przełączania zadań, włączania nakładki wskaźników wydajności lub otwierania treści wideo / przeglądarek internetowych na dodatkowych wyświetlaczach w konfiguracjach systemowych produktów graficznych z serii Radeon RX 5000.
    -Project CARS 3 ™ może mieć problemy z wydajnością, gdy jest włączona nakładka metryk wydajności Radeon Software.
    - Błąd 1603 może wystąpić podczas instalacji oprogramowania Radeon na niektórych procesorach AMD Ryzen ™ 5 Mobile z konfiguracjami systemów graficznych Radeon ™.
    - Błąd 195 może wystąpić podczas instalacji oprogramowania Radeon na niektórych procesorach AMD Ryzen ™ 3 Mobile z grafiką Radeon ™ Vega.
    -Na niektórych wyświetlaczach, wyłączenie i włączenie zasilania, gdy włączona jest funkcja Radeon FreeSync, może spowodować, że wyświetlacz pozostanie czarny do czasu ponownego uruchomienia systemu lub podłączenia wyświetlacza do pracy.
    -Migotanie może występować w Borderlands ™ 3 w niektórych lokalizacjach, gdy włączona jest funkcja Radeon Boost.
    -Dekodowanie niektórych treści HEVC przy użyciu dekodera AMF może spowodować uszkodzenie odtwarzania klipów.
    -Performance Tuning Profile wentylatorów mogą czasami nie zostać zastosowane po załadowaniu zapisanego profilu.
    - Oprogramowanie Radeon może czasami zawieszać się lub automatycznie wyłączać podczas skanowania gry na karcie Gry.
    -Losowe uszkodzenie kolorów może sporadycznie występować na niektórych powierzchniach podczas gry w dobieranie graczy w Counter-Strike ™: Global Offensive.
    - W powiadomieniach może brakować ikon lub tekstu, gdy klawisze skrótów są używane do wywoływania niektórych funkcji przesyłania strumieniowego i nagrywania Radeon Software.
    -Migotanie jasności może występować podczas odtwarzania niektórych materiałów wideo VP9 za pośrednictwem aplikacji lub przeglądarek internetowych w konfiguracjach systemowych produktów graficznych z serii Radeon RX 5000.

Znane problemy
    -Project CARS 3 ™ może ulegać lustrzanemu uszkodzeniu podczas używania VR w menu gier w produktach graficznych Radeon opartych na GCN.
    -Przy włączonej funkcji Radeon FreeSync w konfiguracjach systemowych z serii Radeon RX 5000, przełączenie zadań na inny wyświetlacz lub aplikację może powodować migotanie wyświetlacza na kilka chwil lub gwałtowny wzrost częstotliwości odświeżania.
    -Enhanced Sync może powodować występowanie czarnego ekranu po włączeniu w niektórych grach i konfiguracjach systemu. Wszyscy użytkownicy, którzy mogą mieć problemy z włączoną synchronizacją rozszerzoną, powinni ją tymczasowo wyłączyć.
    -Performance Metrics Overlay i zakładka Performance Tuning niepoprawnie podają wyższe niż oczekiwane częstotliwości taktowania bezczynności na produktach graficznych z serii Radeon RX 5700. To nieprawidłowe raportowanie nie ma wpływu na wydajność i zużycie energii.

-Przy włączonej funkcji HDR pulpit systemu Windows® może migotać, a przełączanie zadań w trakcie gry może powodować wyblakłe lub nadmiernie nasycone kolory.
    - Dźwięk może działać niestabilnie po podłączeniu przez odbiornik audio-wideo przez HDMI® w produktach graficznych z serii Radeon RX 5000.
    -Modyfikacja suwaka skalowania HDMI może spowodować zablokowanie FPS do 30.
    -Niektóre gry mogą sporadycznie zacinać się podczas gry na produktach graficznych z serii Radeon RX 5000.

Supported Devices:

AMD Mobility Radeon HD 5800 Series
    AMD Mobility Radeon HD 6000 series
    ATI Mobility Radeon HD 5730
    ATI Mobility Radeon HD 5800 Series
    ATI Mobility Radeon HD 5870
    ---------------------------------------------------

Czy mogę zaryzykować i zaktualizować i czy ma to jakiś sens?

I tu zrobiłem jedną proponowaną przez profesjonalny program do wyszukiwania sterowników zmianę:

Intel(R) 5 Series/3400 Series Chipset Ta... 07/25/2013 9.1.9.1005
    na
    Synaptics SMBus Driver
    Date: 06/12/2020 Version: 19.3.4.226
    WHQL Driver: Yes Provider: Synaptics

Operating Systems:

Windows 10 x64

Detailed Description:
    Not available

Supported Devices:
    Intel 5 Series/3400 Series Chipset Family SMBus Controller - 3B30

Jest to ok?
    dt1
    Admin of Computers group
    pinochio wrote:
    Może po prostu zmienię mu pamięci na 2x4 GB? Jakie pamięci najlepiej tanio kupić?

Możesz, chociaż nie wiem, czy warto. Jak już chcesz pompować pieniądze w ten sprzęt to zacznij od dysku. SSD skompensuje niewielkie braki RAMu.

pinochio wrote:
    profesjonalny program do aktualizacji sterowników proponuje mi ten

Usuń to nic nie warte oprogramowanie. Jeśli korzystałeś z niego do aktualizacji innych sterowników to przyjrzyj się, czy nie są one powodem problemów. Sterowniki do serii HD5000 i tak od lat nie były aktualizowane przez AMD, niezależnie od wersji paczki. Zmiany w nowych wersjach dotyczą serii RX.
    pinochio
    Level 11  
    dt1 wrote:
    Jak już chcesz pompować pieniądze w ten sprzęt to zacznij od dysku. SSD skompensuje niewielkie braki RAMu.

Jak kupię dysk ssd (w jednym sklepie komputerowym proponowano mi 480 GB zdaje się za 180 zł), to czy jak odłączę ten i potem po postawieniu systemu na ssd podłączę przez usb i kieszeń sata hdd, to będę mógł spokojnie skopiować swoje pliki? Czy nie będzie się gryzł mając zainstalowany system? Kiedyś jak w starym komputerze z xp podłączyłem dysk z vistą, to mi się system xp chyba przeinstalował.
    dt1
    Admin of Computers group
    Sprawdź dobrze, co Ci proponowali za te 180 złotych, bo możesz szajs kupić. Prawdopodobnie będzie to najtańszy paździerz, którego kupić nie warto, porządne modele tej pojemności kosztują bliżej 250 złotych.

Dysk obecny można podłączyć do kieszeni i przegrywać dane.
    pinochio
    Level 11  
    Ten memtest86-4.3.7 udało mi się z pendrive'a bez problemu wystartować i przetestować pamięci. Tak jak wcześniej z CD v. 5, nie wykrył po dwóch przebiegach żadnych błędów, widocznie faktycznie kości są w porządku, a jedynie dysk HDD jest za słaby. Pomyślę nad zmianą, jak wrócę do kraju za miesiąc.
    Asus N61Ja - MemTest86 nie startuje z usb

Jeszcze jedno pytanie, czy na tym laptopie ruszy pamięć z taktowaniem 1600MHz?
    Bo według specyfikacji ma być 2 x SO-DIMM socket for expansion up to 8 GB SDRAM, DDR3 1066 MHz SDRAM. A zdaje się, że fabrycznie są zamontowane 2 x 2GB DDR3 SO-DIMM PC3-10600 1333MHz Kingston.
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Pamięci RAM też jest mało, więc RAM też warto zwiększyć. Masz zajętość 97%, więc zamiast RAMu jest już dysk wtedy używany. SSD trochę to skompensuje, ale mimo wszystko warto RAM też rozszerzyć do 8 GB. Albo sprawdzić, co żre tyle pamięci u Ciebie - może nie wszystkie aplikacje działające w tle są potrzebne.
    pinochio
    Level 11  
    Przy uruchomieniu komputera startuje tylko systemowy antywirus Defender, reszta powyłączana. Normalnie laptop chodzi bardzo dobrze. A pamięć żre nagle tylko ten proces z Firefoxa, jak właśnie przełączam na jakiś reportaż filmowy, z reguły chyba tylko wtedy się zaczyna ten cały proces zawieszania kompa. Dziwna sprawa. No i nie mogę zrozumieć, dlaczego uruchomiony z usb nie startuje proces testowania programem PassMark MemTest86 Pro 8.3 i PassMark MemTest86 8.4, tylko zawiesza się akurat po uruchomieniu okienka startowego testu. Już pendrive'a formatowałem na różne sposoby, bo za każdym razem jak tworzę bootowalny usb z MemTest, to tworzą się na nim dwie partycje (nawet jak robię to za pomocą PowerISO) i po zwykłym formacie nie mogę wrócić do jednej partycji.
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Memtesty 8.x są przeznaczone dla nowszych platform z pełną i prawidłową implementacją UEFI, a program w nowszych wersjach jest optymalizowany pod nowszy sprzęt. Dlatego Autorzy pozostawili starsze wersje na stronie. Testują one również dobrze.

Niestety obecne przeglądarki są w stanie zarżnąć 2 rdzenie i 4 GB RAM, więc to akurat nic dziwnego. Firefox i tak wydaje mi się minimalnie lżejszy od Chrome i jego pochodnych (czyli w zasadzie wszystkiego innego - Opera, Edge - to wszystko już silniki Chrome). Pokazanie 97% zajętości w menedżerze zadań utwierdza w przekonaniu, że RAMu jest za mało i komputer skorzysta na jego dokładce.

A w przypadku Win10, niezależnie od sprzętu, dysk SSD to dla mnie raczej konieczność, na dysku talerzowym się ciężko pracuje z tym systemem. Jak te dwie rzeczy jednocześnie zaczynają powodować problem - na tym systemie praktycznie nie powinno dać się pracować przy większym obciążeniu.
    pinochio
    Level 11  
    Hmm, to mogłem chyba jednak na tym dysku zainstalować win 7, a akurat ściągnąłem sobie finalną instalację ze wszystkimi Frameworkami i innymi dookoła programami. Chociaż przyznam, że ta najnowsza wersja win 10 v. 20H2 19042.630 zaczyna mi się podobać i chociaż trochę przypominać win 7.

Tutaj na stronie
    https://www.crucial.com/compatible-upgrade-for/asus/n61ja
    podają, że pamięci z taktowaniem 1600 MHz są kompatybilne z tą płytą główną. Czy to lepiej będzie, jak kupię z wyższym taktowaniem i czy da to lepszą wydajność? Na allegro są tańsze od 1333.
    pinochio
    Level 11  
    Windows 10 to jest prawdziwy kombajn w porównaniu do 7. Jednym z procesów który powoduje wysokie użycie pamięci RAM oraz dysku twardego jest usługa pod nazwą SysMain.
    Funkcję tę możemy wyłączyć za pomocą ustawień usług systemowych. Należy ją najpierw zatrzymać, a następnie wyłączyć jej automatyczne uruchamianie przy następnym uruchomieniu systemu. Jak to zrobić?

W starszych wersjach systemu Windows 10 (a także w Windows 8.1, 8 oraz 7) usługa ta była widoczna pod nazwą „Wstępne ładowanie do pamięci”, jednak w Windows 10 October 2018 Update i nowszych usługa ta występuje pod nazwą „SysMain”.

Wciśnij kombinację klawiszy Windows + R na klawiaturze, aby wywołać okno uruchamiania. W oknie uruchamiania wpisz poniższe polecenie, aby wywołać ekran usług systemowych:

services.msc

Po potwierdzeniu komendy pojawi się nowe okno z listą wszystkich usług zainstalowanych w systemie.

Jeśli masz starszą wersję Windows 10, w której nie instalowałeś aktualizacji, to wyszukaj usługi o nazwie „Wstępne ładowanie do pamięci”. Jeśli jednak na bieżąco aktualizujesz system, to usługa ta występuje tu pod nową nazwą „SysMain”.

Po znalezieniu usługi kliknij w nią dwukrotnie, aby wejść w jej szczegóły. Usługa będzie uruchomiona, więc najpierw trzeba ją całkowicie zatrzymać. W tym celu wciśnij przycisk „Zatrzymaj”. Po zatrzymaniu usługi należy jeszcze zmienić jej sposób uruchamiania, tak, aby nie została ponownie włączona po restarcie systemu.

Rozwiń pole „Typ uruchamiania” i wybierz w tym miejscu opcję „Wyłączone”. Gdy to zrobisz, zamknij okno przyciskiem OK. Usługa zostanie trwale wyłączona i nie będzie się już ponownie uruchamiać po ponownym uruchomieniu komputera.

Czym jest usługa Wstępnego ładowania do pamięci, czyli SysMain?

Mówiąc prościej, Superfetch (Wstępne ładowanie do pamięci) stara się przewidzieć, z jakich programów mamy zamiar korzystać i ładuje informacje o nich do pamięci jeszcze zanim je wywołamy. Usługa ta jest przydatna, gdy w komputerze mamy zamontowany zwykły, klasyczny dysk HDD. Wtedy programy ładują się szybciej, gdyż ich dane są już załadowane wstępnie do pamięci i odczyt z dysku w momencie wywołania programu jest mniejszy.

Mimo wszystko, usługa ta ma jednak pewne minusy. Może ona w niespodziewanych momentach powodować 100% użycie dysku twardego, gdy usługa ładuje wstępnie te wszystkie informacje o programach, aby były gotowe, gdy będziemy ich potrzebować. Co więcej, jeśli system mamy zainstalowany na dysku SSD lub M.2, a nie na powolnym dysku HDD, to korzyści płynące z tej usługi są znacznie mniejsze, gdyż programy i tak uruchamiają się szybko z takich dysków. W takiej sytuacji usługa wstępnego ładowania do pamięci może powodować tylko niepotrzebne obciążenie dysku twardego w nieoczekiwanych momentach i warto rozważyć jej wyłączenie.

Edit 20.11.2020:

Wyłączenie usługi SysMain na wiele się nie zdało, dzisiaj laptop zamulił ponownie na całego, aż w końcu musiałem zrobić hard reset. Wyłączyłem teraz też usługę "Windows Search", sposobem jak powyżej, wcześniej ją zatrzymując i szybko wyłączając, bo po zatrzymaniu natychmiast się ponownie uruchamia. Zobaczymy, czy to poskutkuje. W Menedżerze zadań najbardziej obciążał dysk System, cokolwiek to może znaczyć i Frefox.

Edit 22.11.2020:

Nic te zabiegi wyłączania powyższych usług nie dały. Dzisiaj z rana, jak tylko uruchomiłem Firefox, zaczęło się spowalnianie działania laptopa. Menedżer zadań pokazuje obciążający System i Firefox, na zmianę. Windows 10 to kombajn, obciążający cały sprzęt, jak sprzęt słaby, to i nic nie pomoże w majstrowaniu przy software.
    pinochio
    Level 11  
    Po wymianie dysku na SSD, laptop całkiem inaczej chodzi, przede wszystkim zdjęcia się szybko otwierają. Kupiłem na ebay.de Crucial Crucial MX500 SSD 500GB za ca. 200 zł. Dysk niestety musiałem sformatować z GPT na MBR, bo przy i Core pierwszej generacji te UEFI nie działa poprawnie. Teraz najsłabszym podzespołem są karty pamięci i tu dobrze by było wiedzieć, jakie byłyby najlepsze.

Największym problemem na HDD i Windows 10 okazała się przeglądarka Firefox, po przesiadce na Edge system na starym dysku jeszcze jako tako funkcjonował.
    dt1
    Admin of Computers group
    pinochio wrote:
    Teraz najsłabszym podzespołem są karty pamięci i tu dobrze by było wiedzieć, jakie byłyby najlepsze.

Najlepsze byłyby działające.

Laptop powinien obsłużyć DDR3-1333 oraz DDR3-1066. Pamięci DDR3 (1.50V), nie DDR3L (1.35V). Co prawda niektóre DDR3L znoszą wyższe napięcie zasilania, ale trzeba to sprawdzać w specyfikacji szczegółowej. Bezpieczniej kupić takie na 1.50V.

Maksymalne obsługiwane moduły o pojemności 4GB (czyli 2x4GB można zamontować). Moduły te muszą składać się z 16 chipów pamięci każdy, po osiem chipów na każdej stronie. Większość starszych modułów pewnie taka będzie, ale trzeba na to zwrócić uwagę. Moduły 4GB posiadające 8 chipów nie będą działać.
    greszel
    Level 10  
    Często się zdarza, że powolną pracę komputera powoduje słaby procesor i słaby RAM oraz źle skonfigurowany system pod SSD (np. włączone wstępne ładowanie do pamięci). Wymiana HDD na SSD jest słusznym krokiem i podstawowym czynnikiem zwiększenia wydajności. Następnie trzeba zwrócić uwagę, czy bardziej brakuje pamięci RAM czy procka. Jeśli wykorzystanie RAM się zbliża do 100 % przy takich zadaniach jak przeglądarka, oznacza to że trzeba zwiększyć tą pamięć. Należy też sprawdzić wykorzystanie procka i analogicznie w razie potrzeby wymienić na mocniejszy. Ale zanim zaczniemy wydawać pieniądze na podzespoły trzeba sprawdzić parametry FSB i obsługi pamięci (DDR). Ważne jest taktowanie FSB, bo to ogranicza maksymalne parametry procesora ale też warunkuje parametry RAM . Oczywiście jeśli założymy kość o większym taktowaniu, to FSB powinno zwolnić pracę kości do odpowiedniej częstotliwości. Ale lepiej dobrać kości o zgodnych parametrach, bo to gwarantuje właściwą synchronizację na szynie. Należy sprawdzić w instrukcji producenta płyty głównej, ilu rdzeniowy procesor może być obsługiwany (ilość rdzeni ma duże znaczenie). Powinno się też wziąć pod uwagę pamięć CASH procesora. Często sama konfiguracja systemu pod SSD rozwiązuje dużo problemów, gdyż domyślne ustawienia systemu niepotrzebnie obciążają nie tylko SSD ale i RAM i CPU. Dlatego proponowałbym to wykonać przed dalszym inwestowaniem i wyłączyć:
    - wstępne ładowania do pamięci (w nowszych wersjach WIN 10 - to jest SysMain)
    - defragmentację dysku (na SSD koniecznie, bo to szkodliwe dla tego rodzaju dysku),
    - rejestrowanie zdarzeń Windows,
    - defragmentację plików rozruchowych,
    - indeksowanie plików,
    - hibernację,
    - śledzenie użytkowników,
    - wymianę jądra systemu Windows,
    - czas ostatniego dostępu do pliku,
    - tworzenie krótkich nazw 8.3.
    Ponadto w ramach konfiguracji systemu pod SSD należy włączyć AHCI i TRIM.
    Windows 10 automatycznie wykrywa SSD i wstępnie konfiguruje system, ale lepiej sprawdzić stan konfiguracji i odpowiednio wprowadzić zmiany. Konfiguracja systemu wymaga grzebania m.in. w rejestrze i zmian w kluczach. Ale szczegółowe instrukcje można wygooglować. Przed zmianami w rejestrze warto zrobić jego backup w razie problemów z systemem.

A tak nawiasem mówiąc proponowałbym pozostanie przy Win 7, gdyż jest to niesamowicie stabilny system. Mimo, że nie jest już wspierany, to do tej pory mam go np, na komputerze serwerowym i na innych komputerach, pełniących ważne zadania. Oczywiście obowiązkowo profesjonalny antywirus i wszystko gra. Testując Win 10 doszedłem do wniosku, że wprawdzie posiada dodatkowe funkcjonalności, ale jest dość niestabilny, niedopracowany, niekompatybilbny i agresywny pod względem aktualizacji (które często destabilizują system). Oczywiście są sposoby na wyłączenie aktualizacji, ale to znowu kombinowanie.
    dt1
    Admin of Computers group
    greszel wrote:
    Następnie trzeba zwrócić uwagę, czy bardziej brakuje pamięci RAM czy procka

Na to była już zwrócona uwaga wcześniej, pamięci brakuje.

Procesor też nie jest najmocniejszy, z drugiej strony dużo lepszego się tu nie wstawi. To znaczy w teorii I7-7xxQM pewnie da się odpalić, ale płyta (sekcja zasilania) ani chłodzenie mogą nie być do niego przystosowane, gdyż ten laptop był sprzedawany maksymalnie z dwurdzeniowym procesorem I5:

https://www.asus.com/nz/Laptops/N61Ja/specifications/
    greszel
    Level 10  
    Znam przykłady, kiedy instrukcja producenta swoje a nieoficjalna instrukcja serwisanta swoje. Warto sprawdzić, czy jednak płyta obsłuży procesory o wyższych parametrach, zwłaszcza większej ilości rdzeni. Bo nie koniecznie musi być procesor o wyższym taktowaniu. Wielozadaniowość (inaczej wydajność na jednostkę czasu) procesora często ma większe znaczenie niż jego szybkość (taktowanie). Może gdzieś w internecie znajdzie się nieoficjalna instrukcja lub doświadczenia z tą płytą.
    pinochio
    Level 11  
    Kupiłem na niemieckim abayu za 29 euro karty pamięci Samsung M471B5273DH0-CH9 8GB (2x4GB) https://i.ebayimg.com/images/g/yWsAAOSwWzRf6aGQ/s-l1600.jpg
    Od razu dało się zauważyć różnicę, laptop już po wymianie dysku na SSD bez problemu obsługiwał Windows 10, ale teraz płynność jest jeszcze lepsza. Wcześniej na HDD zastosowałem niektóre z tych wskazówek, o których pisze greszel, ale teraz póki co chyba nie ma potrzeby, poprawa wydajności jest ogromna. Tak na szybko, robiąc te swoje testy amatorsko dostępnymi programami, wygląda to tak, jak na zdjęciach. W programie ChrisPC wydajność pamięci wzrosła z 5,9 na 8,1 i tym samym notuje tak samo najwyższy index, jaki notuje ten program przy procesorze. Menedżer zadań przy kilku uruchomionych programach pokazał, że maksymalne obciążenie kart pamięci wyniosło 44%, a przypominam, że na starych kartach wynosiło średnio 74% (procesor skokowo dochodzi do 63%-2,67 GHz). Teraz najsłabszym podzespołem w laptopie wydaje się być karta graficzna, ale nie ma sensu więcej w niego inwestować. Dysk SSD i karty pamięci 2x4 GB to było to minimum, które musiało być zmienione przy Windows 10. Na tym starym dysku HDD zainstaluję sobie finalny Windows 7 i będę miał w zapasie i do porównania.

Chciałbym wszystkim, którzy udzielali mi tu wskazówki podziękować, a szczególne podziękowania należą się jeszcze raz moderatorowi dt1.
    Może jeszcze jakiś tip, jak ustawić te pamięci i gdzie to ustawić, żeby było optymalnie.
    pinochio
    Level 11  
    greszel wrote:
    Dlatego proponowałbym to wykonać przed dalszym inwestowaniem i wyłączyć:
    - wstępne ładowania do pamięci (w nowszych wersjach WIN 10 - to jest SysMain)
    - defragmentację dysku (na SSD koniecznie, bo to szkodliwe dla tego rodzaju dysku),
    - rejestrowanie zdarzeń Windows,
    - defragmentację plików rozruchowych,
    - indeksowanie plików,
    - hibernację,
    - śledzenie użytkowników,
    - wymianę jądra systemu Windows,
    - czas ostatniego dostępu do pliku,
    - tworzenie krótkich nazw 8.3.
    Ponadto w ramach konfiguracji systemu pod SSD należy włączyć AHCI i TRIM.
    Windows 10 automatycznie wykrywa SSD i wstępnie konfiguruje system, ale lepiej sprawdzić stan konfiguracji i odpowiednio wprowadzić zmiany. Konfiguracja systemu wymaga grzebania m.in. w rejestrze i zmian w kluczach.

SysMain i Wyszukiwarka Windows i indeksowanie plików (Windows Search) wyłączyłem, także defragmentację dysku. Czy rejestrowanie zdarzeń i resztę tych wskazówek wyłączy automatycznie mi ten program? https://youtu.be/F9AJvXCPg6A

Co z tym włączaniem AHCI i TRIM? Czy ma to sens już po instalacji systemu? Zdaje się, że BIOS sam to włączył automatycznie, jak wykrył dysk SSD, w biosie w Advanced, SATA Mode Selection jest z automatu AHCI wybrane, a nie IDE, inaczej by chyba system nie wystartował. Nic tam więcej manualnie nie można ustawić.

Taki wynik mam z tym TRIM:

C:\Windows\system32>fsutil.exe behavior query disabledeletenotify
    NTFS DisableDeleteNotify = 0 (Disabled)
    ReFS DisableDeleteNotify = 0 (Disabled)
    dt1
    Admin of Computers group
    Pamięć jest ustawiona prawidłowo. Kontroler pamięci w procesorze obsługuje DDR3-1066, a więc taktowanie 533 MHz jest dla nich prawidłowe. Za to zjechały z opóźnieniami do CL7, bo mają odpowiedni profil zapisany w SPD. Tak wiec już działają optymalnie i nie poprawisz już tego bardziej.

pinochio wrote:
    SysMain i Wyszukiwarka Windows i indeksowanie plików (Windows Search) wyłączyłem, także defragmentację dysku. Czy rejestrowanie zdarzeń i resztę tych wskazówek wyłączy automatycznie mi ten program? https://youtu.be/F9AJvXCPg6A

Nie kombinowałbym ze zbyt dużym odchudzaniem Windowsa, unikałbym programów, nad którymi nie masz kontroli i które tak naprawdę nie wiesz, co i gdzie przełączą. Na tych wszystkich optymalizacjach nie zyskasz już wiele więcej. Dysk się nudzi, procesor nie jest przez te procesy zarzynany. Więc czasem nie warto przesadzić.

pinochio wrote:
    Co z tym włączaniem AHCI i TRIM? Czy ma to sens już po instalacji systemu? Zdaje się, że BIOS sam to włączył automatycznie, jak wykrył dysk SSD, w biosie w Advanced, SATA Mode Selection jest z automatu AHCI wybrane, a nie IDE, inaczej by chyba system nie wystartował. Nic tam więcej manualnie nie można ustawić.

BIOS nie powinien nic z automatu w tej kwestii ustawiać, ale jak masz włączone AHCI to tak powinno zostać, w tym trybie będziesz miał najwyższą wydajność, jaką możesz uzyskać z tego dysku na swoim sprzęcie. Nic już tu nie trzeba robić.
    pinochio
    Level 11  
    dt1 wrote:
    Na tych wszystkich optymalizacjach nie zyskasz już wiele więcej

Z tym, że mi tu nie tyle zależało na optymalizacji systemu, co bardziej na zachowaniu jak największej prywatności. Tyle się teraz też pisze o szpiegowaniu przez WhatsApp (Facebook) i propaguje w związku z tym przesiadkę na komunikator Signal. Z Microsoftem jest nie lepiej, a już Windows 10 robi co chce z użytkownikami.
    dt1
    Admin of Computers group
    Prywatność i Windows 10 raczej nie idą ze sobą w parze. Optymalizacje za dużo w tej kwestii nie zmienią. Zamknięty kod źródłowy dla dużej firmy, dla której dane telemetryczne są z jakiegoś względu cenne.

Jeśli chcesz mieć system dający nieco większe szanse na zachowanie prywatności, to polecam przyjrzeć się systemom spod znaku pingwina. W zależności od dystrybucji można mieć mniej lub bardziej taki system pod kontrolą.
    pinochio
    Level 11  
    Na stacjonarnym się bawiłem z Debianem, zdaje się ostatni raz z Wheezy albo i Jessie, ale to już nie dla mnie.