Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sansamp GT2 kopia SMD 2020

KrRis 21 Nov 2020 20:18 32241 11
Renex
  • Sansamp GT2 kopia SMD 2020 Cześć! Chciałbym pokazać mój nowy projekt. Jest nim Sansamp GT2 a raczej jego kopia. Układ zmontowałem na własnoręcznie zaprojektowanej i wykonanej w Chinach płytce PCB. Całość uruchamiało się bardzo przyjemnie. Po podłączeniu od razu wszystko śmigało. Brzmienie...hmmm, powiem szczerze że zależało mi na kanale Clean i z niego jestem zadowolony, przester natomiast brzmi bardzo fajnie z symulacją VST głośnika. Z Bias FX brzmi naprawdę potężnie i da się ukręcić iście metalowe brzmienia.
    Na razie jeszcze bez obudowy ale na pewno się doczeka. Dodam jeszcze że jak na moje ucho układ ma za dużo środka przez co będę zmuszony do zrobienia odrębnego EQ który swoją drogą mam już zaprojektowany zostało tylko zrobienie płytki i polutowanie.
    Dodaje fotkę a jak ktoś chce zapraszam na moją stronę gdzie zamieściłem próbki brzmienia.
    http://elektroton.5v.pl/sansamp-gt2-kopia.
    Pozdrawiam.
    PS: Żeby nie było za kolorowo. Układ muszę czasami restartować stykając kondensator C27 z masą ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak ? :)

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    KrRis
    Level 12  
    Offline 
    KrRis wrote 181 posts with rating 63, helped 2 times. Live in city Gliwice. Been with us since 2009 year.
  • Renex
  • #2
    rb401
    Level 38  
    KrRis wrote:
    Żeby nie było za kolorowo. Układ muszę czasami restartować stykając kondensator C27 z masą ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak ? :)


    Może gdzieś brak polaryzacji stałoprądowej.
    Proponuję pomiar w stanie "zablokowania", bez sygnału na wejściu, napięć stałych na wszystkich wyjściach wzmacniaczy operacyjnych. Napięcia powinny mieć wartość bliską VB. Jeśli gdzieś jest spora anomalia to trzeba się przyjrzeć bliżej temu stopniowi.
  • Renex
  • #3
    adversus
    Level 32  
    KrRis wrote:
    Cześć! Chciałbym pokazać mój nowy projekt. Jest nim Sansamp GT2 a raczej jego kopia


    No to kolega poleciał.... Wstawił dwa zdjęcia i to cały projekt DIY ???? Nawet zdjęcia kolega nie zamieścił poprawnie jak powinno się to robić w dziale DIY. Sam projekt może wart uwagi lecz to co zaprezentował kolega jest słabiutkie. Zamieszczony opis godny jest sprzedawców cudownych przewodów dla pseudo audiofili gdzie zachwala się estetykę dźwięku i inne jego wysmakowane elementy...
  • #4
    pikarel
    Level 36  
    Pierwsze, co powinieneś zrobić - to nastroić instrument, bo wstyd takie "cóś" puszczać w świat.
    Piszesz, że musisz restartować urządzenie? Przecież ono nie posiada funkcji restartu, bo zawiera wyłącznie analogowe układy operacyjne.
    Blokowanie się i brak normalnej pracy wynika z błędnego montażu lub uszkodzenia któregoś z elemenów.
    W schemacie jest tyle błędów, że nawet nie ma możliwości pomocy na jego podstawie, a jest możliwe, że jeden z błędów przeniosłeś na PCB.
  • #5
    KrRis
    Level 12  
    Schemat jest zgodny z tym z tonepad. No z tym nastrojeniem gitary to wstyd :) (mam rozjechaną menzurę). A jakie błędy na schemacie dostrzegłeś - bo jak są na schemacie to na bank są na płytce. Tak teraz siedzę i porównuje brzmienie mojego Sansampa z oryginałami i idą łeb w łeb. Tylko to właśnie "zawieszanie" się - po kilku godzinach i nie zawsze ale jednak - mnie irytuje. Dzisiaj niedziela więc dam sobie spokój ale jutro sprawdzam elementy. Jeszcze raz sorrki za rozstrojoną gitarę :)

    Dodano po 16 [minuty]:

    I chyba znalazłem przyczynę takiego zachowania. Otóż zamiast kondensatora 22nF dałem 220nF. Czy to może być przyczyna ? Oznaczenie na schemacie c27.
  • #6
    pikarel
    Level 36  
    Jeśli już, to kondensator mógł mieć upływność; inna pojemność zmieni barwę/pasmo.
    W Twoim schemacie brak punktów połączeń (kropki), diody w bramkach wiszą w powietrzu.
  • #7
    KrRis
    Level 12  
    Tak więc z tym schematem ma się tak że sprawdzałem go ze schematem ze strony Tonepad (nie wiem czy kojarzysz). Schematy są takie same tylko graficznie wyglądają nieco inaczej. Na tym z tonepad są oczywiscie "kropki". Co do tego kondensatora to tak myślałem - że może mieć wpływ na barwę niekoniecznie poprawi to tą usterkę, no ale wymienię go i tak a nóż to będzie to. Płytka jest dokładnie zrobiona wg. schematu i nie ma prawa być błędu (chyba że źle poprowadzona ścieżka). Robiłem to z net listą także o błędzie na samej płytce nie może być mowy, ale tak jak pisałem jutro wymienię ten kondensator i napiszę czy wyeliminowało to tą usterkę (mam nadzieję że to tylko to).
  • #8
    pikarel
    Level 36  
    KrRis wrote:
    (...) Płytka jest dokładnie zrobiona wg. schematu i nie ma prawa być błędu (chyba że źle poprowadzona ścieżka). (...)

    Nieograniczona pewność własnej nieomylności - to duży błąd, a to źle wróży konstruktorowi.
    Zasada, którą stosuję jest taka, że jeśli coś nie działa lub "po mnie" przestało działac - to "przewijanie w tył" i analiza tego, co i gdzie zrobiłem źle lub czego jeszcze nie zrobiłem.
    Niektórym ludziom własne błędy "diabeł przykrywa ogonem" tak skutecznie, że już ich nie zobaczą, jeśli już, to zobaczy to dopiero inna osoba, szczególnie jeśli dotyczy to czynności fizycznych (montaż, lutowanie) a nie działań na komputerze.

    Układ wydaje się prosty, jednak połączenie galwaniczne czterech stopni na wzm. operacyjnych skutkuje tym, że np. pomyłka (o rząd wielkości) wartości rezystora w pierwszym stopniu skutkuje niewłaściwą polaryzacją we wszystkich kolejnych.
    Zwarcia, szczególnie przy dużym upakowaniu elementów - też się zdarzają.
  • #9
    398216 Usunięty
    Level 43  
    pikarel wrote:
    Zasada, którą stosuję jest taka, że jeśli coś nie działa lub "po mnie" przestało działac - to "przewijanie w tył" i analiza tego, co i gdzie zrobiłem źle lub czego jeszcze nie zrobiłem.
    Dokładnie... W takich wypadkach należy zadać sobie pytanie "No dobra, to co zepsułem?". Dopiero gdy jesteśmy pewni że nic sami nie napsociliśmy, można szukać błędów innych.
  • #10
    KrRis
    Level 12  
    Właśnie takie pytanie ciągle sobie zadaje :) Co projekt to jakaś usterka. Ostatnio walczyłem z przydźwiękami w przedzwmacniaczu mikrofonowym a teraz to. Nie mam kondensatora 22nF żeby podmienić go z 220nF ale wydaje mi się że to może być to. Jak na razie ukłąd zachowuje się stabilnie no ale...
  • #11
    PiotrPitucha
    Level 34  
    Witam
    Jeśli rozładowanie kondensatora pomaga, to wrzuciłbym równolegle do niego opornik 1M i będzie po sprawie do czasu odkrycia głównej przyczyny.
    Brak kropek uniemożliwia poważną analizę schematu, a z drugiej strony takie niespodzianki są często umieszczane na schematach by ich zbyt łatwo nie powielać.
    Mam już doświadczenia z brakiem oporników na wejściu wzmacniacza, zmianą typu tranzystorów itd. Najdziwniejsze że w dyskusji ludzie twierdzą że im działa :) a nie ma prawa działać :).
    Pozdrawiam

    Ps. pooglądałem sobie oryginalne schematy i na 99,99999% opornik R27 zamiast być podpięty do Vb wisi w powietrzu.