Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spadek ciśnienia na piecu gazowym

23 Nov 2020 20:23 585 15
 • Level 2  
  Dzień Dobry Wszystkim.

  Proszę o pomoc.

  Mam kocioł kondensacyjny firmy de dietrich. Po wizycie serwisanta w celu okresowego przeglądu oraz serwisu ucieka mi ciśnienie z kotła.

  Serwisant rozebrał piec wyczyścił ,dobił powietrza do zbiornika wyrównawczego, wyczyścił anodę w zbiorniku ciepłej wody bieżącej, wymienił uszczelki oraz iskrownik (elektrodę).

  Początkowo z 1,5bar do zera w 2h. Po reklamacji przyjechał posprawdzał i okazało się że zepsuty manometr, dla pewności wymienił też odpowietrznik.

  Ciśnienie nadal spadało więc szukaliśmy wycieku. Sprawdził manometrem dodatkowym (który zainstalował )ciśnienie na instalacji z kaloryferami (mam również podłogówkę)i okazało się że stan wody w układzie maleje- ciśnienie spada.

  Szukaliśmy dalej i okazało się że w kominku z płaszczem wodnym zaciął się zawór(2 bar) który spuszczał pomalutku wodę do kanalizacji. Zaciął się gdyż przy nie działającym manometrze wpuścił większe ciśnienie i zawór tego nie wytrzymał.

  Zaślepił go z jednej strony i stwierdził a w zasadzie po godzinnej kontroli odczytał z zainstalowanego dodatkowo manometru na instalacji że ciśnienie jest ok.

  Problem w tym, że ciśnienie nadal spada. Tym razem w ciągu nocy około 7 h spada z 1,5 na 0,8 bara i chce dalej spadać
 • Level 1  
 • Level 2  
  Nie wydaje się dziwny zbieg okoliczności. Wizyta serwisanta, wpuszczenie większego ciśnienia oraz uszkodzenie zaworu i jeszcze wyciek?
  Poza tym serwisant sprawdził w 1h instalację na kaloryferach i powiedział że jest ok. Później zakręciłem podłogówkę i nadal spadało więc nie podłogówka.
 • Heating systems specialist
  Awyrdonyt wrote:
  Czyli jest gdzieś dziura i dalej cieknie lub ucieka gaz.
  Gazowa instalacja cieplna ło matko

  Dodano po 2 [minuty]:

  odonor wrote:
  Zaślepił go z jednej strony i stwierdził a w zasadzie po godzinnej kontroli odczytał z zainstalowanego dodatkowo manometru na instalacji że ciśnienie jest
  zaslepił zawór bezpieczeństwa ? Czemu masz tam zawór bezpieczństwa? Instalacja cisnieniowa na kominku?
 • Level 38  
  Ustalmy fakty:
  1. Kocioł przed wizytą serwisanta działał prawidłowo gdyż:
  "Po wizycie serwisanta w celu okresowego przeglądu oraz serwisu ucieka mi ciśnienie z kotła. "

  Przy wykonywaniu poniższych czynności popełnił jakiś błąd gdyż patrz pkt 1.
  2." Serwisant rozebrał piec wyczyścił ,dobił powietrza do zbiornika wyrównawczego, wyczyścił anodę w zbiorniku ciepłej wody bieżącej, wymienił uszczelki oraz iskrownik (elektrodę)."

  Usterka powstała w skutek ingerencji serwisanta, bo musiałeś po jego wizycie złożyć reklamację.
  4."Początkowo z 1,5bar do zera w 2h. Po reklamacji przyjechał posprawdzał i okazało się że zepsuty manometr, dla pewności wymienił też odpowietrznik."

  Wymienił części, których wymiana nie miała sensu. Nie ustalona została przyczyna spadku ciśnienia, bo sytuacja jest nadal taka sama - pkt 5.

  5. "Ciśnienie nadal spadało więc szukaliśmy wycieku. Sprawdził manometrem dodatkowym (który zainstalował )ciśnienie na instalacji z kaloryferami (mam również podłogówkę)i okazało się że stan wody w układzie maleje- ciśnienie spada."

  Znowu została wykonana czynność prawdopodobnie zbędna i nie mająca związku z faktyczną usterką gdyż w pkt 7 problem dalej istnieje nierozwiązany.
  6. "Szukaliśmy dalej i okazało się że w kominku z płaszczem wodnym zaciął się zawór(2 bar) który spuszczał pomalutku wodę do kanalizacji. Zaciął się gdyż przy nie działającym manometrze wpuścił większe ciśnienie i zawór tego nie wytrzymał.
  Zaślepił go z jednej strony i stwierdził a w zasadzie po godzinnej kontroli odczytał z zainstalowanego dodatkowo manometru na instalacji że ciśnienie jest ok."

  7. "Problem w tym, że ciśnienie nadal spada. Tym razem w ciągu nocy około 7 h spada z 1,5 na 0,8 bara i chce dalej spadać"

  Reasumując, problem wystąpił w związku z wizytą serwisanta - jak można wywnioskować z tego co napisałeś, przed jego wizytą kocioł działał prawidłowo?

  Z drugiej zaś strony nie wydaje się prawdopodobne aby tyle usterek mogło powstać w tak krótkim czasie: manometr, odpowietrznik, zawór.
  Przyczyna musi być najprawdopodobniej całkiem inna.

  Pozdrawiam!
 • Heating systems specialist
  Kominek z plaszczem wodnym. Nie abym sie czepiał ale masz go na tym samym obiegu ? Imo Patrz też punkt 2... , czepiasz sie serwisanta ale to twoja instalacja jest kiepska powinna być sprawdzona po instalacji ps kocioł ma zawór 2.5bara masz wiec na instalacji 2 różne zawory? JEDEN JEST ZAŚLEPIONY GDZIE TU BEZPIECZEŃSTWO ?Usiadz pomyśl sam, albo wołaj chłopaka. Nikt tu nie zna twojej instalacji i nie dostaniesz rozwiazania na tacy.
 • Level 2  
  i po co tak ostro dziubek. Spokojniej.
  Tak mam kominek z płaszczem wodnym a zawór jest dla bezpieczeństwa i jest połączony z odpływem do kanalizacji.
  Być może to wina serwisanta, tego nie wiem i nikogo nie obwiniam a szukam przyczyny.
  Może ktoś się spotkał z taką systuacją i jest w stanie pomóc tzn miał spadek ciśnienie 0,8bar w około 8h i co było tego przyczyną.
  Dzisiaj serwis podjedzie ponownie i jeszcze raz podepnie manometr na instalację może coś pominęli.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Tom. Wszystko się zgadza, tylko czy wykonując takie czynności można spowodować spadek ciśnienia (a tak wskazuje manometr na piecu- no chyba że też zapsuty).
  Wymieniłem te czynności serwisanta uznając, że to może kogoś naprowadzi na przyczynę z którą się mógł już spotkać.

  Dodano po 4 [minuty]:

  No i dodam, że nie wszystko musiał pewnie wymienić.
  Manometr ponoć dziwnie się zachowywał jak dobijał ciśnienia i twierdził że nie słyszy jak się piec odpowietrza więc wymienił obie rzeczy nie koniecznie wszystko co wymienił było konieczne do wymiany
  Również po złożeniu pieca słyszalny był odgłos odpalania płomienia stąd wymiana iskrownika i uszczelek. Ale stary działał.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Dziubek a jaką Ty instalację preferujesz węglową?
  Zawór jest zaślepiony na czas kupna i montażu nowego na 3 bary.
  A na jakim obiegu ma być skoro kaloryfery ogrzewa piec oraz kominek
  Jak sam mówisz nikt nie zna mojej instalacji ale Ty już wiesz że jest kiepska. Posłuchaj się.
  Nie piszę aby się sprzeczać. Szukam pomocy w rozwiązaniu problemu. Pomóż proszę jeśli możesz jeśli nie to trudno.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Reasumując.
  Opisałem swój przypadek licząc, że jak wymienię operacje, które poczynił serwisant, ktoś w temacie , napisze czy którach z tych czynności mogła spowodować taką sytuację.
  No i dziękuję za chęci pomocy.
 • Heating systems specialist
  Nie moze uciekac gaz bo ubywa ci wody. Pomieszanie z poplątaniem. Instalacje stałopalne maja byc zabezpieczone inaczej niż zawor bezpieczeństawa, albo na instalacji otwartej. Instalacje przed uruchomieniem należy sprawdzić cisnieniowo. I bez jaj 3 bary to ona musi wytrzymać bez wycieków. Jeszcze raz napisze masz w kotle zawór 2.5 bara . I naczynie przeponowe sprawdź... jesli nie masz wycieków to tylko tam moze kapać .
 • Level 1  
 • Level 1  
 • Level 38  
  Awyrdonyt wrote:
  Jest jakiś zakaz? Co z gazem z naczynia przeponowego?


  No w naczyniu przeponowym jest powietrze albo azot, co nie zmienia i tak faktu, że oba czynniki są gazami - no bo przecież nie cieczą ani ciałem stałym. Pisząc gaz o naczyniu wzbiorczym z technicznego punktu widzenia jest to prawda.
 • Heating systems specialist
  Jeżeli bedziecie na wszystko mówic gaz to jest to nieprofesjonalne zaniża meryoryczny obraz problemu i zaraz ktoś zacznie spalać wode . Ale ok wiecie lepiej.
  Natomiast nikogo nie boli kominek stalopalny na obwodzie ciśnieniowym... a pisząc to, że jest tam zawór bezpieczeństwa wiadomo, że jest błędna instalacja. Ja koniec nie przykladam ręki do tego.
 • Level 1  
 • Heating systems specialist
  Jakie jest robocze cisnienie dla kominka? Czy zawór 2 bary zabezpiecza układ ? Dlaczego w kotle gazowym jest zawór 2.5 bara? Dlaczego w kominku woda może sie zagotować a w kotle nie bardzo.? (Poza bardzo skrajnymi przypadkami) Dlaczego zawór bezpieczeństwa może być w wersji wodnej i parowej jaka jest jego temperatura pracy? Co sie stanie z kominkiem jeśli medium cisnienia bedzie woda a co jeśli medium bedzie powietrze?( pogromcy mitów )
 • Level 2  
  Kominek przez zawór bezpieczeństwa, o którym pisałem opróżnia gorącą wodę do kanalizacji z obiegu (kaloryferów) natomiast drugi się otwiera i z bieżącej zalewa wężownicę zimną wodą schładzając układ w kominku