Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica TL494 1200W 20A niesprawna regulacja ograniczenia prądu

23 Nov 2020 00:55 489 15
  • Level 3  
    Witam,
    kupiłem przetwornicę SZ-BT07cccv https://www.google.com/search?hl=pl&biw=1280&...hUKEwisjoHm8pbtAhXE-yoKHfrRBG0Q4dUDCAw&uact=5

połączyłem z zasilaczem ATX, w 2 godziny miałem zrobiony cały zasilacz, zależało mi na czasie żeby podładować aku. Ładować w prawdzie się da, regulacja Uwy działa, ale nie działa regulacja ograniczenia prądu. Tzn prąd pobierany może być dowolnie duży bez względu na nastawienie potencjometru i nie jest on ograniczany przez układ, ale kiedy potencjometrem od regulacji Imax skręcę do niskich wartości, (ok 4,2k) to nagle Uwy gwałtownie rośnie. Im niższy nastaw na potencjometrze prądu, tym wyższe napięcie na wyjściu się pojawia. Na początku na szczęście na żarówce 12V chciałem ustawić prąd. Żarówka 21W, napięcie ustawiłem na 13,2V i zacząłem mierzyć prąd, ten cały czas wynosił 1,9A więc zmniejszałem i zmniejszałem żeby ustawić mniej i nagle żarówka błysnęła i zgasła, wypiąłem miernik, dałem na pomiar napięcia i na wyjściu było 127V!!!! Od razu wyłączyłem z prądu. Kondensatory na wyjściu tej przetwornicy są na 100V, to chyba cud ale nadal wyglądają normalnie. Zastanowiłem się jak to się stało i doszedłem do wniosku, że ustawię potencjometr z powrotem tak jak był o kilka obrotów i uruchomię jeszcze raz od razu mierząc Uwy. Było już tylko 60V. Mierzyłem i kręciłem i okazało się że przy skrajnej wartości potencjometra Uwy gwałtownie wzrasta.

Było to pierwsze uruchomienie tej przetwornicy, nie spodziewałem się tego... Mogłem ją sprawdzić od razu po rozpakowaniu, ale nie było czasu, teraz już nie zwrócę bo przewierciłem radiator żeby zamocować.

Nigdzie nie znalazłem schematu, jest tam TL494, LM358, XL7005

W czym może być problem?
  • Level 3  
    Od początku podejrzewam, że coś z TL494 może być nie tak, szukam w sieci od kilku dni informacji i nigdzie nie natknąłem się na aplikację TL494 wraz z LM385 i XL7005 żeby przeanalizować który z nich do wymiany, albo gdzie to coś może nie stykać. Płytka jest dość mocno wygięta od siły docisku z jaką zostały przykręcone śrubki od dociskania tranzystorów, więc może to jest problemem

Edit: Zapoznałem się miedzy innymi z tym tematem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3198657-30.html

Czy chodzi o to, że TL494 jest po prostu niestabilny poniżej 2A? Wieczorem spróbuję czy dla większych prądów ograniczenie działa, bo może ten układ tak po prostu ma...?
  • Helpful post
    Level 21  
    XL7005 to układ przetwornicy pomocniczej podobny do MC34063, zapewne do zasilania TL494 więc sprawdź jakie napięcie jest na nóżce 12 TL'a, czasem TL może być w wersji R czyli odwróconymi rzędami wyprowadzeń, powinno być min. 10V. LM385 to regulowana dioda zenera i zapewne jest wykorzystywany przy regulacji napięcia wyjściowego. Najlepiej zrysuj schemat.

Nic nie piszesz jak odbywa się pomiar prądu, jaki bocznik. Ja robiłem zasilacz z bocznikiem 1mΩ i tam w zależności od egzemplarza TL'a minimalny prąd miałem raz 1.9A a raz 6A, ale jest bardzo prosty sposób aby zejść niemal do 0.
  • Level 3  
    Dzięki za zainteresowanie.

Wcześniej źle mi się kliknęło, to jest opamp LM358 a nie LM385 jak wcześniej omyłkowo wpisałem.

Sytuacja ma się następująco:

Obciążyłem przetwornicę halogenkiem, napięcie 13,2V prąd 3,9A i spadek napięcia na boczniku 22,7mV (z obliczeń wychodzi ok 6 mΩ) i nadal zero reakcji na kręcenie potencjometrem od ograniczenia prądu.

Masą układu TL494 jest Out- przetwornicy. Zasilanie TL494 wynosi 10,9V. Nóżki nr. 12 i 11 są zwarte i przez rezystor 4,7Ω połączone z wyjściem +12V scalonego stabilizatora do zasilania wentylatora. Jednak masa tego stabilizatora nie jest połączona z masą TL'a tylko z Vin -. Wygląda na to, że stabilizator zasilany jest z XL7005.

Głównym problemem jest to, że napięcie leci do max przy próbie zmniejszenia prądu w okolice minimum. Myślałem że jest to charakterystyczny objaw dla jakiejś typowej usterki, np. zwartej struktury któregoś mosfeta...

Na zdjęciu zieloną linią zaznaczyłem zasilanie

Przetwornica TL494 1200W 20A niesprawna regulacja ograniczenia prądu
  • Level 3  
    10 razy szybciej będzie trwała wymiana tych scalaków aniżeli poprawne narysowanie schematu, więc tak też zrobię i dam znać
  • Level 3  
    Żeby mieć płynną regulację napięcia i ograniczenia prądu, to ma być uniwersalny zasilacz, nie tylko prostownik.
    Regulacja napięcia działa. A nie działa regul. ograniczenia prądu, jest jakby cały czas max, kręcenie potencjometrem nic nie daje, a przy skrajnie niskiej wartości nastawu tego potencjometru (tego od regul. prądu) do min. Uwy leci do max leci do wartości max.
  • Helpful post
    Level 43  
    Układ bost nie jest stabilny w skrajnych warunkach pracy, mam kilka takich modułow ale kazdy pracuje na swoich parametrach i oprócz szumu w pasmie FM nic sie nie dzieje. Uzywam ich do stabilizacji nspiecia zasilajacego żarowki w samochodach. Ustawiam 15V i niepotrzebuje ksenonów.
  • Level 3  
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    Ustawiam 15V i niepotrzebuje ksenonów.

W jakim sensie, bo nie rozumiem?
  • Level 21  
    Żarówka 12V zasilana z 15V daje bardziej białe światło, tylko np. w przypadku H4 bardziej nagrzewa się też odbłyśnik i może oślepiać jadących z przeciwka. Instalacja samochodowa ma ok 14.4V ale do żarówki dochodzi pewnie ok 13-13.5V więc podbicie do 15V dużo daje, jednak kosztem obniżenia trwałości.

Strumien swiadomosci swia wrote:
    Układ bost nie jest stabilny w skrajnych warunkach pracy

Jeżeli układ jest źle zaprojektowany to nie ma znaczenia czy jest to boost, buck czy coś innego. Zauważ że mój zasilacz 30V pracuje stabilnie nie zależnie od nastaw prądu czy też napięcia.
  • Level 3  
    Może coś tam jaśniej i zimniej świeci, ale do ksenona nie ma co porównywać, tym bardziej pod względem trwałości. Moje osramy mam już 5 lat, 60 tys. km i wydają się nadal świecić jak nowe.
  • Level 43  
    Hobbysta Pasjonat wrote:
    Może coś tam jaśniej i zimniej świeci, ale do ksenona nie ma co porównywać, t
    Tylko że ksenona nie w każdym aucie uświadczysz. A ja tak jezdże z przetwornicami od ok 12lat. Jeszcze jak chińczycy produkowali ryż a arabowie wypasali pustynie wielbłądami.
  • Level 3  
    Tak z czystej ciekawości...
    Jak z trwałością żarówek? Zauważalnie mniejsza? Być może stabilizacja pozytywnie wpływa na trwałość, mimo nieco podniesionego napięcia?