Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbliża się premiera CDPR. Składam nowy zestaw, wypadłem z tematu, proszę o pomoc

21 Lis 2020 18:16 615 36
  • Poziom 8  
    Witam ponownie eksperci, 8 lat (sic!) temu pomogliście mi wybrać komponenty, które sam złożyłem w dobry zestaw służący mi z powodzeniem do dziś. 8 lat to przepaść, a tutaj za rogiem Cyberpunk i inne tytuły, które musiałem omijać ze względu na starzejący się sprzęt :D Ponownie potrzebuję Waszej pomocy, bo premiera coraz bliżej. Budżet nieograniczony, ale w granicach rozsądku, nie wydam przecież na kompa 50k Chodzi mi o to, żeby produkt CDPR sobie latał na luzie ;) Pomożecie? Peryferia raczej są.
    EDIT: Kiedyś podpowiedzieliście mi to:
    Spoiler:
    ASRock P67 PRO3
    Intel Core i5 2500K 3.3 GHz BOX
    SilentiumPC Spartan Pro HE924
    XFX Core 550W 120mm 80+ SLI PSU (P1-550S-XXB9) (2785950370)
    Sapphire Radeon HD 7850 OC (11200-14-40G) 2GB DDR5 PCI-E FBOX
    Corsair DDR3 2x4096MB 1600MHz CL9.0 XMP Vengeance LP
    WD Caviar Blue WD5000AAKX (500GB, SATA/600)
    Asus DVD-RW DRW-24B5ST + NERO 10 czarny BOX
    SilentiumPC Gladius M40
    Po czasie dokupiłem SSD Samsunga. Wszystko lata do dzisiaj :)

Nowy zestaw opierać na Intelu?

EDIT2:
    Aktualizacja i wybrane elementu nowego zestawu:
    Intel Core i7-10700KF - 1599PLN
    MSI MAG Z490 TOMAHAWK - 789 PLN
    Gigabyte GeForce RTX 3070 Eagle OC 8GB GDDR6 - 2739 PLN
    Patriot Viper Steel, DDR4, 16 GB, 3733MHz, CL17 - 379PLN
    SSD SAMSUNG 970 EVO 1TB M.2 - 599 PLN
    be quiet! Dark Rock 4 - 285PLN
    SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W - 363 PLN
    SilentiumPC Signum SG7V Evo TG ARGB (SPC250) - 389PLN
  • Poziom 15  
    Z kartami graficznymi jesteś na bieżąco? wiesz, że teraz jest trudna sytuacja? masz jakieś swoje widzimisię? w sensie intel/AMD albo rtx/rx? interesuje Cię śledzenie promieni (Ray Tracing) czy raczej nie będziesz się w to bawił?
  • Poziom 8  
    Na bieżąco to ja będę jak się ponownie zagłębię w temat, do czego się właśnie przymierzam, powoli i uważnie czytam linki od enhanced. Na pewno będzie w zestawie Intel, bo ten stary się spisuje dobrze. Na kartach to kompletnie się nie znam, słyszałem tylko, że ceny na rynku szaleją od tych górników :D Nie zamierzam nic podkręcać, bo za stary na to jestem i nie bardzo mam czas na takie ekstrawagancje, wszak kiedyś się bawiłem i sprawiało mi to sporo frajdy ale teraz trochę się zmieniło. W sumie to nie wiem czy i peryferia nie pójdą do wymiany...monitor na pewno. Raczej 32 cale.

edit: komputer złożę sam, podejrzewam, że dam radę. Wiem od Was, że zasilacz powinien być solidny i mieć zapas mocy, więc o takim myślę.
    edit 2: w sumie mam preferencję, lubię wspierać polski biznes, więc myślę, że znajdziemy coś rozsądnego jeśli chodzi o obudowę i może chłodzenie?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Zasilacz to na końcu raczej skupiłbym się najpierw na procku i karcie.
    Ogólnie chodzi mi o to, że teraz trudno kupić sensowną kartę. Nie wiem jaki budżet - zerknij ile fps daje taki rtx 3070, 3080 czy RX6800, RX6800 XT - jednak one są świeże i trudno je kupić.
    Niedawno wyszły nowe procki AMD, Ryzen 5 5600X - są nieco droższe od Inteli, ale nieco więcej fps dają.
    32 cale? to chyba 4K?
  • Poziom 8  
    Ja bym tu wrzucił "starego" I5 9600K jest wydajniejszy i na platformie 1151 .
    Fakt że ma tylko 6 rdzeni i 6 wątków ,I5 10400F ma 12 wątków ale dla gier nie ma to większego znaczenia .
    Można jeszcze przeskoczyć na I3 10100F powinien być tańszy od 10400F .
    I3 10100F ma na poj. rdzeniu 4.3Ghz na wszystkich 4.1Ghz (6r/12w)
    I5 10400F ma na poj. rdzeniu 4.3Ghz na wszystkich 4.0Ghz (4r/8w)

W przypadku I3 10100F proponuję kupować płytę na chipsecie Z490 .
    Wtedy mamy możliwość zamontowania szybszych pamięci .
    Tak na szybko bez kombinowania z OC .
  • Poziom 8  
    Muszę poczytać to co mi podaliście w linkach. Myślę, że z 10k to taki budżet na start (obudowa, bebechy), z monitorem zobaczymy, pokombinuje się trochę.
  • Poziom 8  
    Mając 10k PLN można już bardzo dużo kombinować i konfigurować.
    Kupujesz kompa tylko pod CyberPunk 2077 czy też pod inne zastosowania ?

Teraz doczytałem że masz budżet 10k . :P
  • Poziom 8  
    Kiedyś sobie założyłem, że jak będzie wychodził CyberPunk to wtedy u mnie przyjdzie czas na zmianę kompa, tak się właśnie dzieje :D Nie grałem w Wiedźmina, więc czas nadrobić zaległości, CyberPunk również się kłania. W sumie teraz gram mniej jak kiedyś, bo i czasu mniej, ale lubię gadżety i lubię wydawać na nie pieniądze. Generalnie będzie tak - czasem gry, przeważnie internet. Mam mieć ten luksus, że każda gra, która wyszła przed Cyberpunkiem i umyśli mi się w nią zagrać powinna śmigać praktycznie na fullu. Powiedzmy, że znowu zmieniam kompa na kilka lat, obecny oddam ojcu, niech wie co to spuścizna po synu, w porównaniu do tego na czym on lata to mój obecny okaże się komputerem kwantowym. :D
  • Poziom 8  
    Będę wredny.
    Kup konsole dowolną PS5 lub XBOX series X . na tym wszystko poleci bez problemu i nie musisz sie bawić w składanie kompa .
    Sam stwierdzasz że grasz czasami. A do internetu i jakiś tam prac dobrego laptopa za 6000zł .

Sorry za taką szczerość . Ale może to jest rozwiązanie . konsola do gier . laptop bardziej mobilny .
  • Poziom 8  
    Nie no, bez jaj :D Ja jestem oldschool, musi być Pc, bezapelacyjnie, do samego końca, mojego lub jego :D
  • Pomocny post
    Poziom 8  
    A np takie zestawienie:
    Procesor Intel Core i7-10700KF
    Płyta główna MSI MAG Z490 TOMAHAWK
    Pamięć RAM GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO
    Karta graficzna Gainward GeForce RTX 2070 SUPER Phoenix V1 8GB GDDR6
    Dysk SSD ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro
    Chłodzenie CPU SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 2x120mm
    Obudowa SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black
    Zasilacz Corsair TX 650W 80 Plus Gold
    Reszta kasy na dobry monitor dla gracza ?
  • Poziom 15  
    No to jak 10k to dobrze trafiłem :)
    Przy takim budżecie nie pchałbym się w stare karty - są nieopłacalne. Szukałbym i czekałbym aż dostanę jakąś z nowych - nawet kosztem zagrania póxniej
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    sunrise84 napisał:
    Fakt że ma tylko 6 rdzeni i 6 wątków ,I5 10400F ma 12 wątków ale dla gier nie ma to większego znaczenia .

Ma, coraz więcej gier dusi się przy 6 wątkach.
    sunrise84 napisał:
    Karta graficzna Gainward GeForce RTX 2070 SUPER Phoenix V1 8GB GDDR6

To stara karta, nowa generacja robi jej jesień średniowiecza.
    sunrise84 napisał:
    Dysk SSD ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro

ADATA zaczęła oszczędzać i w nowszych rewizjach wsadzili gorszy kontroler i chyba tańsze kości. Za to staniał Samsung 970 EVO, 1TB da się kupić za ok. 600zł.
    sunrise84 napisał:
    Chłodzenie CPU SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 2x120mm

Raczej bym szedł w chłodzenie powietrzne niż 240mm AIO. Tańsze, równie wydajne jak nie wydajniejsze, bardziej trwałe i niezawodne. Scythe Fuma 2?
  • Poziom 8  
    Intel Core i7-10700KF daje radę? Myślę nad tym procesorem. Intel mnie jeszcze nie zawiódł, więc raczej przy nim pozostanę. Potem przejdziemy do kart graficznych.
  • Poziom 8  
    Daje rade na spokojnie.
    Możesz jeszcze pomyśleć o i9-10900K , to już obecnie najszybsza propozycja z intela .

Do tego np ROG MAXIMUS XII HERO (WI-FI) Z490 jako płyta główna

I masz kombajn.
  • Poziom 8  
    Aż takiego potwora chyba nie potrzebuję.
  • Poziom 8  
    Potwora w sensie procesora czy płyty głównej .
    Sam napisałeś że budżet nie ma znaczenia .
    Więc kupić raz a porządnie .
    "albo grubo albo wcale" :P

Ale tak na poważnie i7-10700KF spokojnie wystarczy , możesz dopłacić do i9-10900KF i masz zapas na jakiś czas .
  • Poziom 8  
    i9 to jednak flagowiec, nie korzystam z programów graficznych, a te kilka klatek mniej w grach aż mi takiej różnicy nie zrobi :P jak tam czytam o i7 to do mojego trybu życia spokojnie wystarczy, a bardziej wymagające gry też powinny płynnie chodzić.
    SSD - w starym PC mam samsunga evo, więc raczej będzie ponownie samsung, bo jest niezawodny i dosyć szybki. Chyba ten Samsung 970 EVO, 1TB się nada.
    Powoli się nam klaruje co nie co :D
  • Poziom 8  
    powoli tak , więc już mniej wiecej wiemy czego szukamy
  • Poziom 15  
    EVO to dobry wybór. A co myślicie o AMD R5 5600X?
  • Poziom 8  
    adamm1709 napisał:
    EVO to dobry wybór. A co myślicie o AMD R5 5600X?

Ja wciąż czytam, ale pozostanę przy wyborze i7.

edit: Najbardziej mnie grafika nurtuje - rtx3070, rtx 3080? 70tka wystarczy czy nieperspektywiczna? A może jeszcze co innego? Jaki model konkretnie?
  • Poziom 15  
    Wyżej pytałem czy interesuje Cię Ray Tracing
  • Poziom 8  
    Zainteresował mnie temat jak o tym poczytałem, teraz to pewnie będzie powoli standard w grach.

edit: MSI MAG Z490 Tomahawk będzie się nadawał pod tego ssd970 evo oraz wyżej wymienione karty graficzne (w sensie czy będą elementy pracowały na najwyższych obrotach)?
    Pamięć Patriot 16GB (2x8GB) 4400MHz CL19 Viper Steel czy brać niższe taktowanie? Coś mi świta o tych opóźnieniach CL i jak je dobierać ale zapomniałem sporo informacji...
  • Poziom 16  
    Bardzo powoli. Zanim naprawdę stanie się standardem to wydajność RT w obecnych kartach będzie wielokrotnie za mała żeby za kilka lat grać w nowe gry z włączonym ray tracingiem.

Płyta nie będzie ograniczała dysku.

Jest to dobra pamięć ale szczególnie podkręcania, powinna zrobić 4200-4300 CL16-17.

A co do podkręcania - kręć tez procesor. Kup dobre chłodzenie i zrób 5,0-5,1GHz na wszystkich rdzeniach. Jak nie - bierz AMD, na stocku czerwoni wymiatają.
    arekpoland242 napisał:
    edit: Najbardziej mnie grafika nurtuje - rtx3070, rtx 3080? 70tka wystarczy czy nieperspektywiczna? A może jeszcze co innego? Jaki model konkretnie?

Grafika jak najwydajniejsza jak nie chcesz zmieniać w przyszłości. Póki co chyba nie ma wpadek jeśli chodzi o konkretne modele.
  • Poziom 8  
    Dobra, kupiłem te komponenty:
    Intel Core i7-10700KF - 1599PLN
    MSI MAG Z490 TOMAHAWK - 789 PLN
    Gigabyte GeForce RTX 3070 Eagle OC 8GB GDDR6 - 2739 PLN
    Patriot Viper Steel, DDR4, 16 GB, 3733MHz, CL17 - 379PLN
    SSD SAMSUNG 970 EVO 1TB M.2 - 599 PLN
    be quiet! Dark Rock 4 - 285PLN
    SilentiumPC Signum SG7V Evo TG ARGB (SPC250) - 389PLN
    Teraz pytanie - jaki zasilacz mi wystarczy na ogarnięcie tego co kupiłem i co polecacie?