Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop Acer Nitro 5 co chwilę zrywa połączenie WiFi

luke05 18 Nov 2020 03:03 1374 8
    luke05
    Level 9  
    Witajcie,
    Jestem posiadaczem nowego laptopa ACER NITRO 5 i niestety nie do końca szczęśliwym... Mianowicie mam domową sieć (dostawca UPC, router UBEE 3226), w której działa kilka urządzeń podłączonych przez WiFi (drukarka, telefony, tablety, xbox, komputery) oraz 3 na kablu (NAS, komputery). Cała gama systemów operacyjnych: WIN7, WIN10HOME, WIN10PRO, ANDROID, LINUKS.
    W momencie gdy mój nowy Nitro łączy się z siecią via kabel jest wszystko ok (testowane przez kilka tygodni po pare godzin dziennie). Niestety przy bezpośrednim połączeniu bezprzewodowym, po pewnym czasie (zwykle jest to pomiędzy 10 a 30 minut) następuje "zapaść sieci WiFi", która samoistnie ustępuje po czasie 30-120s. "Zapaść sieci WiFi" polega na tym, że urządzenia podłączone po kablu nie mają problemu z dostępem do internetu, natomiast wszystkie połączone bezprzewodowo są "wyrzucane". Niestety im dłuższy czas użytkowania laptopa w sieci tym problemy pojawiają się częściej (nawet co 1min), a 2 razy doprowadziło to do kompletnego zablokowania sieci WiFi i pomógł dopiero restart routera.

Odpinałem wszystkie urządzenia od sieci WiFi, odpinałem również te co na kablu tak aby laptop był podpięty jako jedyne urządzenie i zarówno przy ustawieniu sieci na 5GHz jak i na 2,4GHz problem dalej występuje.

Testowałem laptopa z innymi routerami i:
    - hotspoty z Samsunga oraz Huaweia - brak opisanych powyżej objawów
    - router Netii (nieznam nazwy modelu) - objawy takie same jak w przypadku routera UBEE od UPC
    - router FUNBOX od ORANGE (Sagemcom CS 50001) - brak opisanych powyżej problemów

System na jakim stoi ten laptop to WIN 10 PRO. W ramach prób rozwiązania tego problemu instalowałem wszystkie dostępne wersje sterowników, zmieniałem ustawienia zasilania oraz stawiałem system od nowa 2 razy. Niestety nie pomogło...
    Ciekawostką jest fakt, iż zastosowałem "WiFi extendera" MW300RE (firmy Mercusys) w mojej sieci i łącząc laptopa z tym repeaterem problem nie występuje. Tzn. jest istotny spadek prędkości (z 150Mbps do 15-20Mbps) ale w ciągu 2 tygodni codziennego używania laptopa i łączenia się z siecią poprzez repeater ani razu nie rozłączyło ani jednego urządzenia.

Czy ktoś z Was miał może podobny problem i poradził sobie z nim albo ma jakieś sugestie gdzie szukać przyczyny/rozwiązania problemu?

Z góry dziękuję za odzew :)
    VooVoo
    Level 34  
    1. czy nośna wifi w ubee jest ustawiona na stałe, czy pracuje w trybie auto?
    2. czy jest wyłączone oszczędzanie energii dla karty wifi w laptopie?
    3. czy podobny objaw dzieje się w trybie awaryjnym z obsługą sieci?
    4. zapuść pinga do routera i dalej i zobacz gdzie rozwala połączenie
    User removed account
    Level 1  
    luke05
    Level 9  
    VooVoo wrote:
    1. czy nośna wifi w ubee jest ustawiona na stałe, czy pracuje w trybie auto?
    2. czy jest wyłączone oszczędzanie energii dla karty wifi w laptopie?
    3. czy podobny objaw dzieje się w trybie awaryjnym z obsługą sieci?
    4. zapuść pinga do routera i dalej i zobacz gdzie rozwala połączenie

Ad.1. Nie wiem co oznacza "nośna" ale wydaje mi się, że tak - na wszelki wypadek załączam zrzut ekranu z konfiguracji routera.
    Przy okazji proszę o krótkie wyjaśnienie tego terminu o ile to możliwe.
    Ad.2. Ustawiona jest maksymalna wydajność w obu przypadkach (bateria+sieć)
    Ad.3. W trybie awaryjnym z obsługą sieci WiFi wogóle nie działa, za to kabel bez problemu.
    Ad.4. Zrzut ekranu z pingowania poniżej. W sytuacji awaryjnej router nie odpowiada.
    Ping routera i onetu w stanie normalnym:
    Dwa pingi routera w stanie awaryjnym i powtórny kiedy już sieć wstała:

Dodano po 5 [minuty]:

_cheetah_ wrote:
    Pracujesz na lapku na 2.4GHz czy na 5GHz czy na obu razem?

Pokaż screen z InSSIDer-a lub wifi Analysera przy pracy z repaeterem ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3158772.html ).

Mój roouter obsługuje "albo albo" - używam 2,4GHz.
    InSSIDer z routera:
    InSSIDer z extendera:
    VooVoo
    Level 34  
    Ad.1 Nośna jest w automacie (na zrzucie widać , że obecnie na 6 kanale) Ustaw ją na sztywno.
    Ad.2 Chodziło mi o zarządzanie energią karty sieciowej (właściwości karty sieciowej)
    Ad. 4 Spróbuj ustawić adresy DNS we właściwościach karty na sztywne np 8.8.8.8 i 8.8.4.4 zapasowy i ponów próby
    luke05
    Level 9  
    VooVoo wrote:
    Ad.1 Nośna jest w automacie (na zrzucie widać , że obecnie na 6 kanale) Ustaw ją na sztywno.
    Ad.2 Chodziło mi o zarządzanie energią karty sieciowej (właściwości karty sieciowej)
    Ad. 4 Spróbuj ustawić adresy DNS we właściwościach karty na sztywne np 8.8.8.8 i 8.8.4.4 zapasowy i ponów próby

Z poziomu trybu awaryjnego z obsługą sieci zrobiłem reinstalację sterowników i zainstalowałem jeszcze raz te same co wcześniej (najnowsza dostępna wersja na stronie producenta). Od paru godzin jest spokój, nic nie wywala.
    Nie zmieniałem niczego w routerze jeszcze.
    Potestuję jeszcze parę dni i dam znać czy sprawa jest definitywnie rozwiązana.
    luke05
    Level 9  
    Witajcie ponownie,
    reinstalacja sterowników karty seciowej zgodnie z moim poprzednim postem znacznie poprawiła sytuację. Dziękuję tutaj za sugestię "grzebania w sterownikach z poziomu trybu awaryjnego" bo pewnie bym sam na to nie wpadł.
    Teraz sieć wysypuje się 1-2 razy dziennie tj. raz na jakies 4-5h. Niby już nie jest tragicznie ale dobrze też jeszcze nie ma, zatem zmieniam ustawienia karty seciowej zgodnie z sugestią:
    Quote:

Potestuję parę dni i oczywiście dam znać co i jak.
    woojto
    Level 1  
    Hej, chciałem tylko powiedzieć o tym samym problemie w moim laptopie Acer Nitro 5 z kartą wi-fi 6 intela AX201. Mam router Connect Box z sieci UPC. Po odpaleniu komputera prosto po wyjęciu z pudełka od razu zaczął rozłączać wi-fi co kilkadziesiąt sekund - łączył się i rozłączał - także rozłączając inne urządzenia wifi w mieszkaniu. Po wgraniu wszystkich dostępnych updatów windowsa sytuacja się uspokoiła - prawdopodobnie nastąpił też update do nowszych sterowników karty sieciowej. Nie wiem czy sytuacja jest naprawiona całkowicie bo mam wrażenie, że czasem przy łączeniu się potrafi rozłączyć inne urządzenia wi-fi - ale dzieje się to może raz dziennie. Widziałem sporo tego typu zgłoszeń na forach intela, więc problem jest znany ale pewnie występuje tylko z niektórymi routerami.
    luke05
    Level 9  
    Witam zainteresowanych.
    Problem rozwiązałem instalując Ubuntu (na Mint również działa poprawnie). Niestety na W10 problem mogłem omijać wyłącznie poprzez wydzielenie osobnej sieci na "Wifi extenderze". Inaczej nie dało rady i co pare godzin WiFi było wysadzane w kosmos.
    Pozdrawiam.