Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ilość urządzeń WiFi podłączanych do routera lub access pointa

krzbor 15 Lis 2020 19:02 1215 0
    krzbor
    Poziom 20  
    Ilość urządzeń WiFi podłączanych do routera lub access pointa
    W domu jako AP pracował u mnie TP-Link Archer C2. Ogólnie lubię TP-Linka gdyż ich urządzenia (a miałem ich kilka) pracują bez kłopotów. Osobiście jestem zafascynowany "inteligentnym domem" i sam dokładam nowe układy oparte o WiFi i ESP8266. Zauważyłem, że często mam problem z połączeniem z inwerterem SMA (po WiFi). Myślałem, że to problem z odległością (SMA jest trochę oddalony). Próbowałem restartu inwertera – nie pomogło. Zrestartowałem Archera i od razu była łączność. Domownicy także zgłaszali okresowe problemy z WiFi. Jeśli spróbujemy poszukać w sieci informacji o rozwiązaniu problemu znajdziemy głównie informacje o problemach DHCP, puli adresowej itp. Ja jednak wiedziałem, że to nie to. Zacząłem się zastanawiać nad problemem – ile urządzeń WiFi może być jednocześnie podłączonych do punktu dostępowego? Wbrew pozorom trudno te informacje zdobyć w internecie, zwłaszcza w przypadku TP Linka. Postanowiłem napisać do polskiego suportu TP Link. Stosunkowo szybko otrzymałem odpowiedź: "Rekomendowana liczba jednocześnie podłączonych klientów do routera Archer C2 to ok. 15-16". Nie bardzo rozumiem co znaczy "rekomendowana" ale przyjąłem, że powyżej tej liczby może nie działać. Pokrywa się to z moimi obserwacjami. Wbrew pozorom liczba urządzeń nawet bez "inteligentnego domu" jest całkiem spora: smartfony, tablety, laptopy, drukarka, telewizor itd., ale te 15-16 powinno wystarczyć. Inaczej to wygląda gdy zaczniemy dokładać "smart" gniazdka, wyłączniki itd. Postanowiłem zobaczyć co TP-Link ma do zaoferowania z typowych AP. Trafiłem na model TL-WA1201. Tak samo jak C2 ma dwa pasma (5GHz i 2,4GHz) i złącze Ethernet 1Gb. W przeciwieństwie do C2 nie ma jednak switch’a i oczywiście nie jest routerem. Pomimo tych "braków" jest jednak niemal 2 razy droższy niż C2! Pobór prądu tego AP też był większy niż C2, z czego wnioskuję, że wewnątrz są silniejsze komponenty. W sprawie tego AP także napisałem do suportu TP Linka i otrzymałem odpowiedź "Maksymalna liczba jednocześnie połączonych bezprzewodowych klientów z urządzeniem TL-WA1201 to 64 na każde pasmo WiFi" Widać różnicę – C2-16, a AP – 64. Kupiłem ten AP i od momentu podłączenia nie mam problemów z WiFi.
    Napisałem ten artykuł ponieważ zainteresowanie "smart" urządzeniami w domu jest coraz większe. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z ograniczeń routerów i są zdenerwowane niedziałającymi urządzeniami.

Moderowany przez tmf:

To nie jest artykuł. Co najwyżej zalążek artykułu. Poprzendi przeniosłem tam gdzie IMHO w takiej formie jest dla tego posta najlepsze miejsce:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3747412.html
    Prosze nie zakładać kolejnego, chyba, że kolega pogłębi temat i opisze coś użytecznego.

[3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się