Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec kondensacyjny Immergas, za często się włącza?

CMK1990 16 Nov 2020 23:54 1296 10
    CMK1990
    Level 21  
    Hej, posiadam w domu piec kondensacyjny Immergas Victrix i do tego sterownik Tybox 33. Problem jest taki, że czy jest zima czy też okres przejściowy jak teraz, piec włącza się praktycznie w obu okresach grzewczych tak samo często - co 12 minut i chodzi przez 4 minuty. Moim zdaniem to jest zbyt dużo rachunki przychodzą rzędu 1300zł za 2 miesiące.

Dom jest ocieplony owszem być może okna nie są do końca szczelne, uszczelniane dodatkowymi uszczelkami. Natomiast dziwi mnie to, że w zimie przy dużo niższych temperaturach piec zachowuje się praktycznie tak samo. Czy nie za często się włącza?

Co więcej, każdy taki cykl pracy 4 minutowy, zagrzewa grzejniki dosłownie 10cm od góry na temperaturę letnią. Reszta grzejnika zimna i ten już się wyłącza.

Czy tu jest problem z jakimś ustawieniem w tym sterowniku? Ktoś może ma jakieś większe niż moje czyli jakiekolwiek pojęcie w temacie? Byłbym wdzięczny za podpowiedzi.

PS. Oczywiście wzywałem serwisanta od Immergas, skasował 5 stów przeglądnął piec coś tam wymienił na sterownik nawet nie popatrzył powiedział że "tak ma być"
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    BUCKS
    Level 39  
    CMK1990 wrote:
    Co więcej, każdy taki cykl pracy 4 minutowy, zagrzewa grzejniki dosłownie 10cm od góry na temperaturę letnią. Reszta grzejnika zimna i ten już się wyłącza.

Nie znam tego tyboxa 33 ale może ma włączony tryb pseudo automatyki jak sterowanie algorytmem PI itp.
    Wiem, że Tybox 137 ma w ustawieniach opcję wyłączenia automatyki i pracę z zadaną histerezą.

CMK1990 wrote:
    Czy tu jest problem z jakimś ustawieniem w tym sterowniku?

Może to być kwestia sterownika o ile ma stosowną opcję histerezy, a tego nie wiem.
    Może też być kwestia kotła, bo ma ustawione np. 50 stopni, a te 50 stopni osiąga w ciągu owych 4 minut.

Na podstawie Twoich danych trudno stwierdzić to zdalnie trudno stwierdzić jaki jest u Ciebie wariant.
    Podaj chociaż pełny symbol modelu Twojego kotła to będzie można zweryfikować jego zakres mocy, co też da więcej informacji.

Dodano po 3 [minuty]:

CMK1990 wrote:
    być może okna nie są do końca szczelne, uszczelniane dodatkowymi uszczelkami.

Jeśli okna mają fabryczne uszczelki wciskane, a nie klejone to kup nowe uszczelki o tym samym profilu i wymień na nowe.
    Chyba, że to stare drewniane, wypaczone okna to kup nowe, bo przez okna mogą być duże straty ciepła.

Dodano po 4 [minuty]:

jeśli kocioł wyłącza się po 4 minutach z powodu osiągnięcia zadanej temperatury na kotle to winne mogą być za bardzo skręcone grzejniki.
    Zawsze możesz spróbować wszystkie grzejniki odkręcić na maksa i zobaczysz czy coś się zmieni w trybie pracy kotła i stopniu nagrzewania się grzejników.
    Kocioł produkuje ciepło ale coś musie je odbierać. Tym czymś są grzejniki i musi być zapewniony odpowiedni przepływ wody przez grzejniki, bo nośnikiem energii cieplnej jest woda.
    78db78
    Level 38  
    Dziwna sprawa za często sie załącza piec a grzejniki ledwo ciepłe to gdzie to ciepło sie podziewa, jaka jest temperatura w domu?
    Ghitex
    Level 12  
    Wygląda to na za mały przepływ, tak jak pisał kolega otwórz wszystko co masz na max i wtedy obserwuj. I jeszcze ważna rzecz, sprawdź filtr przed kotłem.
    CMK1990
    Level 21  
    Jeśli chodzi o sterownik znalazłem do niego polską instrukcję i opis programów. Rozumiem jak w nie wejść natomiast same nazwy parametrów niewiele mi mówią.
    Wrzucam w załączniku.

Grzejniki od zawsze są odkręcone na full. Wszystkie oprócz jednego w garażu i jednego w pokoju którego nikt nie używa - te są zakręcone

Temperatura na kotle ustawiona na 47stopni

Gdy ustawię w tryb ręczny tak by piec nie wyłączył się sam, to po kilkunastu minutach wszystkie grzejniki są gorące w całości. Więc one nie nagrzewają się całe gdyż piec za chwile się wyłączy i tak w kółko.

Temperatura zadana na sterowniku jest 21 stopni i tyle też jest w pokoju ze sterownikiem.

Dokładny model kotła Immergas Victrix X24 Eco Plus

Moim zdaniem na chłopski rozum włącza się zbyt często a chodzi zbyt krótko. Nie sprawdziłem jeszcze ww. filtra zrobię to jutro.
    BUCKS
    Level 39  
    CMK1990 wrote:
    Wrzucam w załączniku.

nie widzę załącznika

CMK1990 wrote:
    Grzejniki od zawsze są odkręcone na full

to dziwne, że nie nagrzewa Ci grzejników

CMK1990 wrote:
    Temperatura na kotle ustawiona na 47stopni

a ile stopni masz na kotle w chwili wyłączenia palnika po tych 4 minutach grzania? Czy zawsze jest to ta sama temperatura?

CMK1990 wrote:
    Gdy ustawię w tryb ręczny tak by piec nie wyłączył się sam, to po kilkunastu minutach wszystkie grzejniki są gorące w całości. Więc one nie nagrzewają się całe gdyż piec za chwile się wyłączy i tak w kółko.

Gdzie taki tryb ustawiasz? Na regulatorze?
    Jeśli to efekt zmiany regulatora to wygląda, że to niedogrzewanie to efekt jego trybu pracy.
    Ja bym wyłączył inteligentny tryb i załączył histerezę.
    Jeśli nie ma takiej opcji to chyba prościej będzie zmienić regulator na inny.

Praca kotła przez kilkanaście minut w celu osiągnięcia 47 stopni jest już bardziej normalna.

CMK1990 wrote:
    Temperatura zadana na sterowniku jest 21 stopni i tyle też jest w pokoju ze sterownikiem.

To może być wina regulatora, bo on stara się utrzymać zadane 21 stopni i włącza kocioł na krótkie cykle by nie przegrzewać za bardzo.
    Jeśli kocioł będzie pracował przez kilkanaście minut to będziesz dawał większe paczki energii cieplnej i wtedy będziesz bardziej przegrzewał chatę.
    Musisz znaleźć kompromis między taktowaniem kotła, a komfortem cieplnym.

Dla testu jeśli w pokoju masz 21 stopni to na regulatorze zadaj mu np. 25 stopni i zobacz jak zmieni się cykl pracy kotła. Jeśli palnik będzie grzał dłużej niż 4 minuty to będziesz miał winowajcę, czyli regulator i jego inteligentny tryb pracy.
    CMK1990
    Level 21  
    BUCKS wrote:

nie widzę załącznika

Racja zapomniałem już jest pod postem.

BUCKS wrote:
    to dziwne, że nie nagrzewa Ci grzejników

No nagrzewa dosłownie troszkę bo 4 minuty pracy to zbyt mało by nagrzało je w całości.

BUCKS wrote:

a ile stopni masz na kotle w chwili wyłączenia palnika po tych 4 minutach grzania? Czy zawsze jest to ta sama temperatura?

Zawsze w momencie włączenia się pieca nagrzewa sobie od ~30 stopni do 47 - widać w jakiej intensywności gdyż są narysowane stopnie palnika. Dogrzeje do 47 i za chwile się wyłącza. Na wyświetlaczu zostaje 47 stopni aż do momentu kolejnego włączenia (gdzie znów leci od ~30).

BUCKS wrote:

Gdzie taki tryb ustawiasz? Na regulatorze?

Tak, na regulatorze - są tam jak by 4 tryby - automat,noc, dzień i (chyba) zapobieganie zamarzaniu. Jeśli ustawię na dzień lub noc i wówczas ustawię tam wyższą temperaturę to kocioł chodzi bardzo długo dosłownie cały czas grzeje dopóki nie wyjdę z tego trybu na automat.

BUCKS wrote:
    Jeśli to efekt zmiany regulatora to wygląda, że to niedogrzewanie to efekt jego trybu pracy.
    Ja bym wyłączył inteligentny tryb i załączył histerezę.
    Jeśli nie ma takiej opcji to chyba prościej będzie zmienić regulator na inny.

Praca kotła przez kilkanaście minut w celu osiągnięcia 47 stopni jest już bardziej normalna.

Myślałem już o zmianie sterownika, natomiast są w nim jakieś głebsze ustawienia co widać w pdf. może coś najpierw poprzestawiam tam?

BUCKS wrote:

Dla testu jeśli w pokoju masz 21 stopni to na regulatorze zadaj mu np. 25 stopni i zobacz jak zmieni się cykl pracy kotła. Jeśli palnik będzie grzał dłużej niż 4 minuty to będziesz miał winowajcę, czyli regulator i jego inteligentny tryb pracy.

Jeśli ustawię np. 25 on będzie chodził aż do dogrania do 25. Natomiast po dogrzaniu do 25 będzie ta sama sytuacja co teraz, czyli co kilka minut się właczy dogrzeje nie cały stopień i się wyłaczy.
    BUCKS
    Level 39  
    CMK1990 wrote:
    Dogrzeje do 47 i za chwile się wyłącza. Na wyświetlaczu zostaje 47 stopni

wynika z tego, że kocioł wyłącza się z powodu osiągnięcia zadanych 47 stopni na kotle, a nie z powodu wyłączenia przez regulator pokojowy.
    Tylko nie pasuje mi, że na wyświetlaczu zostaje 47 stopni.
    Nie znam Twojego kotła ale zwykle na wyświetlaczu jest bieżąca temperatura, więc po wyłączeniu palnika nie może zostać stałe 47.

CMK1990 wrote:
    Jeśli ustawię na dzień lub noc i wówczas ustawię tam wyższą temperaturę to kocioł chodzi bardzo długo dosłownie cały czas grzeje dopóki nie wyjdę z tego trybu na automat.

i to mi nie pasuje, bo skoro Twój regulator pokojowy jest ponoć regulatorem ON/OFF, a na kotle jest ustawione 47 stopni to każdorazowo po osiągnięciu 47 stopni powinno nastąpić wyłączenie palnika.
    Masz regulator ON/OFF z trybem algorytmu typu PI co pokazuje opcja 2-08. W modelu Tybox 137 jest tam dodatkowa funkcja TOR, czyli histereza ustawiana od 0,2 stopnia. Twój model nie ma histerezy, więc korzysta tylko z trybów "inteligentnych". Zmieniając wartości w menu 2-08 zmienisz charakterystykę pracy regulatora ale nie powiem jak to zadziała w praktyce, bo nie znam charakterystyki tego algorytmu.
    Generalnie jest tak, że palnik kotła działa do momentu aż regulator pokojowy wyłącza żądanie grzania albo kocioł osiągnie zadaną temperaturę. Wyjątkiem są dedykowane regulatory sterujące pracą kotła, bo wtedy regulator może ustawiać zadaną temperaturę wody kotłowej na kotle. Ja zakładam, że Twój Tybox nie oferuje takich możliwości, bo musiałbyś mieć regulator typu CAR.

CMK1990 wrote:
    Jeśli ustawię np. 25 on będzie chodził aż do dogrania do 25. Natomiast po dogrzaniu do 25 będzie ta sama sytuacja co teraz, czyli co kilka minut się właczy dogrzeje nie cały stopień i się wyłaczy.

do ilu stopni wtedy grzeje wodę? Skoro jak twierdzisz masz na kotle ustawione 47 stopni to kocioł powinien taktować i grzać wodę do 47 stopni w wielu cyklach dopóki nie uzyskasz w pokoju 25 stopni.

Podsumowując, skoro kocioł grzeje do 47 stopni, a tyle ustawiłeś na kotle to jest OK. Zastanawia mnie tylko fakt, że zmieniasz ustawienia na Tyboxie i twierdzisz, że palnik pracuje dłużej, a według mojej wiedzy Tybox to regulator ON/OFF bez zaawansowanego sterowania kotłem ale może się mylę.
    Jeśli nic nie blokuje przepływu wody kotłowej to jak chcesz wydłużyć cykl pracy palnika to musisz podnieść temperaturę wody na kotle o kilka stopni. Ile dokładnie to musisz dobrać eksperymentalnie.

Dodano po 11 [minuty]:

jest też opcja, że na kotle masz ustawione np. 70 stopni, a Tobie wydaje się, że masz ustawione 47.
    Regulator pokojowy wykorzystuje algorytm typu PI i z racji, że masz ok. 21 stopni w pokoju i jako zadaną też masz 21 stopni to regulator tylko dba o utrzymywanie zadanej temperatury w pokoju.
    Algorytm wymusza krótkie cykle 4 minutowe w celu podtrzymania temperatury w pokoju, bo dłuższe cykle pracy palnika wg "inteligencji" regulatora spowodowałyby przegrzanie pokoju i ot cała tajemnica ;)

Dodano po 6 [minuty]:

dodam, że regulator z histerezą czeka, aż temperatura w pokoju spadnie o zadaną wartość histerezy i dopiero wtedy włącza grzanie.
    Następnie regulator domaga się grzania nonstop dopóki temperatura w pokoju nie podniesie się o zadaną histerezę i dopiero wtedy regulator wyłączy żądanie grzania.
    W międzyczasie kocioł będzie grzał ciągle albo wyłączy palnik jeśli osiągnie zadaną maksymalną temperaturę wody kotłowej i za chwilę ponownie odpali palnik do czasu wyłączenie grzania przez regulator pokojowy.
    Ponieważ grzejniki mają swoją bezwładność to po wyłączeniu palnika jeszcze będą promieniować ciepłem. Im wyższa temperatura wody kotłowej tym więcej ciepła to tym większy może być przegrzew i większe straty energii. Znaczenie w takim wypadku ma moc minimalna kotła, bo ona wpływa na to czy kocioł będzie taktował, czy nie, a jeśli tak to przy jakiej temperaturze wody kotłowej.
    Musisz trochę się pobawić i po testować to sam dojdziesz do odpowiednich wniosków i wybierzesz ten wariant, który będzie Tobie najbardziej pasował.
    78db78
    Level 38  
    Ja bym wyłączył wszystkie automaty krzywe grzania i zostawił załącz/wyłącz ze sterownika pokojowego 50stopni na piecu ewentualnie zrobić dobrze kryzowanie grzejników.
    Ghitex
    Level 12  
    Jeżeli zostaje 47 stopni do włączenia, a przy włączeniu spada do 30 tzn, że pompa nie chodzi, sprawdź w ustawieniach kotła tryb pracy pompy, jak coś w trybie zima zawsze on.
    Waldemar z Kaszub
    Level 29  
    CMK1990 wrote:

Te częste cykle powodowane są ustawieniem temperatury na jak napisałeś 47 stopni. Ustaw temperaturę na 60 stopni i zobaczysz dużą różnicę. Będzie się znacznie rzadziej uruchamiał a grzejniki będą robiły się ciepłe nie na 10 cm a co najmniej dwa razy więcej. Przy takim ustawieniu w dłuższej perspektywie będziesz miał oszczędności.
    Do tego zrób właściwe kryzowanie grzejników.