Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapłonnik elektroniczny do świetlówek

14 Paź 2005 12:54 4402 2
  • Poziom 15  
    Szukam schematów zapłonników elektronicznych zastępujących zwykłe które są stosowane w typowych oprawach z świetlówkami.Nigdzie nie można ich kupić,a napewno są produkowane,np.przez Polam.Spotkałem się z takim elementem jak: FLUORACTOR Y1112 który widziałem kiedyś na schemacie jakiegoś pisma poświęconego elektronice ale tego schematu nigdzie nie mogę znaleźć.Chciałem w prost sposób wyeliminować migotanie lamp przy załączaniu.Wiem że można użyć elektronicznych modułów z energooszczędnych żarówek ale wolał tylko podmienić zapłonniki.Jeżeli ma ktoś schematy tego typu układów to proszę o porady na forum.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Szukałem i tego co szukam nie znalazłem.Chodzi mi o same zpłonniki które są podobno w sprzedaży ale nie spotkałem się z nimi.Zapłonniki takie produkuje też Polam,ciekawe czy ktoś ma schemat tego zapłonnika.
    Znalazłem natomiast ciekawy układ na takich elementach: EFS2A i EFS21 i ciekaw jestem gdzie są dostępne i za jakie pieniądze.
    A to opis tego układu:
    Elektroniczny starter do lamp fluorescencyjnych
    EFS02 STARTLIGHT Kit to elektroniczny starter do lamp fluorescencyjnych oferowany przez firmę STMicroelectronics spełniający wymogi norm odnośnie dopuszczalnego poziomu emisji elektromagnetycznej (EMI). Elektroniczny starter składa się z dwóch podstawowych elementów: przełącznika dużej mocy ASD (EFS21) oraz sterownika EFS2A.
    Dwukierunkowy przełącznik dużej mocy EFS21 pełni jednocześnie rolę przełącznika i obwodu zasilającego sterownik EFS2A napięciem stałym +12V. Każdorazowo po włączeniu zasilania następuje faza wstępnego nagrzewania żarnika lampy trwająca, zależnie od indywidualnego ustawienia 1,5 lub 2,5s, a następnie faza załączania lampy impulsem napięciowym o amplitudzie około 1350V. Całym procesem włączania steruje driver EFS2A precyzyjnie ustalający czas nagrzewania i czas trwania impulsu załączającego, jak również jego amplitudę. Dzięki precyzyjnej kontroli procesu załączania nie następuje nadmierna degradacja żarnika, a czas bezawaryjnej pracy lampy ulega wydłużeniu w stosunku do starterów iskrowych. W przypadku problemów z załączeniem lampy, cała procedura powtarzana jest maksymalnie osiem razy tak, aby nie występowało zjawisko ciągłego migotania.
    Do realizacji kompletnego elektronicznego startera na bazie STARTLIGHT, wymagane jest zastosowanie jedynie siedmiu elementów. Starter może być wykorzystywany w szerokim zakresie mocy, od 18W do 125W i w szerokim zakresie temperatur otoczenia, od -40st. C do +75st. C. Układy EFS21-TL5 i EFS2A-CD wytwarzane są w obudowach odpowiednio Pentawatt i SO-14.
    dane techniczne są na stronie :http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/
    Jak ktoś ma jakieś informacje to bardzo proszę i udostępnienie.