Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TSMC widzi w sektorze superkomputerów szansę dla siebie

ghost666 16 Lis 2020 12:12 372 0
 • TSMC widzi w sektorze superkomputerów szansę dla siebie
  CC Wei
  Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) spodziewa się, że głównym motorem jej wzrostu w ciągu najbliższych kilku lat będą wysokowydajne systemy komputerowe (HPC), wyprzedzając obecnie dominującą działalność w zakresie układów SoC do smartfonów.

  TSMC, największa na świecie firma produkująca układy scalone na zlecenie, stwierdziła, że ​​jej wiodąca pozycja technologiczna w trzecim kwartale tego roku pomogła jej w przejęciu zamówień na układy w sektorze 5G i HPC, które zwiększą wzrost firmy o około 30% w 2020 roku, dominując ogólne zyski w branży półprzewodników.

  Firma dokonała tych prognoz pomimo utraty sprzedaży na rzecz chińskiego Huawei, który znalazł się na czarnej liście rządu USA, na skutek wojny handlowej i technologicznej, jaką prowadzą między sobą te dwie największe gospodarki świata. TSMC podało, że sprzedaż do Huawei, drugiego co do wielkości klienta po Apple w 2020 roku, spadnie do zera w czwartym kwartale tego roku, zgodnie z amerykańskimi przepisami. Firma najwyraźniej nie miała jednak problemu z zrekompensowaniem utraty działalności na rzecz Huawei; TSMC miało wręcz trudności z zaspokojeniem potrzeb swoich klientów, ponieważ wykorzystanie mocy produkcyjnych firmy zbliża się do stu procent.

  "Zdecydowanie dzisiaj jest trochę niedoborów, ale robimy co w naszej mocy, aby służyć naszym klientom" powiedział CEO TSMC C.C. Wei (na zdjęciu po lewej) powiedział podczas spotkania w zeszłym tygodniu na Tajwanie, aby ogłosić wyniki firmy za trzeci kwartał.

  Firma podała, że ​​proces 5 nm, który rośnie w konkurencji z Samsungiem, będzie stanowić około 8% jej przychodów w 2020 roku, a w przyszłym roku odsetek ten wzrośnie do około 20%. Według Gokula Hariharana, analityka z JPMorgan Chase, w zakresie technologii 7 nm TSMC ma około 88% udziału w rynku.

  Według Bretta Simpsona z Arete Research firma wkracza w okres zdrowego wzrostu, przygotowując się na wieloletnie środowisko o ograniczonych możliwościach produkcyjnych, szczególnie w zakresie najnowocześniejszych technologii. "Sektor produkcji układów scalonych kwitnie, nawet bez Huawei" mówi w swoim raporcie analityk. Według Simpsona, niektóre zmienne w perspektywie krótkoterminowej będą obejmować możliwość zwiększenia outsourcingu do TSMC ze strony Intela oraz zmiany w polityce rządu USA w zakresie sprzedaży do Huawei.

  Według analityka Credit Suisse Randy'ego Abramsa, zmieniające się AMD - przejście z GlobalFoundries do TSMC - są głównie związane z popytem ww zakresie sektora HPC, które jest również zwiększane przez duże zamówienia na gry, akceleratory AI i urządzenia peryferyjne dla komputerów PC. Internet Rzeczy (IoT) również zyskał na sile z uwagi na popularyzację urządzeń do noszenia i inteligentnego domu, a tylko klienci z branży motoryzacyjnej pozostają w tyle, wskazuje analityk.

  TSMC oczekuje, że całkowite zapasy klientów pozostaną powyżej historycznego poziomu sezonowego przez pozostałą część roku, ze względu na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa łańcucha dostaw w obliczu utrzymujących się niepewności. To zwiększa ryzyko korekty zapasów w przyszłym roku, jak uważa analityk Bernsteina, Mark Li, który jest byłym inżynierem TSMC.

  Capex podkręcony na maksa

  TSMC podało, że spodziewa się, że wydatki kapitałowe w 2020 roku wyniosą około 17 miliardów dolarów, co jest najwyższym poziomem wcześniejszej prognozy firmy co do Capex, która mówiła o kwocie w przedziale od 16 do 17 miliardów dolarów. Ograniczone zdolności produkcyjne skłoniły wielu do oczekiwań wzrostu nakładów inwestycyjnych, jak sugeruje Li Bernstein. Suma 17 miliardów dolarów za ten rok jest prawdopodobnie rozczarowaniem, jak powiedział.

  Kolejny skok w zakresie technologii produkcji TSMC - N4 - to migracja z N5 z kompatybilnymi regułami projektowymi, które zapewniają dalsze zwiększenie wydajności, mocy i gęstości dla produktów w procesie 5 nm. Firma podała, że ​​pierwsza produkcja układów N4 jest planowana na czwarty kwartał 2021 roku, ale rozpoczęcie produkcji masowej zaplanowano na 2022 r. "Oczekujemy, że nasza rodzina 5 nm będzie dużym i długotrwałym węzłem dla TSMC" powiedział Wei.

  N3, następny pełny węzeł po N5, zapewni 70% przyrost gęstości układów logicznych w chipie, zwiększając wydajność do 15% i zmniejszając zużywaną moc o 30%. Według firmy, produkcja pierwszych testowych elementów planowana jest na 2021 r. a produkcja masowa na drugą połowę 2022.

  Według Arete Research, istotnym długoterminowym pytaniem dla TSMC jest zakres, w jakim Intel wykorzystuje fabrykę do produkcji swoich rozległych linii procesorów. Stuprocentowe przejście na outsourcing w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat wydaje się coraz bardziej prawdopodobna, ale analitycy nie spodziewają się żadnych ogłoszeń, dopóki Kongres USA nie podejmie decyzji w sprawie dopłat na inwestycje w fabryki w USA. Istnieją wczesne plany, aby Intel budował swoje procesory w TSMC w oparciu o N4 w 2022 roku. Podobne plany dotyczą także Samsunga, co może doprowadzić do dalszego przyspieszenia planu zwiększania wydajności produkcyjnych w zakresie N5 i znacznego wzrostu długoterminowych perspektyw rozwoju TSMC, wskazuje Brett Simpson .

  Źródło: https://www.eetimes.com/tsmc-sees-hpc-as-next-inflection-point/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10084 postów o ocenie 8353, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • CSICSI