Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plyta indukcyjna 2 palnikowa

20 Lis 2020 21:06 351 14
  • Poziom 3  
    Witam
    Mam do Was pytanie o kwestie techniczne.

Buduje 4 domki letniskowe na wynajem i obecnie rozglądam się za płytami indukcyjnymi dwu-palnikowymi.
    Mam dylemat ,z tego co przeczytałem na forum ,bardziej sprawdziłaby się tutaj płyty na "sile" niż 230v.

I teraz tak ,składając wniosek o przyłącze prądu, pracownica energetyki spytała się co konkretnie potrzebuje. Opisałem jej ,ze potrzebuje napięcie, które zasili mi 4 domki letniskowe (tylko w trzech będą płyty ,4 domek ma kuchenkę gazowa) i nie będzie stwarzać problemów-sam jestem zielony w temacie. Z jej strony padła sugestia o kontakt z architektem ,niestety kiedy składałem wniosek on był na urlopie -niedostępny.

I wyszło na to ,ze w warunkach umowy mam cos takiego:
    "rodzaj mierzonej energii -energia czynna pobrana -licznik 1-fazowy" (z tego co pamiętam powiedziałem ze nie potrzebuje siły...tak wtedy myślałem)
    Dodam ,ze na dzisiaj przyłącze mam wykonane, niestety przez wirusa odwołali wszystkie odbiory... 16miesiecy czekania na przekopanie 2 metrów ziemi do ogrodzenia i teraz takie cos sic!
    Grupa przyłączeniowa; V
    Moc 5.5 kW

Elektryk zrobił mi w miejscu na kuchenki gniazdko na 230v i sile również.
    Czyli gdybym się zdecydował na płyty 400v ,to musiałbym po odbiorach i założeniu licznika składać kolejny wniosek o dodanie tego 3fazowego napięcia/licznika? Nie chciałbym tego robić teraz ,bo tam wszystko się strasznie długo ciągnie i wole , żeby założyli mi jak najszybciej ten zwykły, później ewentualnie zmienić na 3fazowy.

Czy po prostu mam odpuścić te 400v i znaleźć płyty na 230v ? Podobno technologia poszła do przodu i są równie wydaje , to tylko dwa palnik. Z drugiej strony nie chce ryzykować ,ze każdy włączy sobie kuchenkę a tam napięcie spadnie i okaże się ze musze je zmienić na 400v
    Podpowiecie cos?
  • Poziom 35  
    crisrozewie napisał:
    Moc 5.5 kW
    Czy ta moc to całkowita moc na wszystkie domki? Jeżeli tak to chyba coś mało jak na 4 domki.
  • Poziom 3  
    Tak ,całkowita. W czasie, kiedy składałem wniosek o warunki przyłącza ,miałem pod telefonem tylko znajomego ,z zamiłowania elektronik ,który powiedział, ze taka moc powinna być odpowiednia.

W jednym z domków będzie zamontowany kocioł CO -jeśli chodzi o podgrzewanie wody.

Widziałem gdzie płytę 2palnikowa amica cos ponad 800zl na 230v , gdyby to miały być płyty na 230 to amica będzie dobrym wyborem? Chodzi mi o najwydajniejsza płytę do 800zl góra. Tanie w naprawie.
  • Poziom 15  
    Powiem to co obserwuję ze swojego podwórka. W bloku dwóch mieszkańców zainstalowało sobie kuchenki indukcyjne (bo wygodniejsze niż gaz). Siły nie ma więc są na 230V, teraz wszyscy widza jak sąsiad gotuje bo migocze światło - po prostu przekleństwo :evil:
    Blok ma 30 lat więc instalacja nie jest bardzo stara, miasto podstacja 100m, a przydział 5kW na lokal.
    Jeśli tylko możesz podłączaj na 400V.
  • Poziom 35  
    crisrozewie napisał:
    W jednym z domków będzie zamontowany kocioł CO -jeśli chodzi o podgrzewanie wody.
    To dodatkowe pytanie - jaki to kocioł - chyba nie elektryczny?
    Tak matematycznie licząc to 5,5 / 4 = 1,375 kW na domek. Zapewne orientujesz się ile i jakie urządzenia mogą być jednocześnie załączone w choćby tylko w jednym domku.
    Skonsultuj to jeszcze raz z elektrykiem i może jeszcze będziesz mógł zmienić zasilanie na 3 fazowe i odpowiednią moc.
  • Poziom 3  
    hehe oczywiście ze elektryczny : ) Vaillant Vsc Ecocompact 206/ 150 24kW

Ogólnie to domki zaprojektowane przez architekta , elektryk kładzie to zgodnie z projektem wiec instalacja jest przygotowana na odpowiednia moc. Tylko ja dałem ciała i takie wartości podałem przy wypełnianiu wniosku... Zmiana napięcia to pewnie nie jest problem w energetyce?

Teraz przeglądam podobne tematy o mocy przyłączeniowej, to wygląda na to ,ze dałem ciała na całej linii. Trudno ,niech mi najpierw podłącza cokolwiek bo już mnie krew zalewa od tego czekania ,a później jakoś ogarnę ten problem ...
    Teraz tak patrzę, to ta baba jakaś niekompetentna w energetyce żeby mnie nie poinformować ,ze na taka ilość domków to jest niewystarczająca moc
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Chodzi oto że 230V to 1 faza, a 400V to 3 fazy (siła).
  • Poziom 35  
    crisrozewie napisał:
    hehe oczywiście ze elektryczny : ) Vaillant Vsc Ecocompact 206/ 150 24kW
    Nie czekaj na nic tylko już uderzaj do ZE o zmiany. Czy prędzej tym lepiej.
    ps. Czy to nie aby piec gazowy?
  • Poziom 3  
    Sorry ,tak piec jest gazowy na 230v
    Pewnie facet mówiąc mi 5kwW miał na myśli jeden domek... a człowiek zielony to wyszło jak wyszło ... ,ale dziwne ,ze babka z energii nie powiedziała ,ze to może być za mało

Najgorsze jest to ,ze mieszkam zagranica ,wszystkie loty poblokowane ,mam związane ręce, po powrocie kwarantanny itp. a urlopy mi w pracy tyle nie dadza.
    Będzie co będzie, niech mi chociaż podłącza teraz te 5.5 ,jeden domek ma być dla rodziny to im powiem ,ze maja siedzieć przy świeczce : )

Po prostu chciałbym ogarnąć odbiór domków , boje się, ze nie wyrobie się do wakacji przez tego koronawirusa...
  • Poziom 35  
    crisrozewie napisał:
    Będzie co będzie, niech mi chociaż podłącza teraz te 5.5 ,jeden domek ma być dla rodziny to im powiem ,ze maja siedzieć przy świeczce : )
    Jeżeli myślisz tylko aby to teraz zasilało jeden domek, to wystarczy.
    crisrozewie napisał:
    Pewnie facet mówiąc mi 5kwW miał na myśli jeden domek...
    Zapewne tak to wyszło. Teraz zostaje ci pomnożyć to razy 4 i jedna faza już nie wystarczy na taką moc.
  • Poziom 3  
    czyli jak się zgłoszę do operatora mam mówić ,ze potrzebuje 3fazy i 20kW?
    Jak ja to teraz ruszę to wiesz jaki może być efekt? Z tego co czytałem to może to potrwać tyle samo co przyłączenie do nowego budynku.

I będę bez prądu dalej dla mnie katastrofa...
    Katastrofa tez będzie jak zacznie wywalać korki co chwile ,ale chyba wole już ta druga opcje ,bo chociaż przepchnę odbiór budynków co pewnie tez w obecnej sytuacji nie będzie proste.
    Powiem szczerze ,ze nie przygotowałem się w ogóle i wina jest przede wszystkim moja ,ale energa podpisując ze mną umowę wpisała 4 domki mieszkalne i ,ze nikt na to nie zwrócił uwagi to aż ręce opadają ...

Ok dzięki za odpowiedz, wygląda na to z,e kuchenka indukcyjna nie jest moim największym zmartwieniem

a tak z czystej ciekawości 1faza maksymalnie jaka moc może "pokryć" ,a po której musze mieć już 3fazy
    kupie energooszczędne żarówki, zostawię po jednym tv w domku i może jakoś to będzie : ))
    Czy te płyty indukcyjne na 400v ,elektryk może podpiąć pod 230v bez problemu? Czyli kupuje teraz 3 płyty na 400v ,on mi to podłączy pod 230, a jak ogarnę temat ze zmiana napięcia przed wakacjami ...lub po ,to zmieni na 3fazy bez problemu ?

To wracając do tematu ,które płyty polecicie ? jakaś konkretna firma model?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Taka przykładowa tabelka:
  • Poziom 27  
    Autorze wątku - ty tu bez przerwy piszesz o "zmianie napięcia" - a tobie chodzi o zmianę mocy przyłączeniowej...

Na początek ogarnij może jakieś podstawy "elektryki" - było nie było oprócz budowy czeka ciebie i eksploatacja tego obiektu - przyda się
    Planujesz zmniejszyć wielkość potrzebnej mocy na oszczędności w oświetleniu "założę LEDy" - to jest niepoważne
    Proponuję założyć wątek w dziale "elektryka dla każdego" - bardziej będzie pasować.

Na początek trzeba ustalić potrzeby - 5 kW na domek to mało - ta indukcja 2 polowa choćby, czajnik elektryczny - to już będzie więcej :-? - raczej trzeba x2 pomnożyć
  • Poziom 3  
    Witam
    Damy rade szefie! : ) Po to jestem na forum ,żeby uczyć się nowych rzeczy. Udało się odłożyć na działkę nad morzem i wybudować 4 domki bez kredytu, to resztę tez jakoś ogarnę.
    Wracając do tematu to nie będzie problemu z tym , żebym kupił te płyty indukcyjne na 400v i podłączył pod 230v? Ktoś może polecić jakiś konkretny model lub firmę ,która będzie tania w ewentualnych naprawach w przyszłości ?

Ta_tar dzięki serdeczne ,olśniło mnie po obejrzeniu tej tabelki .Zawsze mi się kojarzyły tez 3fazy z prądem budowlanym ,jakimś ciężkim sprzętem typu spawarki itp, teraz już wszystko jasne ,dałem ciała będę musiał to wszystko ogarnąć teraz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Jeszcze raz, powoli i dużymi literami:

Chcesz w każdym domku umieścić dwupolową kuchenkę indukcyjną /ja dodaję że też i czajnik elektryczny raczej to standard/, pewnie z czasem okaże się że trzeba i mikrofalówkę i piekarnik, ale to z czasem. Oświetlenie, lodówkę i telewizor można pominąć w obliczeniach bo to wielkości śladowe.

IMHO najlepsza będzie dwupolowa kuchenka indukcyjna wolnostojąca - moc ok 3 - 4 kW napięcie 230V, występują często podłączane i przewodem z wtyczką /ale to na granicy wytrzymałości gniazdka i instalacji/.

Nie szalej z ceną bo to nie twoje mieszkanie - tam nikt nie będzie dbał - najtańsze kupisz w cenie ok 300 złotych, co do "tanich napraw" to się nie przejmuj na gwarancji są za darmo, po gwarancji się nie opłaca naprawiać tylko kupisz nowe, a jak będzie wolnostojąca nie wbudowana w blat to tylko nową postawić i tyle roboty.

Twoim problemem nie jest jakaś "siła" czy napięcie - tylko moc przyłączeniowa dostarczana przez dostawcę - ograniczona bezpiecznikiem gdzieś założonym i przekrojem przewodów.
    Przy 5 kW masz bezpiecznik czy ogranicznik mocy 25 amperów i tyle prądu zużyjesz nie dasz rady więcej pobrać 8-) - a policz - kuchenka 3,5 kW, czajnik 2 kW, zapas na mikrofalę i piekarnik 2 kW razem ok 8 kW w jednym obiekcie x4 czyli jakby nie liczyć ponad 30 kW...

A jak to podzielić pomiędzy 4 domki - to już sprawa projektu czy powiedzmy kogoś kto to będzie podłączał /przypuszczalnie problem będzie nieduży bo masz jak piszesz gniazda 3 fazowe przy planowanym miejscu kuchenki ta że miejmy nadzieję że i kable też są jakieś doprowadzone do tych gniazd które będzie można wykorzystać przy podłączaniu indukcji/...