Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw kondensatorów próbnych

diantus 17 Lis 2020 17:56 2640 13
  • Witam.
    Chcę tu przedstawić moje usprawnienie w naprawach RTV - znalezienia kondensatora który stracił pojemność przez dołączenie równoległe kondensatora o podobnej pojemności.
    Przycisk obok poz. 10 przełącznika służy do rozładowania wewnętrznego kondensatora po wykonaniu sprawdzenia oraz przed następnym sprawdzeniem. Rozładowanie przez wbudowany rezystor 47Ω 5W.
    Do wejść na gniazda bananowe dołączam typowe przewody pomiarowe od multimetru z grotami pomiarowymi.
    Wykaz kondensatorów wewnętrznych:
    - kolumna I - pozycja przełącznika,
    - kolumna II - pojemność kondensatora wewnętrnego,
    - kolumna III - napięcie dop. kondensatora wewnętrznego,
    - Kolumna IV - rodzaj kondensatora wewn. SF - styrofleksowy, EL - elektrolityczny - zachować biegunowość. Zestaw kondensatorów próbnych Zestaw kondensatorów próbnych Zestaw kondensatorów próbnych Zestaw kondensatorów próbnych Zestaw kondensatorów próbnych Zestaw kondensatorów próbnych
    Zmontowany w typowe, uniwersalnej obudowie ZV o wymiarach 110x90x40mm.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    diantus
    Poziom 31  
    diantus napisał 1309 postów o ocenie 167, pomógł 175 razy. Jest z nami od 2013 roku.
  • HelukabelHelukabel
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    O! aż mi się przypominają czasy CRT . Przy obecnych mostach RLC szkoda zabawy.... ale to moje zdanie.
  • HelukabelHelukabel
    md
    Poziom 39  
    Po wyglądzie kondensatorów wewnątrz urządzenia widać, że 90, jak nie 100% z nich na pewno nie trzyma już pojemności.
    A co, jeżeli kondensator podejrzany o utratę pojemności nadal trzyma parametry? Dołączenie do niego równolegle takiej samej lub podobnej pojemności sprawi, że w układzie np. przetwornicy wartość pojemności wzrasta prawie dwukrotnie. Jak to się przełoży na pracę przetwornicy, kiedy taka pojemność jest w newralgicznym punkcie układu? Pytanie retoryczne. Dym będzie autentyczny.
    Macosmail
    Poziom 34  
    Podłączenie kondensatora długimi przewodami multimetru do np. przetwornicy impulsowej to nie najlepszy pomysł. W takich układach przede wszystkim liczy się ESR i ESL.
    Tak jak Kolega wyżej zauważył. Dobry mostek RLC i kondensatory mierzy się w układzie (po uprzednim rozładowaniu - oczywiście ).
    Przyrząd widać powstał raczej dość dawno temu i być może wtedy był użyteczny.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Pomysł byłby dobry, gdyby nie to, że nie jest.
    Po pierwsze - mocno ograniczone zastosowanie; O długich przewodach już było, pozostaje jeszcze kwestia napięć ... Zapisałeś napięcia nominalne są dla każdego z kondensatorów wewnątrz tego pudełka. A co jak podłączysz do zbyt dużego? Albo gdy nie będzie w zestawie odpowiedniej pojemności na potrzebne - wyższe - napięcie?
    Ponadto jeśli sprawdzany w ten sposób kondensator będzie np. zwarty, albo mieć będzie dużą upływność to dołączenie do niego równolegle (nawet sprawnego) kondensatora raczej niewiele Ci da.
    diantus
    Poziom 31  
    Zapomniałem dodać, że ten zestaw był przeznaczony głównie do sprawdzania kondensatorów w stopniach końcowych wzmacniaczy małej częstotliwości oraz kondensatorów blokujących w układach w.cz i p.cz , stąd najniższa pojemność w zestawie jest 47nF. W tych układach ta metoda sprawdza się. Do sprawdzania kondensatorów sprzęgających stopni wejściowych m.cz. nie nadaje się ze względu na brak ekranowania
    Zadaniem elektronika jest dobór metody pomiaru stosownie do urządzenia. W takich układach jak przetwornice są punkty w których można je w stanie aktywnym uszkodzić dotknięciem grota multimetru.
    Zestaw był zmontowany kilkanaście lat temu z części które miałem pod ręką. Sprawdzam pojemność co pewien czas. Postanowiłem opublikować,ponieważ jest pomocny w naprawach.
    rb401
    Poziom 37  
    diantus napisał:
    Postanowiłem opublikować,ponieważ jest pomocny w naprawach.
    \

No i to w tym wszystkim chodzi.
    To urządzenie, jak się domyślam, oszczędziło o wiele więcej czasu przy naprawach, niż czas poświęcony na jego wykonanie. Tak więc to tu leży jego główna wielka zaleta, pomimo że w zasadzie nie ma w nim nic odkrywczego.
    Czyli przykład pewnej, moim zdaniem, bardzo pozytywnej kreatywności.
    szeryf3
    Poziom 21  
    el2010tmp
    Poziom 25  
    rb401 napisał:
    To urządzenie, jak się domyślam, oszczędziło o wiele więcej czasu przy naprawach,

Ja do takich celów używam samych kondensatorów.
    Wystarczy podłączyć [np lutownicą], albo przyłożyć.
    Odpada ustawianie przełącznika. Brak też ograniczeń co do pojemności/napięcia.
    ;)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    el2010tmp napisał:
    A ja testera elementów. Większa pewność w identyfikacji problemu.
    Grzegorz740
    Poziom 34  
    398216 Usunięty napisał:
    el2010tmp napisał:
    A ja testera elementów. Większa pewność w identyfikacji problemu.

Tak samo jak ja używam testera elementów.I się sprawdza.
    CMS
    Administator HydePark
    Tester potrafi oszukiwać.
    Kondensator który ma na np. 1000uF, który na testerze wykaże 980uF uznamy za całkowicie sprawny. Tymczasem, mostek LRC pokaże nam te ~1000uF przy 100Hz, ale przy 10kHz, okaże się, że kondensator ma już tylko 200uF, a przypominam, że w przetwornicach mamy znacznie wyższe częstotliwości.
    Także do "prawdziwego sprawdzenia kondensatora" tylko mostek. Już nie raz się przejechałem na testerach. Wydałem pięć stów na porządny mostek i mam spokój.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    CMS napisał:
    Tester potrafi oszukiwać.
    Kondensator który ma na np. 1000uF, który na testerze wykaże 980uF uznamy za całkowicie sprawny. Tymczasem, mostek LRC pokaże nam te ~1000uF przy 100Hz, ale przy 10kHz, okaże się, że kondensator ma już tylko 200uF, a przypominam, że w przetwornicach mamy znacznie wyższe częstotliwości.
    I dlatego tester prócz pomiaru pojemności mierzy również ESR.
    Też mam mostek RLC i porównywałem kilka najbardziej podejrzanych kondensatorów - wyniki się zgadzały - duży ESR dyskryminuje zastosowania w przetwornicach.