Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbarwienie panela fotowoltaicznego

krzych.k 16 Nov 2020 22:36 930 7
    krzych.k
    Level 15  
    Dzień Dobry. Problem jest następujący:
    Mikroinstalacja naziemna na 16 panelach Suntech STP 325S-A60/Wfhb w jednym stringu i falownik Fronius Symo 5.
    Uruchomiona kilka dni temu. Mało słońca było i nisko - trochę zasłonięte przez dewa . Maksymalna szczytowa moc na wyjściu ok. 2,5kW.
    Po tych kilku dniach na jednym panelu pojawiły się odbarwienia - jak na zdjęciu, które zniknęły pod wieczór.
    Zgłosiłem to wykonawcy i przyjedzie z kamerą termowizyjną.
    Chciałbym poznać wasze opinie co to może być, żeby mnie wykonawca nie zwiódł.

Dzięki za wszelkie odpowiedzi.
    Krzysztof.
    marcinbbb
    Level 26  
    Miałem podobnie na kilku panelach monoktyształ , 4 lata temu niewiele czasu po instalacji.

Zgłosiłem to do firmy która instalowała u mnie panele, oni porozumieli się z Suntech. i po tych 4 latach już nawet nie pamiętam co wyszło z tego. Te same panele są u mnie na dachu nic się nie zmieniło.
    Moim zdaniem przy pewnych warunkach atmosferycznych coś się dzieje z panelami nie wiem czy podczas produkcji (dostałą się jakaś wilgoć) czy coś innego?
    Reasumując Panele nadal są ze mną czasami w jesień/zimę widzę te przebarwienia jednak nigdy nie widziałem aby straciły po tylu latach na wydajności. Pamiętam że kiedyś gdzieś o tym pisałem na pewno nawet tu na forum.

Oooo znalazłem prawie dokładnie 4 lata temu. Szkoda że nie napisałem jakie info dostałem od instalatora:/
    Link
    anaba255
    Level 26  
    Mam monokryształy, kupiłem używane, obecnie mają 10 lat i na kilku występują takie efekty. Kilka cel na 12 paneli z czasem zmieniło kolor z granatowego na jasny niebieski. Mimo to panele, jako całość, nie straciły na mocy, przy dobrej pogodzie dają 100%, jak jest zimno nawet troche więcej.
    toolpusher
    Level 23  
    Kolego MarcinBB,
    Możesz robić zdjęcie trójkąta pod panelami. Masz z robiony z pełnych profili 40x40?
    marcinbbb
    Level 26  
    Slak68 wrote:
    Piękny dach, co za przestrzeń - można poszaleć...

To zdjęcie z 20161120_150309 :)
    Więc piękny dach to był tam kiedyś, teraz już nawet ciężko się tam chodzi.