Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć lampę ścienną...

20 Lis 2020 10:49 408 22
  • Poziom 10  
    witam
    Na wstępie od razu zaznaczam że jestem zielony w sprawach elektryki domowej.
    Robie właśnie remont w pokoju.
    Mam dwa "miejsca" na kinkiety.
    Jeden juz był połączony no i świeci. Drugiego nie ma ale są wypuszczone kable.
    Moje pytanie brzmi jak mam podłączyć te kable skoro ich kolor jest taki sam? Musze sprawdzić napięcie miernikiem ? Czy jeśli kupie kinkiet i będą tam również 2 kable to przecież musze chyba to połączyć tak jak jest połączony ten pierwszy skoro mają ten sam wlacznik ?
    Z góry przepraszam za moj jezyk. I proszę bez zlosciwosci
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 29  
    Wystarczy sprawdzić kontrolką. Przy włączonym włączniku ten przewód gdzie zaświeci kontrolka do styku L kinkietu, drugi do N, choć nie ma to większego znaczenia, w większości opraw oświetleniowych, nawet nie jest zaznaczone L i N. Przy odwrotnym podłączeniu też będzie działało poprawnie.
  • Specjalista elektryk
    volt1 napisał:
    Wystarczy sprawdzić kontrolką. Przy włączonym włączniku ten przewód gdzie zaświeci kontrolka do styku L kinkietu, drugi do N, choć nie ma to większego znaczenia, w większości opraw oświetleniowych, nawet nie jest zaznaczone L i N. Przy odwrotnym podłączeniu też będzie działało poprawnie.
    A co, gdy lampa będzie w I klasie ochronności na przykład, ze stykiem ochronnym?
  • Poziom 16  
    elpapiotr napisał:
    volt1 napisał:
    A co, gdy lampa będzie w I klasie ochronności na przykład, ze stykiem ochronnym?

Wtedy kinkiet będzie z trzema przewodami z ochronnym do
    obudowy.
  • Poziom 19  
    volt1 napisał:
    Przy odwrotnym podłączeniu też będzie działało poprawnie.

Jeżeli lampa będzie w 1 klasie i jeżeli u autora w mieszkaniu jest system z zerowaniem, to należałoby się upewnić, że zerowanie w lampie będziemy wykonywać nie na przewodzie fazowym...

Pomijam kolorystykę przewodów. Ja bym się przyjrzał temu czemuś czarnemu na jednym przewodzie: czy to nie jest przegrzanie? Czy ślad po czarnej izolacji, nie jestem pewien. Szkoda generalnie, że przy remoncie pokoju nie myśli się o chociażby przejrzeniu istniejącej instalacji.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 21  
    volt1 napisał:

Każda lampa będzie działać przy dowolnym podłączeniu L i N. Natomiast biegunowość jest istotna że względów bezpieczeństwa. Nie każdy kinkiet da się dowolnie podłączyć właśnie ze względu bezpieczeństwa. O tym należy pamiętać.

tomekzieba napisał:
    Wtedy kinkiet będzie z trzema przewodami z ochronnym do
    obudowy.

Skąd wiesz jaki jest układ sieci?
    Skąd wiesz, że wyłącznik przerywa odpowiedni przewód?
    Jak dla mnie to twoja porada jest nieodpowiedzialna, zwłaszcza jak się widzi dwa druty wystające ze ściany w kolorze ż-z. Wtedy wszystkiego można się spodziewać.

adwlodar
    Tak jak piszesz, szkoda, że przy remoncie nie myśli się o elektryce.
  • Admin Elektroenergetyka
    adwlodar napisał:

Pomijam kolorystykę przewodów. Ja bym się przyjrzał temu czemuś czarnemu na jednym przewodzie: czy to nie jest przegrzanie? Czy ślad po czarnej izolacji, nie jestem pewien. Szkoda generalnie, że przy remoncie pokoju nie myśli się o chociażby przejrzeniu istniejącej instalacji.

Tym bardziej, że instalacja jest w rurkach i można praktycznie bezinwazyjnie ją wymienić na prawidłową.
  • Poziom 10  
    adwlodar napisał:
    volt1 napisał:
    Przy odwrotnym podłączeniu też będzie działało poprawnie.

Jeżeli lampa będzie w 1 klasie i jeżeli u autora w mieszkaniu jest system z zerowaniem, to należałoby się upewnić, że zerowanie w lampie będziemy wykonywać nie na przewodzie fazowym...

To jest taśma izolacyjna. Ktoś zaznaczył ten przewód. Nie wiem dlaczego.
    Czyli teraz mam jeszcze krótkie pytanko. Nawet jeśli zainstaluję kinkiet, podłącze i będzie wszystko ok lecz ta biegunowość mnie martwi. Co się może stać?
    Wszystkim także chce podziękować za szybkie odpowiedzi.
  • Poziom 19  
    misio745 napisał:

Pewnie dlatego, że jest to przewód fazowy, ale i tak zalecam sprawdzenie. Natomiast ja mówię o tym drugim przewodzie, który ewidentnie ma coś ciemnego na sobie...

misio745 napisał:
    Co się może stać?

W przypadku zwykłej żarówki nic. W przypadku metalowej lampy z wyprowadzonym zaciskiem uziemiającym, biegunowość musi zostać poprawnie zachowana. W przypadku lamp z "cudami na kiju" typu sterowanie ledami osobno od samej lampy, jakieś efekty na pilota itd biegunowość ma znaczenie także.
    Więc zdanie typu:
    Ktoś_tam napisał:
    Każda lampa będzie działać przy dowolnym podłączeniu L i N

należy brać z dystansem. Wszystko zależy od jakości i wykonania oprawy przez producenta. Oraz środków jakie on przewidział w celu zabezpieczenia użytkownika przed porażeniem.
    misio745 napisał:

Czyli teraz mam jeszcze krótkie pytanko. Nawet jeśli zainstaluję kinkiet, podłącze i będzie wszystko ok lecz ta biegunowość mnie martwi. Co się może stać?

Zaznaczył albo fazę albo "zero" - na dwoje babka wróżyła. Trzeba wziąć wskaźnik i sprawdzić.
    Biegunowość ma znaczenie np. w gwintach E27 (i podobnych). Faza musi być podana na stopkę dla bezpieczeństwa.
    Są też oprawy, gdzie producent wyraźnie zaznacza biegunowość i należny się do tego z różnych przyczyn bezwzględnie stosować.
    Jeśli dla kolegi jest problem aby ustalić biegunowość, odradzam jakąkolwiek zabawę w elektryka, tym bardziej jeśli kinkiet okaże się być wykonany w I klasie ochronności.
  • Poziom 10  
    No tak. Jest trochę skopcony. Pytałem gościa który był przy ściąganiu tego kinkietu i twierdzi ze jest on skopcony bo ktoś go tak zainstalował ze prawie dotykał żarówki :/ masakra...

Dodano po 2 [minuty]:

Łukasz-O napisał:
    misio745 napisał:

Zaznaczył albo fazę albo "zero" - na dwoje babka wróżyła. Trzeba wziąć wskaźnik i sprawdzić.
    Biegunowość ma znaczenie np. w gwintach E27 (i podobnych). Faza musi być podana na stopkę dla bezpieczeństwa.
    Są też oprawy, gdzie producent wyraźnie zaznacza biegunowość i należny się do tego z różnych przyczyn bezwzględnie stosować.
    Jeśli dla kolegi jest problem aby ustalić biegunowość, odradzam jakąkolwiek zabawę w elektryka, tym bardziej jeśli kinkiet okaże się być wykonany w I klasie ochronności.

Ok a tak dla własnej informacji jak mogę ustalić biegunowość. Tak na przyszłość bo z tym akurat bawil się nie będę.

Dodano po 1 [minuty]:

a co do tego nowego kinkietu. Nie chce żadnych ledow itp itd.
    misio745 napisał:

Ok a tak dla własnej informacji jak mogę ustalić biegunowość. Tak na przyszłość bo z tym akurat bawil się nie będę.

Wskaźnikiem neonowym lub tzw. fazerem.
  • Poziom 10  
    Zwykły prosty kinkiet...
  • Poziom 10  
    Łukasz-O napisał:
    misio745 napisał:

Neonówką lub tzw. fazerem.

Dziekuje bardzo.
    Wiem ze trochę mecze ale mógłbyś powiedzieć krok po kroku co robie tym fazerem ? Chodzi mi o to ze sprawdzam te dwa przewody. Okazuje się że mam przewod fazowy i co dalej ? Gdzie go podłączyć do kinkiety jeśli nie mam oznaczenia na nim ?
  • Poziom 10  
    Łukasz-O napisał:
    misio745 napisał:
    Zwykły prosty kinkiet...

A prosty kinkiet to w jakiej klasie ochronności jest? Ja nie wiem.

Ok. To w takim razie ostatnie pytanie. Czy jeśli kupie kinkiet nie 1 klasie ochronności to będzie bez znaczenia jak to podepnę? Tak wnioskuje...

Dodano po 2 [minuty]:

Łukasz-O napisał:
    Najpierw pokaż ten kinkiet, potem będziemy radzić co dalej.

Najlepiej tak jak mówisz. Kupie kinkiet i wszystko pokaze. Dzięki wielkie za pomoc i proszę o nie zamykanie tematu ponieważ napewno jeszcze będę prosił o pomoc kiedy go kupie.
  • Poziom 19  
    Łukasz-O napisał:
    Najpierw pokaż ten kinkiet, potem będziemy radzić co dalej.
  • Poziom 21  
    adwlodar napisał:
    Więc zdanie typu:
    Ktoś_tam napisał:
    Każda lampa będzie działać przy dowolnym podłączeniu L i N

należy brać z dystansem. Wszystko zależy od jakości i wykonania oprawy przez producenta. Oraz środków jakie on przewidział w celu zabezpieczenia użytkownika przed porażeniem.

Mam prośbę, jak mnie cytujesz to nie wyrywaj zdania z kontekstu bo wtedy wychodzi, że bzdury piszę.
    Ktoś_tam napisał:
    Każda lampa będzie działać przy dowolnym podłączeniu L i N. Natomiast biegunowość jest istotna że względów bezpieczeństwa. Nie każdy kinkiet da się dowolnie podłączyć właśnie ze względu bezpieczeństwa. O tym należy pamiętać
  • Poziom 19  
    Ktoś_tam napisał:
    Mam prośbę, jak mnie cytujesz to nie wyrywaj zdania z kontekstu bo wtedy wychodzi, że bzdury piszę.

Przecież właśnie po to zacytowałem ten konkretnie fragment, żeby Ci udowodnić, że piszesz niedokońca zgodną informajcę z prawdą. Przeczytaj uważnie, że napisałem o funkcjonalnościach lamp, a nie od względach bezpieczeństwa. Twoje zdanie jest nie spójne z punktu widzenia logiki matematycznej, a do tego jest informacją niepełną. Więc zamiast się burzyć, przyznaj, że nie wziąłeś wszystkich składkników pod uwagę i żyjmy dalej, spokojnie i zdrowo.
  • Poziom 35  
    A tak zapytam. Czy nikt nie zauważył że tam są dwa przewody żółto-zielone.
  • Poziom 21  
    ta_tar napisał:
    A tak zapytam. Czy nikt nie zauważył że tam są dwa przewody żółto-zielone.

Post #6
    Ktoś_tam napisał:
    zwłaszcza jak się widzi dwa druty wystające ze ściany w kolorze ż-z. Wtedy wszystkiego można się spodziewać.
  • Poziom 35  
    A to przepraszam. Takie krótki ż-z umyka w czytaniu.