Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar mocy promieniowania elektromagn. - wzmacniacz i mikrokontroler, pytania

bipolunipol 16 Nov 2020 12:13 942 30
IGE-XAO
    bipolunipol
    Level 19  
    Witam,

postanowiłem stworzyć mikroprocesorowe urządzenie, które będzie mogło zmierzyć i stwierdzić wzrost mocy promieniowania elektromagnetycznego w otoczeniu (np. dzwoniący telefon komórkowy w pobliżu). Założyłem pasmo przepustowe od pojedynczych Hz do kilku GHz.

Budowa - teoria: układ składa się z anteny, z której sygnał radiowy jest prostowany przez D1 i D2 z podwojeniem napięcia. Później wyprostowany sygnał trafia do wzmacniacza operacyjnego, gdzie jest wzmacniany. Później jest komparator, gdzie ustalany jest próg reakcji. Na końcu wykorzystany jest tranzystor T1, który odwraca fazę sygnału oraz dolnoprzepustowy filtr R11 i C9, który wygładza sygnał z komparatora (integrator) wędrujący do przetwornika ADC mikrokontrolera.

Schemat układu opracowanego okładu prezentuje się następująco:

W tym momencie chciałbym wykonać płytkę PCB i układ uruchomić w bardziej zwartej formie, bo na płytce stykowej zachowuje się niestabilnie. Zanim to zrobię, postanowiłem zwrócić się do Was z kilkoma pytaniami:

1. Czy budowa stopnia wejściowego układu jest poprawna, zgodna ze sztuką projektowania układów elektronicznych? Zastanawiam się nad poprawnością podłączenia detektora do wzmacniacza oraz samym układem pracy wzmacniacza... Czy jest poprawny?

2. Wyjście układu planuję podłączyć do ADC mikrokontrolera. Chciałbym otrzymać następującą zależność - wzrost natężenia promieniowania = proporcjonalny wzrost napięcia podawanego na ADC mikrokontrolera. Chciałbym też uzyskać możliwość regulowania czułości układu przy pomocy zewnętrznego potencjometru. Czy zastosowana idea z komparatorem, tranzystorem do odwracania fazy sygnału i filtrem jest OK?
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    JacekCz
    Level 39  
    1. Obawiam się, że większość pól jest takiej mocy, że nawet napięcia progowego diody nie przeskoczy. Nawet Schottkyego.
    2. Nawet jak już, liniowość to nieosiągalne marzenie, tzreba będzie linearyzować w uK.
  • IGE-XAO
    bipolunipol
    Level 19  
    JacekCz wrote:
    1. Obawiam się, że większość pól jest takiej mocy, że nawet napięcia progowego diody nie przeskoczy. Nawet Schottkyego.

Sprawdzałem układ jeszcze na płytce stykowej - z diodami i bez. Zauważyłem, że z diodami czułość jest podobna, dodatkowo reaguje na wyższe częstotliwości. Dlaczego tak jest?
    Co do indukującego się napięcia to nie mam jak tego sprawdzić, bo oscyloskop stanowi zbyt duże obciążenie. Ale obawiałem się nawet, że napięcie wsteczne diody, które wynosi przy tych diodach 4V, będzie za małe...

JacekCz wrote:
    2. Nawet jak już, liniowość to nieosiągalne marzenie, tzreba będzie linearyzować w uK.

A czy sam pomysł z komparatorem i układem całkującym jest dobry?

H3nry wrote:
    Proponuję zastosować detektor logarytmiczny AD8302 .Proste i łatwe w kalibracji rozwiązanie.

Widziałem ten układ, ale postanowiłem jednak zbudować urządzenie z tańszych i łatwo dostępnych komponentów
  • Helpful post
    TvWidget
    Level 36  
    Wspominasz o płytce stykowej. Czy widziałeś jak wyglądają układy mikrofalowe ?
    Sonda może mieć tylko jedną diodę. Najlepiej jednak kupić taką sondę gotową np. w formie gniazdka SMA. Bez doświadczenia nie zrobisz jej dobrze. Poszukaj "diode detector sma".
    Większość urządzeń pracuje impulsowo. Pomiar uśrednionego napięcia stałego nie ma sensu. Sondę najlepiej połączyć do oscyloskopu. Jeśli smartfon lub jakieś inne urządzenie będzie do 10cm od anteny to zapewne zaobserwujesz jak nadaje.
    bipolunipol
    Level 19  
    TvWidget wrote:
    Wspominasz o płytce stykowej. Czy widziałeś jak wyglądają układy mikrofalowe ?

Tzn. na płytce stykowej zmontowałem część na niskie częstotliwości. Antena + diody z kondensatorami znajdują się na oddzielnej, niewielkiej, zlutowanej płytce, na którą jest założony ekran. Później wyprowadzam z niej przewód, który podłączany jest do wzmacniacza. Ale podobne eksperymenty robiłem z całością zlutowaną na wyfrezowanej, eksperymentalnej płytce PCB - działanie było takie samo.

TvWidget wrote:
    Sonda może mieć tylko jedną diodę.

W obecnej odsłonie 2 diody pracują jako podwajacz napięcia, chyba zwiększa to skuteczność?

TvWidget wrote:
    Większość urządzeń pracuje impulsowo. Pomiar uśrednionego napięcia stałego nie ma sensu.

A czy nie jest tak, że te impulsy przepuszczone przez układ całkujący spowodują wzrost napięcia na jego wyjściu?
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 42  
    bipolunipol wrote:
    postanowiłem stworzyć mikroprocesorowe urządzenie, które będzie mogło zmierzyć i stwierdzić wzrost mocy promieniowania elektromagnetycznego w otoczeniu (np. dzwoniący telefon komórkowy w pobliżu). Założyłem pasmo przepustowe od pojedynczych Hz do kilku GHz.

To bez sensu.
    Bo zmierzysz wszystko co "fruwa" w powietrzu.
    Oczywiście bez tych GHz, także bez w.cz.
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Detektory diodowe mają większą czułość niż wynikało by tylko z "napięcia przewodzenia", można mierzyć dziesiątki mV, diody mogą wymagać wstępnej polaryzacji.
    Podwajacz napięcia nic ci nie da dla napięć <1,2V, PCB detektora z jedną diodą łatwiej zaprojektować, tak żeby to miało szanse działać na GHz

Układy w.cz. szczególnie układy pomiarowe, wymagają ekranowania, płytka stykowa - to jest po prostu głupie.

Załączam artykuł opisujący dobrze przemyślany detektor diodowy
  • Helpful post
    TvWidget
    Level 36  
    W przypadku jednej diody znacznie łatwiej uzyskać dopasowanie falowe.
    Popularny kabel koncentryczny to dwie rury jedna w drugiej wypełnione dielektrykiem. Całość tworzy prowadnicę tzw. falową. Wymiary geometryczne przewodnika i przenikalność elektryczna izolatora nie są przypadkowe. Zostały bardzo starannie dobrane. Podobnie wymagania musi spełniać ten ekran o jakim wspominasz i to co on osłania.
    W układach mikrofalowych stosuje się laminaty teflonowe. Mają one ściśle określoną przenikalność. Jest ona ponad 2 razy mniejsza niż dla FR4. Dzięki temu wszytko jest odpowiednio większe i precyzja wykonania płytki może być mniejsza.
    Ścieżki prawie zawsze są złocone.
    W detektorach stosuje się też specjalnie produkowane do tego celu diody. Ta jaką zastosowałeś nie nadaje się do wysokich częstotliwości. Zobacz http://www.hp.woodshot.com/hprfhelp/4_downld/lit/diodelit/an969.pdf
  • Helpful post
    H3nry
    Level 32  
    bipolunipol wrote:
    Widziałem ten układ, ale postanowiłem jednak zbudować urządzenie z tańszych i łatwo dostępnych komponentów

Układ w formie Eval PCB jest dostępny za niecałe 30 zł ,w tej cenie nie kupisz gotowego detektora diodowego ,problemem o czym wspomnieli koledzy jest sam projekt oraz podłoże. Nie określiłeś dokładności/rozdzielczości z jaką chcesz wykonywać pomiary.
    jarek_lnx
    Level 43  
    TvWidget wrote:
    W przypadku jednej diody znacznie łatwiej uzyskać dopasowanie falowe.
    Fakt, im prostszy układ tym łatwiej opanować problemy związane z dopasowaniem, przy podwajaczu mamy kilka elementów i pól na PCB, skomplikowany układ reaktancji rozproszonych które będą jakieś częstotliwości tłumić inne wzmacniać - koszmar jeśli chce się zrobić układ szerokopasmowy, szczególnie w warunkach amatorskich kiedy nie dysponujesz sprzętem żeby to pomierzyć, ani software-m do symulacji RF.

Układy wskaźników natężenia pola, na bardzo wysokie częstotliwości, często mają diodę detekcyjną zamontowaną wprost na antenie - najprostszy układ, najmniej problemów do rozwiązania.

FR4 dla mikrofal ma jeszcze dwie wady, dużą stratność dielektryka i niejednorodną strukturę, a przez to różną przenikalność w różnych punktach (zależną od ilości włókna szklanego pod spodem), oczywiście im mniej ścieżek/pól/elementów, tym mniejszy wpływ kiepskich właściwości FR-4 na parametry urządzenia dlatego bardzo proste układy (część w.cz.) jak miernik mocy, mogą działać na gorszym laminacie.

Zapewne twoje urządzenie miało też wiele pasożytniczych elementów wpływających na pracę, są takie zjawiska jak demodulacja w.cz. w stopniu wejściowym wzmacniacza operacyjnego, płytka stykowa to kilkadziesiąt anten, kondensatorów i indukcyjności połączonych w przypadkowy sposób, nie dziwi mnie że układ bez diod reagował tak samo. Poprawnie wykonany układ powinien mieć oddzieloną część RF od LF i oddzielnie zekranowane obie.
    bipolunipol
    Level 19  
    CYRUS2 wrote:
    To bez sensu.
    Bo zmierzysz wszystko co "fruwa" w powietrzu.

Chciałbym, aby układ reagował na jak najszersze pasmo, jeśli jest to możliwe.

H3nry wrote:
    ie określiłeś dokładności/rozdzielczości z jaką chcesz wykonywać pomiary.

Dokładność nie jest istotna, tu raczej chodzi o orientacyjne pokazanie mocy promieniowania w 4 - stopniowej skali (4 diody LED), gdzie 0 to brak, a 4 to powiedzmy do eksperymentów wartość maksymalna wynosząca 500V/m (potencjometrem chciałbym regulować czułość).

TvWidget wrote:
    W detektorach stosuje się też specjalnie produkowane do tego celu diody. Ta jaką zastosowałeś nie nadaje się do wysokich częstotliwości.

Gdy szukałem diody, to brałem to pod uwagę. Dokumentacja podaje, że:

PDF: https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/910491/INFINEON/BAT1503WE6327.html

To są diody na w.cz., do 12GHz. A niektóre parametry wydają się mieć lepsze, niż diody w tej publikacji:

TvWidget wrote:
    W detektorach stosuje się też specjalnie produkowane do tego celu diody. Ta jaką zastosowałeś nie nadaje się do wysokich częstotliwości. Zobacz http://www.hp.woodshot.com/hprfhelp/4 downld/lit/diodelit/an969.pdf

Odnośnie detektora, czytałem artykuł, za który dziękuję:

jarek_lnx wrote:
    Detektory diodowe mają większą czułość niż wynikało by tylko z "napięcia przewodzenia", można mierzyć dziesiątki mV, diody mogą wymagać wstępnej polaryzacji.
    Podwajacz napięcia nic ci nie da dla napięć <1,2V, PCB detektora z jedną diodą łatwiej zaprojektować, tak żeby to miało szanse działać na GHz

Układy w.cz. szczególnie układy pomiarowe, wymagają ekranowania, płytka stykowa - to jest po prostu głupie.

Jest tam podany następujący schemat detektora:

Zatem ten układ mógłby się nadawać do mojego zastosowania, tj. kompensowane byłoby napięcie odkładające się na diodzie w kierunku przewodzenia, które uniemożliwiałoby wzmacnianie miliwoltowych sygnałów z anteny? Jakie to może mieć pasmo przepustowe? I wystarczy, że podłączyłbym jego wyjście do kolejnego wzmacniacza operacyjnego, który wzmocniłby sygnał na wyjściu tego detektora do poziomów możliwych do odczytania przez ADC mikrokontrolera?

jarek_lnx wrote:
    Fakt, im prostszy układ tym łatwiej opanować problemy związane z dopasowaniem, przy podwajaczu mamy kilka elementów i pól na PCB, skomplikowany układ reaktancji rozproszonych które będą jakieś częstotliwości tłumić inne wzmacniać - koszmar jeśli chce się zrobić układ szerokopasmowy, szczególnie w warunkach amatorskich kiedy nie dysponujesz sprzętem żeby to pomierzyć, ani software-m do symulacji RF.

Ograniczę się zatem do 1 diody i niewielkiego układu na PCB.
    CYRUS2
    Level 42  
    bipolunipol wrote:
    Dlatego to jest bez sensu - niczemu nie służy.
    jarek_lnx
    Level 43  
    bipolunipol wrote:
    Wiesz co widać na oscyloskopie jak dotkniesz sondy palcem? 50Hz z amplitudą kilkudziesięciu woltów (tak dużo jest tylko na bardzo dużej impedancji) wszechobecne pole elektryczne sieci energetycznej spowodowane tym że wszędzie mamy przewody sieciowe pod napięciem, doprowadzone do urządzeń. 50Hz może uniemożliwić wykrycie czegokolwiek innego.
  • Helpful post
    TvWidget
    Level 36  
    bipolunipol wrote:
    To są diody na w.cz., do 12GHz. A niektóre parametry wydają się mieć lepsze

Czy układ jaki usiłujesz zbudować to "phase detectors" lub "modulatos" ?
    Zupełnie ignorujesz dopasowanie falowe. Tak jak już napisałem wcześniej najprościej będzie kupić gotowy detektor. Masz znikome szanse zrobić go dobrze.
    bipolunipol
    Level 19  
    jarek_lnx wrote:
    Wiesz co widać na oscyloskopie jak dotkniesz sondy palcem? 50Hz z amplitudą kilkudziesięciu woltów (tak dużo jest tylko na bardzo dużej impedancji) wszechobecne pole elektryczne sieci energetycznej spowodowane tym że wszędzie mamy przewody sieciowe pod napięciem, doprowadzone do urządzeń. 50Hz może uniemożliwić wykrycie czegokolwiek innego.

Faktycznie, wtedy sygnały w.cz. zginą w tym szumie. A jeśli ustalę pasmo na > 1MHz? Szerokie pasmo jest mi potrzebne do tego, aby wykrywać też inne nadające urządzenia. Chcę zrobić coś podobnego ideą do wykrywacza pluskiew:

https://elportal.pl/pdf/k15/68_053.pdf

Odnośnie diody to myślałem, że tę kategorię diod można również tutaj zastosować - niskie napięcie przewodzenia, niska pojemność złącza, wysoka f pracy. Ale w takim razie są inne kluczowe parametry, które są istotne w takich zastosowaniach
    TvWidget
    Level 36  
    bipolunipol wrote:
    A jeśli ustalę pasmo na > 1MHz? Szerokie pasmo jest mi potrzebne do tego, aby wykrywać też inne nadające urządzenia.

Typowe urządzenia radiowe jakie masz w pobliżu nadają przynajmniej przez 1mS. Czegoś co nadaje przez 1uS i zapewne i tak nie wykryjesz. To jak poszukiwanie obcych cywilizacji na podstawie odbieranych sygnałów. Szerokie pasmo to większy szum i wiele innych problemów.
    Co do diody to jeszcze raz proponuję poszukać gotowych rozwiązań. Zwykle w opisie podają jaka dioda została użyta. Sama dioda to jednak tylko połowa sukcesu.
    Jeśli chcesz rzeczywiście coś mierzyć to musisz zapewnić jej dopasowanie falowe w szerokim zakresie częstotliwości.
    Pamiętaj, że elementy mikrofalowe bywają bardzo wrażliwe na ESD. Jeśli nie zachowasz odpowiedniego reżimu to lutowanie czy dotknięcie palcem może je uszkodzić.
    CYRUS2
    Level 42  
    bipolunipol wrote:
    Chcę zrobić coś podobnego ideą do wykrywacza pluskiew:
    https://elportal.pl/pdf/k15/68_053.pdf
    Tylko, że autor podszedł do tego sensownie, a kolega bez sensu
    Quote:
    Przedstawiony układ sprawdza się
    w przedziale częstotliwości od kilku MHz do
    około 1GHz.
    bipolunipol wrote:
    Szerokie pasmo jest mi potrzebne do tego, aby wykrywać też inne nadające urządzenia.
    To musi być kilka urządzeń na różne pasma.

Autor dał też na wejściu wzmacniacz w.cz. na tranzystorze.
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Nie rozumiem po co dążycie do ograniczania pasma, zakładając że wykrywamy podsłuchy po prostu przemieszczamy nasze urządzenie szukając najsilniejszego sygnału, natężenie pola szybko spada ze wzrostem odległości, także nawet mały nadajnik który mamy w zasięgu ręki będzie dawał silny sygnał w porównaniu do innych w odległości kilku metrów.
    Oczywiście urządzenie selektywne będzie miało lepszy SNR ale "szukanie pluskiew" wydłuży proporcjonalnie do ilości zakresów - chyba nie o to tu chodzi, żeby pół godziny biegać po pokoju.

CYRUS2 wrote:
    Tylko, że autor podszedł do tego sensownie, a kolega bez sensu
    Piszesz tak w prawie każdym temacie, starając się udowodnić każdemu amatorowi że jego próby są bez sensu, chyba sam rozumiesz że ludzie mogą patrzeć na twoje odpowiedzi z przymrużeniem oka.
    atom1477
    Level 43  
    Taki miernik powinien mieć szeroki zakres dynamiki. Wiele rzędów wielkości.
    Więc liniowość detektora jako taka nie jest potrzebna.
    Oczywiście liniowość nadal jest potrzebna, ale inaczej definiowana. Tu potrzeba bardzo szerokiego zakresu, ale akceptowalne będą miejscowe odchylenia od liniowości nawet rzędu 50%.
    Uzyskanie szerokiego pasma jest problemem. I problem to uzyskać, i problem użytkować.
    Lepiej jak urządzenie dzieli mierzony zakres na węższe pasma.
    Czyli gdy będzie to taka namiastka analizatora widma w.cz.
    TvWidget
    Level 36  
    Trzeba najpierw uściślić to w tym wypadku znaczy szerokość pasma. To określenie w tym wypadku może zarówno odnosić się do sygnału w.cz. jak m.cz. (filtr na wyjściu detektora diodowego).
    bipolunipol
    Level 19  
    jarek_lnx wrote:
    Nie rozumiem po co dążycie do ograniczania pasma, zakładając że wykrywamy podsłuchy po prostu przemieszczamy nasze urządzenie szukając najsilniejszego sygnału, natężenie pola szybko spada ze wzrostem odległości, także nawet mały nadajnik który mamy w zasięgu ręki będzie dawał silny sygnał w porównaniu do innych w odległości kilku metrów.
    Oczywiście urządzenie selektywne będzie miało lepszy SNR ale "szukanie pluskiew" wydłuży proporcjonalnie do ilości zakresów - chyba nie o to tu chodzi, żeby pół godziny biegać po pokoju.

Dokładnie, o coś takiego mi chodziło. Urządzenie będziemy zbliżać do różnych miejsc - powinno zacząć pokazywać silniejszy sygnał, gdy tym, do czego zbliżamy układ, jest np. nadajnik podsłuchu, połączony telefon komórkowy itd...

Nie interesuje mnie podawanie dokładnych, bezwzględnych wartości mocy promieniowania. Mikrokontroler będzie sterował linijką diod LED, które mają orientacyjnie wskazać moc promieniowania. Można to byłoby w stopniu wyjściowym zrobić wyłącznie na komparatorach, ale uC jest wykorzystywany do innych rzeczy w tym projekcie, dlatego na schemacie na wyjściu wzmacniacza jest ADC..

Bazując na

jarek_lnx wrote:
    Załączniki:

Tweaking the diode detector.pdf
    Download (1.42 MB)

Stworzyłem nowy schemat. Jeszcze jest na nim stara dioda, ale uwzględniam to:

TvWidget wrote:
    W detektorach stosuje się też specjalnie produkowane do tego celu diody. Ta jaką zastosowałeś nie nadaje się do wysokich częstotliwości.

i szukam jeszcze diody, która będzie najbardziej tu pasowała. Co sądzicie o tej propozycji?

Zastanawiam się jeszcze nad:

CYRUS2 wrote:
    Autor dał też na wejściu wzmacniacz w.cz. na tranzystorze.

Czy nie jest tak, że filtr R14 C3 powinien scałkować przebieg, przez co wzmacniacz operacyjny, który jest na niskie f, wzmocni sygnał na wyjściu detektora z usuniętymi wyższymi harmonicznymi, będący sumą różnych f indukujących się w antenie? Zakładamy, że najwyższą amplitudę będą miały przebiegi, które pochodzą z np. znalezionego w odległości kilkudziesięciu cm podsłuchu.

atom1477 wrote:
    Oczywiście liniowość nadal jest potrzebna, ale inaczej definiowana. Tu potrzeba bardzo szerokiego zakresu, ale akceptowalne będą miejscowe odchylenia od liniowości nawet rzędu 50%.
    Uzyskanie szerokiego pasma jest problemem. I problem to uzyskać, i problem użytkować.
    Lepiej jak urządzenie dzieli mierzony zakres na węższe pasma.
    Czyli gdy będzie to taka namiastka analizatora widma w.cz.

Miejscowe odchylenia od liniowości mogą wynosić nawet 50%, to nie jest parametr krytyczny.
    Z podziałem na węższe pasma to dobry pomysł, ale komplikuje układ. Na początek chciałbym uruchomić prostszą wersję, która będzie punktem wyjścia, nawet kosztem węższego pasma.
  • Helpful post
    atom1477
    Level 43  
    TvWidget wrote:
    Trzeba najpierw uściślić to w tym wypadku znaczy szerokość pasma. To określenie w tym wypadku może zarówno odnosić się do sygnału w.cz. jak m.cz. (filtr na wyjściu detektora diodowego).

Tu nie ma sygnału m.cz. Jest napięcie mierzone jako DC.
    Więc oczywiście chodzi o pasmo w.cz.

Dzisiejsze podsłuchy działają inaczej niż dawne.
    Nie da się ich wykryć zwykłym wskaźnikiem poziomu sygnału.
    A już na pewno nie takim z linijką LED.
    Wiem że chcesz ograniczać koszty i zrobić coś samemu, ale taka wersja wykrywacza już straciła rację bytu.
    bipolunipol
    Level 19  
    atom1477 wrote:
    Wiem że chcesz ograniczać koszty i zrobić coś samemu, ale taka wersja wykrywacza już straciła rację bytu.

Może i tak, ale traktuję to w kategoriach edukacyjnych
    TvWidget
    Level 36  
    atom1477 wrote:
    Tu nie ma sygnału m.cz. Jest napięcie mierzone jako DC.

Ten wskaźnik musi w rozsądnym czasie zareagować na sygnał w.cz jak i zareagować na oddalenie się. Tak więc jest sygnał m.cz. a jego pasmo jest istotne. W przypadku podłączenia do oscyloskopu pasmo m.cz. może być większe co ułatwi wykrywanie urządzeń pracujących impulsowo.
    CYRUS2
    Level 42  
    jarek_lnx wrote:
    Piszesz tak w prawie każdym temacie, starając się udowodnić każdemu amatorowi że jego próby są bez sensu, chyba sam rozumiesz że ludzie mogą patrzeć na twoje odpowiedzi z przymrużeniem oka.
    atom1477 wrote:
    Kolega jarek_lnx chce narażać poczatkujących z robotę która zakończy się fiaskiem.
    Nie zachęci to do zajmownia się elektroniką.
  • Helpful post
    _lazor_
    Moderator of Designing
    @CYRUS2 Przypominam że człowiek najwięcej uczy się na błędach i rozwiązywaniu problemów. Nikt za to się niczego nie nauczył z postów w stylu "to nie ma sensu", więc proszę zastanów się nad pisaniem jakichkolwiek postów w tym stylu.
    bipolunipol
    Level 19  
    Więc sytuacja teraz wygląda tak.

Zmieniłem schemat, teraz wygląda tak:

Całość zmontowałem w miniaturowym pająku. Czułość się poprawiła. Urządzenie reaguje np. na router, a sygnał na wyjściu zmienia się w takt przesyłania kolejnych pakietów przez router. Podobnie np. reaguje na kartę wi-fi w komputerze - gdy coś wysyłam, układ zaczyna reagować. Nawet na komórkę reaguje, ale po bardzo bliskim zbliżeniu, na odległość 1 cm.

Teraz chciałbym jeszcze bardziej poprawić działanie. Czy może da się coś poprawić w schemacie pod względem elektronicznym, może robię jakieś błędy?

PS
    Zamieniłem wcześniejsze diody na diody w.cz. wzięte z karty Wi-Fi.
  • Helpful post
    luzny.stolec
    Level 8  
    Możesz dodać szerokopasmowy wzmacniacz typu MMIC oraz lepszą antenę.