Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do 4k złotych, bez monitora i peryferii

16 Lis 2020 13:55 636 9
  • Poziom 42  
    Witam,
    Potrzebuje konfiguracje kompuera do gier z iks koma, zestaw ze zwykłą obudową bez szyby. Bez windowsa. Mile widziany konfig obu platform.

Oczywiście do gier. Ewentualnie podać która platforma ma większy sens obecnie, bez oc ale dedykowane chłodzenie ma być.

Dziękuje.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Jak kupisz AMD z płytą na AM4 to w tej kwocie najnowszej serii CPU (5000) nie dostaniesz. Więc musisz się zadowolić serią 3000. I to jest Twoja możliwość upgradu. Jeśli pójdziesz w Intela to na wiosnę ma wyjść nowa seria, która ma być kompatybilna z aktualnymi płytami (socket 1200). Są jednak obawy co do poboru prądu tej nowej serii.
    Propozycje sensownych zestawów masz tutaj: https://www.purepc.pl/jaki-komputer-kupic-zestawy-komputerowe-na-listopad-2020?page=0,8
    Wybierz coś z zestawów za 3800-4600.
  • Poziom 42  
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    W morele masz kod na złożenie i wysyłkę - chyba nadal działa - wtedy za jedno z drugim zapłacisz łącznie złotówkę, co czyni ofertę atrakcyjną.

Aktualnie w tym budżecie chyba bym celował w I5-10400F. Jest tańszy i w grach wydajniejszy od Ryzena 3 gen. Nawet po OC Ryzena nie jest on w stanie odstawić do tyłu tego Intela. Jako że AMD teraz trochę poszalało z cenami, to I5-10400F za 800 złotych jest według mnie lepszy niż R5-3600 za tysiaka. Jest jeszcze 2600X i jest dość opłacalny, ale mniej wydajny niż 10400F.

Płyta w tym zestawie mogłaby być B460. Niestety przyblokuje to RAM na DDR3-2666, ale dla samego taktowania RAMu dopłacać dość duże pieniądze do Z490 może mijać się z celem - lepiej to w kartę graficzną włożyć. Dla AMD płyta MSI B450 A-PRO MAX to według mnie fajny wybór.

Jeśli chodzi o SSD to SX8200 był kiedyś moim ulubionym dyskiem. Potem zacząłem wersje SX8200PRO odsyłać masowo na gwarancję. A teraz A-data po cichu zmieniła kontroler i pamięci, więc testy wydajności tego dysku nie dotyczą obecnie sprzedawanych dysków. Tutaj bym wziął taniej Kingstona A2000, bo wydajność SSD nie jest i tak priorytetowa w grach - czy to będzie 2GB/s, czy 3GB/s - różnice będą mało zauważalne. Ewentualnie można sprawdzić cenę Samsungów SSD 970 EVO (ale nie EVO PLUS) - wersje EVO zostały ostatnio nieźle wycenione i jest szansa, że w cenie około SX8200 da się kupić 970 EVO - a to lepszy dysk. Wersja EVO jest minimalnie lepsza, za to znacznie droższa i nieopłacalna.

Obudów Armis nie lubię. Według mnie jakość wykonania to totalne minimum. Warto dołożyć 30 złotych do Modecom Oberon PRO Silent. Mimo że sama marka, jeśli ją skojarzymy z zasilaczami, wypada nieciekawie, to ich obudowa jest warta polecenia. Koniecznie wersja z dopiskiem SILENT, wersje Oberon PRO/PRO LE/PRO GLASS są jak dla mnie słabiej wykonane.

Zasilacze ostatnio zrobiły się nieco drogie. System Power 9 jest OK, można ewentualnie Vero L3 zatrudnić. Klasa podobna, cena ciut niższa.

RAM przy braku podkręcania dla Intela nie musi być mocno wyśrubowany, właściwie dowolne DDR4-3000/3200 CL16 będzie OK. Po obniżeniu do DDR4-2666 można jeszcze z CL zjechać będzie. Dla Ryzena można wziąć ciut droższe, ale niewiele, GoodRAM IRDM PRO DDR4-3600-CL17. Można je będzie trochę wyżej popchnąć, szczególnie jeśli się to 2600X wymieni na 5600 czy coś podobnego.

Przy odpowiednim dobraniu promocji można byłoby się pokusić o znalezienie 2060 Super do tego zestawu, tu lepiej nawet byłoby kupować osobno komponenty tam, gdzie taniej. Ale biorąc wszystko z jednego sklepu często takiej możliwości nie ma. Ogólnie wybrany RTX2060 według mnie pasuje dobrze do tego zestawu.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Ja osobiście bym odradzał sklep Morele jak mogę tylko wtrącić jeszcze. Mają tendencje to dziwnych akcji.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Średnio opłacalny ten zestaw.

Moja propozycja na Intel https://www.x-kom.pl/lista/xltqljpzl
    G.SKILL 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Aegis
    SilentiumPC Signum SG1 TG
    Kingston 500GB M.2 PCIe NVMe A2000
    SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze
    SilentiumPC Spartan 4 Max 120mm
    ASRock B460 Phantom Gaming 4
    Intel Core i5-10400F
    Zotac GeForce RTX 2060 6GB GDDR6

Alternatywa AMD https://www.x-kom.pl/lista/af72fy2ul
    Patriot 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper 4
    SilentiumPC Fera 3 120mm
    SilentiumPC Supremo M2 550W 80 Plus Gold
    SilentiumPC Signum SG1 TG
    AMD Ryzen 5 3600
    MSI B450-A PRO MAX
    Kingston 500GB M.2 PCIe NVMe A2000
    Zotac GeForce RTX 2060 6GB GDDR6
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    'enhanced' chce obudowę bez szyby a ty proponujesz SG1 TG. TG oznacza tempered glass.
  • Poziom 16  
    Ja też w morele bałbym brać montaż kompa, za dużo negatywnych opinii z różnych stron. Nawet za 1zł.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Generalnie jak ktoś jest zadowolony, to nic nie pisze, a jak ktoś jest mocno niezadowolony - wtedy pisze. Więc nic dziwnego, że przeważają negatywne opinie. W naszym kraju bardzo rzadko ktoś pisze, jak jest zadowolony.

Sam brałem dwa razy usługę montażu, nie było dramatu, ale w każdym przypadku sobie poprawiłem ten montaż (bo się często czepiam drobiazgów przy montażu). Nie jest to szczyt jakości, jeśli chodzi o usługę, ale działa - a że komputer jest objęty gwarancją, to nie trzeba się obawiać specjalnie.

Prawda jest taka, że wszystkie większe sklepy robią masowy montaż zestawów, więc nikt tam nie będzie specjalnie dużo czasu poświęcał na złożenie jednostki. Stara dobra zasada mówi, że jak chcesz coś zrobić dobrze, to zrób to sam - i w przypadku montażu komputera się to zgadza, natomiast z drugiej strony - ciężko jest taki komputer bardzo źle złożyć.