Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak dobrać kartę graficzną pod AMD Athlon 64 X2 i Gigabyte GA-M68M-S2P?

SStug 19 Nov 2020 19:34 513 26
    SStug
    Level 3  
    Hej, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem karty graficznej do komputera testowego. Nie mogę sobie tutaj pozwolić na RX570 czy 1660 Ti. Dlatego też wychodzę z zapytaniem do was, czy istnieje możliwość zamontowania tutaj karty graficznej, o minimum 1024mb pamięci vram, jeżeli już > mógłbym dowiedzieć się jaka karta graficzna pasowałaby idealnie pod tą płytę i ten procesor? (o zasilacz się nie martwię, mam złącza zasilania pci-e 8-16)

Zasilacz: Enermax NAXN Basic 450W
    Procesor: AMD Athlon 64 X2 4000+ 2,1GHz
    Płyta główna: Gigabyte GA-M68M-S2P (rev. 2.3)
    RAM: 2x4GB Kembona DDR2 800MHz
    dance251
    Level 31  
    A jaką kartę aktualnie masz?
    ITSpec.

Level 40  
    Też pewnie bym 550Ti szukał.
    Po co Ci w ogóle ta karta?
    dance251
    Level 31  
    Całość ogólnie to do muzeum, nie warto inwestować. Zbieraj lepiej na coś lepszego. GTX550Ti też już nowych nie ma i istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że zakupisz niesprawną.
    SStug
    Level 3  
    Aktualnie athlon oferował mi zintegrowany układ GeForce 7025 (wbudowane 128mb), jednak nie było to wystarczające. Więcej czasu spędzam właśnie na tym sprzęcie, jest mniej prądożerny niż komputer który mam aktualnie i mimo tego że sam procesor ma już w sobie 14 lat, wciąż całkiem nieźle sobie radzi, niektóre strony ostro dają mu popalić, mimo tego działa i po prostu zeżarła mnie ciekawość, co jeśli:?

co do GTX, myślałem też nad nieco starszymi modelami z którymi Athlon z pewnością by sobie poradził, tutaj mówię o 9800GT CUDA który jak na swoje lata dosyć dobrze się sprawował
    andrzej55
    Level 36  
    Zobacz też HD5670, HD6670, wersje od Sapphire, Asus, Gigabyte.
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    Ach ta ciekawość. Ja osobiście nie chciał bym pracować na takim sprzęcie, może i mój daily PC pobiera dużo prądu przy obciążeniu, ale na pulpicie czy przy przeglądaniu stron za to jest super oszczędny ;) i mówimy tu o procesorze i płycie z okolic 2012 roku.

Sam mam i starsze komputery od twojego, one też działają ale prędzej do starych gier niż do codziennego użytku.
    robbo_pv
    Level 23  
    Jeśli ma złącze PCI-E a pewnie ma to. Do 100zl polecam
    7770 bo jako GCN ma najnowsze sterowniki. Ewentualnie. Tańsza 6790 lub 6850 ewentualnie 460/550Ti/560. Z tego ta ostatnia najlepsza. Wszystko do 100zl. Za niewiele więcej kupisz już 660 lub do 200zl 7950/Radeon 270X/280
    sylweksylwina
    W pierwszym poście masz płytę, można po tym stwierdzić czy ma złącze PCI-E.
    Wszystkie grafiki które podałeś do 100 zł prędzej mają realne ceny ok. 150-200.
    Za te "niewiele więcej" musimy wydać 300-400 zł.
    Znajdź mi R9 280 za mniej niż 200 zł ;)

Pomijam fakt że sama taka grafika ma wartość większą od całego komputera i ten CPU nijak ogarnie te karty...
    Skoro autor zaproponował 9800GT (mam nadzieję że ma świadomość wydajności tej karty) to proponuję poniżej 100 zł odpowiednik grafiki 9800GTX+ czyli GTS250.
    robbo_pv
    Level 23  
    Wszystkie wspomniane grafiki kupiłem w tym tygodniu poniżej 100zl na OLX. Kupowanie trupa starszego niż seria 400 w Nvidii i seria HD6000 nie ma większego sensu choćby z powodu DX11.

Tylko przy karcie do 100zl. Oszczędność 20zl kosztem dwukrotnego spadku wydajności jest bez sensu.

Podsumowując minimalne minimum to 1GB VRAM od 70zl jest GTS 450 i HD 68xx i to jest minimum sensu. Do tego zamienić to coś na płytę z procesorem w postaci 775 gdzie E8400z G31 nie przekroczy 50zl

Największa wartość w jego zestawie ma RAM bo kości ,4GB są poszukiwane jak złoto.
    ITSpec.

Level 40  
    W ogóle ten cały post jest bez sensu.
    Ten komputer to zabytek, który nie nadaje się nawet do przeglądania internetu, o filmach i starych grach nawet nie wspominając.
    Strata czasu i pieniędzy. Do wymiany jest wszystko oprócz zasilacza, dokupienie karty graficznej niczego nie zmiani.
    SStug
    Level 3  
    ITSpec. wrote:
    W ogóle ten cały post jest bez sensu.
    Ten komputer to zabytek, który nie nadaje się nawet do przeglądania internetu, o filmach i starych grach nawet nie wspominając.
    Strata czasu i pieniędzy. Do wymiany jest wszystko oprócz zasilacza, dokupienie karty graficznej niczego nie zmiani.

W praktyce mogę Ci oznajmić, że strony które nie wymagają sporo od procesora ładują się w miarę szybko. oglądanie filmów 720p nie robi na nim większego problemu, Facebook już lekko daję mu w kość, tak samo strony działające na silnikach IPS gdzie jest naładowane niepotrzebnego burdelu już sobie nie radzą. Co do gier, w poprzednich latach (ok. 2018 rok) grywałem na nim w world of tanks, stabilnie przy maksymalnie 18 klatkach na maksymalnie niskich ustawieniach, próbowałem uruchomić tytuł BeamNG.drive który się udał, jednak ze skutkiem 8 klatek w samym menu jak i również Crysis podczas samej gry. Farming Simulator 2017 w 12 klatkach przy możliwie najmniejszych ustawieniach graficznych. O produkcjach Call of Duty (od World at War kompletne zero, gra jest niegrywalna), tak samo jak i Need For Speed (od Undercover) już nie wspomnę. Chociaż klasyka dzieciństwa, San Andreas świetnie śmiga do 36 klatek przy najwyższych możliwych ustawieniach (w miejscach gęsto zaludnionych zdarzały się input lagi).

^ Ten wynik prezentował się na dwóch kościach ram od GOODRAM (2X1GB 667MHz) > zakup dwóch nowych kości 2x4GB 800MHz nie przyniósł zbytnio większego skutku - poprawa najniższego stopnia spadku klatek (choćby na przykładzie world of tanks blitz z 39fps do maksymalnie 28), mimo to wciąż występują input lagi w większości produkcji w jakie udało mi się tutaj zagrać. Post nie jest niczym bezsensownym, kart graficznych na rynku jest mnóstwo, producentów od A do Z, a ja poszukuję dosyć dobrej karty graficznej która zaskoczy mnie swoją wydajnością, a procesor nie będzie niczego blokował. Za około dwa miesiące będzie już obchodził swoje piętnaste urodziny, mimo brzęczącego dysku twardego od samsunga, wytartego już wiatraka od chłodzenia procesora i kiwającej się obudowy na boki wciąż sprawia wrażenie weterana który póki co jeszcze jest w stanie trochę pociągnąć.
    sunrise84
    Level 42  
    Ja bardziej bym go nazwał dzielnie walczącym pacjentem z ogromną niewydolnością krążeniowo-oddechową .

A tak na poważnie jak już powyżej koledzy napisali że to zabytek i nie opłaca się kasy w niego pakować , sam zauważyłeś że zmiana pamięci też nie przyniosła poprawy bo to nie ma racji bytu .
    ITSpec.

Level 40  
    Jeśli chcesz na nim grać, to 550Ti (750Ti lepsza, cichsza, chłodzeniejsza) można włożyć.
    robbo_pv
    Level 23  
    E8400 z HD7750 czy z GTX460 się dusi a tu mamy dwa razy słabsze CPU. Koledze w wersji low budget polecam zakup.plyty LGA775 za 40zl . Do tego E8400 za 5zl a wzrost będzie kolosalny do tego 650Ti za 60zl i poczuje wzrost o set procent.

Ceny 4rdzeniowych CPU z płytą główną to dzisiaj
    LGA 775 maks 100zl
    1155 maks 200zl
    1150 maks 300zl.

Dla porównania q6600 jest na poziomie Celerona z socketu 1150. I Pentium z 1155

Poniżej masz mój test płyty+Ram+CPU+grafika za 130zl w 8 grach

https://m.youtube.com/watch?v=DcltPbQO8-U
    ITSpec.

Level 40  
    Gdzie znajdziesz 650Ti za 60 zł?
    sylweksylwina
    Co wy nagle z tym zaniżaniem cen? Gdzie masz 550ti za 50-70 zł?
    Zaczynamy szukać "okazji" na OLX i AL? Średnia cena tej karty to 2 razy tyle...
    ITSpec.

Level 40  
    No właśnie.
    Najpierw to trzeba znać wartość i ceny rynkowe sprzętu.
    robbo_pv
    Level 23  
    Po primo kupiłem GTX 460 i GTX 560 do 100zl na olx.
    kupilem HD 7950 do 200zl oraz 7770 do 100zł
    Kupilem 6870 za 76zł

GTX460 jest karta mocniejsza od 550Ti wiec placenie za nia 70+ jest glupota

E8400 jest w SMART w Kup teraz za 6zl na allegro https://allegro.pl/oferta/intel-core2duo-e840...ghz-6m-1333-7285246492?fromVariant=8851614913

Płyta775 +E7400+2GB RAM 40zł
    GIGABYTE GA-PA31-ES3G
    E7400
    2GB
    sylweksylwina
    Super, ale te "okazje" nie świadczą o cenach rynkowych, a zwłaszcza jak okazje zdają zbyt dobre to bym im nie ufał, zwłaszcza na OLX.

Więc proszę zejdźmy na ziemię i bierzmy średnią cenę rynkową pod uwagę, a nie okazję.
    sunrise84
    Level 42  
    Też jestem tego zdania ale coż .

Okazja goni okazję .

Przeważnie to osoby które nie mają kasy , lub oszczedzaja aby nie dołożyć ani grosza więcej bedą tu pisać takie rzeczy .
    Spoko są okazje nie mówię że nie ale są tez ceny rynkowe i tego się trzymajmy .

Jak ktoś składa kompy za 130zł to o czym to świadczy ? :D