Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet Unico i tryb pracy zaworu 3-drożnego Honeywell

maurer-m1 22 Nov 2020 08:53 567 0
    maurer-m1
    Level 1  
    Witam,

Mam kocioł jednofunkcyjny Termet Unico Elegance (Turbo bodajże). Kocioł steruje sobie zaworem trójdrożnym Honeywell (dostarczony razem z kotłem) i odpowiednio przełącza sobie obieg wody grzewczej między zasobnik CWU, a instalację CO, w zależności od trybu pracy.: grzanie CWU czy grzejniki. Kotłem steruję za pomocą termostatu pokojowego. Taki tryb sterowania sprawia, że kocioł nie podgrzewa wody w CO w trybie ciągłym, tylko niejako cyklicznie się włącza i wyłącza w zależności od sygnału z termostatu. Podgrzewania CWU jest uruchamiane samodzielnie przez kocioł na podstawie sygnału z czujnika temperatury w zasobniku (góra kilka razy w ciągu doby).

Wszystko chyba standardowo i działa w porządku, ale .... martwię się nieco o żywotność zaworu 3D. Otóż za każdym razem, kiedy kocioł zakończy cykl grzania CO przełącza zawór do pozycji CWU (mimo, że nie musi podgrzewać CWU w danym momencie). Kiedy za np. 10-15 minut termostat znów uruchomi kocioł, zawór od nowa przełączany jest na CO i znowu po zakończeniu cyklu z powrotem przerzucany na CWU. W standardzie termostat (Honeywell T3) ustawiony był tak, aby liczba cykli grzania nie była większa niż 6 na godzinę, ale w obawie o żywotność tego nieszczęsnego zaworu, przestawiłem tą nastawę na 3 cykle na godzinę.
    Nie da się tego jakość zmienić ? Naturalne byłoby przełączanie zaworu tylko podczas potrzeby zmiany aktualnego obiegu, a nie za każdym razem, kiedy uruchamia się kocioł... Teraz ,jakby tak matematycznie podejść do zagadnienia, ten biedny zawór jest przełączany nawet z 80 na dobę w te i z powrotem i to zupełnie bez potrzeby... Tak faktycznie ma być? To jest ewidentnie nastawa w sterowniku kotła Termet, bo to on steruje sobie zaworem, a w instrukcji nie znalazłem nic na ten temat ...

Będę wdzięczny za komentarz.