Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak przechwytywać filmy S-VHS w Windows 10?

23 Nov 2020 12:02 684 14
 • Level 11  
  Witam,
  jak w tytule. Mam sporo filmów na kasetach S-VHS-C z dziećmi jak dorastały i chcę je zdigitalizować. Kiedyś próbowałem to robić na kompie z XP-kiem przy pomocy kabla S-video i programu Virtualdub (VirtualDubMod), mozolna praca była i dużo pamięci zajmowało. Jest teraz jakaś możliwość przechwytywania i przetwarzania cyfrowo filmów z kasety S-VHS w Windows 10 w amatorski, ale dosyć profesjonalny sposób? Jakiś darmowy dobry program i przejściowe kabelki, przejściówki?
 • Level 33  
  Napotkasz wiele problemów tym bardziej w Windows 10, virtualdub sobie odpuść bo on ledwo działa w Windows 10 no przynajmniej w wersji 64bit. Tanie graberry też mają problem z pracą w tym systemie i mi sporo czasu zajęło znalezienie "przyzwoitych" sterowników bo i tak lubiało się coś wysypać ale gdy już grabber działał to powiedzmy że było ok do czasu dołączenia grabbera. Mi najlepiej wychodziło to przy pomocy obs studio.
 • Level 11  
  W sieci na YT widziałem przejściówkę Video DVR capture. Nie wiem, czy do tego potrzeba specjalnego programu. Muszę to robić bezpośrednio z kamery S-VHS-C, a ona dawno nie uruchamiana i wcześniej już po uruchomieniu burczała i trzeba było ją długo rozgrzewać, żeby zakłóceń, pasków poziomych nie było przy zgrywaniu.

  Dodano po 2 [minuty]:

  2konrafal1993 wrote:
  Napotkasz wiele problemów tym bardziej w Windows 10, virtualdub sobie odpuść bo on ledwo działa w Windows 10 no przynajmniej w wersji 64bit. Tanie graberry też mają problem z pracą w tym systemie i mi sporo czasu zajęło znalezienie "przyzwoitych" sterowników bo i tak lubiało się coś wysypać ale gdy już grabber działał to powiedzmy że było ok do czasu dołączenia grabbera. Mi najlepiej wychodziło to przy pomocy obs studio.


  A w win 7? Mogę zainstalować system na nowo na w miarę dobrym kompie.
 • Level 36  
  Jeśli mamy komputer stacjonarny to lepszym wyjściem jest kupno karty telewizyjnej z wejściem S-VHS i CVSB koszt kilkunastu złoty a zgrany materiał będzie lepszej jakości niż z grabbera na USB.
 • Level 11  
  nomudrek wrote:
  Jeśli mamy komputer stacjonarny to lepszym wyjściem jest kupno karty telewizyjnej z wejściem S-VHS i CVSB koszt kilkunastu złoty a zgrany materiał będzie lepszej jakości niż z grabbera na USB.


  Z tego co pamiętam, pierwsze przechwytywanie filmów VHS za pomocą VirtalDub odbywało się bez kompresji (prawie nie gubił klatek) w MPEG2 i dźwięk PCM i zajmowało bardzo dużo miejsca, a potem dopiero trzeba było skompresować np. do H264, z MP3. Filmik był w jakości DVD (720px576p), więcej się nie da, bo filmy nawet w jakości S-VHS są jakością DVD-720p. A jak to jest z jakością za pomocą karty telewizyjnej i tego skalera CVSB? Lepiej niż oryginał na VHS się nie da.
 • Level 36  
  Jakość S-VHS to nie jest jakość DVD 720 tylko 400 jest lepsza od VHS, które ma 240 linii. Jaki skaler CVSB? Ten skrót oznacza sygnał wizyjny dostępny w odtwarzaczach DVD, magnetowidach, który można było wprowadzić do telewizora a łączy w sobie sygnały luminancji i chrominacji. Oba sygnały są w S-VHS rozdzielone i stąd lepsza jakość obrazu na telewizorze. VirtualDub bez odpowiednich kodeków i ich ustawienia nie nadawał się do pracy bo wychodziły za duże pliki wynikowe dlatego ja go nie używałem. Jak mamy materiał na kasecie w S-VHS to śmiało możemy zgrać to do jakość DVD a jeśli mamy nagrywarkę BlueRay to możemy wyskalować i poprawić obraz nawet do 4K programem Topaz Video Enhance AI.
 • Level 11  
  W starym roboczym komputerze z XP mam chyba kartę telewizyjną z wejściem S-video, bo za pomocą tego przechwytywałem filmiki prosto z kamery za pośrednictwem VirtualDub. Ten sygnał wizyjny CVSB powinien być w takim razie wysyłany prosto z mojej kamery Panasonica. Miałem odpowiednie kodeki do VirtualDub, nawet płatne do bezstratnej kompresji (jakiś na "P" zamiast HuffYUV), potem był podwójny przebieg itd. Czyli mając tą kartę telewizyjną i podpinając ją do kompa np. z Win7, 10, mogę tym programem Topaz Video Enhance AI bez większych problemów prosto z mojej kamery S-VHS-C przechwytywać filmy?. Możesz jakiś poradnik skleić lub dać namiar na coś w tym stylu?
  http://www.sopiz.ptma.pl/wp-content/uploads/instrukcje/virtualdub_tutorial.pdf

  Według podobnego tutorialu to robiłem kiedyś, tylko zamiast tam jakiegoś grabbera miałem wpiętą do kompa tą kartę tv z wejściem s-video i używałem płatnego bezstratnego kodeka na "P".
 • Level 36  
  Topaz Video Enhance AI służy do skalowania rozdzielczości obrazu nawet do 8K oraz poprawy jakości nagrań nadając im szczegółowości, nie służy do przechwytywania, Przechwytywanie należy zrobić innym programem dołączonym do karty telewizyjnej i korzystać ze sygnału S-VHS celem uzyskania jak najlepszej jakości nagrań. Sygnał z wyjścia CVBS czyli compositowy osłabi sygnał do jakości VHS.
  https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/obrobka_video/AVS_Video_Recorder.html
  https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/nagrywanie/WinAVI_Video_Capture.html
 • Level 11  
  Cytuję wątek z zapodanego przeze mnie tutorialu:
  "Video Source- jest to opcja dzięki której wybierzemy złącze do którego mamy podłączoną kamerę. Złącze video Composite jest to standardowe złącze RCA czyli cinch żółte gniazdo kolor jest kolorem standardowym dla złącz video. Kolejnym złączem jest złącze s-video czarna wtyczka mało popularne i raczej nie ma zastosowania w astronomii. Opisuje je raczej jako ciekawostkę niż przydatna informacja."

  Jak dobrze zrozumiałem, w tej karcie są dwa wyjścia/wejścia video, compositowy CVSB i S-VHS dla uzyskania najlepszej jakości nagrań.
  W mojej karcie było takie złącze s-video i ja z niego korzystałem, a nie z compositowego RCA, cinch żółte gniazdo (jest to odpowiednik CVSB?).
  Te linki do programów, które załączyłeś, nie są do przechwytywania, tylko do obróbki filmów? Ten drugi jest już całkiem stary i chyba nie dedykowany dla Win 10
 • Level 36  
  Podaj model karty telewizyjnej i model kamery. Co do programów to programiści już dawno przestali wydawać nowe wersje, no chyba iż mamy inne programy do zgrywania i obróbki wideo jak Pinnacle Studio czy Corel Video Studio, już nie pamiętam do nagrywarek był dołączany program Nero Burning czy miał on możliwość zgrywania wideo. Znajomy miał dawniej kamerę i była płyta z darmową wersją Corel Video Studio. Programy z linków służą do zgrywania na dysk z karty telewizyjnej.
 • Level 11  
  Jak przechwytywać filmy S-VHS w Windows 10? Jak przechwytywać filmy S-VHS w Windows 10? Jak przechwytywać filmy S-VHS w Windows 10?
  To jest moja kamera, Panasonic NV-S85 S-VHSC, pisze na niej SVHSC 625, to jest chyba jej rozdzielczość.


  To nie była u mnie karta telewizyjna, tylko karta graficzna z modułem VIVO, chyba ATI Radeon 8500, coś takiego
  Jak przechwytywać filmy S-VHS w Windows 10?

  Nie wiem cz się da i czy ma sens podłączać do nowego komputera drugą, starej generacji kartę graficzną z modułem VIVO.
 • Level 36  
  Pierwsza sprawa to ta karta ATI ALL IN WONDER 7500 ma wyjście na płytę główną w starym formacie AGP chyba, że do przechwytywania będzie użyty stary komputer. Teraz płyty główne dla kart graficznych mają gniazda PCI-E, więc niemożliwe jest jej wykorzystanie w nowym komputerze. Tak jak radziłem w pierwszej odpowiedzi warto kupić kartę telewizyjną jej koszt jest niewielki, przed podjęciem decyzji o zakupie warto ją obejrzeć czy ma wejście S-VHS, nie wszystkie karty ję posiadają.
 • Level 11  
  Ok, myślę i tak robić sobie nowego składaka. Albo wykorzystam komputer który chwilowo zajął mi syn, był też składany i w swoim czasie mocna maszyna i Intel Core i7 pierwszej generacji. Był na nim system Win 7 Profesional. Jaki system jest do przechwytywania najlepszy, Win 7 czy Win 10 przeinstalować, czy nie będzie straty jakości?