Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IKEA TILLREDA - dziwny zapach po rozmrożeniu

17 Lis 2020 22:43 699 8
  • Poziom 27  
    Od niecałych dwóch lat posiadam lodówkę IKEA TILLREDA 43 l, rozmrażam ją regularnie, średnio raz w miesiącu. Zawsze wyłączałem ją przekręcając termostat na pozycję "0" ze względu na utrudniony dostęp do gniazdka. Po rozmrożeniu parę dni temu i próbie ponownego włączenia przekręcając pokrętłem na pozycję "4" lodówka zaczęła cichutko buczeć, inaczej niż zwykle. Wyłączyłem ją więc tym pokrętłem i kilka razy próbowałem ponownie uruchamiać. Skutek ten sam. Może za 3cią tym razem dłuższą próbą poczułem dziwny zapach dobiegający z jej "pleców", jakby swąd podobny do tego jaki powstaje podczas zwarcia w urządzeniach agd. Wyłączyłem ją z kontaktu i wyjąłem z regału na którym stała. Przystawiłem nos do kabli i kompresora. Mam wrażenie że zapach dobiegał z puszki na kompresorze do której wchodzą kable. Po kilku minutach ponownie ją podłączyłem do sieci i zaczęła działać jak zwykle. Zgłosiłem mimo to usterkę do działu reklamacji IKEA. Mają się odezwać do 14 dni. Lodówka pracuje od tych paru dni i na razie nic nie wskazuje na to by robiła to inaczej niż do tej pory. Czy mam się martwić? Lodówka jest na gwarancji jeszcze tylko do 22 listopada (2 lata). Zauważyłem że wygląda niemal bliźniaczo do modelu lodówki m.in. firmy ECG, jak i kilku innych producentów. Wyprodukowano oczywiście w Chinach.

Poniżej tył lodówki ECG, w mojej wygląda niemal identycznie.

IKEA TILLREDA - dziwny zapach po rozmrożeniu
  • Poziom 23  
    Sprężaka lodówki to nie jest żarówka,która zaczyna świecić po włączeniu.
    Sprężarka ma przetłaczać gaz który zmieniając swój stan z gazowego na ciekły i wypływając w parowniku lodówki chłodzi jej wnętrze , wraca do postaci gazowej i ponownie do sprężarki.
    Dlatego ponowne zalączanie sprężarki może nastąpić po około 15 minutach przerwy w celu wyrównania ciśnienia w układzie,
    Inaczej sprężarka nie wystartuje i po wielu takich próbach zostanie uszkodzony w najlepszym przypadku ,termik ,ktory ma ją chronić przed zakłóceniami zasilania dlatego zasilanie jej musi być pewne i należy sprawić aby wszelkie połączenie wtyczek i przewodów w gniazdkach w tym i przy bezpiecznikach było pewne.
    Dlatego nie traktuj uruchamiania lodówki po rozmrożeniu jak włączenia żarówki bo uszkodzisz sprężarkę a teraz przejrzyj instalację zasilającą lodówkę zwłaszcza różne przedłużacze by zasilanie bylo pewne.
  • Poziom 27  
    Ponowne załączenie sprężarki nastąpiło dużo ponad 15 minut po wyłączeniu. Rozmrażała się conajmniej godzinę. Mimo to ona się nie uruchomiła jak zwykle, ale buczał jakby sam prąd. Zawsze gdy ponownie ją uruchamiałem od razu normalnie włączała się sprężarka. Poza tym, to o czym piszesz nie jest opisane w instrukcji obsługi więc nie zarzucaj mi nie właściwej eksploatacji bo nie zrobiłem nic takiego, czego by zabraniał producent. Skąd miałem wiedzieć o rzeczach o których piszesz? Nie jestem specem od lodówek i sprężarek...lodówka jest bezpośrednio podłączona do samodzielnego gniazdka w ścianie, nie ma żadnych przedłużaczy.
  • Poziom 23  
    Wystarczy niesprawny termostat aby sprężarka wcześniej była załączana, czyli zanim dojdzie do wyrównania się ciśnień w układzie lub chwilowy zanik zasilania podczas pracy urządzenie!
    Być może coś takiego jak chwilowy zanik napięcia podczas pracy miało u Ciebie miejsce, na co mało kto zwraca uwagę a to stanowi zagrożenie dla sprężarki jeśli wielokrotnie będzie się powtarzało.
    Brak informacji dla użytkownika o odstępie czasowym w załączaniu lodówki- Nikt z producentów takiej informacji nie podaje a czy użytkownik by wiedział o co chodzi.
    Nawet jakby była opisana w instrukcji, to ją mało kto czyta ze zrozumieniem.
  • Poziom 27  
    Dziwna sytuacja. Lodówka ma zwykły, mechaniczny termostat, jak 'Silesia' którą moi rodzice mieli przez 30 lat do początków lat '00 Jeszcze gdyby miała elektronikę jak obecne to bym się nie zdziwił. Póki co działa, a serwis IKEA milczy.
  • Poziom 2  
    Witam, prawdopodobnie jest uszkodzony PTC w tej "puszcze" sprężarki, bardzo często się zdarza w tych lodówkach że PTC pęka i daje takie właśnie objawy. Zazwyczaj jest to czarka kostka z 3 przewodami do której dochodzi kondensator pracy i przewód neutralny. Tą kostkę da się otworzyć i zobaczyć. Jeśli jest pęknięta to mamy winowajcę.
  • Poziom 27  
    Wczoraj dostałem sms od IKEA z informacją że na 10 grudnia zaplanowana jest wizyta serwisanta. Co ciekawe okres 2 lat gwarancji minął kilka dni temu, ale reklamację składałem na tydzień przed jej końcem. Mam nadzieję że nie obciążą mnie kosztami. Póki co lodówka działa, ale skoro była na gwarancji i taka sytuacja się zdarzyła tuż przed jej końcem to niech przyjadą i sprawdzą chociaż czy można tego dalej bezpiecznie używać.