Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SGV 4303/06 - siłownik klapki dozownika

szachszach 22 Nov 2020 15:22 516 3
 • #1
  szachszach
  Level 2  
  Dzień dobry wszystkim. Posiadam zmywarkę Bosch 4303/06, NUMER fd 7705, 140130, numer z obudowy 19704240212830380130, która to nie pobiera tabletki do zmywania. Po analizie postów na forum ustaliłem, że powodem może być uszkodzony siłownik klapki dozownika (taki brązowy) popularnie zwany "aktuator". Po wymontowaniu tego urządzenia podłączyłem do miernika by sprawdzić czy jest przejście pomiędzy dwoma złączami i niestety nie było. Pomimo tego podłączyłem do prądu (do sieci 230V) i też nie wykazywał żadnych reakcji.
  Proszę o pomoc i informację jak właściwie powinienem sprawdzać to urządzenie by mieć pewność, że działa lub nie działa.

  Dodatkowo proszę o pomoc w zrozumieniu zasady działania tego urządzenia (od czego zależy sygnał podawany do tego urządzenia i czy na pewno to jest 230 V) bo słyszałem, że on się musi nagrzewać 3 minuty zanim zadziała czyli wysunie się króciec, że to nie jest elektromagnes tylko inna zasada działania, ale jaka?

  Pozdrawiam i liczę na pomoc.
 • #2
  nares
  Home appliances specialist
  Podłącz pod 230V i odczekaj parę minut, czy ruszy trzpień siłownika. Nawet jeżeli tak będzie, to wcale nie świadczy o jego całkowitej sprawności, ponieważ może powodować chimeryczne gwałtowne spadki rezystancji. Wynikiem tego, jest uszkodzenie elementów wykonawczych elektroniki.
 • #3
  szachszach
  Level 2  
  Dziękuję za odpowiedź i też tak zrobię czyli podłączę pod 230 V i poczekam kilka minut obserwując co będzie się działo. Natomiast rozebrałem to urządzenie i w środku nie ma żadnego uzwojenia jest tylko plastikowy trzpień oraz przed tym plastikowym trzpieniem jest metalowy kwadratowy trzpień do którego z jednej strony dotyka metalowy okrąg ( wyglądający jak krążek od hokeja w miniaturowej wielkości ) . Po jednej ze stron tego trzpienia metalowego jest podłączenie do jednego ze styków a po drugiej do okrągłego krążka dotykającego metalowego trzpienia.
  Ponawiam moje pytanie : na jakiej zasadzie działa to urządzenie czyli co powoduje wysuwanie się trzpienia skoro to nie elektromagnes ?
 • #4
  nares
  Home appliances specialist
  szachszach wrote:
  na jakiej zasadzie działa to urządzenie

  Na razie trzymaj się tematu, a na dociekanie sposobu działania tego siłownika, będzie czas później.