Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik przepływu wody do Arduino YF-S201

pkolodziej 19 Nov 2020 11:54 528 1
    pkolodziej
    Level 4  
    Witam. Chciałbym zaprojektować układ oparty na arduino i czujniku przepływu wody, który sterował by praca zaworu kulowego, będzie on wykorzystany w moim systemie nawadniania.

Nawadniany będzie tunel o wymiarach 3x6m w którym będą rosły pomidory.

Planowałem na początku użyć pompy przeponowej do tłoczenia wody, ale stwierdziłem że warto uprościć system i zastosować nawadnianie grawitacyjne. Odpada koszt pompy, pojemnego akumulatora i panelu (brak prądu na działce)

Nowa wersja będzie wyglądała tak.
    Dwie beczki 200l o wysokości 90cm, będą umieszczone na podwyższeniu 1m.
    Z beczek będzie wyprowadzony kranik kulowy 1/2" , zamykany serwem mg995 ( zamyka bez problemu) . Chciałbym by kranik był zamykany po ujściu około 40l wody. Myślałem o ustawieniu czasu po którym zawór będzie zamknięty, lecz przy malejącej wysokości słupa wody, ciśnienie również będzie malało.
    Dlatego pomyślałem o zastosowaniu przepływomierza YF-S201
    https://sklep.avt.pl/czujnik-przeplywu-cieczy-wody-1-30l-min-1-2-przeplywomierz-yf-s201.html
    Który by zmierzył ilość litrów wody, które zostały zużyte do podlania i po ustawieniu wartości X zamkną by zawór .
    W specyfikacji ma przepływ od 1 do 30l/min. Wydajność teoretyczna linii będzie dużo większa niż 1l/min, jedynie nie wiem czy przepływ wody po uwzględnieniu wysokości słupa wody minimum 1m i przewodu o średnicy 16mm będzie wystarczajacy. Nie potrafię tego obliczyć.
    Czy taki przepływomierz nada się do mojego zastosowania ?

Post trochę długi, ale chciałem opisać wszystko dokładnie.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    emarcus
    Level 38  
    pkolodziej wrote:
    Witam. Chciałbym zaprojektować układ oparty na arduino i czujniku przepływu wody, który sterował by praca zaworu kulowego, będzie on wykorzystany w moim systemie nawadniania.
    .................
    W specyfikacji ma przepływ od 1 do 30l/min. Wydajność teoretyczna linii będzie dużo większa niż 1l/min, jedynie nie wiem czy przepływ wody po uwzględnieniu wysokości słupa wody minimum 1m i przewodu o średnicy 16mm będzie wystarczajacy. Nie potrafię tego obliczyć (*).
    Czy taki przepływomierz nada się do mojego zastosowania ?

Nie powinno być problemu z tym miernikiem do takiego zastosowania..
    (*) Czego nie potrafisz oblicyć?
    Masz przecież podane w specyfikacji że przepływomierz ten dostarczy/wyśle ok 450 impulsów na każdy litr przepuszczonej cieczy.
    W tym urządzeniu zastosowano czujnik Halla. więc impulsy są "czyste" nie wymagające 'debouncing'.
    Jedynie o co potrzebujesz zadbać, to forma/metoda ustawiania zadanej liczby impulsów do odliczenia przez ten przepływomierz.
    Zliczasz impulsy a nie czas (!)

Drugi aspekt; - raczej jako zagadnienie opcjonalne: to regulacja/wybór wielkości otwarcia zaworu, który może być zmieniany kątem położenia serva. Jeżeli ta opcja jest stosowana w miejsce położeń krańcowych (całkowicie otwarty/zamknięty), to należy pamiętać, że o ile wysterowanie serva ma charakter liniowy. to zależność przepływu cieczy od kąta otwarcia zaworu kulowego nie jest nawet bliska liniowości.
    Skoro potrafisz wysterować servo, zaswiecić diodę, zliczać impulsy z dowolnego źródła, to programowa strona winna być w tym projekcie trywialna.

e marcus