Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner Sony STR-DE585, dobór anteny.

nogiln 15 Nov 2020 13:08 603 9
    nogiln
    Level 9  
    Witam, mieszkam między Łodzią(50 km) a Warszawą(80 km), częstotliwości stacji radiowych, jakie chcę odbierać nadają w polaryzacji pionowej, z obu miast. Posiadam antenę z linku https://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_b_A0210.htm. Była ona zamontowana pod kątem 45 stopni do tego co jest pokazane na zdjęciu z linku. Odbierałem wtedy radia nadawane z Warszawy(np. Tok FM, Radio Kampus) na mini wieży Panasonic(taka sytuacja miała miejsce trzy lata temu, od tego momentu nie korzystałem z radia w domu ). Obecnie posiadam amplituner Sony STR-DE585 i gdy podłączyłem amplituner do ustawienia pod kątem 45 stopni, tak jak to było przy mini wieży straciłem ilość stacji , jaka była do tej pory. W tej chwili antena jest zamontowana tak, jak na zdjęciu z linku. Odbiór stacji jest w miarą zadowalający, choć mogło być lepiej. Pytanie z jakim się zwracam to czy lepiej jest zmienić antenę tylko na polaryzację pionową czy może coś innego zastosować aby móc odbierać stację z Warszawy i Łodzi?
    Moderated By Olek II:

3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

• Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    nogiln
    Level 9  
    _cheetah_ wrote:
    Dla stacji w pol V najlepiej byłoby postawić normalny dipol pętlowy, jak np. --> https://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1_rz_b_A0200.htm

1)Ten dipol jest do odbioru stacji w polaryzacji poziomej i pionowej. Czy to, że jest do "wszystkiego" nie będzie jej minusem i lepiej byłoby zamontować kierunkową z polaryzacja pionową (taka polaryzacja jest w mojej okolicy, między Łodzią a Warszawą)?
    2) Czy tą antenę(z linku) trzeba jakoś konkretnie ustawić, tzn. czy wystarczy ustawić w kierunku miasta, z którego chce się odbierać częstotliwość stacji?
    User removed account
    Level 1  
    nogiln
    Level 9  
    _cheetah_ wrote:
    Alternatywą dla pojedynczego dipola jest antena Yagi, np. --> https://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_3_rz_b_A0312.htm
    Ma większe zyski, czyli ułatwia bądź umożliwia odbiór słabych stacji. Taką antenę trzeba już ustawiać na kierunek nadajnika. No i jest to już kawał konstrukcji, który wymaga solidnego konstrukcji nośnej.

1)Antena z linku ma polaryzację H, czyli poziomą. Wolałbym uniknąć przekształcania anteny kierunkowej o polaryzacji poziomej na polaryzację pionową, chyba,że taki manewr jest skuteczny?
    2) Czy istnieje antena kierunkowa tylko do polaryzacji V?
    User removed account
    Level 1  
    nogiln
    Level 9  
    _cheetah_ wrote:

Ad.2.
    Do odbioru w pol. V ustawia się ją w pionie. Na zdjęciu z linku jest ustawiona w poziomie do odbioru sygnałów z pol. H.

Przy montażu pionowym antena MUSI być odsunięta od masztu czy ściany na wysięgniku bocznym co najmniej na odległość 1...1,5 metra. Inaczej, jej skuteczność spadnie.

Alternatywą dla pojedynczego dipola jest antena Yagi, np. --> https://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_3_rz_b_A0312.htm

Jeśli będę chciał aby antena Yagi ustawiona była na polaryzacja pionową, to również powinna być odsunięta na na 1-1.5 metra od masztu?
    Maszt będzie miał około 2 metrów wysokości oraz ramię długości jednego metra i dopiero będę montować antenę Yagi na polaryzację V. Czy tak będzie dobrze, czy raczej za dużo kombinowania?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Adamcyn
    Level 38  
    _cheetah_ wrote:
    Sama antena jest uniwersalna - może odbierać dowolną z tych polaryzacji (H lub V). A to, którą będzie odbierać, zależy od sposobu jej zamocowania. Przy montażu w poziomie (jak w linku) będzie ustawiona do odbioru sygnałów w pol H. Jeśli zaś zostanie umieszczona pionowo - będzie odbierać sygnały z pol. V.

Możesz proszę podać miarodajne informacje na temat zasady działania takiego dziwoląga, jakim jest, moim zdaniem, zawinięcie dipola w pałąk?

Amplituner Sony STR-DE585, dobór anteny.
    User removed account
    Level 1