Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HECO Ultraspace 510A - wymiana głośnika?

19 Nov 2020 12:13 414 4
  • Level 8  
    Witam.
    Posiadam aktywnego suba jak w tytule, Heco Ultraspace 510A. Sprzęt podłączony do Yamaha RX-V630RDS i współpracuje z kolumnami Diora Polaris 180. Do muzyki sub jest nieużywany. Odpalany do kina. I tu pojawia się problem. Sub gra jakby 'charczącym' basem, a przy zejściach basu bardzo nisko, przy efektach, wybuchach itp tid. sub jakby nie daje rady. W dolnych rejestrach dźwięk świerczy... jakiś tam bas wychodzi ale słychać świerczenie i jakby pierdzenie głośnika. I teraz chciałbym go wymienić, gdyż podejrzewam uszkodzenie. Dopowiem, że sub ma ustawiony crossover na lekko ponad 40Hz a głośność jest ustawiona między 1/3 a 1/2 skali. Więc nawet nie na przysłowiowy full. Wracając do głośnika, chcę go wymienić. Ale na co? Ten co jest to 20 cm, najpewniej 4ohm bo tyle zmierzyłem. Głośnik nie jest opisany. Nie ma zapisanej mocy, impedancji, nic. Z instrukcji niby ma mieć to cudeńko 120 W. VAS liczony na oko po wymiarach suba to jakieś 39 litrów. Minus grubość płyty i ew. gąbki w środku, bo takowa jest. Gdzie można znaleźć jakiś uczciwy głośnik na wymianę? Żeby jakoś zagrał. Nie musi być jakiś mega wypas za 500PLN ale może jakiś JBL? Produkują jeszcze?
    Poproszę Was o pomoc i ewentualnie jakieś konkretne modele głośnika, co bym mógł go w to wsadzić. Jeśli istotne to pokój 4,6x3,5x2.5.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Moderator of Acoustics
    Nie da rady. Obudowa i głośnik stanowią układ rezonansowy i wstawienie innego głośnika wymusiłoby wykonanie przebudowy obudowy, Wtedy to w zasadzie zbudujesz nowy subwoofer.
    arq555 wrote:
    dźwięk świerczy.
    Czy to jest dźwięk przepływającego powietrza przez tunel?
    Jak jest podłączony do amplitunera? Czy w amplitunerze nie masz podbitego basu? Być może sygnał wysyłany do subwoofera jest zwyczajnie przesterowany i po przejściu przez kolejny tor audio ulega jeszcze większej degradacji, co słyszysz jako te niepożądane dźwięki.
  • Level 8  
    Dziękuję za odpowiedź w temacie.
    Subwoofer jest podłączony poprzez kabel RCA typu Y. Czy w takim przypadku ma znaczenie ustawienie tonów niskich w amplitunerze? W ampli jest wyjscie opisane Sub Woofer output i pod to jest podłączony RCA. Po RCA można zmieniać 'brawę dźwięku' do suba? Tak Pytam, bo nie wiem. To mój pierwszy sub w życiu i być może gdzieś popełniam błąd, ale czasem mam wrażenie jakby albo był gdześ dziurawy głośnik albo zamiast 4ohm ma 8ohm i strzela przy większym obciążeniu. LFE w ampli jest ustawione na 80Hz. Ja rozumiem, że mógłby strzelać, klękać bo ma niby 120 watów a głośnik pewnie ma RMS z 60 Watt...itp...ale chyba nie przy ustawieniu level na połowę skali...Może on jest poprostu cienki.. no nie mam pojęcia. Może z Polarisami blado wychodzi bo przecież to nie satelitki małe a ja za dużo wymagam. Co nie zmienia faktu, że coś mi w nim nie gra..
  • Level 43  
    arq555 wrote:
    Może z Polarisami blado wychodzi bo przecież to nie satelitki małe a ja za dużo wymagam

Sam sobie odpowiedziałeś.

arq555 wrote:
    ma niby 120 watów

Na pewno niby, bo przy poborze z sieci 60W, nie może mieć mocy 120W, chyba że P.M.P.O. :-)

Nie znam tego amplitunera i nie wiem jak masz poustawiane w amplitunerze, ale spróbuj w zakładce:1E BASS (LFE/bass out mode) ustawić opcję BOOTH, w zakładce: 1B MAIN (main speaker mode) opcję LARGE, nieco zmniejszyć poziom wysterowania LFE LEVEL a filtr w samym subwoferze w okolicy 100-120Hz.
    Potencjometr korekcji BASS) ma wpływ na emisję niskiego pasma z subwofera, więc nie przesadzaj z jego podbijaniem.

Pozdrawiam.
  • Level 8  
    Witam. Głośnik został wymieniony na GDN 20/100/3 i subwoofer odzyskał nieco animuszu. Zastanawiam sie tylko jeszcze nad tematem bassreflex. Zamontowana jest rura z kolankiem. Czy lepiej sprawdzilaby sie rura prosta o dl. np 17 cm? Czy może dać juz mu spokój. Zna ktoś ten subwoofer? Może poprostu on tak gra i nic więcej z niego nie wycisne.? Kolega pytal o świsty powietrza. Wydaje mi się że wydobywaja sie z bassreflex. Reszta oklejona i uszczelniona. Przed wymiana głośnika było ich zdecydowanie więcej. Bardziej było słychać powietrze na oryginalnym głośniku. Teraz jakby mniej.