Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogromny rachunek za prąd, wina licznika ?

Dziuniek10 21 Lis 2020 19:07 867 17
    Dziuniek10
    Poziom 8  
    Witam specjalistów.
    Odebrałem dzisiaj rachunek za prąd, po otwarciu koperty złapałem się za głowę, ~1100 zł za 2 miesiące, ponad 1600 kWh, energia zużyta w 2019r odrobinę ponad 2700 kWh, średnio co 2 miesiące ponad 500 kWh, nagle 1600.
    Nie mam żadnego nowego sprzętu w domu, zużycie powinno być jak zawsze, nic nadzwyczajnego się nie działo.
    Zauważyłem, że odczyt licznika był 02.11.2020 a wskazanie wynosi 23128.10. Nie mam pojęcia dlaczego na moim liczniku w dniu dzisiejszym tj. 21.11.2020 suma energii czynnej wynosi 231472.4. Dlaczego na moim liczniku przecinek jest na przedostatnim miejscu, czy tak to powinno wyglądać? Jeżeli jest to błąd i powinno się go odczytywać jako 23147.24, to przez ostatnie 20 dni zużyłem 20 kWh(?). Niemożliwe, sprawdziłem to dzisiaj i przez 2,5h licznik dobił 0,8 kWh, a ja w tym czasie praktycznie nie korzystałem w domu z niczego. Lodówka, pompa c.o, zamrażarka, 2x tv, dekoder, router, konsola wszystko standby (wiadomo lodówka, zamrażarka, pompa pracują ciągle), jakieś światła się świeciły, wszystkie żarówki mam ledowe od 7 - 12 W.
    Pierwszy raz mam taką sytuację, mieszkam w tym domu już 17 lat i nigdy czegoś takiego nie było. Licznik wymieniany na JM TRONIK L3Fk-BT-or5p-s4 jakieś 8 lat temu.
    Ktoś_tam
    Poziom 21  
    Jakie były odczyty w poprzednich miesiącach a jakie ostatnio. Chodzi o to czy były szacunkowe czy rzeczywiste? Jeśli wcześniej były szacunkowe a teraz ostatni rzeczywisty to miałeś niedoszacowane zużycie.
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Mam wrażenie, że jest tu błąd odczytu 02.11.2020.
    Należy porównać z odczytami w okresach wcześniejszych, bo widać ewentualne przesunięcie przecinka w odczycie.
    Dziuniek10
    Poziom 8  
    Ktoś_tam napisał:
    Jakie były odczyty w poprzednich miesiącach a jakie ostatnio. Chodzi o to czy były szacunkowe czy rzeczywiste? Jeśli wcześniej były szacunkowe a teraz ostatni rzeczywisty to miałeś niedoszacowane zużycie.

Odczyty mam rzeczywiste nawet na wcześniejszych rachunkach.

Dodano po 7 [minuty]:

elpapiotr napisał:
    Mam wrażenie, że jest tu błąd odczytu 02.11.2020.
    Należy porównać z odczytami w okresach wcześniejszych, bo widać ewentualne przesunięcie przecinka w odczycie.

Wcześniejsze odczyty się zgadzają, w każdym wypadku jest co +/- 500 kWh.
    Zastanawia mnie dlaczego mój licznik pokazuje 231472.4 czyli w setkach tysięcy a na rachunku mam ponad 23000 czyli w dziesiątkach nie w setkach. Na tym wyświetlaczu licznika w prawym górnym rogu mam L1L2L3 i pod L2 raz mam strzałkę do góry a aktualnie mam w dół i strzałka w prawo jest obok niej, co to oznacza ? Co mogę z tym zrobić, licznik do ekspertyzy czy mogę sam jakoś dojść do przyczyny problemu ? Zakładam, że po ekspertyzie licznika dostanę odpowiedź, że wszystko gra, co wtedy ? Mam czekać na kolejne kosmiczne rachunki czy o co chodzi ? Ile kosztuje taka ekspertyza ?
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Dziuniek10 napisał:
    ...
    To trzeba je przeanalizować, spisać sobie, policzyć zużycie, być może "wyciągnąć" średnią i problem może się wyjaśni.
    Dziuniek10
    Poziom 8  
    elpapiotr napisał:
    Dziuniek10 napisał:
    ...
    To trzeba je przeanalizować, spisać sobie, policzyć zużycie, być może "wyciągnąć" średnią i problem może się wyjaśni.

Cały ostatni rok to średnio ponad 500 kWh co 2 miesiące teraz nagle 1600 ponad, możesz mi powiedzieć jeszcze co z tymi przecinkami ? Dlaczego licznik pokazuje w setkach tysięcy zużycie a rachunek w dziesiątkach ?
    agdtor
    Poziom 13  
    Jak na 2.5 godziny 0,8kWh to sporo coś Ci żre ponad 300W na godzinę, może akurat w tym czasie chodziły naraz lodówka zamrażarka i jeszcze coś.

Dodano po 1 [minuty]:

Jeśli masz taką możliwość wyłącz wszystko całkowicie i sprawdz jaki jest chwilowy pobór energii, nowoczesne liczniki mają taką opcję.
    Dziuniek10
    Poziom 8  
    agdtor napisał:
    Jak na 2.5 godziny 0,8kwh to sporo coś Ci żre ponad 300W na godzinę, może akurat w tym czasie chodziły naraz lodówka zamrażarka i jeszcze coś

Możliwe, chwilowo jak sprawdzałem zużycie na liczniku to pokazywał 210W. Ale to zanim zacząłem odliczać czas i sprawdzać zużycie.
    agdtor
    Poziom 13  
    A sprzęt chłodniczy nie ma oznak awarii, stare zamrażary chodzące non stop potrafiły nieżle nabić kWh
    Dziuniek10
    Poziom 8  
    agdtor napisał:
    A sprzęt chłodniczy nie ma oznak awarii, stare zamrażary chodzące non stop potrafiły nieżle nabić kWh

Zamrażarka jest stosunkowo nowa, ma 2-3 lata może, lodówka więcej ale nie zauważyłem niczego dziwnego w ich działaniu, zamrażarka włącza się raczej rzadko, postawiona jest w bardzo zimnym pomieszczeniu.
    agdtor
    Poziom 13  
    To ciężko mi coś podpowiedzieć, zacząłbym od wyłączenia wszystkiego i sprawdzenia czy jest jakieś zużycie.
    Jarzabek666
    Poziom 33  
    A może po prostu ma starą instalację i mu wilgoć kradnie prąd na lewo z powodu uszkodzeń izolacji... Powiedział byś wiecej o swojej instalacji też nawet fotkę wrzucił skrzynki rozdzielczej i bezpieczniki....

Podejrzewam że bez elektryka się nie obejdzie też...
    Dziuniek10
    Poziom 8  
    Jarzabek666 napisał:
    A może po prostu ma starą instalację i mu wilgoć kradnie prąd na lewo z powodu uszkodzeń izolacji... Powiedział byś wiecej o swojej instalacji też nawet fotkę wrzucił skrzynki rozdzielczej i bezpieczniki....

Podejrzewam że bez elektryka się nie obejdzie też...

Instalacja może mieć 20 lat, zrobię zdjęcia i wstawię ale powiedz mi o co chodzi z tymi przecinkami i odczytami, licznik w ponad 200 tys a na rachunku ponad 20 tys ...
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Dziuniek10 napisał:
    ... powiedz mi o co chodzi z tymi przecinkami i odczytami, licznik w ponad 200 tys a na rachunku ponad 20 tys ...

Zauważ sam -
    Dziuniek10 napisał:
    Zauważyłem, że odczyt licznika był 02.11.2020 a wskazanie wynosi 23128.10. Nie mam pojęcia dlaczego na moim liczniku w dniu dzisiejszym tj. 21.11.2020 suma energii czynnej wynosi 231472.4.
    Teraz pierwsze wskazanie odczytaj jako 231280,0
    Różnica wynosi 192,4, co jest bliskie rzeczywistości.
    ta_tar
    Poziom 35  
    Jarzabek666 napisał:
    fotkę wrzucił skrzynki rozdzielczej i bezpieczniki...
    I dodaj też zdjęcie licznika.
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    Przypuszczam, podobnie jak Autor, że problem może istotnie tkwić w błędnym odczycie wskazań (przecinku).

Autorze, zamieść foto licznika z wyświetlaczem ustawionym na rejestr 1.8.0 oraz skany ostatnich faktur (zakryj dane wrażliwe). Bez tego, to tylko gdybanie a szukanie upływów, złodziei i niesprawnych lodówek, na tym etapie jest bez sensu.
    Dziuniek10
    Poziom 8  
    zbich70 napisał:
    Przypuszczam, podobnie jak Autor, że problem może istotnie tkwić w błędnym odczycie wskazań (przecinku).

Autorze, zamieść foto licznika z wyświetlaczem ustawionym na rejestr 1.8.0 oraz skany ostatnich faktur (zakryj dane wrażliwe). Bez tego, to tylko gdybanie a szukanie upływów, złodziei i niesprawnych lodówek, na tym etapie jest bez sensu.

W tym momencie nie mam takiej możliwości, foty wrzucę jutro.