Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić licznik rowerowy?

Fikus23 16 Nov 2020 14:28 552 8
 • #1
  Fikus23
  Level 1  
  Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na tym forum.

  Potrzebuję zrobić licznik rowerowy wraz z wyświetlaczem. Problem polega na tym, że nie wiem dokładnie jakich czujników mógłbym użyć i w jaki sposób zamontować. Zależałoby mi również na schemacie.
  Proszę o pomoc.
  Z góry dziękuję za odpowiedzi
 • Helpful post
  #2
  viayner
  Level 42  
  Witam.
  Zasada działania jest prosta, czujnik wysyła impulsy 1 na pełny obrót koła a dalej mikrokontroler przelicza je na odległość i prędkość.
  Co do czujnika to powszechnie są stosowane magnetyczne, gdzie magnes obraca się na kole, a cewka pobudzana jest nieruchoma na ramie, cewka wymaga wzmacniacza i układu formowania impulsu.
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #3
  Press
  Level 24  
  W tańszych licznikach zamiast cewki stosuje się kontaktron. Można to ocenić po charakterystycznym "kliknięciu" kiedy zbliży się magnes.
 • #4
  Fikus23
  Level 1  
  Mam do zrobienia pracę dyplomową właśnie z tym tematem, dlatego szukam podpowiedzi. Muszę zastosować kilka czujników (dwa lub trzy, tzn podłączam jeden i sprawdzam funkcjonowanie, następnie drugi tak samo oraz trzeci też) Nie wiem dokładnie jakich czujników użyć, muszę liczyć się z warunkami w jakich rower może pracować, odporność na wodę, słońce, kurz itp. Tak jak wspomniał viayner myślałem już nad magnetycznym, ale też o elektryczno-optycznym i hallotronowym. Nie wiem w jaki sposób się za to zabrać. Jakich dokładnie czujników użyć bo przecież w danej kategorii znajduje się przynajmniej kilka czujników, chodzi o to które byłyby najbardziej odpowiednie.
 • Helpful post
  #5
  viayner
  Level 42  
  Witam.
  Ja bym rozważył wszelkie magnetyczne, odrzuć optyczne, jazda po błocie i nic nie działa.
  Niestety, każdy czujnik będzie wymagał nieco innego odczytu, kontaktron będzie chyba najprostszy, bo włączasz go jak "przycisk" przez rezystor i kondensator w celu eliminacji drgań. Jak zastosujesz hallotron to nie obejdzie się bez dodatkowego wzm. operacyjnego i odczytu przez ADC lub w konfiguracji komparatora dającego impuls/zmianę stanu. Cewka też będzie wymagała dodatkowego wzmacniacza detektora.
  Jeżeli już to rozwiążesz tak, aby każdy z czujników dawał ci impuls, powiedzmy zbocze rosnące jak magnes się zbliży, a opadające jak oddali, to przychodzi czas na mikrokontroler, w sumie dowolny. twój program w uproszczeniu działa tak:
  - impuls z czujnika uruchamia timer.
  - kolejny impuls wyłącza timer i tak w kółko, możesz uśredniać na kilka obrotów.
  - z różnicy stanów timera wiesz jaki upłynął czas między pełnym obrotem koła a z jego obwodu masz "drogę" jaką przebył rower.
  - z tych danych liczysz drogę, dodajesz drogę do jakiejś zmiennej i masz przebytą trasę i prędkość (droga w czasie).
  - dodatkowe funkcje w miarę inwencji.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #6
  jarek_lnx
  Level 43  
  Fikus23 wrote:
  Jakich dokładnie czujników użyć bo przecież w danej kategorii znajduje się przynajmniej kilka czujników, chodzi o to które byłyby najbardziej odpowiednie.
  To właśnie jeden z kluczowych punktów pracy dyplomowej - żebyś pokazał że umiesz rozwiązać jakiś problem, wybrać optymalne rozwiazanie techniczne i elementy do nie go. To że robisz to po raz pierwszy i nie czujesz się z tym komfortowo, to wynik zaniedbań twojej szkoły, niestety kiedyś trzeba zacząć, w pracy zawodowej przy jakimkolwiek konstruowaniu robimy to regularnie.

  Zacznij od zgromadzenia podstawowych informacji o każdym czujniku, najważniejsze właściwości, problemy do pokonania, wady, zalety, następnie poszukaj typowych elementów przejrzyj karty katalogowe.

  Zajrzyj na strony dużych firm handlujących elektroniką Farnell,Elfa,RS-components,Mouser,Digi-Key,TME... mają sporą ofertę i wyszukiwarki, możesz się dowiedzieć jakie hallotrony, kontaktrony, czy inne czujniki można dostać jakie maja parametry np ile hallotrony pobierają prądu i policzyć jaki to będzie miało wpływ na czas pracy na baterii - w liczniku rowerowym nie ma miejsca na dużą baterie albo regularne ładowanie więc projekt musi być zoptymalizowany na energooszczędność.
 • Helpful post
  #7
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Cztery projekty szybkościomierza oparte na arduino
  https://create.arduino.cc/projecthub/projects/tags/speedometer

  Proponowałbym „nie ściągać” projektu a jedynie się nim zainspirować, bo nauczyciel może nie być debilem i także wiedzieć o tej stronce.
 • Helpful post
  #8
  jarek_lnx
  Level 43  
  sanfran wrote:
  Proponowałbym „nie ściągać” projektu a jedynie się nim zainspirować, bo nauczyciel może nie być debilem i także wiedzieć o tej stronce.
  Szczególnie że to projekt dla początkujących, w którym zupełnie zapomniano o optymalizacji poboru mocy.
 • Helpful post
  #9
  jtekiel
  Level 2  
  Proponuje przeczytać też opis kitu avt 2870 z elektroniki dla wszystkich i przejrzeć materiały dodatkowe na elportalu do niego. Na pewno będzie pomocne w analizie zagadnienia.