Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wsparcie dla LoRa i LoRaWAN w Zephyr OS

ghost666 15 Lis 2020 10:54 429 0
 • Wsparcie dla LoRa i LoRaWAN w Zephyr OS
  Historia LoRa rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy francuska firma Cycleo opracowała ten interfejs. Wsparcie LoRa (Long Range) w Zephyr OS wprowadzone zostało po raz pierwszy w grudniu 2019 roku. Od tego czasu cieszy się to ogromnym zainteresowaniem społeczności i dążeniem do rozszerzenia tego wsparcia. Niedawno do Zephyr OS dodano obsługę LoRaWAN (rozległej sieci LoRa o niskim poborze mocy). Zapewnia to już pełne wsparcie sieciowe dla LoRa przez Zephyr OS. Działa na licencjonowanych, wolnych częstotliwościach subgigahercowych (865 MHz - Indie, 868 MHz - Europa, itd…). Stanowi idealny wybór w przypadku niskich szybkości transmisji danych i zastosowań dalekiego zasięgu.

  Co to jest LoRaWAN?

  LoRaWAN to warstwa MAC, która znajduje się nad warstwą fizyczną LoRa. Zgodnie z modelem OSI, LoRaWAN jest warstwą MAC (kontrola dostępu do mediów), podczas gdy LoRa jest warstwą PHY (fizyczną). Protokół LoRa jest zamknięty, co oznacza, że ​​jest własnością firmy Semtech. Natomiast specyfikacje LoRaWAN są w pełni otwarte. Implementacja referencyjna warstwy LoRaWAN jest dostępna w repozytorium na GitHubie.

  Węzły końcowe przesyłają dane do bramy, a brama przesyła komunikaty dalej do serwera w sieci. Serwer sieciowy składa się z trzech komponentów: serwera sieciowego, serwera wspólnego i serwera aplikacji. Komunikacja między węzłem końcowym a bramą LoRaWan odbywa się za pośrednictwem technologii LoRa, natomiast między bramą a serwerem sieciowym za pośrednictwem mechanizmu TCP/IP.

  Obsługa LoRaWAN w Zephyr OS

  Po pomyślnym dodaniu obsługi LoRa do Zephyr OS przyszedł czas na LoRaWAN. Zamiast pisać kod od zera, wykorzystano część istniejącego już kodu. Było to możliwe, ponieważ to, co już stworzono dotychczas obsługiwało wiele sterowników LoRa. Do repozytorium LoRaMac-Node nie były wymagane żadne modyfikacje poza włączeniem sterowników kryptograficznych.

  Projektowanie interfejsu API dla LoRaWAN jest trudne w porównaniu do samego interfejsu LoRa. Wynika to z synchronicznego (uplink) i asynchronicznego (downlink) charakteru specyfikacji LoRaWAN. Początkowa implementacja obsługuje zarówno dynamiczne (OTAA), jak i statyczne (ABP) sposoby dołączania do serwera LoRaWAN, ale nie ma wsparcia dla downlinku. Oznacza to, że na tym etapie możliwe jest tylko odbieranie danych z urządzeń (co jest wystarczające do wielu zastosowań).

  Dalsze plany?

  Obecnie system obsługuje tylko urządzenia klasy CLASS-A, do której należą wszystkie urządzenia końcowe. Plany deweloperów zakładaja dodanie obsługi klas urządzeń CLASS-B i CLASS-C. Istnieje również potencjalny plany dodania obsługi elementów bezpiecznych do przechowywania kluczy i stanów systemu. Są to bardzo ważne aspekty, gdy trzeba wdrożyć LoRaWAN na urządzeniach w realnym środowisku.

  Osoby, które są zainteresowane korzystaniem z Zephyr OS, powinny zaopatrzyć się w odpowiednią płytkę, na której można go uruchomić. Najbardziej ekonomiczną obecnie wersją jest moduł 96Boards Wistrio. Zainteresowani mogą również dołączyć do społeczności na slacku tutaj.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/11/15/lora-lorawan-support-in-zephyr-os/

  Fajne! Ranking DIY
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10090 postów o ocenie 8356, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls