Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NXP uruchamia nowe fabryki w Arizonie, by sprostać zapotrzebowaniu 5G

ghost666 21 Nov 2020 14:40 1014 3
 • NXP uruchamia nowe fabryki w Arizonie, by sprostać zapotrzebowaniu 5G
  Ceremonia otwarcia
  Na początku tego miesiąca firma NXP otworzyła nową fabrykę GaN obsługującą podłoża o średnicy 150 mm (6 cali) zbudowaną w Arizonie. Pozwoli to spółce skupić się głównie na rynku infrastruktury komunikacyjnej dla systemów radiowych 5G. Fabryka powstaje też z myślą o migracji technologii dla przyszłej technologii 6G.

  W wywiadzie dla EE Times, Paul Hart, wiceprezes i dyrektor generalny NXP, wskazał, że wewnętrzne możliwości są niezbędne, aby sprostać rozwojowi rynku RF dla telekomunikacji. "Bezpieczeństwo dostaw to jeden z powodów, dla których warto mieć własną fabrykę (...) Aby działać w takim tempie, jakiego oczekujemy na tym rynku, chcieliśmy mieć tę technologię na własność. Aby odnieść sukces na rynku, musieliśmy się wyróżniać".

  Nowa fabryka wspiera rozwój zaawansowanej infrastruktury komunikacyjnej na rynkach przemysłowych, lotniczych i obronnych. Hart wyjaśnił również, że nowy obiekt ma wszystkie najbardziej zaawansowane systemy kontroli jakości. Ceremonia otwarcia obejmowała przemówienia i komentarze kierownictwa NXP oraz przedstawicieli władz federalnych, stanowych i lokalnych. Podczas otwierającego przemówienia dyrektor generalny NXP zwrócił uwagę, że oznacza to początek nowej ery dla NXP jako producenta części w technologii GaN dla 5G.

  Nowa fabryka NXP, z siedzibą w Chandler w Arizonie, ma produkować całą gamę produktów, które mają dopiero wejść na rynek. Oczekuje się, że osiągnie pełną wydajność do końca 2020 roku. Hart powiedział, że NXP zainwestowało tutaj około 100 milionów dolarów w ciągu ostatnich trzech lat w istniejącą już tutaj placówkę. "Fabryka była używana przez niektóre linie produktów krzemowych. Ze względu na lokalizację i fakt, że wielu ekspertów GaN w NXP pracowało już w Chandler, mogliśmy wykorzystać istniejące możliwości" dodaje.

  GaN dla 5G

  Dzięki 5G gęstość wymagana od rozwiązań RF wzrosła wykładniczo. Dlatego konieczne jest zmniejszenie zużycia energii. Tranzystory mocy GaN są doskonałym rozwiązaniem, ponieważ są w stanie zaoferować najlepszą sprawność. NXP zoptymalizował technologię GaN, aby poprawić pułapkowanie elektronów w półprzewodniku, aby zapewnić wysoką liniowość i pomijalne efekty pamięciowe. Ma to pozwolić firmie na rozwój technologii wraz ze wzrostem częstotliwości, nie tylko w przypadku 5G, ale także przyszłej telekomunikacji 6G. Idea kryjąca się za tym jest taka sama jak w Motoroli, powiedział Hart, "gdzie około 20 lat temu zaczęliśmy inwestować, najpierw w fizykę urządzeń, inżynierię urządzeń, a następnie w elementy inżynierii procesowej potrzebne do tworzenia lub produkcji tych dość skomplikowanych konstrukcji".  Z biegiem lat firma NXP doskonaliła swoją technologię GaN, oferując nowe rozwiązania już od 2014 roku. Następnie, dzięki autorskiemu procesowi wdrożonemu w 2016 roku, uzyskano ściślejsze dopasowanie rozwoju technologii i rozwoju produktu.

  "Jesteśmy liderami na rynku (w sektorze układów mocy RF - przyp. red.) od połowy lat '90, a rozwiązania krzemowe LDMOS są naszą preferowaną technologią. Dzięki tej technologii ewoluowaliśmy co 18 do 24 miesięcy startując z nowym węzłem, nową generacją, prowadząc do większej wydajności, lepszej liniowości i lepszej wydajności. Była to możliwe dzięki ścisłej współpracy pomiędzy inżynierią systemów, inżynierią produktu i technologią urządzeń, dzięki czemu nasze produkty były naprawdę dostosowane do stale rozwijającej się branży komunikacyjnej. I właśnie w ten sposób chcemy podchodzić do rozwoju GaN w przyszłości, dlatego dokonaliśmy tej inwestycji".

  Flagowymi produktami nowej fabryki GaN są wzmacniacze mocy RF dla infrastruktury radiowej 5G, które wymagają rozwiązania pokrycia antenowego MIMO z 32 lub 64 elementami w konfiguracji z układem fazowanym, wraz z bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami o wyższej mocy i mniejszej liczbie anten.

  NXP uruchamia nowe fabryki w Arizonie, by sprostać zapotrzebowaniu 5G
  "Większość wdrożeń będzie ukierunkowana na 3,5 GHz, co stanowi globalny zakres częstotliwości dla 5G, a także pokrywa zakresy niższych częstotliwości w bardziej tradycyjnych pasmach komunikacyjnych, takich jak 1,8 i 2,1 GHz" wyjaśnia Hart. "To właśnie robimy dzisiaj z produktami krzemowymi. Mamy również produkty GaN w tej przestrzeni, które wyprodukowaliśmy za pośrednictwem partnerów. Ta fabryka pomoże nam kontynuować rozwój produktów w kierunku większej wydajności w tych zakresach częstotliwości, ponieważ ogólny trend, jaki obserwujemy obecnie na rynku, to dążenie do większej mocy".

  "Aby móc zwiększyć sprawność i nadal naciskać na moc, konieczne jest stosowanie GaN" mówi Hart. "Jeśli chodzi o fabrykę, produkujemy pHEMTS z azotku galu na węgliku krzemu. Skupiamy się na podłożach z węglika krzemu, ponieważ uważamy, że zapewnia on najwyższą wydajność i najlepsze zarządzanie termiczne dla azotku galu. Węzeł procesowy korzysta z substratów 150 mm, z tymi samymi systemami kontroli jakości, których używamy we wszystkich innych fabrykach NXP. Większość GaN na SiC ma średnicę 100 mm" wyjaśnia.

  Hart podkreślił, że firma stawia na skalowalność. "Migracja technologii z 5G na 6G nastąpi w ciągu najbliższych ośmiu do dziesięciu lat. Technologia i zestaw narzędzi GaN jest budowana z myślą o migracji częstotliwości, obecnie z 3,5 GHz na 15 GHz".

  Źródło: https://www.eeweb.com/nxp-opens-new-150-mm-gan-fab-in-arizona-to-support-5g-growth/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11176 posts with rating 9456, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  agent.007 wrote:
  Zmądrzeli na szczęście (nareszcie). Nie jest w Chinach!!!

  Mam nadzieję że STM też wkrótce otworzy coś w Europie i zamknie w Chinacj


  Tylko, że akurat STM ma znakomitą większość fabryk w Europie, a żadnej w Chinach (tzn. jest udziałowcem większościowym jednego zakładu)
 • #4
  rashid5
  Level 12  
  Nawet nie tyle zmądrzeli, co akurat technologia GaN-na-SiC podpada zdecydowanie pod regulacje ITAR.