Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz avt 2153 (spawdzenie)

Kaool 14 Oct 2005 12:12 1338 9
Tespol
    Kaool
    Level 14  
    jak bezpiecznie sprawdzić wzmacniacz avt 2153 czy działa ??
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
  • Helpful post
    gwarych
    Level 21  
    Witam !

Opis jest tutaj:

http://www.sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2153.pdf

Ale o samym uruchomieniu nie ma zbyt wiele, dlatego kilka słów tak z mojego doświadczenia :D - Na początek sprawdź dokładnie wszystkie połączenia i luty - na oko a potem za pomocą miernika - omomierza lub sygnalizatora dźwiękowego. Jak wszystko będzie w porządku, to powinien bez problemu zastartować.

Jeśli chodzi o bezpieczne uruchamianie, to metoda jest stara jak wzmacniacze ;). Warto zabezpieczyć się przed nadmiernym prądem pobieranym ze źródła zasilania oraz ew. napięciem niezrównoważenia na wyjściu.

Warto więc przy pierwszej próbie włączenia zastosować odpowiednie rezystory w obwodzie zasilania - mogą być żarówki na stosowne napięcie i odpowiedniej mocy. Wszystko policzysz z prawa niejakiego pana Ohma:D. Można przyjąć, że 0,5 do 1 A nie uszkodzi tego wzmacniacza, o ile nie przekroczysz dozwolonego napięcia zasilania (przebicie lub przegrzanie struktury) - dlatego na początek trzeba uruchomić i pomierzyć zasilacz w stanie jałowym, czy nie przekracza Uccmax. na początek można zasilić też mniejszym napięciem - np +- 20 - 30 V
    Przez jaką rezystancję zasilić ? Ano policzysz to ze wzorku U=I*R czyli R=U/I gdzie U= 30V a prąd zakładamy rozruchowy na 0.5 do 1 A więc będą Ci potrzebne dwa rezystory po jakieś 30 - 50 Ohm - albo żarówki 24V - 36 V / 15W.
    Przez takie dodatkowe rezystancję podajesz zasilanie w plusie i w minusie do wzmacniacza.
    Na początek można też dodać jakiś kondensator elektrolit na 50V o pojemności rzędu 2200 µF w szereg z głośnikiem obciążającym ew. dodatkowym rezystorem... Zabezpieczy to przed prądem który mógłby popłynąć w przypadku pojawienia sie na wyjściu napięcia stałego.
    I tak "opatrzony" wzmacniacz można włączyć - patrzymy, jeśli były w zasilaniu żarówki, to jak nie zaświeciły, to już połowa sukcesu. mierzymy napięcia na zaciskach zasilania wzmacniacza i określamy prąd spoczynkowy czy zawiera się w rozsądnych granicach zwykle rzędu 100 - 200 mA - ale warto poczytać ile to powinno być :D
    Dalej mierzymy napięcie na wyjściu względem masy, (0) oczywiście, które powinno być znikome a najlepiej żadne... Zawsze można policzyć jaki ew wywoła prąd w obciążeniu...
    Jeśli wszystko jest w normie to odpinamy zbędny już kondensator i powtarzamy procedurę sprawdzania, jeśli prądy nie "szaleją" to można już podpinać bezpośrednio zasilanie i się cieszyć ;)...

Jeśli coś jest nie jasne to proszę pytać...
    Jeśli pomogłem, to daj znać klikając na "pomógł" - pozdrawiam - Grzech
    irek2
    Level 40  
    zdaje sie ze ten kit ma zle wykonana plytke i niektore TDA od razu wybuchaja. po prostu konstruktor podlaczyl wolne nozki do sygnalow a nie kazdy tda ma te nozli rzeczywiscie wolne.
  • Tespol
    Kaool
    Level 14  
    a gdzie mam pomierzyć rezystancej wzglendem czego ?? Na wyjściu i wejsciu????? a i jakie mają być tam wartości (Ω)
    gwarych
    Level 21  
    Nie bardzo załapałem pytanie ale: rezystancję obliczyć pod prąd do jakiego chcemy ograniczyć zasilanie, i pod napięcie zasilania... tak jak w przykładzie wyżej.

A pomierzyć napięcie względem masy (zera), masz wszak dwa napięcia zasilające (dodatnie + i ujemne -) oraz masę czyli zero...

- na wyjściu, kiedy jeszcze sprawdzamy z kondensatorem szeregowym, aby stwierdzić czy nie dostajemy napięcia stałego względem masy...

- i potem na zaciskach zasilana przy układzie i na tej podstawie możemy oszacować pobierany prąd spoczynkowy (mamy ciągle rezystory w zasilaniu i jak płynie prąd to odkłada się na nich napięcie i na ukłądzie jest ono odpowiednio mniejsze)...

- potem możemy podać jakiś delikatny sygnał i posłuchać czy gra i ew. sprawdzić oscyloskopem co i jak wygląda...

...No a jak wszystko O.K. to już normalnie podłączamy i cieszymy się działającym układem ;) - POWODZENIA
    Kaool
    Level 14  
    no dobra wszystko się zgadza ale pisałś coś o sprawdzaniu brzęczkiem. No i to jak mam sprawdzić wzglądem czego ??? A jeszcze jedno na początek chce podpiąć normalne stałe sasilanie nie symetryczne. Moge ???
    jak narazie dzięki.
  • Helpful post
    gwarych
    Level 21  
    A brzęczkiem czy omomierzem to sprawdzasz tylko czy są wszystkie niezbędne przejścia (połączenia) na płytce... czy są wszystkie luty poprawne do ścieżki i do nogi elementu przyłączasz i sprawdzasz czy jest przejście zgodnie ze schematem i czy nie ma czasem gdzieś zwarcia między ścieżkami ot i wszystko ;)
    Kaool
    Level 14  
    no to moge podpiąć stały nie symetryczny prąd ???
    gwarych
    Level 21  
    Nie bardzo rozumiem, czy o to Ci chodzi, ale musisz zrobić do niego zasilacz jak należy... z podwójnym napięciem zasilającym i masą inaczej go nie uruchomisz... dobry zasilacz to dla wzmacniacza najważniejsza rzecz - widziałem wiele konstrukcji, które rzęziły zamiast grać i padały trupem z powodu kiepskiego zasilacza...
    Zasilacz musi być prima sort: porządne trafo, mostek i wielkie kondensatory;
    połączenia słusznej grubości przewodami, bo 100 W ma swoje wymagania i tego nie oszukasz...

Zanim cokolwiek zrobisz przeczytaj kilka razy opis do tego wzmacniacza - koniecznie... (ten, do którego wyżej zapodałem link)
    Kaool
    Level 14  
    dzieki o to własnie mi chodziło. Sorki że tak zamotanie wyaśniałem. Jeszcze jedno mam transformator troidalny +/-40V 200W 5A czy on nie jest za duży ??