Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Beko DIN28221 - błąd E02, napełnia wodą i nie startuje

1dino 22 Nov 2020 13:25 40263 16
Wago
 • #1
  1dino
  Level 10  
  Jak w temacie - po włączeniu dowolnego programu zmywanie nie startuje. Troszkę pohałasuje i na wyświetlaczu błąd E02. Na dole komory pojawia się woda więc wąż i aqastop raczej sprawne. Wcześniej padła dioda w drzwiczkach na dole, która świeciła w trakcie zmywania (czasami miga). Wygląda mi na przewody łączące drzwiczki ze zmywarką. Jakieś inne sugestie?
 • Wago
 • #2
  1dino
  Level 10  
  Dzisiaj się zabrałem za naprawę. Symptomy opisałem wcześniej.
  Na YT (szkoda, ze nie na elektrodzie) jest filmik o podobnej usterce - winne były przerwane kable w miejscu zaznaczonym na zdjęciu. Dołączam zdjęcie wyświetlacza z kodem błędu (wyświetlacz ma uszkodzone niektóre segmenty - następna bolączka Beko ale go nie wymieniałem)
 • #3
  1dino
  Level 10  
  Diagnoza była trafna trzy przerwane kabelki. Połączyłem dolutowując krótkie odcinki kabla. Osłona połączeń z koszulek termokurczliwych, poprawiłem lekko poprzecieraną osłonę kabli i zmywarka działa :)
  Zmywarka Beko DIN28221 - błąd E02, napełnia wodą i nie startuje Zmywarka Beko DIN28221 - błąd E02, napełnia wodą i nie startuje Zmywarka Beko DIN28221 - błąd E02, napełnia wodą i nie startuje
  Wnioski:
  Błąd E02 to nie zawsze uszkodzony wąż czy inny element układu doprowadzenia wody (zwłaszcza, że zmywarka wodę pobierała). Zanim wyciągniemy zmywarkę z zabudowy co bywa kłopotliwe (nawet przy innym kodzie błędu) warto sprawdzić najpierw wiązkę.

  PS.
  Czy ktoś może mi napisać jak skasować błędy? Po naciśnięciu razem "ON" i "PROG" błędy się wyświetlają, ale nie wiem jak je zresetować.
 • Wago
 • #4
  glas4
  Level 11  
  Kasowanie błędów - O ile dobrze pamiętam to drzwi otwarte, zmywarka wyłączona; wciskamy PROG i załączamy zmywarkę - trzymamy wciśnięte obydwa przyciski tak długo aż wyświetlacz zacznie mrugać i pokażą się ósemki... Zwalniamy przyciski i po tym pokażą się zapisane błędy w zmywarce.
  Po wyłączeniu zmywarki błędy się kasują automatycznie.
 • #5
  1dino
  Level 10  
  Jeżeli tak robię to:
  - pojawia się na wyświetlaczu odliczanie od 3 do 0 z sygnałem dźwiękowym po każdej zmianie cyfry.
  - podświetla na chwilę wszystkie elementy wyświetlacza
  - następnie pojawia się "1" i napis HFL (lub podobny bo nie wszystkie segmenty świecą).
  Po wyłączeniu i ponownej procedurze resetu błędów już nie pokazuje. Czyli taki reset chyba działa.
 • #6
  1dino
  Level 10  
  Jest podobna usterka (w wydzielonym wątku) - ja bym zaczął od przewodów.
 • #7
  1dino
  Level 10  
  Oj chyba mnie zmywarka nie lubi. Popracowała miesiąc i znowu błąd E02. Tym razem pochodzi chwile i nie pobiera wody. Sprawdziłem ponownie kabelki i jest OK. Pierwszy winny w kolejce to zawór aquastop. Rozebrałem zmywarkę i pomierzyłem omomierzem zaciski zaworu aquastop. Wynik to brak "przejścia" na pinach oznaczonych strzałkami... Czy to oznacza, że zawór jest uszkodzony?
  Zmywarka Beko DIN28221 - błąd E02, napełnia wodą i nie startujeaqua.jpg Download (532.36 kB)
 • Helpful post
  #8
  nares
  Home appliances specialist
  1dino wrote:
  Czy to oznacza, że zawór jest uszkodzony ?

  Oczywista oczywistość ;)
 • #9
  1dino
  Level 10  
  Czyli podpinanie zaworu do 230V w celu sprawdzenie nie ma sensu.
  Niestety w Beko ciężko wymienić sam zawór (zaciskana końcówka węża). Chyba zamówię cały wąż z zaworem.
 • #10
  dembas
  Level 2  
  Cześć koledzy, od dzis mam podobny problem ja kolega E02, wiec czeka mnie trochę zabawy.
  Jednak chciałem zapytać o coś innego. Jakiś czas temu stwierdziłem, że nie grzeje wody, okazało się, że grzałka jest sprawna, termostat też. Dopiero w układzie sterowania okazało się, że termistor spalony, po wymianie zaczęła grzać wodę. Problem w tym, że nie grzeje każdej dawki wody jaką pobiera a jedynie ostatnią. Przy np. 5 programie co trwa 0:58 pobiera wodę trzy razy z tego tylko ostatnia jest grzana. Czy to normalne działanie zmywarki?
 • #11
  1dino
  Level 10  
  Co do cyklu grzania to w epoce "ekologii" jest taka możliwość, że tylko ostatnia dawka wody z danej fazy mycia jest podgrzewana :) - Tu juz tylko pełna dokumentacja może pomóc.

  U mnie wąż z aquastopem wymieniony. Zmywarka właśnie umyła pierwsza porcje naczyń. Naprawiłem też diodę, która świeci w podłogę w trakcie mycia.
  Teraz po "tuningu" wstawiłem zamiast czerwonej ...niebieską :) :) :)
 • #12
  puzon92
  Level 11  
  U mnie również pojawił się błąd E02 okazało się że ktoś przekręcił regulację od pobierania płynu do mycia. My używamy tylko kapsułek. Zmywarka widziała że pojemnik na płyn jest pusty i pewnie stąd ten błąd.


  P.S.
  Druga opcja jest taka że mogło być zbyt słabe ciśnienie wody z sieci, ponieważ żona zauważyła że wtedy też tak było.
 • #13
  kkk1981
  Level 10  
  Witam
  Mam problem z modelem DIN28321.
  Ustawiam program płukania (15min), zmywarka jak zawsze włącza pompę i po chwili zaczyna nabierać wodę, robi to około 60s (za każdym razem jak sprawdzałem) i wyskakuje E02 stoi tak z 5min i ponownie nabiera wodę około 30s, cykl ten się powtarza.
  Aquastop sprawny, po 60s po prostu znika napięcie na nim. Wiązka przewodów sprawdzona, jest ok. Grzałka sprawna, pompa myjąca sprawna, czujnik temp. na zimnej wodzie pokazuje 60k omów, a jak go podgrzewam to oporność spada.
  Ktoś coś może jeszcze podpowiedzieć?
  Pozdrawiam
 • #14
  MariuchnaWard
  Level 2  
  Witam. Ja mam ten sam problem z tymi błędami. Po wymianie aqua stopu działała 2 tygodnie i błąd powrócił na zmianę z błędem E02. Jak ja przechyle o 45 stopni to wyleje się woda i kończy cykl ale też nie zawsze. Co może być przyczyną? Bo już zaczyna mnie irytować. Jak włączam to słychać że chce wypompować wodę ale nie może i cały czas coś tam słychać w środku ale nie rusza.
 • #15
  UczenEl
  Level 17  
  Brak wody[Er:2]
  a. Wadliwe działanie zaworu wlotowego wody;
  b. Brak wody
  c. Niewystarczające ciśnienie wody!
  d. Błędy wiązki kablowej
  e. Wadliwa elektronika
  f. Uszkodzony licznik wody
 • #16
  MariuchnaWard
  Level 2  
  Dzięki za konkretną odpowiedź. Ale najbardziej śmieszy mnie w tej zmywarce że po przechyleniu i wylaniu się z niej wody działa normalnie.
 • #17
  MariuchnaWard
  Level 2  
  Zmywarka Beko DIN28221 - błąd E02, napełnia wodą i nie startuje Zmywarka Beko DIN28221 - błąd E02, napełnia wodą i nie startuje
  Wyszło szydło z worka. 6 przerwanych przewodów. Ale już naprawione. Dzięki za pomoc