Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna w przyczepie kempingowej

16 Nov 2020 12:49 228 3
  • Level 9  
    Witam,
    Remontuję starą przyczepę kempingową i zamierzam trochę przebudować instalację elektryczną.

W załączeniu szkic ogólny jak ja to widzę, tzn:
    - akumulator 12V 100Ah
    - panele fotowoltaiczne (80W)
    - regulator ładowania (max.30A)
    - 12V z instalacji haka holowniczego
    - jak w każdej przyczepie instalacja 230V z zewnątrz (jako opcja, bo bez tego przyczepa też ma normalnie funkcjonować)
    - przetwornica 12V/230V 500W, gwarantująca 230V przy braku zasilania z zewnątrz.
    Instalacja elektryczna w przyczepie kempingowej

W przyczepie, planuje 12V oświetlenie LED’owe i ze dwa gniazda USB, a na 230V lodówka (106 kWh/rok) + ładowarka laptopa/telefonu.

I moje pytania:
    - czy pomiędzy 12V z instalacji haka holowniczego a akumulatorem powinienem wstawić jakiś moduł sterowania? Dobrze by było, żeby podczas jazdy akumulator w przyczepie też się doładowywał, ale jak zapomnę odpiąć przyczepy, to żeby nie „zażarł” akumulatora w samochodzie.

- czy instalacja 12V w przyczepie powinna być podpięta bezpośrednio do akumulatora? Czy do regulatora ładowania (bo widziałem też takie regulatory, które mają jeszcze dodatkowe styki na ”obciążenie”)? Ewentualnie jeszcze jakiś moduł?
  • Level 43  
    ___Magic___ wrote:
    panele fotowoltaiczne (80W)
    ___Magic___ wrote:
    jak w każdej przyczepie instalacja 230V z zewnątrz (jako opcja, bo bez tego przyczepa też ma normalnie funkcjonować)

Z tą mocą paneli nie będzie funkcjonować w dłuższym okresie czasu bez zasilania z zewnątrz.
    Do akumulatora 12V100Ah (1200 Wh) moc paneli minimum 300W.
  • Level 9  
    vodiczka wrote:
    Z tą mocą paneli nie będzie funkcjonować w dłuższym okresie czasu bez zasilania z zewnątrz.
    Do akumulatora 12V100Ah (1200 Wh) moc paneli minimum 300W.

Nie mam miejsca na więcej/większe panele, tylko tyle się zmieści, więc chcę trochę większy akumulator, żeby mieć trochę zapasu energii. Zdaję sobie sprawę, że panele będą tylko nieznacznie doładowywać ten akumulator, ale nawet bez paneli, lodówka "pociągnie" na tym akumulatorze około tygodnia - a to zadowalający wynik.
  • Level 43  
    ___Magic___ wrote:
    Nie mam miejsca na więcej/większe panele, tylko tyle się zmieści,
    O ile przy pełnym nasłonecznieniu możesz uzyskać nominalne 80W mocy co teoretycznie pozwoli naładować w pełni rozładowany akumulator w ciągu 18-20 godzin, praktycznie w ciągu 2-3 słonecznych dni, to przy pochmurnym niebie uzyskasz tylko 10-20W mocy w zależności od stopnia zachmurzenia.