Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG 22MT44DP - brak wyjścia dźwięku z odtwarzacza USB przez SCART

15 Nov 2020 13:32 306 17
  • Level 31  
    TV/monitor ma złącze SCART i przez nie wychodzi dźwięk ale tylko z DVB-T, natomiast z odtwarzacza wideo z USB nie ma. Czy jest jakiś sposób aby programowo to przełączyć w menu serwisowym IN-START lub EZ-ADJUST? Może ktoś próbował zrobić jakieś obejście sprzętowe w podobnym modelu rozkręcając TV?

Wiem, że w innych modelach np. LG 42LF2510 można np. w menu serwisowym włączyć/wyłączyć USB - może i dźwięk się da?

Dodano po 36 [minuty]:

Nie rozkręcałem jeszcze ale z g....e wynika iż jest tam PCB EAX65428305 (po widocznych złączach się zgadza):
    Jak dobrze widzę to chyba z lewej strony u dołu jest białe złącze głośników - piny od góry (chyba) R-, R+, L-, L+. Jakby tak nie podłączać głośników wbudowanych tylko zrobić z tego wyjście mini-jack lub 2x cinch i podłączać tam kino domowe ???

Dodano po 10 [minuty]:

Oj, dopiero teraz dopatrzyłem iż na tym zdjęciu co zamieściłem są dwa złącza mini-jack z prawej strony - czarne i zielone. Na innych zdjęciach znalezionych w necie jest tylko jedno mini-jack (czarne) ale jest też miejsce na PCB na inne:
    W moim jest tylko czarne i jest to wejście dźwięku AUDIO IN (PC). Coś mi się zdaje iż wystarczy kupić takie zielone gniazdo mini-jak stereo, wlutować się na PCB, zrobić dziurkę w obudowie i Voilà :-)

Czy ktoś zna ten model płyty, czy jednak te miejsca to są wszystko Line In ???
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Level 35  
    Gelip wrote:
    W moim jest tylko czarne i jest to wejście dźwięku AUDIO IN (PC). Coś mi się zdaje iż wystarczy kupić takie zielone gniazdo mini-jak stereo, wlutować się na PCB, zrobić dziurkę w obudowie i Voilà

To nie będzie chyba takie proste, bo jeszcze trochę elementów smd potrzeba.
    W dużo modelach konstruktor zaprojektował wyjście dźwięku na euro tylko z sygnału odbieranego z głowicy.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 31  
    kazikszach wrote:
    To nie będzie chyba takie proste, bo jeszcze trochę elementów smd potrzeba.
    W dużo modelach konstruktor zaprojektował wyjście dźwięku na euro tylko z sygnału odbieranego z głowicy.

@kazikszach
    Dzięki za odpowiedź. Rozebrałem TV i faktycznie jest tam PCB MT45/LA40A EAX65428305(1.1) z jednym HDMI i jednym mini-jack z boku. No dobra, to w takim razie lutowanie złącza mini-jack odpada - to wszystko jest bardzo malutkie aby wlutować jakiś element SMD.

Natomiast miałem rację z tym białym złączem z lewej strony, że to jest podłączenie głośników - wtyk 4pin, kabelki lecą do głośników, od góry złącza:
    • R- niebieski
    • R+ czarny
    • L- szary
    • L+ czarny

Czy mogę odłączyć te głośniki, wyprowadzić gniazdo mini-jack stereo lub inne i podłączać to do kina, wzmacniacza lub karty dźwiękowej Line In w komputerze? Tam są proste głośniczki 8om 5W MAX 7W na nich pisze:

Dodano po 20 [minuty]:

Znalazłem ten temat Sygnał z wyjść głośnikowych wzmacniacza jako line-out więc jednak nie warto brać sygnału z wyjścia głośników.

Co do wlutowywania mini-jack to faktycznie na PCB z tym gniazdem zielonym widać iż są jakieś dwa elementy a na moim tego nie ma:

Czyli jednak nic z tego nie wyjdzie i nawet programowo w menu serwisowym nie da rady?

• Level 43  
    Możesz spróbować zamontować gniazdo rozłączane które odłączy głośniki po włożeniu wtyku.
  • Level 31  
    sosarek wrote:
    Możesz spróbować zamontować gniazdo rozłączane które odłączy głośniki po włożeniu wtyku.

Myślałem o tym aby jednak mieć możliwość używania nadal głośników.

Czyli co mam rozumieć iż mogę takie gniazdo mini-jack zrobić bez obawy, że coś spalę? Z tego tematu co link dałem wynika iż jednak to trzeba jakieś rezystory dawać itp.?

• Level 43  
    Wszystko okaże się jak je zamontujesz ;) Ważne by później nie przesadzać z poziomem głośności by nie przesterowywać za bardzo wejść wzmacniacza.
  • Level 31  
    Jak mi ktoś wytłumaczy dokładnie co i jak i czy to ma sens to podzielę się dumpem firmware, które zgrałem klipsem :-)
  • Level 35  
    Jak znajdziesz schemat płyty, to wszystko da się ustalić, bo gdzieś może być wzmacniacz słuchawkowy.
  • Level 31  
    kazikszach wrote:
    Jak znajdziesz schemat płyty, to wszystko da się ustalić.

Kazik, ale jeśli chodzi Ci o przeróbkę i lutowanie SMD to odpada. Mi chodzi o wyjaśnienie co z tym braniem sygnału z tego złącza głośników - można tak po prostu się wpiąć jak gdyby do zwykłego Line Out czy nie?

P.S. Tak sobie myślę jakby kupić i podmienić taką PCB w wersji z dwoma mini-jack (czarne i zielone i drugim HDMI) - na a.....o jest za 80zł jak wynika ze zdjęcia poglądowego (aukcja 8570343340). Czy to ma prawo zadziałać? Złącza od głośników, panelu sterowania i sterownika ekranu wyglądają identycznie. Ciekawe z jakiego modelu TV jest ta PCB, wtedy by było jasne co to te złącze zielone mini-jack wejście czy wyjście.

Dodano po 19 [minuty]:

Jest też wersja tej PCB, która ma złącze HDMI w środku, nie ma VGA, złącze ekranu LCD jest w innym miejscu, ma tylko zielone wyjście słuchawkowe - w archiwum a.....o znalazłem taką i pisze, że pochodzi z TV LG 28" LG 28LF450B - opis na stronie LG potwierdza iż to jest wyjście słuchawkowe.
  • Level 35  
    W telewizorach końcówka pracuje w klasie D, pobrany z niej sygnał na wzmacniacz może być marnej jakości, na wyjściach na głośniki jest stałe napięcie połowy napięcia zasilania końcówki, więc najpierw kondensator separujący, a potem dzielnik na rezystorach.
    Gniazda słuchawkowe nie odłączają głośników tylko procesor blokuje wzmacniacz, bo jest to prostsze do realizacji.
  • Level 31  
    Dzięki Kazik.

Znalazłem natomiast model TV z którego pochodzi ta PCB z dwoma HDMI i dwoma mini-jack wejście/wyjście - jest to [url=]LG 24MT55D-PZ[/url] - screen z instrukcji obsługi:

Matryca IPS jak u mnie FullHD natywna tylko nieco większa przekątną ekranu (23.8") a mój (22"), ma dodatkowo PIP.

Czy to zadziała od strzału z moją matrycą?

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

Aha. Jak pisałem - zgrałem wsad programatorem. Znalazłem service manual od podobnego modelu i pisze tam, że aby wgrać firmware z USB trzeba wrzucić je do katalogu LG_DTV jako plik .epk ale czy mogę tak po prostu zmienić rozszerzenie .bin wsadu na .epk ??? Da się jakoś konwertować .bin do .epk ??? W załączniku wsad.
  • Level 31  
    OK, doczytałem - zdaje się iż ten mój dump SPI to tylko bootloader U-Boot 1.1.6 a firmware mieści się w pamięci NAND Spansion S34ML01G200TFI000. Na stronie LG nie ma pliku .epk. Być może jakby sobie skompilować firmware ze źródeł to uzyskalibyśmy plik .epk :| :
    20141223144029_5.0_L_CO_FI_2014_Monitor.zip (442MB)
  • Level 31  
    kazikszach wrote:
    Jak znajdziesz schemat płyty, to wszystko da się ustalić, bo gdzieś może być wzmacniacz słuchawkowy.

Znalazłem service manual od innego modelu ale z takim samym chasis LA40A. Czy dobrze rozumiem iż złącze mini-jack robi też za RS232 w trybie hotelowym? (strona 22 w PDF)
  • Level 35  
    Gelip wrote:
    Czy dobrze rozumiem iż złącze mini-jack robi też za RS232 w trybie hotelowym? (strona 22 w PDF)

To nie to złącze, słuchawkowe jest na 29 stronie.
    To, o którym piszesz, to chyba 3 wolne na dole na twoich zdjęciach.
    Ze schematu wynika, że nie ma mechanicznego odłączania głośników, tylko jest elektroniczna identyfikacja obecności słuchawek i wyłączenie końcówki mocy.
  • Level 35  
    Jeśli płyta ma identyczne gniazdo LVDS, to ją zamontuj i zobacz jaki będzie efekt.
  • Level 31  
    kazikszach wrote:
    Jeśli płyta ma identyczne gniazdo LVDS, to ją zamontuj i zobacz jaki będzie efekt.

Ja nie mam tej płyty ale ze zdjęć wynika iż ma identyczne złącze panelu - zdaje się iż nie może być inne skoro ten sam chassis.
  • Level 35  
    Gelip wrote:
    Ja nie mam tej płyty ale ze zdjęć wynika iż ma identyczne złącze panelu - zdaje się iż nie może być inne skoro ten sam chassis.

Ze schematu wynika, że są dwa złącza, jedno HD, drugie FHD, jeśli są takie same, to powinno być dobrze.