Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo Legion Y540 - wysokie obroty wentylatora

McMemorek 22 Nov 2020 20:07 1419 19
    McMemorek
    Level 8  
    Witam serdecznie. Pracuje jako serwisant komputerowy, ale z tego typu ,, problemem,, nie potrafię sobie poradzić :) Cudzysłów został nie nadaremno wstawiony, bo ciężko jest też nazwać to problemem, ale mimo wszystko denerwuje mnie te zachowanie laptopa. Już tłumaczę o co chodzi.

Najpierw może specyfikacja laptopa ( a nuż się przyda :) ) :

Lenovo Legion Y540

I7 9 gen
    16GB RAM DDR4
    Nvidia Geforce 1660ti
    17,3 " 144hz
    512 GB ssd + 1TB HDD

Problem polega na tym, że po odpaleniu komputera i podłączenia źródła prądu - obroty wentylatora wzrastają stopniowo aż można powiedzieć do maksymalnych prędkości. I nie było by w tym nic dziwnego, gdyby on sobie instalował jakieś aktulizacje, gdyby była uruchomiona jakaś instalka, gdyby miał multum programów do uruchomienia podczas startu- ok, zrozumiałbym to, ale nie rozumiem, dlaczego temp pracy procesora i grafiki jest w jak najlepszym porzadku, nic w tle obciążającego nie działa, zużycie CPU i GPU jest na poziomie 5 % .... a mimo tego wentylacja się włącza i chłodzi nie wiadomo co i nie wiadomo po co :) Trochę to jest denerwujące, że za każdym razem z 10 min wentylator pracuje na najwyższym poziomie po czym wszystko wraca do normy i następuje cisza..

Czy ktoś mi może pomóc jak zdiagnozować CO jest przyczyną takiego zachowania FAN? Update BIOS zrobiony do najnowszej wersji, ustawienia fabryczne BIOSu zrobione - a dzieją się takie cyrki...

Z góry dziękuje za pomoc :)
    Piter3040
    Level 24  
    Czy jesteś w stanie sprawdzic temperaturę? Może trzeba przeczyścić otwory wentulujące. Mogą być zawalone kurzem. Może też być pasta na procesorze do wymiany.
    adamadi33
    Level 43  
    Tylko tak się dzieje na podłączonym zasilaczu?
    W czasie zładowania biosu też takie same objawy?
    ITSpec.

Level 40  
    McMemorek wrote:
    że po odpaleniu komputera i podłączenia źródła prądu

Opcje zasilania - po podłączeniu może się przełączać na "aktywne" chłodzenie.
    McMemorek
    Level 8  
    Piter3040 wrote:
    Czy jesteś w stanie sprawdzic temperaturę? Może trzeba przeczyścić otwory wentulujące. Mogą być zawalone kurzem. Może też być pasta na procesorze do wymiany.

Temperatura w normie na poziomie 45 stopni. Układ chłodzenia był czyszczony a sama pasta została osobiście przeze mnie wymieniona

Dodano po 1 [minuty]:

ITSpec. wrote:
    McMemorek wrote:
    że po odpaleniu komputera i podłączenia źródła prądu

Opcje zasilania - po podłączeniu może się przełączać na "aktywne" chłodzenie.

Podpowiedz gdzie tego szukać dokładnie ?

Dodano po 50 [sekundy]:

adamadi33 wrote:
    Tylko tak się dzieje na podłączonym zasilaczu?
    W czasie zładowania biosu też takie same objawy?

Tak, tylko po podłączeniu zasilacza. Na baterii nie ma takich objawów. Dzieje się to dopiero po odpaleniu Windowsa.
    Piter3040
    Level 24  
    Jest jeszcze wariant uszkodzenia wentylatora. Moze jego czujnik źle odczytuje temperaturę i przyspiesza jego pracę.
    McMemorek
    Level 8  
    ITSpec. wrote:
    W panelu sterowania.

Ok, znalazłem, i na zasilaniu bateryjnym jak i pod prądem jest ustawione na aktywne. Jeżeli dam pod prądem na pasywne to problem może ustąpić ? Ale co wtedy jak włącze np jakąś gre? Z pasywnego sam się przełączy na aktywne ? W sensie, że zacznie chłodzić CPU i GPU ?
    ITSpec.

Level 40  
    Może coś zmieni, sprawdź.
    Najwyżej na gwarancję.
    lisek
    Service technician RTV
    Od Lenovo Link
    czyli jak użyć programik:
    Quote:
    Lenovo Nerve Sense and provides quick access to a short range of system settings: fixing the maximum fan speed,...
    hindoos
    Level 29  
    Masz zainstalowane Lenovo Vantage?
    McMemorek
    Level 8  
    hindoos wrote:
    Masz zainstalowane Lenovo Vantage?

Nie mam, ale zaraz zabieram się za instalacje

EDIT; Nie moge zainstalować tej apki z Microsoft Store.. Nie mam podświetlonej opcji ZAINSTALUJ
    hindoos
    Level 29  
    Jesteś zalogowany kontem Microsoft?
    ITSpec.

Level 40  
    Nie trzeba być zalogowanym, żeby pobrać ten program.

Jakie przyciski są dostępne?
    "dodaj do listy życzeń" czy jakoś tak?
    McMemorek
    Level 8  
    Mam do aktualizacji Store a zeby to zrobic to musze pobrać aktualizacje w Win Update, które nie da się pobrać bo się zacina przy wyszukiwaniu.. ogólnie to jakiś błąd mi się wkradł do kompa z tymi update i chyba potrzebny bedzie albo format albo znalezienie jakiegoś fixa który załatwi tą sprawę bo żadnego programu nie mogę pobrać przez STORE
    hindoos
    Level 29  
    No to musisz rozwiązać to w pierwszej kolejności ponieważ Lenovo Vantage instaluje dodatkowe usługi które obsługują dodatkowe funkcjonalności, m.in. ładowanie baterii do max. 60%, sterowanie wentylatorami, szybkie ładowanie baterii itd.
    McMemorek
    Level 8  
    Ok, rozumiem, ze ręcznie trzeba będzie ustawić prace wentylatora czy program ten posiada jakiś fix na te obroty ?
    hindoos
    Level 29  
    On po prostu wybiera jeden z 3 predefiniowanych trybów
    Lenovo Legion Y540 - wysokie obroty wentylatora

"Wydajność" oznacza najbardziej "agresywne" ustawienie, wentylator rozpędza się szybko do wysokich prędkości, CPU częściej pracuje w wysokim taktowaniu
    "Cichy" oznacza że wentylator albo nie chodzi wcale albo chodzi z delikatnym ledwo słyszalnym szumem. Wszystko to kosztem downclockingu CPU czyli pogorszenie wydajności
    "Równowaga" to coś pomiędzy.

Ale ważniejsze jest to, że będzie chodzić w tle usługa która będzie mogła "zagadać" z wentylatorem i dostosować jego tryb obrotów do potrzeb. I być może ustawi go w jakiś łagodniejszy tryb w którym nie będzie się tak rozpędzać jak opisujesz.
    ITSpec.

Level 40  
    Spróbuj naprawy MS Store z Ustawień.
    Wstaw też logi z FRST.
    McMemorek
    Level 8  
    Ok Panowie, po 17 się odezwę, bo teraz jestem w pracy i czeka mnie ściagnięcie haseł z Lenovo T440 :)

Dodano po 5 [godziny] 36 [minuty]:

Znacie jakiś sposób na naprawę Windows Update / Store bez konieczności reinstalacji systemu ? ITSpec - wstawie jak wróce do domu