Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Skoda fabia 1,2 po wymianie sprzęgła na luzie klekot, po wciśnięciu pedału znika

Chochlik22 16 Nov 2020 19:20 825 14
    Chochlik22
    Level 8  
    Witam! Po wymianie w warsztacie sprzęgła w skodzie fabii 1,2 12V HTP, na luzie słychać "klekotanie". Wciśnięcie sprzęgła wycisza ten odgłos. Przed wymianą nie było takich odgłosów. Wymieniali mi kompletne sprzęgło, następnie (po zgłoszeniu tej wady) wymienili wysprzęglik - bez skutku. Mechanik orzekł, że to może być zbrakowane łożysko. Dziś odstawiłem samochód do niego, a on stwierdził, że wszystko OK i że to może być łapa sprzęgła. Zaczynam się śmiać, że on gra w totolotka z moją skodą... Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    rafik39
    Level 19  
    Nie wiem ,ty też nie wiesz na 100% co ten magik wymienił ?kompletne sprzęgło to zawsze jest tarcza, docisk i łożysko oporowe. nie ma czegoś takiego jak zbrakowane łożysko, jeśli założone nowe musi być wszystko OK, nie ma prawa hałasować na luzie. Jeśli hałas jest a po wciśnięciu sprzęgła nie ma jest to wina popsutego łożyska ,po mojemu nie wymienili na nowe albo źle złożone , sprawdź czy jest luz między łapą sprzęgła a siłownikiem pompy
  • Helpful post
    hevet2
    Level 31  
    rafik39 wrote:
    Nie wiem ,ty też nie wiesz na 100% co ten magik wymienił ?kompletne sprzęgło to zawsze jest tarcza, docisk i łożysko oporowe. nie ma czegoś takiego jak zbrakowane łożysko, jeśli założone nowe musi być wszystko OK, nie ma prawa hałasować na luzie. Jeśli hałas jest a po wciśnięciu sprzęgła nie ma jest to wina popsutego łożyska ,po mojemu nie wymienili na nowe albo źle złożone , sprawdź czy jest luz między łapą sprzęgła a siłownikiem pompy

A Ty wiesz, że uszkodzone łożysko nie cichnie po wciśnięciu pedału?
  • Helpful post
    piotrek1313
    Level 17  
    Uszkodzone łożysko będzie huczało po wciśnięciu sprzęgła, czyli wtedy kiedy zostanie obciążone. U mnie w fabii od kiedy ją kupiłem przy niskich obrotach ze sprzęgła dochodzi delikatne popiskiwanie ewidentnie związane z obrotami silnika. Nauczyłem się z tym już żyć, w niczym nie przeszkadza i póki co się nie pogarsza, wydaje mi się, że u mnie jest to związane z suchym połączeniem wysprzęglika i łapą łożyska oporowego bo wystarczy tylko dotknąć, musnąć pedał sprzęgła i już jest cicho.
    Sprzęgło założyli ci markowe czy jakiś zamiennik? Bo jak wcześniej było ok a teraz klekocze na luzie tylko to może jakaś sprężynka w tarczy luźno lata, albo coś w docisku niedokładnie znitowane.
    Może nagraj film z tym dźwiękiem, albo nawet dyktafonem sam dźwięk :)
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Chochlik22
    Level 8  
    Dzięki za szybki odzew! Ufam, że wymienił mi na na nowe. W jego skład weszła tarcza, docisk i łożysko. Następnie wymienił wysprzęglik. Teraz stoi na wymianę tzw. łapy. U tego mechanika od 4-5 lat naprawiam samochód, więc nie mam podstaw do podejrzeń o wstawianie starych czy regenerowanych części. Na sprawdzenie jego roboty nie mam warunków, "garażuję" pod chmurką. Pozdrawiam!

Dodano po 5 [minuty]:

piotrek1313 wrote:
    Uszkodzone łożysko będzie huczało po wciśnięciu sprzęgła, czyli wtedy kiedy zostanie obciążone. U mnie w fabii od kiedy ją kupiłem przy niskich obrotach ze sprzęgła dochodzi delikatne popiskiwanie ewidentnie związane z obrotami silnika. Nauczyłem się z tym już żyć, w niczym nie przeszkadza i póki co się nie pogarsza, wydaje mi się, że u mnie jest to związane z suchym połączeniem wysprzęglika i łapą łożyska oporowego bo wystarczy tylko dotknąć, musnąć pedał sprzęgła i już jest cicho.
    Sprzęgło założyli ci markowe czy jakiś zamiennik? Bo jak wcześniej było ok a teraz klekocze na luzie tylko to może jakaś sprężynka w tarczy luźno lata, albo coś w docisku niedokładnie znitowane.
    Może nagraj film z tym dźwiękiem, albo nawet dyktafonem sam dźwięk :)
    Pozdrawiam

Dzięki! Mój odgłos to jakby grzechotanie kulki w metalowym kubku, ale tylko po wrzuceniu na luz i zwolnieniu sprzęgła. Wciśnięcie sprzęgła na luzie "wyłącza" ten grzechot. W czasie jazdy nie słychać tego dźwięku. Pozdrowionka!

Dodano po 5 [minuty]:

rynio_di wrote:
    Co do części to zależy który zestaw kupiłeś , bo powinno być wszystko łapa też . Nie słyszę tego dźwięku ale klekotanie może pochodzić z tarczy sprzęgłowej , po prostu założona ,, po regeneracji ,, nabita okładzina , a sprężyny tłumiące grają jak wściekłe . Nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Dzięki za reakcję i chęć pomocy! Zestaw był bez łapy, za ok 560 zł, czyli ze średniej półki, wierzę, że nie jakaś regeneracja, bo ten mechanik ma poważny warsztat i korzystam z jego usług parę ładnych lat i jak do tej pory nie miałem problemów ani z jakością usług, ani z terminowością ich wykonania.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    sigwa18
    Level 38  
    Chińskie tarcze a konkretnie tłumik drgań potrafi tak hałasować. Czsem pęknie sprężyna czasem już od nowości ma luz czy słabe sprężyny.
  • Helpful post
    piotrek1313
    Level 17  
    rynio_di wrote:
    Nie wziąłem pod uwagę jeszcze jednej możliwości ( niestety nie wiem czy w tym aucie jest tak samo ) , Końcówka wałka sprzęgłowego podpiera się w wale korbowym silnika . Ta końcówka wsparta jest na łożysku wałeczkowym . Może problem powstał tam . Po prostu wypadło 2-3 igiełki ,wałek dostaje luzu . Ale to już tylko głośne myślenie .
    Też o tym myślałem, ale to wtedy w czasie jazdy też by jakieś dźwięki dochodziły a nie tylko na luzie.
    A żeby dźwięk ustał to wystarczy lekko wcisnąć pedał czy całkiem do końca?
    Chochlik22
    Level 8  
    piotrek1313 wrote:
    rynio_di wrote:
    Nie wziąłem pod uwagę jeszcze jednej możliwości ( niestety nie wiem czy w tym aucie jest tak samo ) , Końcówka wałka sprzęgłowego podpiera się w wale korbowym silnika . Ta końcówka wsparta jest na łożysku wałeczkowym . Może problem powstał tam . Po prostu wypadło 2-3 igiełki ,wałek dostaje luzu . Ale to już tylko głośne myślenie .
    Też o tym myślałem, ale to wtedy w czasie jazdy też by jakieś dźwięki dochodziły a nie tylko na luzie.
    A żeby dźwięk ustał to wystarczy lekko wcisnąć pedał czy całkiem do końca?

Wystarczy lekko wcisnąć i dźwięk znika.
  • Helpful post
    Mierzejewski46
    Level 32  
    Miałem taki przypadek. Nowe łożysko mia)o trochę inną budowę i łapa sprzęgła dobrze go nie trzymała. Dlatego terkotało.
    Chochlik22
    Level 8  
    Mierzejewski46 wrote:
    Miałem taki przypadek. Nowe łożysko mia)o trochę inną budowę i łapa sprzęgła dobrze go nie trzymała. Dlatego terkotało.

Dzięki! To jest chyba najbardziej prawdopodobna przyczyna, bo łapy przy wymianie sprzęgła nie wymieniono. Dziś
    wymienią łapę i wtedy się okaże.
    piotrek1313
    Level 17  
    Chochlik22 wrote:
    Wystarczy lekko wcisnąć i dźwięk znika.
    No to u mnie wystarczy dotknąć a "świergot" znika, dlatego w moim przypadku podejrzewam po prostu suche ocieranie metal o metal łapy sprzęgła o wysprzęglik, podparcie łapy z drugiej strony, albo po prostu o łożysko. Szkoda, że w skrzyniach nie robią jakiejś klapki przykręcanej do obudowy sprzęgła, można by zerknąć z diagnozą bezpośrednio :D
    Coś takiego, tylko u nich nic nie hałasuje:
    https://www.youtube.com/watch?v=DIlCxj3-LhU
    Chochlik22
    Level 8  
    Dziękuję wszystkim, którzy zareagowali na mój post. Po wymianie łapy dalej jest ten klekot, więc już chyba przyjdzie mi przyzwyczaić się i polubić :lol: Pozdrawiam wszystkich! :bye:
    Chochlik22
    Level 8  
    Dziękuję wszystkim, którzy zareagowali na mój post. Po wymianie łapy dalej jest ten klekot, więc już chyba przyjdzie mi przyzwyczaić się i polubić :lol: Pozdrawiam wszystkich! :bye:

Dodano po 9 [godziny] 13 [minuty]:

Klekot pozostał. Mechanik po przejrzeniu spasował.