Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PQ91-ALRGY - Przechowywanie odkurzacza akumulatorowego - pod zasilaniem czy bez?

hindoos 16 Nov 2020 15:57 987 1
    hindoos
    Level 27  
    Pytanie raczej z serii ciekawostek... Ostatnio nabyłem odkurzacz bezprzewodowy Electroluxa. Generalnie całkiem sprawny sprzęt, w sam raz do średniej wielkości mieszkania (spokojnie można obrócić na jednym ładowaniu i jednym pojemniku na kurz).
    Ładowanie trwa parę godzin, co nie ma dla mnie absolutnie żadnego znaczenia - mogłoby trwać nawet dzień. Odkurzacz wpięty w stację dokującą po naładowaniu zaczyna dyskretnie pulsować diodą sygnalizując stan naładowania.
    Ponieważ nie mam psychozy idealnej pani domu żeby odkurzać codziennie, zastanawiam się czy po naładowaniu
    - odkurzacz powinien stać na stacji podpiętej do zasilania
    - odkurzacz powinien stać na stacji odłączonej od zasilania
    - odkurzacz powinien stać poza stacją

Nie zaglądałem do środka (gwarancja) więc nie mam pojęcia jak rozwiązany jest układ ładowania i czy rzeczywiście proces ładowania jest przerywany po naładowaniu. Jeśli tak, odkurzacz może śmiało stać podpięty do zasilanej stacji.
    Jeśli nie, to dla dobra baterii (żeby nie ładować jej cały czas prądem podtrzymującym) warto byłoby go rozłączać. Ale znowu, czy stanie na odłączonej od zasilania stacji nie będzie powodowało jakichś dziwnych zjawisk (np. wsteczne zasilanie czegoś w stacji, z akumulatora odkurzacza)? Stąd teoretycznie najbezpieczniejsza opcja to odkurzacz poza stacją, ale nie jest on wówczas bardzo stabilny i łatwo go przewrócić. A położony płasko zajmuje miejsce :(

Także problem może w formie ciekawostki, ale byłoby miło jakby ktoś podzielił się też swoimi przemyśleniami albo konkretną wiedzą w temacie :) Z góry dziękuję!
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    moze-byc
    Level 28  
    Akumulatory li-Ion znaczy po naładowaniu proces musi być przerwany bo inaczej całość wyleciałaby w powietrze. Stanie na odłączonej stacji teoretycznie mogłoby rozładowywać akumulator ale nie jest to reguła.
    Ogólnie nie widzę problemu by odkurzacz stał ciągle na stacji do ładowania. Sprawdziłbym najwyżej pobór prądu przez stację po naładowaniu odkurzacza żeby nie ciągnęło za dużo gdy nie musi.