Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus GB062 Sterowanie załączaniem pomp C. O.

17 Nov 2020 19:55 375 7
  • Level 11  
    Witam.
    Borykam się z problemem załączania pomp CO obwodu podłogówki i 2 grzejników na oddzielnych pompach obiegowych.
    Instalacja:
    Kocioł Buderus GB062 z modułem RC310
    Sprzęgło hydrauliczne
    Za sprzęgłem 2 pompy obiegowe do podłogówki i dwóch grzejników (łazienka i garaż)
    Powierzchnia 110m2 parterówka

Kocioł ustawiłem na grzanie o dwóch porach w ciągu dnia nad ranem 4h i po południu 3h z temp na sterowniku ustawiona na 21 stopni ale przy temp. powyżej 0 wystarczy grzanie tylko nad ranem.
    Ale do rzeczy, chciałbym aby pompy obiegowe załączały się w razie potrzeby w godzinach grzania a nie chodziły non stop, mam swoje przekonanie ze będzie to najbardziej oszczędne dla samych pomp portfela oraz hałasu jaki jednak pompy wytwarzają w trakcie pracy co niesie się po ścianach (nie posiadam piwnicy i jest to odczuwalne w sąsiednich pomieszczeniach).
    W celu sterowania załączaniem pomp zakupiłem sterownik TECH ST-21 który załącza pompy po przekroczeniu temp zasilania 25 stopni i gasi je przy 23. Wydaje mi się to optymalne bo póki woda jest jeszcze ciepła krąży po instalacji i nie zabiera ciepła z podłogi gdy lekko ostygnie. Ale nie to jest problem lecz to, że czujnik temp sterownika zainstalowałem stykowo na róże zasilającej sprzęgło i zanim woda nagrzeje czujnik do ustawionych 25 stopni w kotle zdąży się nagrzać do tego stopnia że temp powrotu na obiegu kotłowym (zanim nie zostanie uruchomiony obieg grzewczy sterownikiem pomp CO) osiągnie temp zasilania i powoduje to wyłączenie grzania. Dopiero po chwili rura zasilająca sprzęgło z czujnikiem stykowym sterownika nagrzeje się do ustawionej temp. i uruchomi pompy ale jest już za późno bo kocioł wyłączy grzanie. Co prawda za kilka minut włączy się ponownie zanim temp na czujniku sterownika spadnie ale zawsze to dodatkowy niepotrzebny start palnika na pusto.

Macie jakieś pomysły jak to wysterować lub ustawić kocioł/sterownik pogodowy aby nie wyłączył kotła tak wcześnie lub inny pomysł co z tym zrobić? Zapewne jak temperatury na zewnątrz spadną problem zniknie bo zadana temperatura zasilania będzie wyższa i nie zdąży się wyłączyć kocioł ale pewności nie mam.
    Myslalem żeby w obwód zasilania pompy w kotle wpiąć jakiś przekaźnik który w momencie załączania pompy w kotle załączy pompy obiegowe ale może to być ryzykowne w kontekście straty gwarancji na kocioł.
  • Moderator of Heating systems
    Moduł MM100, który będzie obsługiwał mieszacz na podłogę i załączy pompę.
    Jak teraz sterujesz temperaturą na podłogę?

3h grzania gdy podłoga potrzebuje 4 h żeby się zagrzać?

Przy pompach elektronicznych, które pobierają w granicach 20W korzystniej jest utrzymywać temperaturę niż grzać i chłodzić.

Jakiej mocy ten GB062 ?
  • Level 11  
    piracik wrote:
    Moduł MM100, który będzie obsługiwał mieszacz na podłogę i załączy pompę.
    Jak teraz sterujesz temperaturą na podłogę?

3h grzania gdy podłoga potrzebuje 4 h żeby się zagrzać?

Przy pompach elektronicznych, które pobierają w granicach 20W korzystniej jest utrzymywać temperaturę niż grzać i chłodzić.

Jakiej mocy ten GB062 ?

W jaki sposób MM100 wyzwoli załączanie pomp? Zostanie wysterowany przez kocioł, regulator RC310 czy na podstawie zmierzonej temp. wody, którą już teraz z małym opóźnieniem mierzy TECH St-21? MM100 będzie przydatne przy braku elektronicznych zaworów mieszających? Przed pompą podłogową mam zawór 3D.

Podłoga grzeje się przez dokłądnie 4,5h nad ranem i oddaje ciepło przez cały dzień tak że kocioł ustawiony na ponowne grzanie po godzinie 16:00 nie załącza się bo zadana temperatura pomieszczenia jest utrzymana.
    Dlaczego korzystniej jest utrzymywać ciepło skoro temperatura jest zadowalająca a grzanie non stop nawet z mniejszą mocą i tak pobiera więcej energii (gazu, prądu, zużycie podzespołów pomp i kotła)? Po co ten cały "Majdan" ma mi buczeć za ścianą tylko w imię zasady, że kocioł kondensacyjny + podłoga powinny chodzić non stop? Jakoś nie widzę sensu, wylewka jest anhydrytowa więc szybciej reaguje a podejrzewam, że trudniej byłoby to wysterować aby nie przegrzewać.
    Zauważyłem, że nawet jak ustawię kocioł niżej aby chodził dłużej, to na RC310 pokazuje mi 40% mocy, przy aktualnym ustawieniu na kilka godzin grzania pokazuje 58% tak więc blisko 20% różnicy a więc dla porównywalnej ekonomii zużycia gazu musiałbym grzać niżej przez 1/3 więcej czasu (orientacyjnie) + energia pomp (razem pewnie ok. 30W) + zużycie kotła + pompa kotłowa pewnie z 10W. Jak zatem sens ekonomiczny?
    Ale nie o tym jest ten post bo dywagować na temat czy grzać non stop czy krócej a mocniej można w nieskończoność. Są zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania.

GB062 ma 14kW
    Ruff_Ryder wrote:
    W jaki sposób MM100 wyzwoli załączanie pomp?

Jeśli rozrobisz obniżenie wd. temp. pomieszczenia to pompy są wyłączane.
    MM100 steruje pompą mieszacza. Wystarczy obie podłączyć pod to wyjście.

GB072 ma w standardzie wyjście na zewnętrzną pompę.
  • Level 2  
    Witam
    Czy znalazł Pan rozwiązanie na podłączenie tej pompy ?

Ja posiadam piec gb072 który ma dedykowane wyjście na pompę cyrkulacyjna ale widzę że zasada działania tego wyjścia jest taka że pompa działa prawie ciągle ( Piec jest sterowany za pomocą czujnika temperatury zewnętrznej ). Szukam sposobu na wyłączenie pompy cyrkulacyjnej jeśli pięć nie grzeje wody w co

Czy ktoś z forum wie pod jaki przewód w tym piecu mogę się wpiąć żeby sterował on stycznikiem i załączał pompę ?
    Wyjście na pompie jest aktywne zawsze w tedy gdy pompa w kotle jest włączona. Nie ważne czy grzeje CO czy CWU

Jeśli chcesz to na noc możesz ustawić sterowanie temperatura pomieszczenia. Pompa będzie się wyłączać częściej w nocy
  • Level 2  
    Przełączenie sterowania na temperaturę wewnętrzna rzeczywiście powoduje częstsze wyłączanie pomp lecz przez to że pięć działa na większych mocach wzrasta zużycie gazu o 1,5 do 2 m3 na dobę

Dzięki "pogodynce " pięć uzyskuje większy stopień kondensacji

Na chwilę obecną mam w głowie zastosowanie przekaźnika temperaturowego jak autor tematu ale nie do końca mnie to satysfakcjonuje.

Szukam przewodu w piecu na którym jest napięcie tylko wtedy gdy pięć grzeje co
    Z jednej strony cieszysz się tym, że kocioł mniej zużywa gazu na pogodówce, a z drugiej szukasz sposobu zakłócić jej pracę.
    Pogodówka potrzebuje stale pracującej pompy.
    Spowodowane jest to tym, że pilnuje ona temperatury czynnika, a bez przepływu nie jest w stanie tego kontrolować.

Jedynie przy podgrzewaniu CWU mógłbyś wyłączać tą pompę. Ale dla tych 20 - 40 min dziennie w dodatku w 3 lub 4 cyklach moim zdaniem nie ma sensu.