Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Podłączenie drugiego Routera - problem

Cobradini 21 Nov 2020 00:25 1125 12
    Cobradini
    Level 3  
    Witam,

mam Internet światłowodowy FTTH (GPON), do którego dostawca ISP zamontował mi router HUAWEI HG8245Q2 (poziom domu II). Z routera dostawcy mam podłączony komputer kablem Rj45 kat.6 UTP (poziom domu I). W pokoju w którym jest komputer pokrycie Wi-Fi jest słabe w związku z czym chcę podłączyć drugi router kablem Rj 45 kat.6 UTP. Z poziomu II gdzie jest router dostawcy , do poziomu I gdzie jest komputer zrobiłem instalacje 2x kabel kat.6 UTP i zakończyłem podwójnym gniazdem sieciowym tej samej kategorii. Pod jedno gniazdo sieciowe podłączony jest komputer (bezpośrednio z routerem HUAWEI HG8245Q2 poprzez PPPoE), natomiast do drugiego gniazda chcę podłączyć router Edimax BR-6428N. Smartfon lub Tablet łączyłby się z silniejszym sygnałem, przy takim samym SSID sieci.

Problem w tym, czy nowy router HUAWEI HG8245Q2 da się połączyć kablem Rj45 kat.6 UTP ze starszym routerem Edimax BR-6428N w taki sposób, aby rozszerzyć zasięg Wi-Fi - jeśli tak to w jaki sposób LAN - LAN czy może LAN-WAN? Jakie ustawienia zrobić na każdym z routerów?

W routerze HUAWEI HG8245Q2 mam w zakładce WAN ustawione na wszystkich portach LAN (oprócz jednego, do którego jest podłączona telewizja) login i hasło PPPoE.

Próbowałem połączyć się LAN - LAN, na drugim routerze Edimax BR-6428N wyłączyłem serwer DHCP, zmieniłem również IP na inne niż jest w głównym routerze, ale z tej samej sieci i wtedy kiedy wpisuje IP które ustawiłem nie mogę się ponownie połączyć z routerem. PPPoE na drugim routerze nie ustawiałem bo wydaje mi się, że nie jest to potrzebne przy połączeniu LAN - LAN; co innego gdybym łączył się LAN - WAN.

Za wszystkie odpowiedzi z góry pięknie dziękuję i zapraszam do dyskusji
    Cobradini
    Level 3  
    Niestety, kilkakrotnie ustawiałem router wedle tych wytycznych i dalej nie mogę się połączyć z IP które ustawiłem.
    dt1
    Admin of Computers group
    Cześć.
    Mogłeś to samo osiągnąć jednym kablem, ale w przypadku gdy chcesz podłaczyć tego Edimaxa, to może i lepiej, że masz oddzielne kable do tego.

Cobradini wrote:
    Problem w tym, czy nowy router HUAWEI HG8245Q2 da się połączyć kablem Rj45 kat.6 UTP ze starszym routerem Edimax BR-6428N w taki sposób, aby rozszerzyć zasięg Wi-Fi - jeśli tak to w jaki sposób LAN - LAN czy może LAN-WAN? Jakie ustawienia zrobić na każdym z routerów?

Da się. Możesz ustawić jak chcesz - do WANu i skonfigurować jako zwykły router (wtedy będziesz miał podzieloną sieć), albo podłączyć edimaxa portem LAN wyłączając na nim DHCP (i tak bym zrobił). Jest sporo opisów na Forum, pewnie już jakieś znalazłeś, bo widać, że coś robiłeś - no ale dwa na wszelki wypadek:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3743619.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3615848.html

Oczywiście jest tych opisów więcej.

Cobradini wrote:
    Próbowałem połączyć się LAN - LAN, na drugim routerze Edimax BR-6428N wyłączyłem serwer DHCP, zmieniłem również IP na inne niż jest w głównym routerze, ale z tej samej sieci i wtedy kiedy wpisuje IP które ustawiłem nie mogę się ponownie połączyć z routerem. PPPoE na drugim routerze nie ustawiałem bo wydaje mi się, że nie jest to potrzebne przy połączeniu LAN - LAN; co innego gdybym łączył się LAN - WAN.

Wstępnie wygląda na to, że dobrze to zrobiłeś.
    Żeby było bez przykładów - Jakie IP ma LAN Huaweia, z jakich zakresów adresy przydziela, jakie IP ustawiłeś na LAN Edimaxa (rozumiem, że ustawiałeś IP LAN, nie WAN)? Kabel przetestowałeś, komputer podłączony bezpośrednio pod drugie gniazdo działa? Jeśli chodzi o ustawienia PPPoE na drugim routerze to nie są potrzebne w żadnym scenariuszu (ani połączenie WAN, ani LAN).
    Cobradini
    Level 3  
    Udało mi się po zmienionym adresie IP wejść do routera - Internet działa.
    Lepiej jest utworzyć dwie sieci SSID o innej nazwie oraz różnych kanałach, czy taka sama nazwa, ten sam kanał aby urządzenie które chce się połączyć z siecią Wi-Fi wybierało silniejszy sygnał?
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Jeśli chcesz móc wybierać wprost AP, z którym się łączysz, to dwie oddzielne sieci. Jeśli wszystko ma być widoczne jako jedna sieć (co jest moim zdaniem wygodniejsze), to takie samo SSID, takie same zabezpieczenia i nadal różne kanały.
    Cobradini
    Level 3  
    Wtedy kiedy ustawiam tę samą nazwę sieci SSID ale różne kanały (np. 4 i 11), Smartfon lub Tablet w wyszukanych sieciach pokazuje dwie moje sieci o takiej samej nazwie. Idąc takim tokiem postępowania, jeśli dołożę do tej sieci dwa dodatkowe AP to będą cztery nazwy sieci o takiej samej nazwie. Jak ustawić aby była tylko jedna nazwa SSID?
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Czy na pewno nazwy są dokładnie takie same? Wielkość liter i inne znaki specjalne - wszystko się liczy. Przy takiej samej nazwie telefon czy tablet powinien pokazywać jedną sieć (chyba że w oprogramowaniu typu WiFi Analyzer, który pokaże każdy AP osobno, niezależnie od nazwy).
  • Helpful post
    zuhjk
    Level 21  
    Cobradini wrote:
    Wtedy kiedy ustawiam tę samą nazwę sieci SSID ale różne kanały (np. 4 i 11), Smartfon lub Tablet w wyszukanych sieciach pokazuje dwie moje sieci o takiej samej nazwie. Idąc takim tokiem postępowania, jeśli dołożę do tej sieci dwa dodatkowe AP to będą cztery nazwy sieci o takiej samej nazwie. Jak ustawić aby była tylko jedna nazwa SSID?

Trzeba stosować rozwiązania typu mesh, np.: tplinka. Proste rozwiązania poprzez dokładanie ap, routerów nic nie dają a ustawianie jednego ssid też. Potem mamy sieci mesh ubiquiti. Ja w hotelu zainstalowałem sieć opartą na rozwiązaniach junipera.
    Mimo wielu ap widać tylko jeden ssid i chodzisz po obiekcie a sesji nie zerwie. To kontroler decyduje do którego ap ciebie podłączy, na jakiej częstotliwości jak i z jaką mocą będzie nadawał.
    Cobradini
    Level 3  
    dt1 wrote:
    Czy na pewno nazwy są dokładnie takie same? Wielkość liter i inne znaki specjalne - wszystko się liczy. Przy takiej samej nazwie telefon czy tablet powinien pokazywać jedną sieć (chyba że w oprogramowaniu typu WiFi Analyzer, który pokaże każdy AP osobno, niezależnie od nazwy).

Miałeś rację, wszedłem do routera i jeszcze raz ustawiłem nazwę sieci i rzeczywiście w urządzeniach przenośnych pokazuje jedną sieć WiFi.

Sieć oparta na rozwiązaniach junipera - mógłbyś coś więcej o niej napisać?

Zastanawiam się jeszcze jaką szerokość kanału ustawić. W Edimaxie w sieci 2.4Ghz mogę tylko wybrać pomiędzy: Auto 20/40Mhz lub na sztywno: 20Mhz; następnie: krótka preambuła czy długa preambuła, zabezpiecz CTS: Automatyczny, Zawsze, Brak?

Natomiast w HUAWEI w sieci 2.4Ghz mam w wyborze szerokości kanału ustawione na: Auto 20/40Mhz a mogę zmienić osobno 20Mhaz bądź 40Mhz.. natomiast w sieci 5Ghz mam ustawione: Auto 20/40/80Mhz.. na sztywno da się tylko wybrać 20Mhz bądź 40Mhz ... jakie ustawienia polecacie?

Dodano po 4 [minuty]:

zuhjk wrote:
    Trzeba stosować rozwiązania typu mesh, np.: tplinka. Proste rozwiązania poprzez dokładanie ap, routerów nic nie dają a ustawianie jednego ssid też. Potem mamy sieci mesh ubiquiti. Ja w hotelu zainstalowałem sieć opartą na rozwiązaniach junipera.
    Mimo wielu ap widać tylko jeden ssid i chodzisz po obiekcie a sesji nie zerwie. To kontroler decyduje do którego ap ciebie podłączy, na jakiej częstotliwości jak i z jaką mocą będzie nadawał.

Mógłbyś coś więcej napisać o sieci w oparciu o rozwiązania junipera?
  • Helpful post
    zuhjk
    Level 21  
    Max 40 Mhz kanał. Im większa szerokość tym większe zakłócenia odbiera.
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Niestety w kwestii junipera nie pomogę, nie miałem do czynienia.
    Edimaxa ustaw na Auto 20/40, Huaweia na 40 (2.4 GHz) i 80 (5 GHz). Szerszy kanał umożliwi uzyskanie wyższych prędkości.

Jeśli chodzi o preambułę to długą się ustawia, jeśli korzysta się z antycznych urządzeń (większość nowych obsługuje krótką), ewentualnie ustawia się długą, jeśli korzysta się z sieci ze słabym zasięgiem, albo eter jest bardzo zakłócony.

Krótka preambuła zmniejsza ilość danych przesyłanych do synchronizacji urządzeń w sieci, co teoretycznie powinno poprawić wydajność, ale tak jak pisałem - nie zawsze jest obsługiwana przez urządzenia (problem ze starszymi) oraz przy słabym sygnale mogą wystąpić problemy (rozłączenia). warto ustawić na krótką, jak będą problemy zamienić na długa.

CTS można pozostawić na Auto.
    Cobradini
    Level 3  
    Dziękuję wszystkim za pomoc, zamykam

Dodano po 5 [minuty]:

Podłączyłem router portem LAN do drugiego routera, następnie do komputera. Zmieniłem adresację IP z inna końcówka lecz w takiej samej sieci, serwer DHCP wyłączyłem. Ustawiłem nazwę sieci SSID, ustawiłem takie samo hasło jak w routerze głównym, zmieniłem kanały (dałem 6 i 11). Na razie wszystko działa poprawnie. Jeśli coś będzie nie tak, na pewno się tutaj na forum odezwę.