Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć piec 6 kW do sauny.

21 Lis 2020 23:37 324 10
 • Poziom 2  
  Witam. Posiadam stary piec do sauny i nie do końca wiem jak go podłączyć do siły.
  Znajomy elektryk mówi żeby zmostkować niebieskie a czarne 1 z 4, 2 z 5, 3 z 6. Piec ma 6 grzałek, wyłącznik czasowy i diodę kontrolną. W zał. zdjęcia jak to wygląda... Z góry dziękuję za podpowiedzi...

  Jak podłączyć piec 6 kW do sauny. Jak podłączyć piec 6 kW do sauny. Jak podłączyć piec 6 kW do sauny. Jak podłączyć piec 6 kW do sauny. Jak podłączyć piec 6 kW do sauny. Jak podłączyć piec 6 kW do sauny. Jak podłączyć piec 6 kW do sauny.
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 38  
  KamSkam napisał:
  Znajomy elektryk mówi

  To niech go znajomy elektryk podłączy.
  To jego zawód.
  Musisz brać pod uwagę, że sauna to nie pokój w domu. To są szczególne warunki (wilgoć) w tym pod względem ochrony przeciwporażeniowej.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Niech wcześniej sprawdzi jego stan techniczny. Oględziny, pomiar izolacji...
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 21  
  Jesteś tu nowy, więc powiem tobie, że wielu udzielających tu odpowiedzi nie są elektrykami. Jak nie znasz się na tyle na prądzie to porady musisz brać z przymrużeniem oka. Nie jesteś w stanie odróżnić ziarna od plew. Z takim urządzeniem w warunkach jakich musi pracować nie ma żartów.
  Uważam tak samo jak kolega z 2 postu. Wezwij elektryka co zrobi przegląd i to bezpiecznie podłączy. Masz znajomego elektryka, skoro się go pytałeś to masz do niego zaufanie. Być może taka usługa będzie kosztowała, ale będzie bezpieczniejsza niż podłączenie przez kogoś, kto nie ma z tym do czynienia na co dzień.

  Tak poza konkursem, niby do czego chciałeś to podłączyć, ilość żył, przekrój, jakie zabezpieczenie?
 • Moderator Elektrotechnika
  Zawsze pomagamy jeśli autor ma choć niewielki zakres wiedzy w tym co chce zrobić i to co zrobi nie będzie stanowiło niebezpieczeństwa dla niego jak i rodziny. W tym przypadku tak nie jest.
  KamSkam napisał:
  a czarne 1 z 4, 2 z 5, 3 z 6. Pięć ma 6 grzałek

  Po pierwsze nie jest to prawdą bo piec ma 3 grzałki.
  Po drugie piec jest uszkodzony ma wypalony zegar.
  Po trzecie brakuje elementów zewnętrznych do sterowania piecem.
  Po czwarte instalacja do tego pieca musi spełniać odpowiednie wymogi.
  Tak więc z przykrością muszę stwierdzić ze w tym akurat przypadku wezwij tego elektryka jeśli jest dobry.
 • Poziom 2  
  Dziękuję za wszystkie sugestie. Elektryk był... Podłączył i sprawdził piec i grzałki... Wszystko jest ok, tzn. grzeje... i jest bezpieczny. ? Nie działa mi tylko różnicówka w instalacji i dlatego będzie rozbił pomiary... Co do sterowania piecem... Nie wiem właśnie jak działa to pokrętło... Na pewno jest to wyłącznik czasowy bo cyka jak zegarek. ? Pokrętło stoi na godzinie 7, do godz. 8 świeci tylko diodą... Od godz. 8 do godz. 12 załączają się wszystkie grzałki... Godz. 12 do 5 wyłączają się grzałki i świeci się tylko dioda... (pewnie jest w tym zakresie jakiś czas zwłoki). Sprawdzę to w praktyce dopiero jak wstawię piec do sauny. Na włączniku jest nazwa firmy Coupatan i numer seryjny 521 382448 7510, jednak nie znalazłem nic na jego temat w necie... Może ktoś mam pojęcie jak on działa?

  Jak podłączyć piec 6 kW do sauny. Jak podłączyć piec 6 kW do sauny. Jak podłączyć piec 6 kW do sauny.
 • Moderator Elektrotechnika
  A nie było tam dmuchawy pod grzałkami?
 • Poziom 2  
  Nie dostałem od sprzedawcy... Ale jak włączę piec to powietrze dmucha w górę jakby był wiatrak. ?
 • Moderator Elektrotechnika
  KamSkam napisał:
  Nie dostałem od sprzedawcy..

  Ale czy nie ma miejsca czy otworów na niego. W większości takich urządzeń są dmuchawy.
  KamSkam napisał:
  Ale jak włączę piec to powietrze dmucha w górę jakby były wiatrak🤣

  Cyrkulacja wiadomo.
 • Poziom 2  
  Nie ma miejsca...
 • Moderator Elektrotechnika
  Ok. Bo dość mocno świecą te grzałki.
 • Poziom 32  
  KamSkam napisał:
  Nie wiem właśnie jak działa to pokrętło... Na pewno jest to wyłącznik czasowy bo cyka jak zegarek 🤣 pokrętło stoi na godzinie 7, do godz. 8 świeci tylko diodą... Od godz. 8 do godz. 12 załączają się wszystkie grzałki... Godz. 12 do 5 wyłączają się grzałki i świeci się tylko dioda...( pewnie jest w tym zakresie jakiś czas zwłoki). Sprawdzę to w praktyce dopiero jak wstawię piec do sauny. Na w łącznik jest nazwa firmy Coupatan i numer seryjny 521 382448 7510 jednak nie znalazłem nic na jego temat w necie... Może ktoś mam pojęcie jak on działa?

  Ten timer to ze zdjęcia widać że to model Coupatan C53 T125 o maksymalnym czasie działania 2h. Prawdopodobnie w wersji z jednopolowym stykiem przełączalnym (dlatego ma wyprowadzone trzy konektory). To że dziwnie się zachowuje w różnych pozycjach to raczej efekt tego że ma wypalony styk albo uszkodzony mechanizm. Pytanie jeszcze jak to elektryk wszystko razem podłączył. Mógłbyś wrzucić zdjęcie?

  Tutaj więcej danych technicznych tego timera:
  http://www.sider.com.hk/en/productShow.asp?ArticleID=1995