Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] SATEL Perfecta 32 WRL prośba o sprawdzenie schematu połączeń + komponentów

Rafal_694 21 Nov 2020 22:44 1935 19
Optex
 • #1
  Rafal_694
  Level 7  
  Witajcie, zabieram się po raz pierwszy w życiu do założenia alarmu w domu jednorodzinnym i po przestudiowaniu instrukcji, video-poradników chcę poradzić się was - ludzi doświadczonych, czy moja wizja systemu alarmowego ma sens.

  Pytania które do was kieruję to:
  Czy poniższe komponenty będą się zgrywać ze sobą i czy są one dobrym wyborem?
  Czy szkic podłączeń elektronicznych rozgryzłem wystarczająco dobrze?


  Komponenty:
  -Centrala SATEL PERFECTA 32 WRL
  -Zasilacz APS-412
  -Czujka SATEL SLIM-DUAL - 11szt przewodowych + uchwyty
  -Czujnik dymu MSD-300 - bezprzewodowy
  -Czujnik zalania AFD-100 - bezprzewodowy
  -INT-E ekspander wejść
  -Akumulator 7Ah/12V
  -Manipulator PRF-LCD
  -ANT-GSM-1 - antena
  -Sygnalizator zewnętrzny SP-4001-R lub SPL-2010
  -MTP-350 - piloty


  Schemat:

  SATEL Perfecta 32 WRL prośba o sprawdzenie schematu połączeń + komponentów


  Dziękuję za pomocne informacje i odpowiedzi.
 • Optex
 • #2
  adamjur1
  Level 41  
  Rozumiem że ekspander wejść jest w obudowie razem z płytą centrali (zwarłeś tamper ekspandera do masy. Nie podoba mi się zasilanie czujek z wyjścia AUX - Masz tam 500mA ....
  Ogólnie wrl ma raczej słaby zasilacz, ale można ew podeprzeć się wyjściami niskoprądowymi przez przekaźniki dla sygnalizatora a wyjścia programowane i wtedy AUX-y wykorzystać do zasilania czujek.
  7 Ah akumulatora to nie za dużo, ale to już Twój wybór, ja bym dał 18Ah, ale to jest już większa obudowa.
  Pozdr. J.
 • #3
  fred4u
  Level 26  
  Przecież AUX jest właśnie do zasilania elementów typu czujki. I nie rozumiem jak zastosowanie przekaźników miałoby wpłynąć na obciążalność wyjść centrali.
  Pojemność akumulatora powinna być dobrana do "bilansu prądowego" (liczymy zapotrzebowanie prądowe instalacji w gotowości oraz w alarmowaniu, i uwzględniamy założony czas autonomicznej pracy).
 • Optex
 • Helpful post
  #4
  suworow
  Admin of Property security
  Odnoszę wrażenie że kolega @adamjur1 dodatkowo pomylił perfectę WRL z integrą WRL ;)
  A skoro jesteśmy już przy pomyłkach to zasilacz APS 412 jest wyborem świadomym ( ale gdzie obudowa i drugi akumulator) czy pomylił go kolega z transformatorem?

  Rozbudowa perfecty o czujki bezprzewodowe to śliski temat przynajmniej z dwóch powodów:
  1. kiepskiej jakości czujki od micry.
  2. do centrali nie da się dołożyć dodatkowego odbiornika takich czujek. W przypadku braku zasięgu, tracenia zasięgu, niewiele da się tu zrobić, a przynajmniej nie w prosty sposób
 • #5
  adamjur1
  Level 41  
  Koledzy - nie pomyliłem - na str 27 instrukcji jest rozpisane ile z jakiego wyjścia można pobierać. Dlatego zasugerowałem wykorzystanie wszystkich wyjść ( programowanych wysokoprądowych 1A i aux 0,5A do zasilania elementów układu) a podłączenie sygnalizatora do niskoprądowych wyjść za pomocą przekaźników ( wtedy docelowo też z któregoś wyjścia zasilającego, ale nie blokując go na ten cel)aby nie zajmować tych out 1 i out2.
  Chyba że nie zrozumieliśmy autora i chce ekspander i dołączone do niego czujki zasilać z oddzielnego zasilacza :D
  Pozdr. J.
 • #6
  Rafal_694
  Level 7  
  Dodam parę szczegółów jeszcze

  Wujek poprosił mnie o "odświeżenie" całego systemu alarmowego SATEL CA-10 który ma już ponad 10 lat i ileś rzeczy się sypnęło a nigdy nie miało od montażu żadnej ingerencji montera, kable do 11 czujek są poprowadzone jak również do manipulatora i sygnalizatora. Przez to jestem ograniczony do obudowy, która tam jest metalowa, jeśli dobrze pamiętam to jest ona niewiele większa od OPU-4P - dokładne wymiary dostanę później. Czujka dymu i zalania są tutaj z tego powodu bezprzewodowe, ale za to będą bardzo blisko centrali więc wydaje mi się, że ryzyko utraty sygnału jest znikome.
  Przez wielkość obudowy wydaje mi się, że większy aku niż 7A nie wejdzie, jednak jeśli to rozbiorę i okaże się, że da radę upchnąć większy to jak najbardziej, na domu jest też fotowoltaika więc wydaje mi się, że nie jest aż tak bardzo "uzależniony".

  Wyjścia AUX w perfecta mają 500mA, czujka normalnie pobiera 10mA, zaś maksymalny pobór to 25mA - daje to maksymalny użytek przy 11 czujkach 275mA / 500mA. Wydaje mi się, że to jest spory zapas, chyba że wam doświadczenie podpowiada inaczej - proszę jeszcze o wypowiedź w tej sprawie.

  Zasilacz APS 412 jest nie do końca świadomym wyborem, z tym mialem największy problem i jak widać słusznie - teraz rozumiem błąd. Skupiłem się na tym, by miał odpowiednią wydajność i potrafił dawać prąd do doładowania akumulatora.
  Czy transformator Pulsar AWT150 będzie bardziej trafnym do w/w sytuacji? Ew macie bardziej sprawdzony model


  Dziękuje za rady :)
 • #7
  suworow
  Admin of Property security
  Tyle że autor ma do zasilenia z AUX 11 czujek? Łączny pobór to 100mA? Jeżeli już rozbijać zasiania to na pewno nie ze względu na wydajność prądową a jedynie pod kątem ewentualnej usterki na linii zasilania :)
 • #8
  adamjur1
  Level 41  
  Quote:
  Tyle że autor ma do zasilenia z AUX 11 czujek?
  Ja separuję zasilanie czujek jak tylko mogę, nap speratorami polimerowymi, ale tu musiałby być z polimerami na 50 mA - nie słyszałem o takim.
  Wydzielenie czterech wyjść do celu 12 odbiorników ( 11 czujek i ekspander) da namiastkę separacji, instalacja jest stara nigdy nie wiadomo co się w niej zadzieje...
  A co do zasilania i akumulatora - raczej nie wejdzie większy akumulator, a w obudowie CA10 został pewnie podobny transformator- jak sprawny to po co go wymieniać...
  Ostatnio zmieniałem 15 letnią CA10 na i64 plus i spokojnie wystarczył.
  Pozdr. J.
 • #9
  suworow
  Admin of Property security
  Jest kolega pewien że przeczytał pytanie autora i czuje się na siłach odpowiadać w tym temacie ;)
 • Helpful post
  #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  adwlodar
  Level 27  
  sharp wrote:
  Jeśli jest fotowoltaika zostałbym przy mniejszym.

  Mogę zapytać dlaczego? Nie rozumiem powiązania.
 • #12
  Rafal_694
  Level 7  
  suworow wrote:
  Jeżeli już rozbijać zasiania to na pewno nie ze względu na wydajność prądową a jedynie pod kątem ewentualnej usterki na linii zasilania

  Perfecta ma 2 wyjścia AUX takze dobrym pomysłem będzie rozsądny podział czujek na te dwa wyjścia, użycie jeszcze out-ów czy może użyć separatora wyjść typu PULSAR AWZ587?

  sharp wrote:
  Rafal_694 napisał:
  -Czujnik zalania AFD-100 - bezprzewodowy
  Ta czujka jest do Abaxa, nie współpracuje z Perfectą .

  Dziękuję za radę, ta opcja odpada.

  Nikt nie wspomniał o tym, czy dobrze rozumiem łączenie tych elementów na moim "schemacie" czyli rozumiem że jest dobrze? 😀
 • #13
  adamjur1
  Level 41  
  A możesz rozwinąć temat Pulsar AWZ587 ?
  NA stronie pulsara nie ma takiego, jedyny 580 ma zabezpieczenia polimerowe 0,5A więc nie bardzo przydatny do wyjścia które na wszystko ma 0,5, a 588 i589 to zabezpieczenia z bezpiecznikami rurkowymi topikowy, musiał byś je wymieniać na jakieś 100mA.
  Generalnie, po uwzględnieniu rozprawki nt zasilania kablologia jest ok. jest ok.
  Pozdr. J.
 • #14
  suworow
  Admin of Property security
  Rafal_694 wrote:
  Perfecta ma 2 wyjścia AUX

  A może tylko dwa zaciski AUX ;)
 • #15
  adamjur1
  Level 41  
  No to jeszcze gorzej....
  W instrukcji jest napisane wyjścia OUT i wyjście AUX co sugeruje że te dwa zaciski AUX są równoległe. Czyli 0,5A na wszystko.
  Pozdr. J.
 • Helpful post
  #16
  fred4u
  Level 26  
  adamjur1 wrote:
  Dlatego zasugerowałem wykorzystanie wszystkich wyjść ( programowanych wysokoprądowych 1A i aux 0,5A do zasilania elementów układu) a podłączenie sygnalizatora do niskoprądowych wyjść za pomocą przekaźników ( wtedy docelowo też z któregoś wyjścia zasilającego, ale nie blokując go na ten cel)aby nie zajmować tych out 1 i out2.


  Przy tych 11 czujkach nie ma sensu bawić się w "separację zasilań". W perfekcie wyjścia "wysokoprądowe" sterują masą, więc nic Ci nie da odpalanie sygnalizatora przez przekaźnik (bo i tak z centrali pojawi się "-" na sterowaniu). A zasilanie syreny (+12) i tak skądś się musi wziąć - z "+out".

  Do OP: po pierwsze, nie wrzucaj perfekty WRL do metalowej obudowy ponieważ antena do łączności z bezprzewodówką jest wbudowana na płycie i instalując ją w takiej puszce tylko pogorszysz i tak marne osiągi bezprzewodowe. Poza tym, to o czym pisał @suworow to nie tylko kwestia zasięgu (odległości) ale i zakłóceń, a z tym radiówka 433 radzi sobie nie najlepiej (mnóstwo różnego śmiecia typu dzwonki bezprzewodowe, piloty, pogodówki itp).
 • #18
  suworow
  Admin of Property security
  Rafal_694 wrote:
  i po przestudiowaniu instrukcji, video-poradników chcę poradzić się was

  No cóż słabe coś to studiowanie. Ale przynajmniej każdy znalazł dla siebie ( i nie wykluczone że jeszcze znajdzie ) jakiś błąd ;)
 • #19
  Rafal_694
  Level 7  
  Myślę że już pomogliscie mi z każdym problemem projektu tej instalacji.

  Wnioski dla mnie:
  -zasilacz buforowy jest opcja dodatkowego zasilania a nie jest niezbędnym transformatorem
  -rozważyć podłączenie czujek pod więcej linii zasilania w razie możliwej usterki - myślę że podzielę to na 2, może 3 linie
  -obudowa metalowa może stanowić przeszkodę łączności GSM i bezprzewodowej
  -rozważyć możliwość dodania wewnętrznego sygnalizatora
  -po poskładaniu tego może będzie działać 😁

  Czujki dualne potrafią same siebie zakłócać gdy są zbyt blisko o czym wiem, jednak jako te "trudniejsze" wpisałem tylko je w schemat a ile dam dualnych a ile pir zadecyduje dopiero później

  Dziękuję za mądre i treściwe wypowiedzi.
 • #20
  Rafal_694
  Level 7  
  Myślę że już pomogliscie mi z każdym problemem projektu tej instalacji.

  Wnioski dla mnie:
  -zasilacz buforowy jest opcja dodatkowego zasilania a nie jest niezbędnym transformatorem
  -rozważyć podłączenie czujek pod więcej linii zasilania w razie możliwej usterki - myślę że podzielę to na 2, może 3 linie
  -obudowa metalowa może stanowić przeszkodę łączności GSM i bezprzewodowej
  -rozważyć możliwość dodania wewnętrznego sygnalizatora
  -po poskładaniu tego może będzie działać 😁

  Czujki dualne potrafią same siebie zakłócać gdy są zbyt blisko o czym wiem, jednak jako te "trudniejsze" wpisałem tylko je w schemat a ile dam dualnych a ile pir zadecyduje dopiero później

  Dziękuję za mądre i treściwe wypowiedzi.

  Dodano po 49 [sekundy]:

  Rozwiązanie powyżej