Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie wolnego startu do odkurzacza Zelmer

rob447 15 Nov 2020 09:16 2823 9
 • #1
  rob447
  Level 3  
  Witam

  Mam odkurzacz Zelmer 1200W w którym wymieniałem szczotki, musiałem docierać szczotki pumeksem bo jedna mocno iskrzyła i zostawiała czarny nalot na komutatorze. Po zwolnieniu filmu widać jak puszcza czasami iskrę wokół komutatora. Nadal trochę iskrzą ale po długim czasie docierania już lepiej chyba nie będzie.  Tak było wcześniej:


  A tak jest teraz:


  Jak iskrzyło przed wymianą to nie wiem. Po włączeniu w szereg lampy halogenowej żeby zmniejszyć obroty komutator jest letni, a ośka zimna, iskier prawie nie ma. Natomiast po włączeniu na pełnej mocy po niedługim czasie dość mocno nagrzewa się komutator i ośka od strony komutatora ale to chyba normalne bo jest tarcie i iskry.

  Odkurzacz ten jest bez zwijacza, bez regulacji obrotów. Zawsze gdy startował to aż z jednej strony podskoczył.
  Chcę zamontować "soft start" żeby wydłużyć działanie i oszczędzić komutator, ogólnie silnik bo już takich silników do tego odkurzacza nie ma. Chcę się upewnić żeby wirnika nie uszkodzić czy dobrze chcę soft start (XS-16/D3) podłączyć? Schemat niżej:
  Podłączenie wolnego startu do odkurzacza Zelmer
 • #4
  Fidelis
  Level 16  
  Czy jest jakaś różnica funkcjonalna co do miejsca lokalizacji softstartu, tj. przed kondensatorem czy za kondensatorem ?
 • #6
  Fidelis
  Level 16  
  Na pewno ?
  Wydawało mi się, że od tłumienia zakłóceń jest dławik a kondensator rozruchowy, jak sama nazwa wskazuje, od przesunięcia napięcia względem prądu w fazie, co umożliwia rozruch silnika...
 • #7
  trojan 12
  Level 35  
  Wybrałeś bardzo nowatorską metodę docierania szczotek.
  Ucina się pasek drobnego papieru ściernego/ pow 240, wkłada pomiędzy szczotkę a komutator i ciągnąc w jedną i w drugą stronę ziarnem do szczotki.
  Metoda na nowe szczotki- stare są za krótkie i mają luz w szczotkotrzymaczach.
  Potem zasila się silnik 24V i dociera ostatecznie na małych obrotach (komutator nie jest równy w starym silniku)
 • #8
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Jeśli mówimy o układzie ze schematu z #1 to ten kondensator nie jest elementem ułatwiającym rozruch silnika. Zresztą to niewielka pojemność, rzędu kilku nF.

  To silnik uniwersalny, w którym cewka stojana połączona jest szeregowo z cewką wirnika. Kierunek obrotów wynika z odpowiedniego przesunięcia osi magnetycznych stojana i wirnika. Ten typ silnika nie wymaga kondensatora rozruchowego.
 • #9
  Fidelis
  Level 16  
  Dzięki. Tego nie wiedziałem. Byłem przekonany, że każdy kondensator w instalacji silnika elektrycznego odpowiada za przesunięcie faz gwarantujące rozruch. Przygotowuję się właśnie do połączenia softstartu w szlifierce kątowej a tam za neutralizację zakłóceń odpowiadają dwa dławiki na rdzeniu ferrytowym. Jest też kondensator... No i zbaraniałem.
 • #10
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Dławik i kondensator to elementy bierne, których reaktancja (oporność bierna) zależy od częstotliwości. W dławiku wprost proporcjonalnie, w kondensatorze odwrotnie.

  Widmo zakłóceń jest szerokie, gdyż to przebiegi odkształcone, wobec czego sięga do częstotliwości radiowych, czasem wyżej. Do ich wytłumienia stosuje się szeregowe dławiki oraz równolegle kondensatory tworząc w ten sposób filtr górnozaporowy.

  Na szczęście zasięg zakłóceń w sieci jest ograniczony do kilkunastu metrów. Giną jak papużka wypuszczona z klatki na otwartą przestrzeń.